תגובות הרתע שלאחר פרסום דברי אורן

Print This Post

British-American Flag English

התגובות החריפות להערכתו של חבר הכנסת מסיעת כולנו והשגריר לשעבר מייקל אורן את ממשל אובמה בספרו החדש, ובמיוחד לשלושת המאמרים שחיבר שכותרתם "כיצד אובמה נטש את ישראל", "מדוע אובמה טועה בנוגע להיותה של איראן 'רציונאלית' בנוגע לפצצות אטום" ו-"כיצד אובמה פתח את ליבו לעולם המוסלמי" – היו צפויות. הוא הכעיס את הממשל, עורר חרדה רבה והוביל לקיטוב נוסף בתוך הקהילה היהודית האמריקנית.

הפרסום הגיע בסמוך להחלטת בית המשפט העליון בארה"ב, שתמך בזכותו של הממשל לפסוק נגד החלטת קונגרס על-מפלגתית אשר דרשה כי מחלקת המדינה תאפשר לאזרחי ארה"ב שנולדו בירושלים לציין בדרכוניהם כי הם נולדו בישראל. במקום זאת, הממשל יוכל להנציח את נוהגו לסרב להכיר בכך שהבירה ירושלים הינה חלק בלתי נפרד מישראל.

אורן פרסם את הספר שלו – שכבר נמצא ברשימת רבי המכר של אמזון – מוקדם מן המתוכנן, מתוך תקווה שהוא ישפיע על הקונגרס ויחזק את נחישותו – אם, כפי שמסתמן – הנשיא אובמה ימשיך בדרך הכניעה שלו ויאפשר לאיראן, הישות הטרוריסטית המסוכנת ביותר בעולם אשר אינה מנסה כלל להסתיר את נחישותה למחוק את ישראל מעל פני העולם, להגיע למעמד של מעצמת גרעין.

החלטתו של אורן להביע את ההערכה המרשיעה שלו באשר לטבעה של הנטישה הדיפלומטית של אובמה את ישראל והמוטיבציות שמאחוריה, וזאת ללא כל עכבות, הדהימה את כל אלו שהיו מעורבים באירועים במזרח התיכון או עקבו אחריהם. עד עתה, חלק גדול מהדברים ששרטט אורן נאמרו באופן שקט בקרב יהודים, אך באופן כללי, מנהיגי הקהילה העדיפו לטמון את ראשיהם בחול וסרבו להביע באופן פומבי את חששותיהם.

אורן הבהיר שאובמה שימר ואף חיזק את יחסי הביטחון עם ישראל. אך – למרות מספר יוצאים מן הכלל כגון ההצהרות שהוא השמיע באומות המאוחדות ובמהלך ביקורו בישראל – מיום השבעתו, הוא רדף באופן שיטתי אחר היעד שלו להרחיק בין ישראל לבין ארצות הברית, וזאת במטרה לבנות גשרים עם העולם האסלאמי. הוא הדגיש שבעוד  ש"לאיש אין מונופול על ביצוע טעויות", ונתניהו כמו גם אובמה עשו טעויות – אובמה הוא זה שפעל באופן מכוון על מנת להחליש ו"לנטוש" את מערכת היחסים.

אורן מצטט את פרטי הפרטים של השפלתו של אובמה את נתניהו, של הסטנדרטים הכפולים שלו שהופעלו כאשר המשיך לגנות את ישראל ונמנע אף מעימות יחיד עם הרשות ועם עבאס, ובכך ביצר את הקיצוניות הפלסטינית ועודד את סרבנותם וחוסר מוכנותם להתפשר. הוא מצביע על התיאור "מחריד" שהשמיע אובמה בהקשר לפעילותה של ישראל במהלך המלחמה האחרונה בעזה, והעיכוב המצמרר שלו של משלוחי נשק לצה"ל במהלך המלחמה.

הוא מציין שאובמה אף נמנע מלהאשים את אלו שביצעו את המתקפות הרצחניות בסופרמרקט הכשר בפריז בכך שפעלו באנטישמיות, והעדיף לגנות אותם כ"קנאים אכזריים ש… ירו באופן אקראי בקבוצת אנשים במעדנייה". במאמרו שעוסק במדיניות החוץ, אורן מעריף שהנטישה של אובמה ע"י הבעל המוסלמי של אמו המריצה אותה לבקש הכרה מצד חבריו לדת בחייו המאוחרים יותר.

התגובה מצד הממשל הייתה, כצפוי, זועמת. נשמעו דרישות להתנצלות ודן שפירו, שגריר ארה"ב בישראל, אשר למעשה קרא לאורן שקרן, ביקש מראש הממשלה נתניהו לגנות את הדברים ולהתנער מהם. תגובתו של נתניהו הייתה שאורן לא דיבר בשמה של הממשלה, וכי הוא איננו מתכוון להתייחס לדברים.

נתניהו זכה ליחס גרוע יותר מצד אובמה וממשלו מאשר כל מנהיג של מדינה עוינת. רק לפני מספר חודשים, הוא תואר כ"שפן עלוב" (צ'יקנשיט) ע"י איש סגל בכיר, והמתווך הבכיר לשעבר במשא ומתן, השגריר מרטין אינדיק, הכפיש והשפיל אותו שוב ושוב. ואולם, בשום שלב, אנו לא שמענו התנערות מצד הנשיא אובמה כלפי המתקפות הדוחות והבלתי פוסקות הללו שכוונו נגד בן ברית לכאורה.

תחת לחץ מצד השגריר שפירו, חלק מהשרים הרחיקו עצמם מאורן ואף גינו אותו. שר האוצר משה כחלון, ראש מפלגת כולנו שבה חבר אורן, ביקר את הדברים ואישר מחדש את "הערכתי למאמציו של הנשיא אובמה לעמוד לצדה של ישראל ולהגן על האינטרסים שלה". כמו כן, נשמעה ביקורת מצד השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן וסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי.

למרות שהממשל גינה בחריפות את אורן והאשים אותו בעיוות המציאות, נרשם היעדר מובחן במאמרים שהפריכו את דבריו – וזאת מן הסיבה הפשוטה שאת העובדות שאותן הוא הציג לא ניתן להכחיש.

למותר לציין, הליברלים מתקוממים כעת, ומשמיעים זעקות כנגד שגריר שהם חשבו שמונה לתפקיד בשל הנטיות הליברליות שלו. אורן אינו איש ימין, ואפילו כעת, הוא מביע תקווה שהילארי קלינטון תיבחר כנשיאה הבאה. הוא זכה להערצתם של ליברלים אמריקנים, פרסם מאמרים בתקשורת של השמאל, והשבועון היהודי הליברלי The Forward בחר בו כאחד מחמשת היהודים האמריקנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא ניהל קמפיין נמרץ נגד נתניהו במהלך מערכת הבחירות.

כמו כן, חשוב לציין שהדמוקרט אלן דרשוביץ אימץ באופן מפורש את עמדתו של אורן לפיה ממשל אובמה ביקש באופן מכוון לפגוע ביחסים בין אמריקה לבין ישראל.

ההכחשה העקבית ביותר מצד הממשל והליברלים הינה, אם כך, קמפיין פתטי למדי שמתאר את אורן כהדוניסט ואופורטוניסט שמוכן למכור את נשמתו במטרה לקדם את מכירות הספר שלו לרפובליקנים שמרנים אשר מתעבים את נשיאם.

ההשפעה הגדולה ביותר, שהיקפה לא הוערך במלואו עד כה, הוא בקרב הקהילה היהודית. אורן לא ברר במילים בנוגע לסלידתו כלפי האופן שבו "ליברלים" יהודיים מסוימים בממשל ובתקשורת דרבנו את אובמה להקשיח את גישתו כלפי ישראל, כאשר הצהיר ש"האנטגוניזם כלפי נתניהו שהפגינו עיתונאים כמו תומאס פרידמן ולאון ויזלטיר מדמים שנאת יהודים היסטורית".

אני חוזה כי לאחר שקיעת האבק, לא ישתנה דבר עם הליברלים מהשמאל הקיצוני שהערצתם כלפי אובמה היא משיחית כמעט. אך בקרב הדמוקרטים הפרו-ישראלים הבלתי משוחדים יותר, אורן צפוי להביא להשפעה עמוקה, ויש לקוות שהוא יעודד את חלקם לשקול מחדש את עמדתם. השמרנים יטענו כמובן שהיו תמיד בצד הנכון של הדברים, ושאורן בסך הכול מצהיר את מה שהם אומרים כבר שנים.

מה שחשוב יותר היא השאלה מה תהיה השפעת הגילויים הפומביים של אורן על המנהיגים היהודיים. רבים מהם חשים מיוסרים עמוקות בשל ההתפרצויות של אורן. לעת עתה, מלבד יושב הראש הפורש של הליגה נגד השמצה, אייב פוקסמן, שביטל את עמדותיו של אורן כ"תיאוריות קונספירציה עם אלמנט של פסאודו-פסיכואנליזה", לא נשמעות אמירות פומביות רבות, אך אין ספק כי מתקיים דיון ער מאחורי הקלעים. רבים טוענים כי הדבר יוביל את הממשל להשתוללות ויחריף את המהלכים הדיפלומטיים האנטי-ישראליים. ישנו היגיון בטיעון הזה אך בוודאי – ובמיוחד לאור הגילויים הנוספים של אורן – ישיבה שקטה על הגדר הייתה, וממשיכה להיות, הגישה השגויה. כעת, למרות שהדבר קורה באיחור, הגיע הזמן להשמיע קול ולקדם באופן פומבי את ההסברה הישראלית, תוך הפרכה פומבית מכובדת וכנה של הגישה החד-צדדית והמעוותת של אובמה.

יש לקוות שהדבר יחזק ויאחד את הקהילה היהודית המסורה ואף יביא להשפעה חיובית משמעותית בקונגרס בעת שמדיניות הכניעה בפני איראן מגיעה לשיא. בעבור אמריקנים וחברי קונגרס רבים, הגילויים של אורן יגרמו לזעזוע אמתי.

מוקדם מדי לשער, אך ייתכן שלהתערבותו של אורן תהיינה השלכות ארוכות טווח חיוביות שתשפענה על יתרת כהונתו של אובמה בתפקידו, כמו גם על המדיניות האמריקנית הוותיקה. אנו יכולים רק להתפלל שזו אכן תהיה התוצאה.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann