Photo by Cpl. Yoav Pinus, IDF Spokesperson's Unit

ענני סערה מאיימים באזור

Print This Post

למרות החיוניות הרבה שהפגינו הישראלים לרגל חגיגות יום העצמאות ה-70 העליזות – חיוניות מוצדקת לאור הישגיה והתקדמותה היוצאים מן הכלל של ישראל בחזית הדיפלומטית והביטחונית כאחד – המדינה היהודית עומדת להתייצב מול אתגרים משמעותיים במהלך החודשים הקרובים.

עד לאחרונה, במידה רבה בשל האפקטיביות הדיפלומטית של ראש הממשלה נתניהו, ישראל ניצבה בעמדה אידיאלית, כאשר היא זכתה לתמיכתו של ממשל טראמפ ובמקביל, נהנתה מיחסים ייחודיים עם ולדימיר פוטין הרוסי. זאת, למרות נחישותו של פוטין לשמר השפעה בסוריה ועל אף רצונו שלא להפר את יחסי הידידות שלו עם האיראנים אשר, מסיבותיהם הם, שיחקו תפקיד מפתח בסיוע לפוטין לשמור על אסד מאבדון. ואולם, עובדה זו עודדה את האיראנים להקים בחשאי בסיסים צבאיים בסוריה, בעוד שהם מכריזים שוב ושוב וללא כל בושה על נחישותם למחוק את ישראל מהמפה. ישראל מתייחסת לאיומים אלו כאל איום קיומי פוטנציאלי.

עד עתה, התייעצויות תכופות בין ישראל לבין רוסיה סייעו למנוע קונפליקטים. ישראל נמנעה מליזום פעולות שמטרתן להביא לשינוי משטר, או כאלו שיאיימו על האינטרסים של רוסיה באזור. מנגד, הרוסים לא הגיבו לגיחות ההפצצה של ישראל בסוריה שמטרתן הייתה לנטרל משלוחי נשק לחיזבאללה ולמנוע מהאיראנים מלהתקדם אל עבר גבולותיה הצפוניים.

למרבה הצער, בעבור ישראל, שימור שיווי המשקל העדין הזה הפך כעת לקשה במיוחד.

הפעלת נשק כימי ע"י אסד נגד אזרחיו עוררה את זעמה של הקילה הבינלאומית, שהייתה עד כה פסיבית בזמן שמאות אזרחים חפים מפשע נטבחו בכל שבוע ע"י כוחות אסד.

הנשיא טראמפ, שהודיע לחרדתה של ישראל על כוונתו להסיג את כל הכוחות האמריקנים מסוריה, הפך בהמשך את החלטתו והצליח לשכנע את הצרפתים והבריטים להצטרף אליו בהתערבות צבאית משותפת שנועדה להעניש את הסורים. היה זה מבצע מוגבל ביותר שבמסגרתו נהרסו ארבעה מתקנים. מספר הקורבנות היה מינימלי מכיוון שהסורים ידעו על המטרות הפוטנציאליות ופינו אותן מבעוד מועד. לא היה מדובר בניסיון להשיג חילופי שלטון. אך אפילו הפעולה המוגבלת הזאת עמדה בניגוד חריף להימנעותו הפחדנית של אובמה לממש את איומיו מהעבר כאשר הסורים הפעילו לוחמה כימית.

ואולם, המתיחות בין ישראל לבין האיראנים הסלימה. האיראנים מפעילים בני חסות לבנונים ופלסטינים אשר מבצעים את פעילות הטרור שלהם, ובפברואר, בעימות הישיר הראשון שלהם עם ישראל, הם הפעילו מאחד מבסיסי האוויר שלהם בסוריה מזל"ט שנשא חומר נפץ במטרה לפגוע ביעד בישראל. המזל"ט יורט ע"י מסוק אפאצ'י ישראלי.

ישראל הבהירה שהבסיסים האיראניים בסוריה אינם מקובלים עליה, והשיקה בתגובה מתקפה נגד בסיס האוויר החשוב T-4 במרכז סוריה, במסגרתה אבד מטוס F16. בגל שני של תקיפות, ישראל השמידה חלק משמעותי ממערכות ההגנה האוויריות של סוריה. במהלך התקיפות נפגעו גם איראנים. למרות שאף רוסי לא נפגע, ממשלת פוטין ביקרה את ישראל על פעולה זו.

לאחר המתקפה בנשק כימי שביצעה סוריה ב-9 לאפריל, ישראל שיגרה לפי הדיווחים טילי קרקע אוויר ארוכי טווח נוספים. כפי שדווח, הטילים השמידו את מגדל הפיקוח האיראני והובילו למותם של 14, מתוכם שבעה איראנים שבהם ראש יחידת המזל"טים. הרוסים מחאו והאיראנים נשבעו לנקום.

עם המתיחויות הללו בחזית הסורית ברקע, בתחילת החודש יזם חמאס קמפיין שבמסגרתו הוא גייס אלפים מתושבי עזה להשיג את הגבול הישראלי. מיליציות וחמושים של חמאס זרקו בקבוקי תבערה כאשר הם מפוזרים בין ה"מפגינים". צה"ל נקט בפעולה הגנתית, תוך שימוש בירי חי כאשר היה בכך צורך מול אנשים שנשאו רובי סער או כאלו שניסו לחדור מעבר לגבול. אלפים נפצעו ועשרות, רובם מחבלים מוכרים של החמאס, נהרגו.

למרות התמונות המתעדות את האלימות, ההפעלה של מגנים אנושיים ובהם נשים וילדים, וההצהרות החוזרות והנשנות של מנהיגי חמאס לפיהן המטרה היא להביא את הפליטים חזרה לישראל ולהשמיד אותה, מועצת הביטחון של האו"ם ביקשה לגנות את ישראל על כך שהגיבה "באופן בלתי פרופורציונלי". ארה"ב הטילה וטו על ההחלטה.

האווירה ברחבי האזור כולו מתוחה ביותר, וישראל מכינה את עצמה לאפשרות שמלחמה עלולה לפרוץ בכל זמן ובכל חזית.

התמזל מזלנו שבזמן מכריע שכזה, נתניהו עומד בראש האומה. אך הוא מצוי במצב עדין שכן הוא ניצב מול שלושה אתגרים:

1) הכנות למלחמה, במידת הצורך, במטרה למנוע מהאיראנים הקמת בסיסים בסוריה המאיימים על ישראל.

2) התעמתות עם כל ניסיון מצד חמאס להפר את גבולות ישראל, אשר יחייב תגובה צבאית נוקשה תוך ניסיון להגביל את מספר הקורבנות – שלהם שואפים אנשי חמאס על מנת להציג עצמם כקרבנות ולעודד לחץ בינלאומי על ישראל לביצוע ויתורים שיערערו את ביטחונה.

3) הפעלת כישוריו הדיפלומטיים על מנת לשמר הן את הברית עם טראמפ והן את היחסים השבירים עם פוטין, שמצויים כיום תחת מתח רב מכיוון שעל ישראל למנוע הקמת בסיסים איראניים בסוריה.

בכדי להתמודד עם האתגרים הללו ולהימנע מלהיגרר לעימותים הגוברים בין האמריקנים לרוסים, עליו לבצע פעולות איזון מאתגרות במיוחד. למרות הנזיפות הרוסיות והאזהרות לפיהן בכוונתה לספק לסורים מערכות הגנה אוויריות מתוחכמות יותר, קווי התקשורת של ישראל עם הקרמלין עדיין פתוחים לעת עתה, אפילו שהם מתוחים ושבירים. נעשים מאמצים לשמר תיאום מקסימלי, אך על נתניהו להפעיל את כל כישוריו הדיפלומטיים על מנת להשיג זאת.

למרות שישראל חזקה ועצמאית יותר מבכל זמן בעבר, ישנם באופק ענני סופה ברורים הטומנים אזהרות, ועלינו להזכיר לעצמנו את 1973 ולעולם לא להרשות לעצמנו להרגיש בטוחים מדי.

אם האיראנים יגיבו באופן בלתי פרופורציונלי, עלולה לפרוץ מלחמה בכל רגע. ייתכן והם ממתינים לראות האם האמריקנים יבטלו את עסקת הגרעין שלהם קודם להשקת עימות צבאי מלא. כמו כן, אם חמאס יגביר את מאמציו, הוא יוביל להסלמה צבאית מוחרפת. בשני המקרים, חיזבאללה עשוי להתערב וישראל תהיה מחויבת להשמיד את בסיסיו בלבנון.

על כן, הברית שלנו עם ארה"ב היא קריטית. עד כה, הם סיפקו את הסחורה, אך הנחישות שמפגין טראמפ להסיג את כל הכוחות האמריקנים מסוריה תהווה תמריץ עצום שתעודד את האיראנים להתעמת עם ישראל.

בהקשר זה, אנו נאלץ להסתמך על הרוסים שירסנו את איראן ואת חיזבאללה מלממש את מטרתם המוצהרת של השמדת ישראל. האם נתניהו יהיה מסוגל לשכנע את פוטין, שהיה עד כה פילושמי, שלא להפר את היחסים הטובים והייחודים עם ישראל ועם היהודים אל מול האינטרסים הסותרים של רוסיה והערעור של שאיפותיו הצבאיות באזור?

נהיר שבשלב זה, אף אחד מהצדדים אינו שואף לעימות מלא, אך כמה ניצוצות יספיקו כדי להצית שריפה אזורית.

צה"ל ערוך להיתכנות שכזו ויחד עם הסעודים וסונים מתונים שאינם מעורבים או אולי אפילו תומכים בהם, הוא בטוח בכך שהוא יוכל להתגבר על הכוחות המשולבים.

אך היקף הקורבנות – ובמיוחד בחזית העורף – יושפע רבות ע"י התפקיד שארה"ב וסוריה יתפסו תחת תנאים שכאלו.

בהקשר זה עלול נתניהו להתמודד עם מכשולים חסרי תקדים בניהול עימותים צבאיים במקביל להפעלת דיפלומטיה בדרגים הגבוהים ביותר. מבקריו ותומכים כאחד אינם יכולים להעלות על הדעת כל מנהיג אחר המחזיק בשלב זה ביכולות, בניסיון ובכישורים הדיפלומטיים הייחודיים הנדרשים בכדי לנווט את האיזון העדין הזה.

יש לאפשר לראש הממשלה נתניהו לרכז את כל כוחותיו בהגנה החיונית על המדינה, ולא לחייבו לבלות לפחות מחצית מהזמן שלו עם סנגורים ובהתמודדות עם ההתקפות הבלתי פוסקות מצד פוליטיקאים וכלי תקשורת המבקשים לערער אותו ולכפות את התפטרותו.

יהיה זה לא פחות מפלילי אם הממסד יסכים לקבל מצב שבמסגרתו בזמנים קריטיים שכאלו, הם כפו תנאים על האומה שגורמים לכך שהיא תובל על ידי ראש ממשלה במשרה חלקית המשמש במקביל גם כשר חוץ במשרה חלקית.

כל עוד אין אדם שיכול להוביל את המדינה כמותו, על מבקריו להשעות את הקמפיינים המשפטיים והפוליטיים שלהם ולהתאחד, לפחות באופן זמני, עד שהאיומים המידיים העומדים בפנינו ייפתרו.

גרסה מקוצרת של מאמר זה פורסמה במקור ב׳ישראל היום׳Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann