כאשר שר החוץ יוזם מדיניות חדשה ללא אישור ממשלתו, הוא תורם להפיכתנו לרפובליקת בננות. למשא ומתן המקדים ל"הסכם המסגרת" של קרי ישנן השלכות מרחיקות לכת על עתידנו. הוא טומן בחובו עבודת רגליים עדינה, ודורש סולידריות ממשלתית. חילוקי דעות בקואליציה יש לפתור בגבולות הקבינט, ולא להוציאם לאור באמצעות התקשורת. המצב מביך דיו כאשר שרים כמו יאיר לפיד, ציפי לבני, נפתלי בנט, משה יעלון ,ואחרים עושים את ההיפך הגמור באמצעות פרסום מחלוקותיהם ברבים וע"י השמעת ביקורת כלפי ראש הממשלה וכלפי ממשלתם שלהם החורגת בחומרתה מזו של האופוזיציה.

שר החוץ ליברמן אינו יכול להיות פרש בודד

Print This Post

kerry-lieberman-israel-620x350

Foreign Minister Lieberman cannot act as a Maverick

כאשר שר החוץ יוזם מדיניות חדשה ללא אישור ממשלתו, הוא תורם להפיכתנו לרפובליקת בננות.

למשא ומתן המקדים ל"הסכם המסגרת" של קרי ישנן השלכות מרחיקות לכת על עתידנו. הוא טומן בחובו עבודת רגליים עדינה, ודורש סולידריות ממשלתית. חילוקי דעות בקואליציה יש לפתור בגבולות הקבינט, ולא להוציאם לאור באמצעות התקשורת.

המצב מביך דיו כאשר שרים כמו יאיר לפיד, ציפי לבני, נפתלי בנט, משה יעלון, ואחרים עושים את ההיפך הגמור באמצעות פרסום מחלוקותיהם ברבים וע"י השמעת ביקורת כלפי ראש הממשלה וכלפי ממשלתם שלהם החורגת בחומרתה מזו של האופוזיציה.

אך כאשר שר החוץ שלנו עושה כן, מדובר במצב בלתי נסלח. ליברמן נישא לתפקידו הרם הנוכחי ממקורות צנועים, והוא מהווה כיום את האדם השני בהשפעתו בממשלה.

ואולם, עומד לו רקורד ארוך של עשיית דין לעצמו. הוא אינו עושה זאת מתוך אגומניה, אלא כפוליטיקאי ממולח המבקש לזכות בתמיכת הציבור באמצעות הצגת עצמו כמנהיג חזק ומעשי המוותר על גינונים ושפה דיפלומטית במטרה 'לדבר תכלס'.

המתקפות העצמאיות שלו משלהבות לא-פעם את הישראלים, ובמיוחד את אותם אזרחים המחשיבים את הממשלה לפסיבית מדי, או מזדהים עם חשיפתו המשכנעת בדרך כלל של סיסמאות קורקטיות פוליטית.

עם זאת, ליברמן גם שם ללעג את ממשלתנו הדמוקרטית. לפני שלוש שנים בעצרת הכללית של האומות המאוחדות, בהתנהגות חסרת תקדים בעבור שר חוץ, הוא סתר באופן ישיר דברים שנאמרו ע"י ראש הממשלה נתניהו ימים מספר קודם לכן.

אך ההסתערות האחרונה של ליברמן מערערת אף יותר. בכינוס השנתי של שגרירי ישראל, הוא הדהים את עמיתיו ע"י הצעה חריגה לשינוי מדיניות. בין לילה, הוא הפך את עורו והפך ליונה, תוך שהוא מציג מדיניות הסותרת את זו שהובעה ע"י ראש הממשלה.

הוא הפך את הצהרותיו החוזרות ונשנות שנשמעו רק שבועות מספר קודם לכן, לפיהן אין כל תקווה להגיע לשלום עם הרשות הפלסטינית, תוך שהוא לועג לערכו של ניהול משא ומתן עם הפלסטינים הצבועים והבלתי-מתפשרים.

כמו כן, הוא הציג היפוך בעמדתו כלפי ארה"ב. בשנה שעברה, הוא קרא לאתר בנות ברית חדשות שיבואו במקומה של ארה"ב. כעת, הוא שפע דברי שבח מופרכים לגישתו של מזכיר המדינה קרי, ודחק בישראל לתת סיכוי להצעתו. הוא נמנע מכל התייחסות לגבולות הניתנים להגנה או לצרכה של ישראל לשמר נוכחות בבקעת הירדן. הוא אף הציע להפעיל כוחות נאט"ו במידה והפלסטינים לא יצליחו לשמור על הביטחון – שינוי מדיניות משמעותי אשר עלול לחזור אלינו כבומרנג במניעת יכולתנו להגיב לחדירות מחבלים. למעשה, ליברמן הילל את הצעת קרי כ"הזדמנות נדירה לסיום הסכסוך אחת ולתמיד", והזהיר כי "לא תהיה הצעה טובה יותר".

ישראלים רבים מפרשים את הנטייה היונית הפתאומית של ליברמן כתגובה לסקר שהתפרסם לאחרונה, ולפיו אילו הבחירות היו נערכות כיום, מפלגתו, 'ישראל ביתנו', הייתה נופלת מ-11 מנדטים בכנסת ל-6.

הם טוענים כי ליברמן, הזיקית האולטימטיבית, ממצב את עצמו מחדש כפי שעשה אריאל שרון לפניו, ועובר מתפקידו בימין הקיצוני למקום מרכזי- אפילו שמאלני- וזאת לא רק בכדי לקושש קולות נוספים אלא במטרה להימנע מהדמוניזציה שנעשית לו בתקשורת השמאלנית. הוא שואף להצטייר כמתון בכדי לקדם את מטרתו להפוך לראש ממשלה. ניתן רק לשער כיצד הסגנים שלו, יאיר שמיר, עוזי לנדאו ועמיתים נוספים במפלגות הימין הגיבו על כך.

ואולם, בכדי להשביע את רצונם של תומכיו מימין, ליברמן שב והשמיע את התנגדותו לכל פשרה בנוגע לזכות השיבה הערבית – וזאת על אף שהנושא זוכה להתנגדותם של ישראלים מכל קצוות הספקטרום הפוליטי.

זאת ועוד, הוא עורר הדים רבים כאשר השיב לחיים את ההצעות לחילופי שטחים ואוכלוסייה שאותן הפריח לפני שמונה שנים. הוא הודיע כי מפלגתו תתנגד לכל הסכם קבע עם הפלסטינים שלא יכלול סיפוח של כפרים ערבים-ישראליים באזור ואדי ערה ובמשולש תחת ריבונות פלסטינית.

ליברמן מבין כי מרבית הישראלים ישמחו לראות את אותם ערבים-ישראליים הנאמנים לחזון הפלסטיני מצטרפים לרשות. הם יקבלו בתשואות את קביעתו לפיה אלו "שבמקום לחגוג את יום העצמאות מציינים את 'יום הנכבה' ומניפים דגלים שחורים במקום את דגלי ישראל… אלה שבעצרותיהם מונפות תמונות של נסראללה ודגלי חמאס וחיזבאללה", יצטרפו לפלסטינים ויוותרו על אזרחותם הישראלית. תגובתו של ח"כ אחמד טיבי, יועצו לשעבר של ערפאת וכיום דוברו הישראלי של נשיא הרשות מחמוד עבאס, שגינה בתוקף את הקריאה שיקבל אזרחות פלסטינית, העלתה חיוך בקרב רבים מאתנו.

שלא במפתיע, רוב רובם של 300,000 ערביי ישראל שבנידון אינם מפגינים כל רצון לוותר על הטבות הרווחה הישראליות ולקבל על עצמם טרנספר לישות פלסטינית. סקר שערך עיתון 'הארץ' הראה כי רק 31% מהם תומכים במהלך שכזה, רובם צעירים.

פועל יוצא מצער של התפרצותו של ליברמן עלול להיות קיטוב נוסף של המצביעים הערבים-ישראליים. לפי הסקרים, למרות התבטאויותיהם הבוגדניות של חברי הכנסת הערבים הרדיקאליים, רוב רובם של ערביי ישראל נותרים נאמנים וגאים במדינתם, כאשר 70% שבעי רצון בהיותם אזרחים ישראליים. הנפולת הגזענית מהתבטאויותיו של ליברמן עלולה להוליד ייאוש, ולהרחיק רבים מהם.

בנוסף, גם בהתעלם מנושאי הביטחון החדשים המשתמעים מהצעתו ואשר ייכפו עלינו גבולות בטוחים אף פחות מקווי שביתת הנשק מ-1949, חיוב גושים שלמים של אזרחים ערבים-ישראליים לוותר על אזרחותם הישראלית כרוך בקשיים חוקיים וחוקתיים עצומים.

כשהוא מהלך על קליפות ביצים עם הקואליציה השברירית שלו, ראש הממשלה הרחיק עצמו באופן חלוש מהתפרצויותיו של ליברמן. שר הפנים, גדעון סער, הצהיר "אזרח ישראלי אינו חפץ ואינו ניתן להעברה במסגרת הסדר מדיני… אפשר לדבר על שוויון בזכויות ועל שוויון בחובות, אבל הפקעת אזרחות אינה צריכה לעמוד על הפרק". עמדותיו זכו לתמיכת מרבית השרים.

ניתן היה להבין לו הצעות שכאלו היו מועלות על הפרק במאמרי דעה, בסמינרים או בסימפוזיונים או אפילו ע"י ח"כ אקסצנטרי מהספסלים האחוריים.

אך אין זה מתקבל על הדעת כי שר חוץ ינהג באופן שכזה.

קידום פומבי של האג'נדה האישית שלו באמצעות הכרזות בנושאי מדיניות חוץ בלתי-סגורים בתקופה זו של משא ומתן רגיש מהווה דמגוגיה מן הזן הנמוך ביותר מצדו של ליברמן. הוא יוצר את הרושם לפיו ממשלתנו הינה קבוצת כדורגל בלתי-ממושמעת. הקנוניות של שמעון פרס עת שימש כשר החוץ בממשלת רבין מחווירות בהשוואה לעזות המצח של ליברמן.

העובדה שיוזמתו האישית של ליברמן כמעט ולא הובילה להרמות גבה ברחבי המדינה, והעובדה שהתקשורת קיבלה את דבריו בשוויון נפש, מדגישות את היקף התחסנותה של ישראל להתנהגות כאוטית שכזו.

השר ליברמן, אתה התברכת באינטליגנציה ובכישרון. כשר החוץ, אינך יכול לפעול בבידוד. הפוך לשחקן קבוצתי והפעל את כישוריך בכדי לקדם את האינטרס הלאומי. בטווח הארוך, הדבר יעצים את מעמדך כמנהיג הרבה יותר מאשר הפעלת דמגוגיה זולה.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann