בחודש שעבר, עם תחילתה של המהומה בנוגע להפרדה המינית הכפויה במגזר החרדי, כתבתי טור שכותרתו "להילחם בקנאות הדתית שלוחת הרסן עכשיו". למרבה הצער, הנושאים המהותיים הדורשים תשומת לב טבעו בשיטפון של דרמטיזציה ורדיפת חרדים בוטה, אשר סופו שיוביל להרחבת הקרעים בקרב האומה. ישראלים רבים מתייחסים לאורח החיים החרדי ולפרשנויות ההלכתיות של רבניו כנוקשים מדי ובלתי נתפסים. אך כל עוד ממלאים החרדים את מחויבויותיהם האזרחיות בדומה למגזרים אחרים בחברה, חובה עלינו לכבד את זכותם לקיום מנהגיהם וטקסיהם בהתאם לאמונתם. כמו כן, ישנם היבטים חיוביים רבים לאורחות החיים החרדיים אשר חיקויים יוכל בוודאי להואיל גם לישראלים חילוניים.

שנו את השיטה, אך הפסיקו את רדיפת החרדים

Print This Post

yeshiva

Change the System but cease Haredi bashing

בחודש שעבר, עם תחילתה של המהומה בנוגע להפרדה המינית הכפויה במגזר החרדי, כתבתי טור שכותרתו "להילחם בקנאות הדתית שלוחת הרסן עכשיו".

למרבה הצער, הנושאים המהותיים הדורשים תשומת לב טבעו בשיטפון של דרמטיזציה ורדיפת חרדים בוטה, אשר סופו שיוביל להרחבת הקרעים בקרב האומה.

ישראלים רבים מתייחסים לאורח החיים החרדי ולפרשנויות ההלכתיות של רבניו כנוקשים מדי ובלתי נתפסים. אך כל עוד ממלאים החרדים את מחויבויותיהם האזרחיות בדומה למגזרים אחרים בחברה, חובה עלינו לכבד את זכותם לקיום מנהגיהם וטקסיהם בהתאם לאמונתם. כמו כן, ישנם היבטים חיוביים רבים לאורחות החיים החרדיים אשר חיקויים יוכל בוודאי להואיל גם לישראלים חילוניים.

ואולם, כאשר החרדים מבקשים לכפות את אמות מידתם על העם כולו, שמורה לנו הזכות לכעוס. מן הראוי שעניין זה הוא שידאיג אותנו, ולא התנהגותם הפושעת כנגד נשים של בריונים יחידים- אלו גונו באופן חד משמעי על ידי חלק הארי של הקהילה החרדית ורבניה. אך הקרקס התקשורתי מרמז כי האיום המרכזי העומד בפנינו הוא אלימות מכיוונם של המוני קנאים אלימים המבקשים לכפות סטנדרטים טליבניים על האומה כולה.

מגמה זו הביאה לגלים של היסטריה המייצרים דמוניזציה של החרדים, כאשר מוטלת עליהם אחריות קולקטיבית לפשעיהם של קומץ פנטים דגנרטים.

למרות הקיצונים של נטורי קרתא- אשר פגעו ללא בושה במטרות החרדים על ידי הפגנה מגונה בה ענדו טלאים צהובים ברחובות והשוו עצמם לקורבנות השואה- הכישלון לטיפול בפנאטים הללו מונח בעיקרו על כתפיהם של גופי אכיפת החוק שלנו. אלו נמנעו בדרך כלל במשך השנים מהתייחסות לנושאים הללו וכך חיזקו את הקנאים בדרכיהם.

הדבר תקף גם לפושעי תג מחיר. במקום לכוון את האשמה הקולקטיבית כלפי מתנחלים שומרי חוק אשר מביעים זעם על אותן הפעולות, על התקשורת לעסוק בגינוי גופי אכיפת החוק על כך שהם אינם עוצרים וכולאים את הפושעים הללו.

בניגוד חריף להיסטריה המכוונת כלפי החרדים כקבוצה, ראוי לציין כי התקשורת נוהגת בצורה נוחה הרבה יותר כלפי מסיתים ישראלים מן השמאל הקיצוני, אשר מעודדים ואפילו מארגנים הפגנות הכוללות יידוי אבנים ועימותים פיזיים עם רשויות הצבא והמשטרה, ואשר מסתיימות לעיתים קרובות בפציעות חמורות. התקשורת השמאלנית ממעיטה בערכה של התנהגות אלימה זו, ואפילו מרעיפה שבחים על מבצעיה.

הבעיה העומדת בפנינו כיום איננה אורח החיים החרדי. הבעיה הינה מאמציהם ההולכים וגוברים לתפיסת השליטה על נושאים דתיים, ומנהגם לקריאת תיגר על כשירותם של רבנים אשר אינם מוכנים לאמץ את הפרשנות הנוקשה של מנהיגיהם הדתיים.

התחומים המכריעים ביותר המשפיעים על האוכלוסייה הכללית הינם גיור ונישואים, שם הציבה הרבנות הראשית הנשלטת בידי חרדים מכשולים סיוטיים המרתיעים גרים כנים ומעודדים מספר הולך וגדל של ישראלים חילוניים להינשא בחוץ לארץ בגלל נוקשות דרישותיה טרום הנישואים. האינטרס הלאומי מחייב כי הממשלה תבטיח שרבנים דתיים לאומיים מתונים יורשו לשרת את קהילותיהם בתחומים הללו, ללא התערבות מצד גופים חרדיים.

הנושא השני אשר נעלם מאחורי ההיסטריה הנוכחית הינו האחוז ההולך וגובר של ילדים ישראליים הלומדים בבתי ספר חרדיים הזוכים למימון מטעם המדינה. באמצעות שלילתם של כל הנושאים החילוניים מתוכניות הלימודים, מוסדות אלו מבטיחים כי מספר רב יותר של ישראלים לא יוכל לעבוד לפרנסתו, וכך ייוותר תלוי ברווחת המדינה במשך כל ימי חייו.

על אף העובדה שחרדים רבים שוקעים עמוק יותר ויותר אל תוך עוני מחפיר, הרב אלישיב, מנהיגם הרוחני הקשיש, עודד בשבוע שעבר את קהל מאמיניו להבטיח כי ילדיהם לא יוכתמו על ידי לימודים סקולאריים, ועודד אותם לבודד עצמם מן החברה.

ריפוי ידיהם של יהודים דתיים מעבודה למחייתם הינו חסר תקדים, ולא קיים בסיס הלכתי מוצק לדחיית תחומי הידע החילוניים. למעשה, אחד מתלמידי החכמים היהודים הגדולים בכל הזמנים, הרמב"ם, היה בנוסף גם רופא, פילוסוף ובעל ידע נרחב בתחומי ידע גשמיים. באופן אירוני, כיום היה נפסל הרמב"ם מתפקידי הוראה במרבית מוסדות החינוך החרדיים.

אדרבא, יהודים דתיים במהלך הדורות התגאו בעבודה למחייתם. ברחבי העולם המערבי, מלבד מספר מועט של יוצאים מן הכלל, מחונכים כיום החרדים בבתי הספר בנושאי ליבה חילוניים המאפשרים להם להפוך לאלמנטים יצרניים בכלכלה. ואולם, כאן בישראל, אפשרות זו אינה מתקבלת על הדעת. אם איננו רוצים להפוך למדינת עולם שלישי, ישנו הכרח כי הממשלה תתערב בתחום זה.

הנושא הנוסף המייצר זעם בקרב ישראלים חילונים ודתיים לאומיים הוא העובדה כי למעלה מ-90% מהחרדים עדיין פטורים מכל סוג של שירות לאומי.

אין כל עילה לכך שיהודים אורתודוקסיים החיים במדינה יהודית המוקפת באויבים רצחניים ישוחררו משירות למען מדינתם. יש לחייב את החרדים למלא את מחויבויותיהם האזרחיות באמצעות שירות צבאי או על ידי קבלת צורות שונות של שירות לאומי.

נושאים אלו, ולא האובססיה בנוגע לפנאטים דגנרטים, מהווים את האתגר המרכזי הנוגע לאוכלוסייה החרדית המתרחבת מבחינה דמוגרפית ואשר יש לפתור אותו כעת.

רוב הישראלים יתמכו נמרצות ברפורמה אלקטורלית אשר תמנע מקבוצות חד- ממדיות את האפשרות להפעיל מינוף פוליטי מוגזם, וזאת במטרה לסחוט מממשלות כניעה לדרישותיהם ההולכות ומתעצמות.

אם הליכוד וקדימה יוכלו להניח בצד את תעלוליהם הפוליטיים- אשר מבוססים על מאבקי כוח ולא על אידיאולוגיה- ולהתאחד במטרה לפתור את הבעיה הזו, הם יזכו לתמיכה נלהבת מצד רוב רובם של הישראלים.

אלו המאמינים כי אפשרות זו אינה ניתנת ליישום כיוון שממשלת נתניהו תלויה במיוחד בתמיכה החרדית- טועים. ראש הממשלה שלנו מודע להיקף הזעם הציבורי שנוצר במהלך השבועות האחרונים. טוב יעשה נתניהו אם יציג כעת רפורמות אשר ניתנות ליישום הדרגתי, באופן שיאפשר לחרדים לשמר את אורח חייהם אך גם יחייבם להפוך לתורמים פרודוקטיביים לחברה הישראלית ולזכות לכבוד מצד האומה. בטווח הארוך, הדבר יואיל גם לחרדים מכיוון שעם צמיחתם הדמוגרפית, המדינה לא תוכל בקרוב לשאת באופן כלכלי את הסטטוס קוו. סופם של החרדים יהיה טוב יותר אם הרפורמות יוצגו באופן מדורג והם לא יאלצו להתמודד עם קריסת המערכת.

הכתובת נמצאת על הקיר, ואם נתניהו לא יפעל בקרוב, הוא עלול למצוא עצמו מתמודד בבחירות הקרובות מול מפלגה אשר בראשה עומד אדם כמו יאיר לפיד, אשר עלול לחקות את אביו המנוח שהחיה את מפלגת שינוי שתחום עיסוקה העיקרי היה רדיפת החרדים. בעזרת רתימה של ההיסטריה האנטי- חרדית השוטפת את המדינה, השמאל עלול לערער את יציבות הקואליציה של נתניהו ולזכות מחדש במושכות הממשלה.

ראש הממשלה ינהג בתבונה אם ינקוט פעולות מנע כעת על מנת להימנע ממצב שכזה.

ניתן לפנות אליו במייל  [email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann