איזי ליבלר

נוצרים אוונגלים – הערכה

נוצרים מאוחדים למען ישראל

Evangelicals: An appreciation [1]

מנהיג יהודי אמריקני בולט אמר לי לאחרונה כי התשואות שקיבל לאחר שנשא דברים בפני 4000 משתתפים בכינוס ארגון "נוצרים מאוחדים למען ישראל" של ג'ון הייגי בוושינגטון הזכירו לו את הכינוסים הציוניים הנלהבים שבהם נכח בצעירותו. מטרתו של הדיון הנוצרי אוונגלי בן היומיים היתה להביע הזדהות ותמיכה בישראל, לקבל עדכונים על האתגרים העומדים כיום בפני המדינה היהודית ולעודד חברי קונגרס לתמוך בישראל. הנוכחים שמעו נאומים של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באמצעות שידור לוויני, כמו גם של הסנאטור ג'ו ליברמן, השגריר מייקל אורן, מלקולם הונליין ואחרים.

בתקופה בה חלק גדול מדעת הקהל בעולם רואה את ישראל דרך העדשות המעוותות של ההשמצות הערביות והאנטישמיות, מיליוני אוונגלים התגלו כתומכים הנאמנים ביותר שלנו.

התפתחותם של יחסים אלו היא יוצאת מן הכלל ומנוגדת להיגיון. רק בשלושת העשורים האחרונים החלה התמיכה בישראל לתפוס מקום כה חשוב בסדר העדיפויות של זרם נוצרי זה אשר צומח במהירות בזמן שכנסיות אחרות נמצאות בירידה משמעותית.

עד לא מזמן, רוב היהודים התייחסו לאוונגלים כאנטישמים וקנאים שכל רצונם הוא להמיר את דתם. הם גם האמינו שהפילושמיות שלהם אינה אמיתית, מאחר שהיא מתבססת על אמונה משיחית שחוזה כי הופעתו השנייה של ישו תתרחש רק לאחר שהעם היהודי יחזור לישראל, ושכך תגיע אחרית הימים.

בנוסף, הקהילה היהודית הליברלית החזקה בארצות הברית היתה אובססיבית לגבי הפרדת הכנסיה מהמדינה, זכויות הומוסקסואלים והפלות, ולכן התייחסה לאוונגלים כקיצונים ימניים מסוכנים. עד לאחרונה אנשי הקהילה אף התלוננו כי פוליטיקאים כמו בנימין נתניהו שנאמו בכנסים שלהם, מביכים אותם.

למרות זאת, באופן אירוני ולמרות עוינות זו, האוונגלים המשיכו לשדרג את התמיכה בישראל עד כדי כך שזהו כיום נושא מרכזי בהשקפת עולמם.

נדמה שההשגחה העליונה התערבה, מאחר שהשינוי התחולל באותו זמן שבו הליברלים, שהיו התומכים המסורתיים ביהודים, אימצו גישות פוסט-מודרניסטיות והחלו לצאת נגד ישראל, שכבר לא היתה האנדרדוג והוכיחה כי היא יכולה להגן על עצמה ולהביס את אויביה בשדה הקרב. למרבה הצער, היום ליברלים רבים תומכים בפועל בברבארים שמחוץ לשערינו ומשתתפים בקמפיינים היוצרים דמוניזציה ודה-לגיטימציה של המדינה היהודית.

לתמיכה האוונגלית בישראל אין אח ורע בין הזרמים הנוצריים האחרים. כנסיות פרוטסטנטיות רבות הפכו את ההסתייגות שלהן מישראל לשנאה. הכנסיה הקתולית התקדמה רבות בטיפול ברשע של האנטישמיות, אבל בגלל שילוב של ריאל-פוליטיק וחוסר מוכנות לבלוע את הגלולה התיאולוגית המרה של הכרה בריבונות היהודית, הכנסיה הקתולית עדיין רחוק מאוד מלהיות הוגנת ביחסה לסכסוך הערבי-ישראלי.

האמת היא שהאוונגלים אינם ציבור אחיד יותר מהיהודים. יש בתוכם קבוצות שוליים של קיצונים המאמינים בסופו האפוקליפטי של העם היהודי, מיסיונרים ואפילו אנטישמים. אך הזרם המרכזי והרוב הגורף הם אנשים יראי שמיים המתפללים לרווחתה של ישראל וחולקים אהבה בלתי מותנית ליהודים כעמו הנבחר של האל.

הסיבה העיקרית לתמיכה האוונגלית היא שבניגוד לקבוצות נוצריות אחרות, הם דוחים את התפיסה התיאולוגית לפיה אלוהים עזב את עם ישראל בשל סירובו להכיר בישו. הם מכבדים את היהדות כמי שמהווה את הבסיס לנצרות, ומאמינים כי היהודים יישארו עמו הנבחר של אלוהים לנצח. הם מאמינים שהקשר היהודי לארץ ישראל מבוסס על ההבטחה התנ"כית של אלוהים לעם היהודי. דבר זה עלול להביך יהודים חילונים, אך עבור יהודים מסורתיים, זהו עדיין לב הקשר שלהם לארץ הקודש.

האוונגלים גם מאמינים כי כאשר אלוהים אמר לאברהם כי מברכיהם של בני ישראל יהיו מבורכים (בראשית י"ב, 3) משמעות הדבר היא שאלוהים יברך את הנוצרים האוהבים את העם היהודי ותומכים במדינת ישראל. הם גם מאמינים כי התקבצותו של העם היהודי לישראל היא תנאי מקדים לביאת המשיח ומצטטים את ישעיהו ס', 14, "והלכו אליך שחוח בני מעניך, והשתחוו על כפות רגליך כל מנאציך" בתור נבואה לפיה גויים צדיקים יכולים לקחת חלק בתהליך זה של שיבת העם היהודי לארץ ישראל.

רגשות כאלו עודדו את הנוצרים הציונים בתחילת המאה ה-19 ולבסוף הניעו אנשים כגון הלורד בלפור, שאישר את הצהרת בלפור; אורד וינגייט שסייע להקים את ההגנה; הכומר ג'ון סטנלי גראוול, הגיבור על סיפון הספינה אקסודוס שסיפר בסופו של דבר את מה שקרה בדוח שכתב, ושהיה בעל השפעה מכרעת על הועדה המיוחדת של האו"ם לנושא פלשתינה; סופרים כמו ואן פאסן, שקידם את הרעיון הציוני ורבים אחרים.

התמיכה האוונגלית במדינה היהודית כיום באה לידי ביטוי בעיקר בהגנה על ישראל. עם זאת, הם עומדים על כך שהם מכבדים ולעולם לא "יפעילו לחץ או יתנגדו באופן פומבי למדיניות שאימצה ממשלתה הדמוקרטית של ישראל".

ההשפעה הפוליטית של האוונגלים על הממשל הדמוקרטי חלשה הרבה יותר מאשר בזמנו של הנשיא בוש. אף על פי כן, עם יותר מ-60 מליון תומכים שרק הולכים ומתרבים, הם עדיין אחד מן הכוחות הפוליטיים החזקים ביותר בארצות הברית. לאחרונה הם הקימו את המקבילה הנוצרית לאיפא"ק במטרה לשכנע חברי קונגרס ולמחות נגד חקיקה עוינת לישראל.

אנשים רבים מן השורה בקרבם תורמים ביד רחבה לפרוייקטים שמטרתם לחזק את ישראל. לדוגמא, ארגון "האחווה הבינלאומית של נוצרים ויהודים" שיזם הרב יחיאל אקשטיין הוא כיום התורם הבודד הגדול ביותר לסוכנות היהודית והיה בין אלו שתרמו את ההון ההתחלתי ליוזמת "נפש בנפש".

50 הנציגים המסורים של השגרירות הנוצרית הבינלאומית שמרכזה בירושלים ושמפעילה סניפים בכ-80 מדינות ברחבי העולם, הם אלו שמובילים את הנוכחות הנוצרית ציונית בארץ הקודש. הם מפרסמים ומפיצים מידע על ישראל בעולם כולו, הם מממנים תוכניות חברתיות חשובות ביותר, כגון סיוע בקליטת עולים חדשים, סיוע לתושבי גוש קטיף לשעבר ופרוייקטים נוספים בתחום הרווחה. הם מעודדים ומקדמים משלחות לישראל ומארגנים מסעות גדולים של עליה לרגל, והם מהווים כיום את אחד המקורות הדינאמיים ביותר של התיירות הישראלית.

למרות שרוב הישראלים והיהודים כבר מעריכים כיום את ערכה האדיר של התמיכה האוונגלית, יהודים ליברלים מסויימים ממשיכים להעביר ביקורת על הקשר איתם, ויהודים אורתודוכסים ממשיכים, מתוך חוסר ידע, להתייחס בטעות אל האוונגלים כאל מיסיונרים. ברור מאליו שיש לנו מחלוקת עם האוונגלים בנושאים תיאולוגיים, אבל ברית המבוססת על מטרות ספציפיות לא מחייבת אף אחד מהצדדים לאמץ את גישתו של הצד השני בנושאים רחבים יותר. בסוגיות הקשורות לישראל, שיתוף פעולה פרגמטי הוא לא עניין של אמונה אלא של היגיון פוליטי פשוט.

מלבד זאת, התמיכה האוונגלית מעולם לא הותנתה בהדדיות ולא יצרה לחץ עלינו לתמוך במטרות האחרות שלהם. לכן, אין זה מן הראוי שנשאר פאסיביים בשעה שיהודים שהוטעו מתנהגים בצורה גסה לתומכים הגדולים ביותר שלנו, במיוחד בשעה שאנו זקוקים נואשות לבעלי ברית.

ברמה האישית, אני גאה להיות קשור לאוונגלים במסגרת פרוייקטים שונים לקידום ישראל. אני גם נהנה מההזדמנות לדון איתם על סוגיות פוליטיות בהקשר של טוב ורע, במקום הרוח המרדימה של הפוסט-מודרניזם וההשוואה המוסרית שבהם נתקלים בשיחות עם ליברלים מבולבלים.

הברית עם האוונגלים היא אחת מקרני האור המעטות בסביבה פוליטית שהיא ברובה מדכדכת. האמת היא שאם היו יותר אוונגלים באירופה הפרוטסטנטית-קתולית, העוינות הגוברת לישראל באזור זה היתה עשויה להיות מתונה בהרבה.

כיהודי דתי, אני מעריך את התמיכה שלהם ומקווה שהם יבורכו על היותם חבריו של העם היהודי.

[email protected] [2]