נדמה כי אובמה, השיכור מהצלחתו בהעברת רפורמת הבריאות בקונגרס, פיתח תסביך של משיחיות. מעשיו בכל הקשור למזרח התיכון בשבועות האחרונים מחייבים אותנו להתמודד עם המציאות בנוגע לבריתנו "הבלתי-מעורערת". בשנה האחרונה ישראל עשתה ויתורים נרחבים לפלסטינים ולא קיבלה עבורם כל תמורה. למרות זאת, נשיא ארה"ב, אשר קד קידה לעריצים כגון מלך סעודיה עבדאללה ומבקש לפייס ולרצות רודנים כגון נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד ונשיא סוריה בשאר אל-אסד, ניצל פאשלה ביורוקרטית על אישור בנייה איזורי (עליה ישראל התנצלה מיד), כאמתלה להצתת משבר רציני. אובמה השפיל בפומבי פעם אחר פעם את מנהיגה של הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, בת-בריתה הוותיקה של ארה"ב. אובמה הפגין כי הוא רחוק מלהיות מתווך הוגן. הוא מפקיר את ישראל ומאמץ את דרישותיהם הקיצוניות ביותר של הפלסטינים.

תסביך המשיחיות של אובמה

Print This Post

אובמה אם קלינטון

Confronting Obama's Messiah complex

נדמה כי אובמה, השיכור מהצלחתו בהעברת רפורמת הבריאות בקונגרס, פיתח תסביך של משיחיות. מעשיו בכל הקשור למזרח התיכון בשבועות האחרונים מחייבים אותנו להתמודד עם המציאות בנוגע לבריתנו "הבלתי-מעורערת".

בשנה האחרונה ישראל עשתה ויתורים נרחבים לפלסטינים ולא קיבלה עבורם כל תמורה. למרות זאת, נשיא ארה"ב, אשר קד קידה לעריצים כגון מלך סעודיה עבדאללה ומבקש לפייס ולרצות רודנים כגון נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד ונשיא סוריה בשאר אל-אסד, ניצל פאשלה ביורוקרטית על אישור בנייה איזורי (עליה ישראל התנצלה מיד), כאמתלה להצתת משבר רציני. אובמה השפיל בפומבי פעם אחר פעם את מנהיגה של הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, בת-בריתה הוותיקה של ארה"ב.

אובמה הפגין כי הוא רחוק מלהיות מתווך הוגן. הוא מפקיר את ישראל ומאמץ את דרישותיהם הקיצוניות ביותר של הפלסטינים. אובמה והילרי קלינטון הצהירו בפומבי שהם בוחנים את יושר לבו וכנותו של נתניהו בהשגת שלום ותוך כך רמזו כי יש להם אמון רב יותר במחמוד עבאס כפרטנר.

הנשיא אובמה לא רק דרש כי תשלל מהישראלים הזכות לבנות בבירתם אלא ניסה לכפות איסור על בניית בתים בשכונות היהודיות לגמרי במזרח ירושלים. ממשלים קודמים בארה"ב הסכימו חד-משמעית כי שכונות אלו יישארו בתחומי ישראל. למעשה אובמה דרש כי נתניהו יסכים לחלוקת ירושלים לפני שהשיחות החלו.

יתר-על-כן, אובמה ביקש להפחיד את נתניהו בכדי ללחוץ עליו שיחתום על צעדים נוספים מיידית, בלי שנתניהו יספיק להתייעץ עם הקבינט שלו. צעדים אלו כללו הקפאה בלתי מוגבלת של הבנייה בהתנחלויות, שחרורם של אלפי מחבלים פלסטינים נוספים, העברת שטחים נוספים לשליטה פלסטינית והתחייבות לנסיגה ל"גבולות אושוויץ" של 1967. בנוסף, הצעדים שאובמה ביקש כללו הסכמה לדון בכל נושאי הליבה במסגרת השיחות הלא ישירות וכן הקלת המצור על החמאס.

מטרתו של אובמה היתה להראות לליגה הערבית, בכינוסה השבוע בלוב, כי ארה"ב מסוגלת להכריח את ישראל להכנע ללא תנאי לכל מה שתרצה. לו ישראל היתה נכנעת לדרישות אלו היה הדבר פותח פתח לויתורים נוספים לפלסטינים שהיו מצופים מישראל במסגרת שיחות הקרבה. בנסיבות אלו לפלסטינים יש את כל הסיבות והמניעים לדחות משא ומתן ישיר בעוד שארה"ב תשיג עבורם ויתורים נוספים מישראל.
מעולם לא קיבלה אף בת-ברית של ארה"ב יחס מבזה שכזה מצד נשיא אמריקאי. אובמה אף מתייחס באדיבות רבה יותר לנציגיהם של מדינות סוררות כגון קדאפי וצ'אווס. הדלפות הממשל האמריקאי לתקשורת על כך שנתניהו קפא ו"נתקף פאניקה" היו לא יותר מאשר נסיון ציני לערער את יציבות ממשלתו. למרות הטעויות שעושה הממשלה, הישראלים יתלכדו מאחורי מנהיגיהם כאשר יפנימו את ההשפלה שספג ראש ממשלתם.

כעת נראה שהמשבר הנוכחי היה חלק מאסטרטגיה מחושבת שתוכננה בכדי ליצור עימות פומבי עם ישראל. אובמה הבין כי עקשנותם והעדר רצונם של הפלסטינים להתפשר תביא לכשלון שיחות הקרבה ושהציבור האמריקאי יאשים בכך את הפלסטינים. אך על-ידי בהצבת דרישות שערורייתיות מול נתניהו, אשר אף ממשלה ישראלית לא היתה יכולה לקבל, שאיפותיו של אובמה לצבור פופולריות בעולם המוסלמי יוכלו להתממש וישראל תואשם בכשלון השיחות.

בזאת גם יוכלו להשתמש על-מנת להצדיק את היחלשות התמיכה האמריקאית בישראל באו"ם ובארגונים בינלאומיים נוספים. ארה"ב תעודד בכך את ארגון הוועידה האסלאמית ושמשיו, ובכלל אלו האירופאים, להגביר את מאמציהם לעשות דה-לגיטימציה לישראל ולהפוך אותה למנודה.

במצב כזה אובמה יוכל להתערב ולדרוש מישראל שתקבל הסכם שארה"ב תכפה עליה. הבסיס להסכם כזה יהיה מה שמכונה "יוזמת השלום הסעודית", אשר אובמה (והפלסטינים) כבר אימצו בהתלהבות.

מאחורי הנסיון הצבוע לדאוג, כביכול, לבטחונה של ישראל, מתקפתו האנטי-ישראלית הברוטאלית שחררה כוחות אפלים שיחזקו את הג'יהדיסטים ואויבים אחרים של ישראל ויגבירו את הגלים הגדלים של היסטריה אנטי-ישראלית ואנטישמיות גלובאלית. על-אף שהגנרל פטריוס התכחש לכך, האשמות המיוחסות לו רמזו כי מדיניות ישראל מסכנת כוחות של צבא ארה"ב. יהודים, ובמיוחד איפא"ק, הואשמו בנאמנות כפולה. טוקבקים מעיתונים ואתרי אינטרנט של השמאל הקיצוני משקפים את התרבות של התפרצויות נגד ישראל ויהודים המזכירים את דברי השטנה של הקו קלוקס קלאן.

למרבה המזל ארה"ב היא דמוקרטיה אשר מצפה ממנהיגיה להנהיג מדיניות חוץ המבוססת על מוסר והגינות. מרבית האמריקאים ממשיכים לתמוך בישראל באופן גורף. דבר זה בא לידי ביטוי בקבלת הפנים החמה שקיבל נתניהו מצד יו"ר הקונגרס ננסי פלוסי הדמוקרטית ומנהיג המיעוט הרפובליקני ג'ון בוהנר וכן במכתב החתום על ידי שלושת רבעי מחברי הקונגרס המאיץ בנשיא אובמה שישים סוף למשבר.

אך המאבק על לבם של הציבור האמריקאי עוד לא תם וזהו מאבק שעלינו לנצח בו מפני שכוחו של הציבור הוא שלבסוף יקבע את מדיניות ארה"ב.
בכדי להבהיר את עמדתנו במבוך סבוך זה דרושה הנהגה אפקטיבית יותר ודיפלומטיה טובה יותר מאלו שישראל הציגה עד כה. ראשית, על נתניהו להפסיק לדבר בצורה דו משמעית וללכד את העם. בעודו שואף לקונצנזוס, עליו להנהיג ולחדול מחזרה על המנטרות השקריות הטוענות כי הברית בין ישראל לממשל אובמה עומדת על תלה. התנהלות זו רק מחזקת את הבית הלבן להמשיך בהפעלת לחץ.

על נתניהו לנהוג בהחלטיות בזירה הדיפלומטית. בעודו נמנע מעימות ישיר או אישי עם הנשיא, עליו להפגין כי מדיניות ממשלתו משקפת קונצנזוס בקרב העם והיא מוצדקת מבחינה מוסרית. בנוסף עליו להבהיר כי הפלסטינים הם אלו שאינם מוכנים להתפשר, מסרבים לקבל מדינה יהודית במסגרת פתרון שתי מדינות לשני עמים וממשיכים לקדם תרבות של מוות, מרטיריות והסתה. עליו לעמוד על כך שישראל היא דמוקרטיה אשר מגיע לה כבוד מצד בת-בריתה הבכירה ולא שיתייחסו אליה כמדינה ווסאלית. וכמו כן עליו להבהיר כי התנהגות לא הוגנת ושפלה לחברה וותיקה כישראל תערער על מעמדה של ארה"ב מול כל בנות-בריתה.

על נתניהו לקרוא למפלגות האופוזיציה המרכזיות, ובמיוחד קדימה, להשעות את הפוליטיקה ההרסנית וליצור קונצנזוס לגבי נושאים כגון הבנייה בירושלים וגבולות בני הגנה.

עליו להקים וועדה לתכנון אסטרטגי שתציג את המוסריות של עמדתנו ואת היתרונות ההדדיים של הברית לתומכיה וחבריה של ישראל – יהודים מסורים, אוונגליסטים ואחרים.

מחוייבותם כלפי ישראל של יהודי ארה"ב, תומכיו הנלהבים ביותר של אובמה, תעמוד כעת במבחן. בהתעלם מיהודים בודדים, היו אלו תמיד היהודים המסורים ליהדותם אשר קבעו מדיניות והנהיגו. כעת ולראשונה יהודי ארה"ב ניצבים מול נשיא המפגין עויינות כלפי ישראל. האם תהיה להם התעוזה להשמיע את קולם?

אייב פוקסמן מהליגה נגד השמצה הגיב מיד וביקר באומץ את מדיניות הממשל. וועידת איפא"ק הראתה כי פעילים יהודים מהזרם המרכזי תומכים בישראל ללא קשר לנטייתם הפוליטית. עם-זאת, התשואות להן זכתה הילרי קלינטון היו מעט ביזאריות. במיוחד לאור כמה מהתבטאויותיה וההתחייבויות שניתנו על-ידיה ועל-ידי אובמה בוויעידת איפא"ק הקודמת, התחייבויות שעתה הם מתכחשים אליהם.

ומצד שני, הרב אריק יופה מהתנועה הרפורמית ביקש להתחבב על הנשיא שלו בכך שתמך בדרישה שתשלל מהיהודים הזכות לבנות בצורה לגיטימית בירושלים – ערש התרבות היהודית.

סמן חשוב יהיה העמדה שתנקוט וועידת הנשיאים, הגוף המאגד המייצג את הקהילה היהודית בנושאים הנוגעים לישראל, ואשר כולל רבים שתמכו באובמה במהלך הבחירות.

יהודי ארה"ב הם מיעוט קטן אך בעל השפעה רבה. במידה והם ישמיעו את קולם באומץ והציבור האמריקני ישמר את תמיכתו בישראל, ניתן יהיה עדיין להסיט את הנשיא אובמה מנתיב ההרס הנוכחי שלו. ישנה סבירות גבוהה כי כך הם יפעלו במידה וממשלתנו תתעשת ותנהג בתבונה.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann