Photo: GPO / State Department

תוצאות בחירות המשקפות את רצון העם

Print This Post

ההחלטה לערוך את הבחירות הקרובות הייתה מבישה וצריך היה למנוע אותה. ואכן, אחד הגורמים שעשויים להשפיע באופן קריטי על תוצאות הבחירות הוא אותם מצביעים שמאסו בפוליטיקה הבלתי מתפקדת שלנו ובשל כך, יימנעו מלממש את קולם בקלפי.

ואולם, למרבה האירוניה, קיימת אפשרות שתוצאות הבחירות תוכלנה להוביל ליציבות, וכי הממשלה החדשה שתוקם תוכל אפילו לשקף את הקונצנזוס הלאומי.

למרות שבעבר הקרוב נוכחנו שסקרי דעת קהל עלולים להטעות, נדמה שהליכוד בשילוב עם החרדים ומפלגות הימין, אך ללא ישראל ביתנו, לא יצליחו לזכות במספר המנדטים הנדרש על מנת להשיג את רוב להקמת ממשלת ימין. משום שאין דבר שהליכוד יוכל להציע שיוכל לגבור על שאיפתו האישית של אביגדור ליברמן לחסל את בנימין נתניהו פוליטית, נדמה שפנינו למבוי סתום נוסף.

ואולם, האפשרות לקיים סבב בחירות שלישי אינה מתקבלת על הדעת. מלבד זאת, המציאות היא שלהוציא את תומכי הרשימה הערבית המשותפת והחרדים, רוב הישראלים צפויים לסתום את האף ולהצביע לרע במיעוטו.

תומכי הליכוד יצביעו למפלגה שכוללת את משה פייגלין ההזוי ואגב כך, יביעו את תמיתכם בלגליזציה של מריחואנה.

ימינה, לשעבר הימין החדש, מובלת ע"י איילת שקד הכריזמטית ורבת הכישורים, אך אחד מאנשיה המובילים הוא בצלאל סמוטריץ', איש גס עם פה גדול שעמדותיו מנוגדות באופן רדיקלי לאלו של מייסדי הציונות הדתית – מתונים כמו חיים משה שפירא ויוסף בורג.

אלו שהצביעו באופן מסורתי לתנועת העבודה הציונית נאלצים לבחור בין מפלגת העבודה-גשר של עמיר פרץ, לבין המחנה הדמוקרטי, מיזוג של מרצ עם ישראל דמוקרטית, מפלגתו הכושלת של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק.

תומכי כחול לבן ייאלצו להתמודד עם שתי בעיות. ראשית, רבים מתחלחלים מהסיכוי שיושב ראש יש עתיד יאיר לפיד – שמתואר תכופות כ"ברברן" – יהפוך להיות ראש ממשלה לאחר רוטציה של שנתיים עם בני גנץ. זאת, כל עוד לא תתממשנה התחזיות כי השותפות תפורק מיד לאחר הבחירות.

החשש השני הוא התפקוד חסר המעוף של גנץ עצמו במהלך תקופת הבחירות. גנץ נטול כל כריזמה, סותר את עצמו, ומצטייר כ'בחור טוב' ומונוטוני אך רחוק מלמלא את דמות המנהיג הדרוש לישראל. זאת, במיוחד בהשוואה לנתניהו, שמצליח לשמור על קור רוח מופתי אל מול תקשורת עוינת ואכזרית, אתגרים דיפלומטיים וצבאיים משמעותיים, לחצים משפטיים בלתי פוסקים ובחירות ממשמשות ובאות.

מלבד שאלת ההיקף שבו יש להגביל את כוחו של בית המשפט העליון להתערב בהחלטות ממשלה, לא קיימים כל חילוקי דעות פוליטיים משמעותיים בין הליכוד לכחול לבן.

בהתעלם מגורמי הימין והשמאל הקיצוניים בשתי המפלגות, קיים קונצנזוס בנושאים הבאים:

  • לשתי המפלגות מטרות ביטחוניות זהות.
  • שתיהן מסכימות כי משמעותה של מדינה פלסטינית עצמאית בעת הנוכחית תהיה הקמת מדינת טרור על גבולותינו, שאותה תוכל איראן להפעיל ככן שיגור להשמדתנו.
  • ישנם זרמים שונים בתוך שתי המפלגות המתייחסים להחלת החוק הישראלי על ההתנחלויות, ואם ארה"ב לא תתנגד, גם לסיפוח והחלת ריבונות על שטחי C. נקודת המפנה בנושא זה תגיע לאחר הבחירות, כאשר תכנית השלום של טראמפ תוצג סוף סוף.
  • שתי המפלגות מתנגדות לחלוקה של ירושלים או לוויתור על שטחים נוספים עד אשר יושג הסדר סופי.
  • שתיהן מסכימות כי בהקשר של הסטטוס קוו, יש לעשות את כל המאמצים לשיפור תנאי החיים של הפלסטינים תוך תקווה כי בסופו של דבר, הם יזכו למנהיגים שיהיו מוכנים לחיות בדו קיום ושלום.

למעשה, ישנם רק שני נושאים שמניעים את המצביעים.

הנושא המרכזי הוא "עייפות ביבי". אלו הלוקים בה טוענים כי לאחר 13 שנים, נתניהו סיים את חייו הפוליטיים והגיע הזמן לשינוי ולכן הוא חייב ללכת. בדרך כלל, תקופה של עשר שנים נחשבת לטווח החיים הפוליטיים האופטימלי של מנהיג דמוקרטי.

המרכיב המשני הוא הסיכוי להקמת ממשלה שבמסגרתה תימנע מהחרדים האפשרות לסחוט כוח רב אף יותר, והיכולת לחזק את האינטרסים הצרים שלהם באמצעות כפיית פרשנויות הלכתיות נוקשות עוד יותר דרך הרבנות הראשית. ההסתה האנטי חרדית של ליברמן זכתה לקשב בקרב הבורחים, ומסתמן כי היא צפויה להוביל לגידול משמעותי במצביעים למפלגתו.

אך מה יקרה לאחר הבחירות כאשר שום משחק כיסאות מוזיקליים פוליטי עם המפלגות הקטנות לא יצליח להוביל להרכבת לממשלה?

קיימת אפשרות לפיה, למרות כל המכשולים העומדים בפניו, נתניהו יצליח בכל זאת להוביל את הליכוד להשגת רוב. מלבד גימיקים אלקטורליים של הרגע האחרון, שכמותם ביצע ביבי פעמים רבות בהצלחה, גם רבים שמתעבים אותו עלולים בעמדם בקלפי לחשוב פעמיים לפני שהם נותנים את קולם לטירון בלתי רהוט ובוחרים בו להוביל את ממשלתם בזמנים סוערים אלה. גם מי שסולד מנתניהו אינו יכול להכחיש שלמרות חולשותיו האישיות, הוא מתבלט כיום כמנהיג ברמה עולמית ונהנה מיחסים מצוינים עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ומנהיגים אחרים בעולם. כמו כן, הוא מקים כיום ערוצים דיפלומטיים עם מדינות ערב שהיו בעבר יריבות הולכות ומתקרבות עתה לקיום יחסים גלויים עם ישראל.

בהינתן האתגרים העומדים בפנינו, יהיה זה מזיק לוותר על נתניהו בזמן הנוכחי, כאשר אנו עומדים מול איומים קיומיים, ובזמן שהשלכותיהם של הסכמים עם האמריקנים ועם הרוסים יוכלו להתוות את עתידנו לטווח הרחוק לטוב או לרע.

אם נתניהו לא יצליח להקים ממשלת ימין, הוא עשוי להגיש לגנץ הצעה נדיבה אשר תוביל לפיצול עם לפיד, שיהפוך למנהיג האופוזיציה.

בתרחיש שכזה, תושג ממשלת אחדות לשביעות רצונם של רוב הישראלים. ייתכן והחרדים ימשיכו לכהן בממשלה, אך הם לא יחזיקו עוד במאזן הכוח ועל כן, לא יוכלו להטיל וטו על יוזמות הממשלה.

גם בתרחיש שבו הוא זוכה בניצחון פוליטי, נתניהו ימשיך להתמודד עם חשדות בפלילים. אך בהינתן חזקת החפות עד להוכחת אשמה, עיקרון שלא קוים במסגרת הקמפיין התקשורתי הבוטה נגדו, צפוי לו עוד קרב משפטי ארוך וקשה עד שיורשע בבית משפט.

בתרחיש שבו הליכוד לא יזכה למספר המנדטים הרב ביותר, אנו צפויים לחזות בלחצים להתפטרותו של נתניהו מכל הכיוונים, כולל משורות מפלגתו, כך שתוקם ממשלת אחדות לאומית, עם החרדים או בלעדיהם, שבראשה יעמדו ברוטציה גנץ ומנהיג חדש מהליכוד.

על אף שמערכת הבחירות הנוכחית מרגישה במידה רבה כמו הגרלה, על המצביעים לנסות להניח בצד את רגשותיהם האישיים, וגם אם הדבר ידרוש מהם לסתום את אפם, להצביע לאותה מפלגה שהם מאמינים שמנהיגה הוא בעל הכישורים הטובים ביותר שיאפשרו לו להוביל את המדינה במהלך השנה הקריטית הצפויה לנו. להחלטתנו עלולות להיות השלכות קיומיות על עתיד האומה.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann