תככים בבחירות לרבנות הראשית

Print This Post

Chief Rabbinate Electoral Machinations

התככים המבזים הסובבים את הבחירות הקרבות לראשות הרבנות הראשית- הינם מבישים.

כיום, ישנה הזדמנות נדירה לנטרול ההשפעה המוגזמת המופעלת על העם כולו ע"י קבוצות חרדיות. הזדמנות זו חורגת מהנושאים הרגשיים בעיקרם, כגון שירות צבאי של החרדים או הרצון שיעבדו למחייתם במקום להתקיים על רווחת המדינה. היא מתייחסת גם לקיטוב המעמיק בין מגזרים דתיים וחילוניים שונים בחברה, אשר משפיעים באופן שלילי על גישות הישראלים כלפי הדת והמורשת היהודית.

בזירה זו, לרבנות הראשית ישנה יכולת להשפעה קונסטרוקטיבית, תוך איחוד האומה, קידום הערכים היהודיים וחיזוק מערכת היחסים הרעועה בין ישראל לתפוצות. לרב הראשי ישנה גם עמדה אסטרטגית אשר במסגרתה הוא יכול לפרש את ההליכים ההלכתיים שהתפתחו בתנאי הגולה, כך שישתלבו בדרישות המדינה היהודית המודרנית והמתועשת.

הרבנים הראשיים הראשונים, ספרדים ואשכנזים כאחד, היו ציונים נלהבים וביקשו כגון בנושאים העכשוויים הקשורים למדינה הצעירה. הם שילבו את החגים היהודיים הלאומיים, כמו יום העצמאות, במסגרת לוח השנה הדתי, וחיברו תפילות מיוחדות לשלום המדינה ולשלום חיילי צה"ל. האומה, רובה ככולה, התייחסה אליהם בתור מנהיגים מוסריים.

אך אבוי, במהלך העשורים האחרונים ובמקביל לדעיכתה של המפלגה הדתית לאומית ועלייתן של הקבוצות הפוליטיות החרדיות, החרדים חטפו הלכה למעשה את הרבנות הראשית- מוסד שאליו התייחסו באופן מסורתי בבוז. הם מינו רבנים שהיו מוכנים, גם כאשר לא היו אנטי-ציוניים בעצמם, לקבל ללא תנאי את הנחיותיהם בנושאים הדתיים. בשנים האחרונות, הם מינו בובות מזן בינוני במיוחד. העובדה שהרב הראשי מצגר, בהתנגדותו לגיוס החרדים, הצהיר: "הימים הרפויים כמו ערב חג, ערב שבת, כאשר בתי המדרש קצת הידלדלו, ראינו כי היו יותר נפגעים, יותר הרוגים"- מדגישה את עומק הפרימיטיביות שאליה התדרדרה הרבנות הראשית, דבר הממיט חרפה על כולנו.

הבחירות לתפקיד הרב הראשי מתוכננות להתקיים בשבועות הקרובים. בפעם הראשונה מזה שנים רבות, הופיע מועמד אשכנזי דתי לאומי מתאים בהחלט. הרב דוד סתיו, 52, ידוע ביכולת התקשורת המובילה שלו, בוגר ישיבת מרכז הרב היוקרתית ותלמיד חכם. הוא שפוי בתורה ובדרך ארץ, ושימש כשותף מייסד ויו"ר 'צהר', ארגון הרבנים הישראלי הציוני המספק שירותי דת לכל מגזרי האוכלוסייה. כציוני נלהב, הוא שירת ביחידה קרבית בצה"ל, ובנו הבכור הוא מפקד בצנחנים.

הרב סתיו הצהיר כי במידה וימונה לתפקיד הרב הראשי, מטרתו העיקרית תהיה שיקום האתוס הציוני ברבנות ובעולם היהודי, אתוס ששלט קודם לכיבוש החרדי.

מבלי להתפשר על ההלכה, הוא ישאף לסינתזה של הערכים היהודיים עם המודרניות, ויקדם רבנות ידידותית הדבקה בקווים המנחים של 'צהר'- שמטרתו העיקרית היא הושטת יד והפיכת היהדות לנגישה לכל הישראלים- מדתיים ועד חילונים. הוא מאמין כי דרך הדוגמה ולא הכפייה היא האמצעי למשיכת החילונים אל היהדות התוססת.

כמו כן, הוא מכיר בצורך לחיזוק היחסים בין ישראל לתפוצות.

הוא נחוש לאמץ גישה מלאת חמלה ודתית לאומית יותר בנושאים של הגיור  והנישואים, שם המגבלות הנוקשות מדי והבירוקרטיות ללא-סיבה מעודדות מספר הולך וגדל של ישראלים שאינם שומרי מסורת להתחתן בחוץ לארץ בטקסים אזרחיים.

הרב סתיו יציג הסכמי טרום-נישואים ויבזר את שליטת הרבנות, כך שהישראלים יוכלו לבחור רבנים על פי ראות עיניהם לניהול דרישות מעגל החיים שלהם. כמו כן, הוא מציע לבצע רציונליזציה להליך הכשרות בתעשיית המזון, דבר שיוביל להפחתה דרמטית בעלות הגואה של פיקוח הכשרות.

המועמדות של סתיו זכתה לתמיכה מצד אישים דתיים לאומיים בולטים, ובתוכם זקן השבט של הציונות הדתית, הרב אהרון ליכטנשטיין, ראש ישיבת הר עציון.

שלא במפתיע, מועמדותו זוכה להתנגדות מרה מצד הליטאים החרדים ומכיוונם של גורמי ימין בשורות המחנה הדתי לאומי, המתייחסים אליו גם הם בתור ליבראלי מדי. הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של ש"ס, על אף שהודה שלא פגש בו מימיו, הכפיש אותו כאדם מרושע ה" מסוכן לתורה מסוכן ליהדות ומסוכן לרבנות".

היריבים של סתיו נוקטים בכל האמצעים על מנת לנטרל אותו. למרות העובדה שהרבנות הראשית זוכה כיום ללעג ולבוז מצד רוב רובם של הישראלים, הם טוענים כי בחירתו תוביל לקרע בקהילה הדתית.

כעת, הם מקדמים את מועמדותו של הרב דוד לאו, בנו של הרב הראשי לשעבר ישראל לאו, בתור "הרב של כולם" כביכול, אשר יהיה בידיו לענות על צרכיהם של כל זני היהדות הדתית ולאחדם.

המציאות הינה שבעוד שבדומה לאביו הנערץ, לאו הוא רב "נחמד" עם יכולות תקשורת גבוהות, הוא עדיין חרדי מסור, שדאגתו המרכזית תהיה לריצוי החרדים האנטי-ציוניים שבחרו אותו. הוא לבטח לא יחפש אחר פתרונות הלכתייים להתגברות על החומרות הנכפות על העם ע"י החרדים הבלתי-מתפשרים. כמו כן, אין לצפות ממנו לקדם רבנים דתיים לאומיים על חשבון אלו המתנגדים לציונות.

מובטח כי יתקיים מאבק צמוד. ועדת הבחירות לתפקיד הרב הראשי מורכבת מרוב של רבנים, בתוספת נציגים מהרשויות המקומיות והמפלגות הפוליטיות המיוצגות בכנסת.

לאו יזכה לתמיכת החרדים וחלק מהגורמים החרד"ליים (חרדים לאומיים) המתנגדים לסתיו. היה זה רק לאחר מאבק פנימי ארוך שהצליח השר לענייני דתות בנט לשכנע את מפלגת הבית היהודי שלו לתמוך בסתיו.

מרבית המפלגות הציוניות תתמוכנה בסתיו. אך באופן מדהים, ישנן שמועות לפיהן נתניהו עשוי לעודד את נציגי הליכוד להצביע נגד סתיו, וזאת במטרה לרצות את החרדים- שמהם הוא מצפה ביום מן הימים לחדש את הברית הפוליטית עמו.

אם כך יהיה הדבר, נתניהו למעשה יבגוד במחנה הלאומי ויישא באחריות לטרפוד ההזדמנות יוצאת הדופן הזו להחזרת הרבנות הראשית לזרם המרכזי ושיקום הגישה הדתית לאומית שלשמה היא הוקמה. הרחבת השליטה החרדית ברבנות הראשית תביא גם להשלכות חמורות עמוקות בכל הקשור לנושאי הדת והמדינה השונים שיוכרעו במהלך השנים הקרובות, ובתוכן שאלות קריטיות בנושאי גיור ונישואים ומימוש המחויבות החרדית בכל הקשור לגיוס או שירות לאומי ותעסוקה יצרנית.

במידה רבה, השתלטות החרדית על החיים הפוליטיים בישראל הייתה תוצר לוואי של האופורטוניזם שהציגו חלק מהמפלגות הפוליטיות החילוניות. אם בפעולותיו, נתניהו יטה את הכף כנגד הרבנות הדתית לאומית, הוא יישא באחריות לכך שאפשר לחרדים להמשיך ולהחזיק בכוח, וזאת באמצעות ניצול אדישותם של הישראלים החילוניים לנושאים דתיים חברתיים מכריעים, המאיימים לערער את ערכי היהדות.

על נתניהו לתמוך באופן אקטיבי בבחירתו של דתי לאומי לתפקיד הרב הראשי. עליו להכיר בעובדה שגם רב ראשי 'ניטרלי' ימשיך להוות בובה של החרדים במידה והוא מועמד מצדם. הגיע הזמן שאנו נתייצב מול המציאות, לפיה בקרב הרבנים החרדיים המועסקים ע"י המדינה, ישנו מיעוט משמעותי העוין את הציונות ואף מסרב לשלב תפילות לשלום המדינה ולשלום חיילי צה"ל בתפילות הדתיות.

הזמן להתערבות של המדינה ולהבטחה כי רבנים אנטי-ציוניים לא יזכו למימון מצד המדינה- חלף מזמן. זאת במיוחד כאשר מדובר בממשלה המתיימרת לייצג את המחנה הלאומי. הדבר יבוא על פתרונו רק בבחירת רב ראשי ציוני.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann