אנו זקוקים לממשלת אחדות – עכשיו

Print This Post

גירסת מאמר זה באנגלית: Israel needs a national unity government

במובנים רבים, אנו מתקדמים עכשיו במהירות למצב שיש לו מקבילות מבשרות רע לשבועות שקדמו למלחמת ששת הימים. כמו אז, האויב מתכנס ליד גבולותינו בעוד שלאומה אין אימון במנהיגיה. וכדי להחמיר את המצב עוד יותר, הממשלה הזאת, שאינה מתפקדת, נוטה לקבל החלטות במשא-ומתן מפוברק עם מנהיגות פלשתינאית כושלת שאולי אי-אפשר יהיה לחזור מהן, והן עלולות להיות בעלות השלכות על קיומנו בעתיד.

דוח וינוגרד שימש רק להחמרת הכעס והתסכול שלו שותפים רוב אזרחי ישראל מכל קצות הקשת הפוליטית, מול ראש-הממשלה הכושל. אך אבוי, המציאות היא שחברי הכנסת הציניים נשארים דבוקים לכיסאותיהם, ואין להניח שיהיו בחירות בטווח הקצר. אבל אם איננו יכולים להגשים את המטרה שלנו ולערוך בחירות, איננו צריכים להתייאש ולפכור את ידינו, ולהכריז שאנו חסרי אונים. שום דבר אינו בטוח יותר מאשר שיד כוחם של ההמונים תהיה על העליונה, באורח בלתי נמנע.

הסכנה הממשמשת ובאה עלינו היא הנזק הבלתי הפיך העלול להיגרם לאומה לפני שהבחירות יתקיימו. חובה אפוא על בנימין נתניהו, מנהיג האופוזיציה, לנקוט יזמה ולפתוח במערכה שתקבע כי בית ישראל ניצב בפני האיום הגדול ביותר להישרדותו מאז מלחמת יום כיפור. הוא חייב לחזור מדי פעם על הדרישה שאולמרט יפנה את מקומו כראש-הממשלה. אבל בה בעת, הוא צריך לקחת דף מהחונך שלו, מנחם בגין, שהניח בצד את כל חילוקי הדעות הפוליטיים והאישיים, וב-1967 התנדב לשרת בממשלה יחד עם אויביו הפוליטיים. נתניהו צריך לקרוא לממשלת אחדות לאומית, כדי להעניק לעם ביטחון שההחלטות המכריעות שיתקבלו בקרוב לא יושפעו משום דבר אחר, אלא מהאינטרס הלאומי.

אם יציע הצעה כזאת, עשוי נתניהו לפתות את מפלגות הקואליציה להיפטר מאולמרט, בלי שיהיו חייבים להתפשר על סדר היום האישי והאנוכי שלהם. הוא יהווה דוגמה למנהיג לאומי המתעלה מעל הפוליטיקה למען האינטרסים של האומה, ויוכל לזקוף לזכותו שהוא השעה את היזמות המסוכנות והקיצוניות מתנהלות כיום.

עד שזה יקרה, אנו זכאים לפחוד באמת מההחלטות הבלתי הפיכות שיש להן השלכות קיומיות לגבי האומה, שהממשלה הנוכחית שוקלת אותן. היום נמצאים ב"צנרת" ויתורים חד-צדדיים לפלשתינאים שלא אושרו על-ידי הממשלה והכנסת. הם מיושמים בחשאי, על אף ההתנגדות של רובם המכריע של אזרחי ישראל, ובהעדר ניתוח ראוי של התוצאות האפשריות.

נוסף על כך, על אף הבטחתו של אולמרט לש"ס, הפלשתינאים אומרים עכשיו לעולם שהם מסכמים עסקה על ירושלים, אף-על-פי שהפרטים, לרבות עתידו של הר הבית, עתידים עדיין להתגלות. אנו עלולים להתעורר יום אחד ולגלות שאסון דומה למה שהמטנו על עצמנו ברצועת עזה, חוזר על עצמו בירושלים. וכשהבלתי נמנע יתרחש, החמאס והרשות הפלשתינאית יתאחדו מחדש, אנו עלולים לגלות שהשכונות המערביות של ירושלים יהיו נתונות להתקפות הדומות לאלה שסופגת שדרות.

וכל זה מתרחש במקביל להידרדרות מהירה ברמות אחרות של המצב הביטחוני. זרם הנשק המתקדם וההסתננות העצומה של טרוריסטים דרך הגבול הנקבובי של רצועת עזה, מציג איומים חדשים לצה"ל. אם לא נפעל עד מהרה כדי לנטרל את התקפות הטילים הקטלניות ההולכות וגוברות על אזרחינו בדרום, כל האומה עלולה למצוא את עצמה כשהיא מותקפת.

האו"ם מתנהל כמו עליסה בארץ הפלאות, כאשר אפילו מועצת הביטחון אינה מסוגלת לגנות את החמאס על שהוא משגר טילים לעבר שכניו האזרחים.

כמובן שזהו שקר גס לטעון שחמאסטן נשארה שטח כבוש. זהו משטר טרוריסטי אוטונומי, המנוהל על-ידי פושעים פנאטיים, המחויבים פומבית להשמדתנו. גם רוב תושבי רצועת עזה אינם קרבנות חפים מפשע. רובם המכריע תמכו בבחירת החמאס, וממשיכים לתמוך במטרות הברבריות שלו. אולם בזמן שהפלשתינאים חוגגים את הריגת נשינו וילדינו, אנו סופגים גינויים מפני שאנו מטילים "עונשים קיבוציים", ומפרים את המשפט הבינלאומי מפני שמקטינים להם את הספקת החשמל. אכן, היגיון מעוות! לו היו הנאצים עומדים בפני בעלות-ברית שהיו שותפות לדעות כאלה, העולם היה כיום נתון להגמוניה של הרייך השלישי.

לכן, בגלל זה, חובה על בנימין נתניהו לצלצל בכל פעמוני האזעקה, וכמאמץ אחרון להציע להשתתף בממשלת אחדות עם ראש-ממשלה חדש. אם הצעתו תתקבל, אולמרט יוחלף, והוויתורים החד-צדדיים ההרסניים המתנהלים כיום, שלולי כן היו בלתי הפיכים, יושעו, והשקיפות בממשלה תוחזר למצב הקודם. אם המנהיגים הנוכחיים יסרבו להיענות ליזמה כזאת, הם יואשמו.

עם קול מאוחד וניצול מיומנויות התקשורת המוצלחות של נתניהו, ממשלת אחדות תוכל לבשר לעולם שהגענו לקץ גבול הכוחות שלנו. המסר שלנו יהיה פשוט מאוד: אם התקפות הטרור על אזרחינו לא ייפסקו מיד, אנו ננקוט כל צעד שיידרש כדי להגן על אזרחינו. אנו נימצא במלחמה, וכל מנהיגי החמאס יהיו מיד מטרה לחיסול. אם זה לא ישים קץ להתקפות הטילים, לא תהיה לנו בררה. על אף שפיכות הדמים והאבדן האפשרי של חפים מפשע, התגובה שלנו תהיה זהה לזו של כל האומות המכבדות את עצמן מימים ימימה, שאזרחיהן נרצחו באכזריות זדונית על-ידי שכניהם.

מה שהופך את עמדתנו לסוריאליסטית עוד יותר, הוא שעל אף שארצות-הברית נשארה בעלת-הברית העיקרית שלנו, מזכירות המדינה מנסה ללחוץ עלינו לעשות ויתורים חד-צדדיים נוספים, ומזהירה אותנו מפני ייזום פעולה קרקעית נרחבת, כדי לעקור את הטילים המשוגרים על אזרחינו.

אולם פרדוקסלית, התמיכה בציבור האמריקני הגיעה לשיא של כל הזמנים. צריך אפוא להודיע לקונדוליסה רייס, מזכירת המדינה של ארצות-הברית, שלא נוכל לעמוד יותר בחיבוק ידיים כאשר חיי אזרחינו מוטלים על הכף. הממשלה שלנו צריכה לבקש שהיא תתמוך בזכותנו הלגיטימית להגן על עצמנו.

אם היא תסרב להיענות בחיוב, איננו צריכים לפחד מהסרת הכפפות שלנו, ולפנות ישירות לציבור האמריקני. אנו צריכים לשכנע אותם כיצד הם היו מצפים שממשלתם תתנהג, אם הם היו במצב דומה. אם נסביר את עמדתנו בבירור ובלי התנצלויות, הם יתמכו בנו.

ייתכן שיישום הצעות כאלה נראה רחוק. אבל המציאות היא שבית ישראל נמצא כיום בסכנה. עכשיו הגיע הזמן שהאומה תניח הצדה את כל חילוקי הדעות, ותפגין סולידריות, שבתקופות של צורך הוכיחה את עצמה כנכס הגדול ביותר שלנו!

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann