איזי ליבלר

תשעה אתגרים שמולם ניצבת ישראל

[1]

מאז הקמת המדינה, מעולם לא נמצאה ישראל בעמדת יתרון טובה יותר מזו שהיא נמצאת בה היום. בעוד שהסדר שלום עם הפלסטינים ממשיך להוות תעתוע רחוק והאיום מצד איראן נותר נוכח כתמיד, ישראל הפכה למעצמה אזורית – הן מבחינה צבאית והן מבחינה כלכלית. וכעת, סוף סוף, נדמה שארצות הברית מוכנה להפעיל את כוחה על מנת לנטרל את ההתנהגות המוטית והגלויה של הקהילה הבינלאומית נגד המדינה היהודית.

עם זאת, אנו ממשיכים להתייצב מול אתגרים משמעותיים, שניתן לסכמן כדלהלן:

ראשית – הצורך לטפח מערכת היחסים עם ממשל טראמפ באמצאות הפגנת סבלנות ושיתוף פעולה עם מאמציו להשיג הסכם שלום עם עבאס. אם, כפי שצפוי, עבאס ימשיך לסרב לעשות כל ויתור משמעותי, יש לקוות שטראמפ יגיע אתנו להבנה בנוגע להתנחלויות ולנושאי בנייה, מה שיאפשר את הסיפוח הפורמלי של גושי ההתנחלויות המרכזיים ויסלול את הדרך ליישום התחייבותו להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים.

שנית – העם חייב לדרוש ממשלה רחבה יותר. אין כל סיבה לכך שיש עתיד של יאיר לפיד תשב באופוזיציה, כאשר המדיניות שלו זהה כמעט לזו של ראש הממשלה נתניהו. כמו כן, הוא יכול לשמש כשר חוץ יוצא מן הכלל.

ממשלה רחבה יותר תנטרל את הנימוקים של אלו הטוענים שנתניהו עומד בראש הממשלה הימנית קיצונית ביותר בהיסטוריה של ישראל, ותפגין כי המדיניות של הממשלה זוכה לתמיכה מצד רוב ברור בקרב האומה. עם קונצנזוס רחב מטעם ציבור הבוחרים, הממשלה תימצא בעמדה של כוח, ואפילו בהיעדר מדינה פלסטינית, היא תוכל להתוות סוף סוף גבולות עתידיים.

שלישית – קיים קונצנזוס, בוודאי בקרב מעריציו ואפילו אצל רבים מאלו המתעבים את נתניהו, לפיו לעת עתה, הוא המנהיג הכשיר ביותר שביכולתו לנווט אותנו בסבך האתגרים הדיפלומטיים המורכבים העומדים בפנינו. למרות התהפוכות מבית, ההיסטוריה תעניק לו מוניטין מכובד של מנהיג מבריק שעמד איתן תחת לחצים חיצוניים עצומים. אך זוהי אחריותו של נתניהו, לא פחות משלנו, להבטיח שאנו נתחיל כעת בטיפוח יורש, במקום להניח להצבעה פוליטית גסה לקבוע את מנהיג העתיד שלנו.

רביעית – עלינו להימנע ממלחמת תרבות ממשמשת ובאה בנוגע לשליטה דתית ופרשנויות נוקשות של ההלכה מצד מוסדות הרבנות הממלכתיים הקיימים. חלק גדול מתופעה זו הוא תוצאה של הסחיטה הנכפית ע"י ההנהגה הפוליטית החרדית, המחזיקה במאזן הכוח בממשלה. כבר כיום מתרחש שינוי מובחן אצל אחוז ניכר בקרב החרדים היוצאים לעבוד, וחלקם אף מתנדבים לשרת ביחידות הצבא החרדיות. הנושאים הדורשים תשומת לב מידית הם גיור ונישואים.

חמישית – 20% מן העם מורכב מערבים. המפלגות הערביות בכנסת הן אנטי ציוניות ומבקשות לייצר אנטגוניזם ביחסים עם מדינת ישראל. על הממשלה להציג חקיקה נוקשה יותר על מנת להעמיד לדין את אלו העוסקים בהמרדה, בקידום חורבננו או בפגיעה במדינה היהודית.

בו בעת, ערבים ישראלים רבים גאים להחשיב עצמם כישראלים גאים, והם מכירים בכך שהם נהנים מרמת חיים גבוהה יותר מאשר שאר הערבים בעולם. ואולם, הם עדיין ניצבים נמוך יותר בסולם, הן מבחינה חברתית והן מבחינה כלכלית, והממשלה חייבת לעשות כל שביכולתה על מנת להשוות את מעמדם לזה של אוכלוסייה היהודית.

שישית – עלינו לטפל בנושאים החברתיים שלנו ולייצר תנאים טובים יותר בעבור ישראלים החיים מתחת או בסמוך לקו העוני, ולסלק מכשולים בירוקרטיים העומדים בפני הורדת מחירי הקרקעות, דבר שיאפשר לישראלים רבים יותר להיות בעלי בתים.

שביעית – עלינו לחזק את מדיניות נתניהו של הושטת יד למדינות אחרות – מדיניות שכבר שילמה דיווידנדים רבים.

המצב השתפר באופן ניכר בשל התמיכה האיתנה שטראמפ מספק לישראל, ובמיוחד באו"ם. החלטת אונסק"ו האחרונה משקפת עריקה משמעותית מצד מספר מדינות אירופאיות ומדינות לא מוסלמיות, שעד היום תמכו בעקביות בהחלטות אנטי ישראליות שערורייתיות. כעת, רבות מן המדינות הללו הצביעו נגד או לכל הפחות נמנעו.

נכון להיום, ישראל מיסדה קשרים דיפלומטיים בריאים וחיזקה את היחסים עם מעצמות חשובות דוגמת סין, רוסיה, יפן, בריטניה ומדינות נוספות באסיה, אפריקה ודרום אמריקה. רבות מן המדינות הללו עדיין נזקקות לעידוד על מנת להפגין את הידידות שלהן באופן פתוח, אך אנו כבר השגנו וממשיכים להשיג התקדמות דרמטית.

שמינית – ישנה כעת הזדמנות חשובה ליצירת קשרים עם חלק מהמנהיגים הפרגמטיים של העולם הערבי הסוני, כאשר מדינות כמו סעודיה ומדינות המפרץ מוכנות לשתף פעולה באופן חשאי ולכרות בריתות עם ישראל כנגד השיעים האיראנים, המבקשים להפעיל הגמוניה על האזור כולו.

הברית עם מצרים וירדן גם היא חשובה ביותר.

ואולם, אסור לנו ללקות באשליות. האנטישמיות מושרשת כה עמוק בדת ובתרבות של מדינות אלה, כך שאסור לנו להתפתות להתייחס אליהן כאל בנות ברית רגילות. כמו כן, קיים חשש כי עבדאללה מלך ירדן יבקש לרצות את הפליטים והפלסטינים האנטי ישראליים האכזריים אשר בשורותיו. בנוסף, ישנו החשש התמידי שיתנקשו בחייהם של עבדאללה או של עבד אל-פתאח א-סיסי המצרי – דבר שעלול לייצר תהפוכה באזור. עלינו למקסם ככל האפשר את שיתוף הפעולה שלנו עם המדינות הערביות הללו ולבקש להגיע לידידות ברמה העממית, וזאת במטרה להשיק תהליך שתכליתו התגברות על השנאה.

ולבסוף – למרות שצה"ל נמצא כיום בשיאו וזוכה להערצה ברחבי העולם בשל הישגיו, אסור לנו להפוך שאננים. רק כוחנו העליון הוא שמרתיע בסופו של יום את אויבינו. אפילו במחיר של הקרבת תכניות כלכליות חשובות אחרות, עלינו להמשיך ולהבטיח את כוחם הרב של צה"ל ושל התעשייה הצבאית שלנו.

הברברים העומדים בשערינו שבראשם עומדת איראן, תיאוקרטיה אסלמית שיעית מוטרפת, ממשיכים לרדוף באופן תמידי אחר חורבננו, ואנו עלולים – בכל עת – להתייצב מול עימות עם בת החסות שלהם, חיזבאללה, או בת בריתם, חמאס. בכדי למנוע קורבנות ישראליים רבים מרקטות, עלינו להיות מוכנים להפעיל את מלוא כוחנו במידה ויאלצו אותנו לצאת לעימות נוסף.

אלו הם חלק מהאתגרים המשמעותיים העומדים כיום בפני ישראל. גם אם הם נתפסים כמטילי אימה, כאשר בוחנים אותם בהקשר של מה שהתייצבנו מולו במהלך 70 השנים האחרונות, המציאות היא שמעולם לא עמדנו בכוחות עצמנו או היינו חזקים כפי שאנו היום, כאשר אנו ניצבים בעמדה אופטימלית להגן על עצמנו במידת הצורך.