ההתנהגות הדוחה של הרוב המוחלט של חברי ועדת זכויות האדם של האו"ם לגבי דוח גולדסטון אינה מפתיעה. לא היה צפוי שגוף בינלאומי עם רוב אוטומטי של מדינות ערביות ומדינות מוקצות יציג אפילו מראית עין של איזון לגבי ישראל. זהו מצב מגונה כאשר ארגון הנשלט על ידי נציגים של רודנים זכאי להשתמש בשם הכולל את המונח "זכויות אדם" שהוא ניגוד מוחלט להתנהגותם של החברים בו. במקרה הזה, תוקפי ישראל אפילו לא טרחו להזכיר את חמאס ומיקדו את השתלחויותיהם רק בישראל. מזעזעת עוד יותר היא העובדה שלמרות נטייתם להצהרות מתחסדות, לרוב מדינות מערב אירופה לא היה האומץ להתנגד להחלטה. בריטניה וצרפת, שטוענות כי הן ידידות של ישראל, התנהגו באופן מחפיר כאשר לא הצביעו כלל. אך הנושא האמיתי הוא כיצד תגיב ארצות הברית. במסגרת מדיניות חידוש המחויבות שלו, הפסיק הנשיא אובמה את החרם של ממשל בוש על ועדת זכויות האדם של האו"ם. הוא חזה שמעורבותה של ארצות הברית תשפיע לחיוב על התנהלותה של הועדה. ברור שהיה זה כישלון.

הנשיא אובמה: אל תזנח את ישראל

Print This Post

אובמה במסוק אם ברק ולבני

President Obama: Do not forsake Israel

ההתנהגות הדוחה של הרוב המוחלט של חברי ועדת זכויות האדם של האו"ם לגבי דוח גולדסטון אינה מפתיעה. לא היה צפוי שגוף בינלאומי עם רוב אוטומטי של מדינות ערביות ומדינות מוקצות יציג אפילו מראית עין של איזון לגבי ישראל. זהו מצב מגונה כאשר ארגון הנשלט על ידי נציגים של רודנים זכאי להשתמש בשם הכולל את המונח "זכויות אדם" שהוא ניגוד מוחלט להתנהגותם של החברים בו.

במקרה הזה, תוקפי ישראל אפילו לא טרחו להזכיר את חמאס ומיקדו את השתלחויותיהם רק בישראל.

מזעזעת עוד יותר היא העובדה שלמרות נטייתם להצהרות מתחסדות, לרוב מדינות מערב אירופה לא היה האומץ להתנגד להחלטה. בריטניה וצרפת, שטוענות כי הן ידידות של ישראל, התנהגו באופן מחפיר כאשר לא הצביעו כלל.

אך הנושא האמיתי הוא כיצד תגיב ארצות הברית. במסגרת מדיניות חידוש המחויבות שלו, הפסיק הנשיא אובמה את החרם של ממשל בוש על ועדת זכויות האדם של האו"ם. הוא חזה שמעורבותה של ארצות הברית תשפיע לחיוב על התנהלותה של הועדה. ברור שהיה זה כישלון.

מדאיגה יותר היא התגובה המאופקת באופן פתטי של ארצות הברית, לא רק להצבעה בוועדה לזכויות האדם, אלא לדוח גולדסטון עצמו. מאמציה של ארצות הברית היו מוגבלים לניסיון למנוע את העברתו של דוח גולדסטון למועצת הביטחון. האמריקנים עשו כל מאמץ להמנע מלהשתמש בזכות הווטו שלהם ולהראות כמי שתומכים בישראל. למעשה, דוברים אמריקנים היו דו-משמעיים לגבי השאלה האם ארצות הברית תשתמש בפועל בזכות הווטו שלה במועצת הביטחון.

ברור שהתגובה המעומעמת של ארצות הברית לכך שדוח גולדסטון אינו מאוזן ושהחלטת ועדת זכויות האדם המאמצת אותו אינה מועילה לתהליך השלום אינה מספיקה. עד כה, לא היה כל גינוי חד משמעי של הדוח מצד הנשיא אובמה, נציגיו באו"ם או כל חבר אחר בממשל שלו. ניתן היה לצפות שידיד אמיתי של ישראל בבית הלבן יבהיר שלמדינת ישראל ישנן אותן זכויות כמו לכל דמוקרטיה בזמן ניהול מלחמה, לא פחות מהזכויות של כוחות נאט"ו ביגוסלביה לשעבר והכוחות האמריקניים והבריטיים באפגניסטן. במיוחד כשמדובר במלחמת הגנה עצמית בעקבות אלפי התקפות טילים על האוכלוסיה האזרחית שלה.

כישלונו של אובמה לתמוך בישראל חמור עוד יותר לאור המכתב שהגיש לועדת זכויות האדם של האו"ם קולונל ריצ'ארד קמפ, מפקד הכוחות הבריטיים באפגניסטן לשעבר, שהצהיר בפירוש כי "צה"ל פעל לשמירה על זכויות אזרחים בשטחי קרבות יותר מאשר כל צבא אחר בהיסטוריה של המלחמה".

במקום לתמוך בישראל בגלוי ולדחות את דוח גולדסטון, הממשל האמריקני למעשה נתן לדוח לגיטימציה בכך שקרא לישראל לנהל חקירה "עצמאית" של ההאשמות לכאורה בביצוע פשעי מלחמה. ורק למקרה שהצבעתה של ארצות הברית נגד החלטת ועדת זכויות האדם עלולה להתפרש כנוטה יותר מדי לטובת ישראל, חזר היועץ לביטחון לאומי, גנרל ג'יימס ג'ונס, על הדרישה מישראל להפסיק את הסגר על עזה, אפילו לפני שחרורו של גלעד שליט.

היו אפילו רמזים כי במקום להטיל וטו על ההחלטה במועצת הביטחון, ארצות הברית רק תנסה לשנות ולמתן אותה. או מזעזע באותה מידה – שארצות הברית תשתמש בזכות הווטו שלה כמנוף על מנת לכפות על ישראל עוד ויתורים חד צדדיים.

אם כך יקרה, הישראלים ירגישו בצדק כנבגדים או כמי שהושלכו לכלבים על ידי נשיא שחזר והבטיח כי הוא יעמוד לצידה של המדינה היהודית.

דוח גולדסטון הוא לא רק הכלי שבעזרתו מנסים אלו שמגנים על רצח ההמונים בדארפור ליצור דה-לגיטימציה של המדינה היהודית ולהפוך אותה לשעיר לעזאזל הראשי של העולם. הוא מסוכן הרבה יותר. זה הכלי שבעזרתו מנסה ללא בושה ועדת זכויות האדם של האו"ם לחזק ולעודד באופן ציני את התקפות הטרור על ישראל ועל אזרחיה בכך שהיא שוללת מישראל את זכותה הלגיטימית להגנה עצמית.

הנשיא אובמה, בהתאם לכל ההבטחות שלך לפני הבחירות, אל תפקיר את ישראל. עכשיו הזמן בו עליך לעמוד ולהביע דיעה.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann