המלחמה בעזה לא הסתיימה ואנו עדיין נמצאים בסכנה גדולה, אך אנו יכולים להיות אסירי תודה שהפעם, עם מנהיגים חדשים בראשו, הפגין צה"ל כי למד מהכישלונות והבלבול של מלחמת לבנון. תקיפות חיל האוויר בתחילה, אשר בתוך 4 דקות הצליחו להוציא את שדרת הפיקוד של חמאס משיווי משקלה והרסו מטרות אסטרטגיות ביותר מ-40 מקומות, הפגינו יכולת מבצעית יוצאת דופן ושימוש אופטימאלי במודיעין. המתקפה הקרקעית הביאה לכדי ניצול מכסימאלי של מערכות הנשק האיכותיות של ישראל, כדי למזער ככל האפשר פגיעות בקרב חיילי צה"ל ופלסטינים שאינם מעורבים בלחימה. גיוס ואימון המילואים ותוכניות הקרב הברורות היו בניגוד לכאוס ששרר במהלך מלחמת לבנון. צה"ל ללא ספק מימש את ייעודו ודמותו כמגן האומה, ואישר שוב שהוא עדיין אחד הצבאות היעילים בעולם.

אל תהפכו את הניצחון של צה"ל לתבוסה

Print This Post

IDF Reservists entering Gaza

Don’t Transform the IDF Victory into a Defeat

המלחמה בעזה לא הסתיימה ואנו עדיין נמצאים בסכנה גדולה, אך אנו יכולים להיות אסירי תודה שהפעם, עם מנהיגים חדשים בראשו, הפגין צה"ל כי למד מהכישלונות והבלבול של מלחמת לבנון.

תקיפות חיל האוויר בתחילה, אשר בתוך 4 דקות הצליחו להוציא את שדרת הפיקוד של חמאס משיווי משקלה והרסו מטרות אסטרטגיות ביותר מ-40 מקומות, הפגינו יכולת מבצעית יוצאת דופן ושימוש אופטימאלי במודיעין. המתקפה הקרקעית הביאה לכדי ניצול מכסימאלי של מערכות הנשק האיכותיות של ישראל, כדי למזער ככל האפשר פגיעות בקרב חיילי צה"ל ופלסטינים שאינם מעורבים בלחימה.

גיוס ואימון המילואים ותוכניות הקרב הברורות היו בניגוד לכאוס ששרר במהלך מלחמת לבנון.

צה"ל ללא ספק מימש את ייעודו ודמותו כמגן האומה, ואישר שוב שהוא עדיין אחד הצבאות היעילים בעולם.

גם דוברי צה"ל היו יעילים בהרבה מאשר במלחמת לבנון השניה. הם נמנעו מלהשמיע הצהרות מפוצצות והודעות ניצחון בטרם עת. למרות פסיקת בית המשפט העליון המוזרה, שהתעקשה להתיר לאמצעי התקשורת להיכנס לשטח הלחימה, הכניסה נאסרה על עיתונאים. כתוצאה מכך, הכאוס ששרר במהלך מלחמת לבנון נמנע, ונחסכה מאיתנו ההשפלה בה עיתונאים מסרו על תנועות חיילים ומשפחות ידעו על הפגיעה באהוביהן באמצעות התקשורת.

במקום להתנצל, הדוברים הישראלים הדגישו את המאמצים חסרי התקדים למזער את הפגיעות באלה שאינם לוחמים. הם חשפו את העובדה שהחמאס השתמש במגינים אנושיים במסגדים, בתי ספר, בתי חולים ובתים פרטיים, והדגישו שוב ושוב שישראל עשתה כל שביכולתה להגביל את מספר הפגיעות באזרחים. אין צורך לציין כי זה לא מנע מרוב התקשורת העולמית להשתמש שוב בסטנדרטים כפולים נגדינו, וזה לא מנע התפרצויות מחודשות של אנטישמיות.

למרות שהיה זה שיפור ברור ממלחמת לבנון, גינוני הראווה והיריבות בין ראש הממשלה, שר הביטחון ושרת החוץ עדיין היוו סטייה מהאינטרס הלאומי. אהוד ברק, אשר ביקר בחומרה את הממשלה הקודמת על כך שקיבלה את הפסקת האש ההרסנית של האו"ם במהלך מלחמת לבנון, חש מחויב כבר בתחילת המלחמה להודיע לבוחריו היוניים שהוא העדיף הפסקת אש מיידית. ציפי ליבני, שהגנה בכל מאודה על החלטת הפסקת האש הקטסטרופאלית 1701 של האו"ם, ניסתה להשמיע הצהרות ניציות והסתבכה בגישות שונות כלפי הפסקת אש. באופן אירוני, אהוד אולמרט, שאין לו כל עניין בבחירות, תפקד באופן מופתי עד התרברבותו ההרסנית לגבי הלחץ שהפעיל על הנשיא בוש.

כעת, כאשר מתחיל השלב הדיפלומטי המסיים, וכשהנשיא אובמה עומד להיכנס לתפקידו, אנו ניצבים בצומת דרכים באופן מובן. אם ניתן לייצר הסדרים ארוכי טווח אמיתיים כדי להבטיח ששיגורי הטילים נגד ישראל יסתיימו, הממשלה תסיים את המהלך כעת כדי להימנע מפגיעות נוספות.

אבל אם לא נקבעים אמצעים מספקים כדי למנוע מציר פילדלפי להמשיך ולשמש כצינור חימוש מחדש לחמאס, עימות עתידי עם חמאס – הפעם מסוכן וחזק יותר – הוא בלתי נמנע.

כדי להימנע מתסריט כזה, לא נוכל להרשות לעצמנו לחזור על טעויות העבר ולהעביר את השליטה למצרים, לרשות הפלסטינית או לעוד כוח או"ם חסר יכולות כלשהו.

האם אנו יכולים לסמוך על הממשלה הזו לא לחזור על משגי העבר? עלינו להתפלל שהם למדו כמה לקחים מכישלונותיהם הקודמים, במיוחד עם השלום המזוייף עליו הם הסכימו בלבנון. אחרת, התפקוד המבריק של צה"ל והצער על הקורבנות של השבועות האחרונים יהיו במידה רבה לשווא.

אם נסכים להפסקת אש, אנו חייבים לדרוש שאם ישוגר טיל אחד בכוונה לפגוע באזרחינו, אנו נשיב ללא רחמים כך שיהיה ברור באופן כואב לאוייבינו שהימים בהם פגעו באזרחים ישראלים ללא מחיר מר חלפו ועברו.

גם אסור להניח את התסבוכת של גלעד שליט בצד 'למשא ומתן עתידי'. עלינו לדרוש את שחרורו כעת, ואם הדבר לא יקרה, כל אסירי החמאס יישארו כלואים ותימנע מהם הגישה למשפחותיהם או לצלב האדום.

הטרוריסטים ימשיכו להכריז על ניצחון. אבל אם נפגע משמעותית בתשתית הצבאית שלהם ומנהיגיהם יסתתרו במחתרת מחשש לפעולת תגמול ישראלית, ה'ניצחון' שלהם לא יילקח ברצינות, וגם תושבי עזה לא יריעו לחמאס בעבור החורבן שהם המיטו עליהם.

אנו נהיה המנצחים של המלחמה הזו אם נוכל להפגין שמהנקודה הזו והלאה, אנו יכולים ליישם מדיניות של הרתעה ריאליסטית שתעשה את שיגור הטילים או פעולות טרור נגדנו לבלתי כדאיות עבור החמאס.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann