Rafael Ben Ari

תשע"ט: שנה חדשה של תקווה

Print This Post

אלו מאתנו שזכו לחיות בישראל צריכים להודות לקב"ה, להוקיר תודה על ההישגים יוצאי הדופן של השנה החולפת ולהתפלל שהמומנטום הזה יישמר בשנה הבאה עלינו לטובה.

מובן שאנו ממשיכים להתייצב מול איומים מצד איראן וחיזבאללה, וששלום אמת עם הפלסטינים רחוק כתמיד. כמו כן, מורגשת הסלמה מהירה באנטישמיות ברחבי התפוצות שבהן אסלאמיסטים, שמאלנים קיצונים ופשיסטים מסורתיים חברו יחד בכדי לייצר את התערובת הרעילה ביותר. מרבית אירופה ה"נאורה" פנתה לאחור לימי שנאת היהודים של שנות ה-30 של המאה הקודמת, והבריטים עשויים לבחור כעת באנטישמי חסר בושה לראשות ממשלתם.

בנוסף, אנו חיים באזור שהוא עד כיום לברבריות בסגנון ימי הביניים. במהלך חמש השנים האחרונות, מיליונים נעקרו מבתיהם ומאות אלפים נהרגו באמצעות הפצצות, לוחמה כימית ועריפת ראשים. ואולם, האומות המאוחדות והאירופאים מפנים את הארס שלהם לישראלים המגנים על עצמם.

עם זאת, העם היהודי בארץ ישראל התברך וזכה לחיות בעידן של ניסים, לאחר שקם כמו עוף החול מאפר השואה, הטרגדיה הגדולה ביותר בהיסטוריה היהודית.

ניצול שואה מעולם לא יכול היה לחלום שהעם היהודי, בטווח הזמן הקצר של 70 שנה, יחווה תחייה כאומה – תוך סיומה של גלות מייסרת בת 2000 שנה שבמהלכה הפלו אותנו, רדפו אותנו וטבחו בנו.

ב-1948, 650,000 יהודים ובהם ניצולי שואה, עם צבא קטן ובלתי מצויד יחסית ליריביו, הביסו את כוחותיו המשולבים של העולם הערבי במלחמת העצמאות. המלחמות הבאות ב-1967 ו-1973 הפגינו שאנו כאן על מנת להישאר.

הנבואה של קיבוץ הגלויות התגשמה כאשר יהודים מכל קצוות תבל שבו למולדתם העתיקה. אלו כללו יהודים ממדינות ערב ולמעלה ממיליון עולים מברית המועצות לשעבר. נוסף על כך, החזרנו יהודים מאתיופיה שאיבדו קשר עם אחיהם היהודים במשך מאות שנים.

מהגרים אלו, שמקורם בתרבויות מגוונות ורמות חיים שונות, מצאו מקלט מרדיפה, ו-70 שנים לאחר מכן, הם השתלבו והפכו להיות ישראלים גאים.

אך הישג זה הועצם באופן משמעותי.

ב-1948, ישראל הייתה פרובינציה מוכת עוני, אך היא עברה טרנספורמציה והפכה לאחת הכלכלות המצליחות ביותר בעולם. רמת האבטלה הגיעה לשפל של 40 שנה וישראל מוכרת בהישגיה המובילים בתחום ההיי טק, עם יותר סטרטאפים לנפש מבכל מדינה אחרת בעולם.

כחיזוק נוסף לכלכלה, ישראל נחלה הצלחה אדירה בפרויקט ההתפלה שלה, המספק 80% מצורכי המים שלנו. כמו כן, ישראל גילתה מאגרי גז משמעותיים והפכה ליצואנית אנרגיה.

אחד מהישגינו היוצאים מן הכלל הוא פיתוח צבא ההגנה לישראל. היהודים בתפוצות לא נחשבו בדרך כלל ללוחמים דגולים, ואף על פי כן ולמרבה התדהמה, ישראל, נקודה קטנה על הגלובוס, מוכרת כיום כמדינה המחזיקה באחד מ-10 הצבאות העוצמתיים ביותר בעולם.

בינתיים, ראש הממשלה בנימין נתניהו רשם שנה מוצלחת נוספת שכללה את העמקת הקשרים עם הודו, סין, יפן ומדינות באפריקה, אמריקה הלטינית ודרום מזרח אסיה – מדינות שברובן התרחקו בעבר מישראל.

מדהימה עוד יותר הייתה הצלחתו בפיתוח יחסים קרובים והתקשרויות עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, סוכן קג"ב בעברו. לאחר שנבחר בשנית, פוטין בחר בישראל כמדינה הראשונה שערך בה ביקור, שלח ברכות לתושבי ארצו לשעבר ואפילו ביקר בכותל המערבי. זאת ועוד, כאשר פוטין וטראמפ נפגשו בחודש שעבר, הם שחררו הצהרה משותפת חסרת תקדים שבה התחייבו לתמוך באינטרסים הביטחוניים של ישראל.

מכיוון שהקדשתי חלק גדול מחיי הציבוריים למשא ומתן להקלת מצוקתם של יהודים רוסים אל מול מנהיגים סובייטיים שהאנטישמיות נדפה מהם, יכול אני להעיד שמדובר בהתפתחות עוצרת נשימה, נס של ממש.

שינויים מרשימים נוספים הם היחסים החשאיים ברובם ושיתוף המודיעין עם מדינות ערב שהיו עד לא מזמן עוינות ביותר כלפינו, דוגמת סעודיה ומדינות המפרץ – שלא לדבר על שיתוף הפעולה עם יריבתנו לשעבר, מצרים, כנגד הפונדמנטליסטים האסלאמיים בסיני.

באופן בלתי צפוי, בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב ב-2016 היוותה ברכה גדולה. שלא כמו קודמיו, הוא קיים עד כה את הבטחות הבחירות שלו בנוגע לישראל.

אינדיקציה משמעותית לשינוי במדיניות ארה"ב הגיעה עם מהלכו הדרמטי של טראמפ להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים, תוך הכרה משתמעת בעיר כבירת ישראל. שגרירתו באו"ם, ניקי היילי, ממלאת את תפקידה באופן יוצא מן הכלל. היא הייתה הראשונה להניח את הדברים על השולחן ולהוכיח את האו"ם על הסטנדרטים הכפולים שהארגון כפה על ישראל.

אל מול התנגדות חריפה מצד מדינות אחרות – במיוחד מערב אירופאיות – טראמפ דרש שהאיראנים יתקנו את ההסכם המחפיר שאותו הם הוציאו לפועל עם נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה, והזהיר אותם כי עליהם לחדול מפעילות הטרור שלהם. כאשר הם נמנעו מלהגיב, הוא כפה עליהם סנקציות קשות אשר הובילו להשפעה שלילית אדירה על הכלכלה שלהם.

טראמפ הבהיר שהוא לא יישב על הגדר כמו קודמיו בתפקיד במידה והם ימשיכו לפעול באחיזת עיניים ויסרבו לקחת חלק במשא ומתן להשגת הסדר שלום. הוא היה הנשיא האמריקני הראשון שהביא לסופה של הפיקציה של "שקילות מוסרית" והתעמת עם הפלסטינים, תוך שהוא דורש שהם יחדלו מפעילות הטרור שלהם ויפסיקו לתגמל רוצחים ומשפחותיהם במיליוני דולרים בשנה. הוא תמך בעוצמה בזכותה של ישראל להגנה עצמית ודחה על הסף את המנטרה לפיה ההתנחלויות הן מקור העימות.

למעשה, רק בשבוע שעבר, לא רק שהממשל האמריקני הפחית את המימון של הרשות הפלסטינית, אלא שהוא הודיע על קיצוץ כל המימון האמריקני של אונר"א המושחת והאנטי ישראלי – "ארגון פגום ללא תקנה" המנציח את הקונפליקט בכך שהוא מבטיח שמספר מתמיד וגדל של פלסטינים ימשיכו להיות פליטים. עד עתה, ארה"ב תרמה שליש מתקציב הארגון כולו. היא הודיעה כי כל סיוע עתידי יועבר כעת ישירות לאלו הזקוקים לו, וכי היא תעשה מאמץ לשלב את מקבלי הסיוע אל תוך החברה במקום להשתמש בהם ככלי לשימור ועידוד שנאה נגד ישראלים.

בנוסף, ארה"ב דחתה את הדרישה לפיה צאצאיהם של הפלסטינים שברחו או נעקרו – כיום 5.3 מיליון לפי הטענות – יהיו זכאים לשוב לישראל. ארה"ב תכיר רק בכ-500,000 כפליטים של ממש, מתוכם רק 20,000 חיים כיום. זכות השיבה הפלסטינית הייתה תמיד אחת מהדרישות המרכזיות של הערבים, אך אף ממשלה ישראלית לא תוכל להעלות על הדעת מהלך שכזה, שיסתכם בחורבנה הדמוגרפי של המדינה היהודית.

על כן, יש לנו את כל הסיבות לעלוז על כך שעמדתנו הצודקת מוכרת סוף סוף ע"י המדינה החזקה ביותר בעולם, המחשיבה עצמה בגאווה לבת ברית שלנו.

באופן פרדוקסלי, הדבר התרחש דווקא כאשר חלק משמעותי מן היהודים האמריקנים הליברלים, ובתוכם צעירים רבים שאינם זוכים אף לידע יהודי יסודי, פנו נגד ישראל. חלקם אף הגנו על ארגוני טרור שהסיתו ופעלו לרצוח ישראלים.

אך במקביל, אנו חזינו בתופעה מדהימה נוספת. האוונגליסטים, הזרם הנוצרי הצומח ביותר בארה"ב, קידמו את התמיכה בישראל כאחת ממטרותיהם המרכזיות. כיום, הם מהווים את קבוצת השדולה הפרו ישראלית הגדולה ביותר, והם עוקפים את יהודי ארה"ב הן בהשפעתם והן במספריהם.

עלינו להתגאות בכך שלמרות ריבוי ההשמצות המופנה נגדנו, ישראל ממשיכה להוות דמוקרטיה שוקקת, נווה מדבר באזור הנשלט ע"י עריצים ורוצחים. הסקרים מצביעים על כך שהעם הישראלי הוא בין העמים המאושרים ביותר בעולם.

בנוסף, ישראל חווה רנסנס פועם בתרבות העברית; צעירים יהודים רבים יותר מעורבים בלימודי דת ובמורשת התרבותית שלהם מאשר בכל זמן אחר בהיסטוריה שלנו.

כמו כן, למרות התקשורת הביקורתית, בישראל ישנו כיום הקונצנזוס הרחב ביותר מאז הקרע הגדול בנוגע להסכמי אוסלו ההרסניים. רוב הישראלים שואפים להפריד עצמם מן הפלסטינים, אך מרגישים שמדינה פלסטינית תחת ההנהגה הקיצונית הנוכחית תהיה מדינת טרור ותספק לאיראנים דריסת רגל באזור.

עם זאת, רבים מקווים שהבחירות שייערכו בשנה הבאה יובילו להקמת קואליציה רחבה הרבה יותר, כך שמפלגות קטנות כבר לא תוכלנה לסחוט את הממשלה.

בזמן ששיעור ההתבוללות ונישואי התערובת הגיעו לשיאים חסרי תקדים בתפוצות, אנו קוראים לאחינו היהודים בתפוצות להצטרף אלינו ולהבטיח את ההמשכיות היהודית, להוליד נכדים יהודים וליהנות מחיים יהודיים מלאים במולדתם.

למרות שאנחנו עם שחווה התעצמות, אנו ממשיכים להתייצב מול איומים קיומיים ואסור לנו להיות שאננים. המצב עשוי להשתנות בין לילה, ועלינו להמשיך לחזק את ההגנה שלנו בכדי להרתיע את אויבינו.

קשה יהיה לטעון שניתן לייחס את מזלנו הטוב ויוצא הדופן מאז תקומתה הנסית של מדינתנו, ואת הפיכתנו לסיפור ההצלחה הגדול ביותר של המאה, לצירופי מקרים ולמאמצינו הרבים ותו לא.

עלינו להודות לקב"ה ולהתפלל שהוא יבטיח שהמומנטום הזה יישמר. עלינו להכיר בכך שמה שהתרחש הוא נס לא פחות גדול מיציאת מצרים.

שנה טובה!Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann