Flash90

שנה מאתגרת ניצבת בפתח

Print This Post

אנו עומדים לפני ראש השנה תשע"ח עם רגשות מעורבים.

ישראל מעולם לא הייתה בעמדה חזקה יותר, הן מבחינה גלובלית והן מבחינה פנימית, כאשר היא פורחת בכל הקשר – כלכלית, פוליטית וצבאית.

אך אנו חיים בעולם של כאוס. צפון קוריאה מאיימת להמיט ארמגדון גרעיני ואירופה, הנתונה תחת מצור ע"י טרוריסטים אסלאמיים, רבים מתוכם כאלו שזה עתה חזרו משדות הקטל בסוריה, סובלת כיום ממתקפות טרור – דומות לאלו שישראל סבלה מיום הקמתה.

האיראנים ושלוחתם, חיזבאללה, צברו תעוזה ומבקשים לתקוף את גבולותיה הצפוניים של ישראל, כאשר הם שבים ומכריזים על מלחמה ממשמשת ובאה שתשמיד את ישראל. הסיכויים להשגת הסכם שלום עם הפלסטינים הם אפסיים, וחמאס הודיע על חידוש יחסיו עם איראן, המספקת לו כלי נשק קטלניים.

כעת, אנו מבינים כי הדעיכה לכאורה בשנאה העתיקה ביותר של העולם בשוך השואה הייתה אשליה. ברמה הגלובלית, האנטישמיות – המבוטאת לעיתים קרובות כאנטי ישראליות קיצוניות שבמסגרתה התנהגות של יהודים מסווגת בגסות לצד זו של הנאצים – הסלימה פעם נוספת.

באופן פנימי, ישראל הוצפה בשטף של האשמות בשחיתות המערבות את האישיויות רמי הדרג ביותר במדינה, ובתוכם ראש הממשלה ופקידי ממשלה בכירים, אנשי עסקים בולטים וכלה בפקידים בכירים ואפילו הצבא. למרות שההאשמות הללו טרם אומתו בבתי המשפט, ההדלפות הבלתי אחראיות מצד עורכי דין ורשויות משטרה חסרות משמעת, ובמיוחד הסיקור הסנסציוני מצד חלק גדול מהתקשורת, ייצרו חזקת אשמה עבור הנאשמים עוד קודם להגשת כתב אישום נגדם.

ואולם, למרות האתגרים הללו, עלינו להודות לקב"ה משום שכיום, העם היהודי ניצב ללא ספק בעמדה החזקה ביותר מאז חורבן הבית השני וההגליה לתפוצות. ישראל הפכה למעצמת על אזורית המסוגלת להרתיע או להגן על עצמה מפני הכוחות המשולבים של הברברים השולטים בחלק גדול מן האזור הסובב אותה.

נשיא ארה"ב ברק אובמה, שהתייחס לישראל פוליטית בתור מדינה סוררת ואימץ את מדינת הטרור האיראנית, סיים את תפקידו. יהיו הדעות באשר ליורשו אשר יהיו, ולמרות כמה הבטחות בחירות שלא מומשו, הנשיא דונלד טראמפ אכן תומך בישראל. בנוסף, למרות נטיות אנטי ישראליות גוברות באגף השמאלי של המפלגה הדמוקרטית והנטישה מצד ליברלים רבים, התמיכה בישראל בשני בתי הקונגרס ובקרב הציבור האמריקני הרחב ניצבת בשיא של כל הזמנים.

בעוד ששלום אמתי עם הפלסטינים איננו נשקף באופק, נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס אינו זוכה עוד לתמיכתה של ארה"ב והוא הופך מבודד יותר ויותר. ועל אף שאין הדבר מספק לנו נחמה, אין עיר בעולם המחוסנת כיום בפני מתקפות טרור אסלאמיות.

יחסינו עם מצרים השתפרו רבות, וישנו שיתוף פעולה צבאי צמוד נגד טרוריסטים הפועלים בסיני.

השינוי הדרמטי ביותר הוא ביחסים החשאיים החדשים עם המדינות הסוניות המתונות, ובראשן סעודיה, המתייחסות כיום למדינה היהודית כבת ברית כנגד ההגמוניה האזורית הגוברת של איראן. ייתכן והן עדיין מתנגדות לישראל באומות המאוחדות, אך בפועל, נוצרה מערכת יחסים אסטרטגית הכוללת שיתוף מידע מודיעיני וריכוך הנושא הפלסטיני.

על אף מאמציה להפוך למעצמה גרעינית, איראן מודעת לכך שהמרחק בין תל אביב לטהרן הוא זהה בשני הכיוונים. ולמרות האיומים החוזרים ומושמעים מצד מנהיגיה להשמיד אותנו, הם זהירים ואינם מבקשים לעצמם מוות מוקדם, בהכירם כי לו היו מתקיפים אותנו, הם היו נכתשים. גם לבנון הוזהרה באשר למצופה לה במידה וחיזבאללה יפתח במתקפה.

המעמד שלנו בעולם מעולם לא היה טוב כל כך. ראש הממשלה בנימין נתניהו נחל הצלחה בהעמקת יחסינו עם מגוון רחב של מדינות.

היא פיתח קשרי גומלין עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, קצין הקג"ב לשעבר, שהפגין גישות פילושמיות בתוך רוסיה ומשמר מערכת יחסי עבודה חיובית עמנו. עלינו להלך בעדינות בשל המתיחות בין ארה"ב לרוסיה ובגלל הברית לכאורה בין רוסיה לאיראן, שמטרתה שימור השליטה בסוריה. אך למרות פעולות התקיפה התכופות נגד כלי נשק ובסיסים של איראן וחיזבאללה, עד כה הצליחה ישראל לשמר מערכת יחסים לבבית עם רוסיה.

בנוסף, הקשרים בין ישראל לבין מעצמת העל העולה הודו מעולם לא היו קרובים יותר, כאשר ראש הממשלה נרנדרה מודי ביקר בישראל ואישר מחדש את הידידות בין שתי מדינותינו.

סין, התומכת פוליטית בפלסטינים, השקיעה אף על פי כן סכומי ענק בחברות הייטק ישראליות, ויש לה אינטרסים עסקיים רחבים ומגוונים. כמו כן, התחזקו היחסים עם יפן והמדינות האסיאתיות המוסלמיות אזרבייג'ן וקזחסטן. הקשרים עם אוסטרליה מעולם לא היו טובים יותר.

בעוד שהאיחוד האירופי ממשיך להיות עוין ומפעיל סטנדרטים כפולים בנוגע לישראל, רבות מהמדינות החברות בו, כגון בריטניה, צ'כיה, פולין, הונגריה והמדינות הבלטיות, תומכות בנו כיום או חיזקו את היחסים עם ישראל.

הדברים נכונים גם לאפריקה ולאמריקה הלטינית. נתניהו היה לראש הממשלה הישראלי הראשון שביקר בה, וסלל את הדרך לבריתות חדשות.

כמו כן, נרשמה התקדמות פנימית דרמטית בישראל, שאוכלוסייתה עומדת כיום על למעלה מ-8.7 מיליון תושבים, מתוכם היהודים מהווים קרוב ל-75%. אין ספק שהדבר מהווה את אחד מסיפורי ההצלחה הגדולים בכל הזמנים. לאחר גלות של למעלה מ-2,000 שנה, אומה שהורכבה בתחילה בעיקר מיהודים שנסו מפוגרומים, ניצולי שואה, פליטים ממדינות ערב ויהודים שביקשו מקלט מרדיפה בכל קצוות תבל, מאתיופיה ועד ברית המועצות, התפתחה והפכה למדינה מתועשת פורחת ומודרנית.

לשון הקודש העתיקה שלנו הפכה לעברית המודרנית הפועמת, השפה המדוברת במדינה; ישראל מספקת אווירה שבמסגרתה התרבות והחגים יוצרים סגנון חיים ייחודי בעבור יהודים חילונים, כמו גם דתיים; ויהודים רבים בקיאים בכתבים ובתכנים היהודיים, יותר מבכל זמן בהיסטוריה שלנו.

למרות הממסד הרבני הבלתי מתפקד וצר האופקים והסחטנות מצד המפלגות החרדיות המחזיקות במאזן הכוח, מורגשת תחייה רוחנית אמתית המשתקפת בשמירת מסורת וכבוד למורשת במידה רבה יותר מבעבר.

ישנן כבר ראיות לפיהן הלחצים הכלכליים והחברתיים מתחילים להוביל להשפעה משמעותית, ומחייבים את החרדים לעבוד למחייתם ולהשתלב היטב יותר בחברה. יש לקוות שהדבר יוביל לסופה של הסחטנות הפוליטית החרדית ולמינוי רבנים נאורים יותר שיוכלו להוביל את הרפורמות הדחופות הנדרשות בהקשר לגיור, נישואים, חינוך ושירות לאומי.

מבחינה כלכלית, ישראל ממשיכה להוות מעצמת הייטק גלובלית, עם סטארט אפים רבים יותר לנפש מבכל מדינה אחרת בעולם.

גילוי שדות הגז ע"י ישראל מהווה ברכה שלא נצפתה. ההצלחה יוצאת הדופן של תכנית ההתפלה שלה, המספקת לנו 80% מצרכי המים שלנו, עולה על זו של כל מדינה אחרת ומשוכפלת כיום ברחבי העולם.

נותרת הביעה של הרדיקליזציה בקרב ערביי ישראל. יש לטפל בהם בנחישות. ואולם, מרביתם הם אזרחים שומרי חוק, והם מעריכים את העובדה שבישראל הם נהנים מחירות ומרמת חיים שאין להם אח ורע בכל מדינה ערבית. יש לעודד ולטפח אותם להמשיך ולהיות אזרחים ישראליים נאמנים.

כאשר אנו מעריכים את מצבנו, עלינו לדחות את נביאי הזעם. יש להכיר בכך שאנו הדור המבורך של היהודים שזוכים לחיות בעידן של ניסים, וכי מצבנו מעולם לא היה טוב כפי שהוא כיום.

למרות הממשלה הבלתי מתפקדת שלנו, המחלוקות הפנימיות והאתגרים מחוץ, אנו התברכנו, עשור אחר עשור, בשגשוג ובעוצמה. הסקרים מצביעים על כך שהישראלים הם מבין העמים המאושרים ביותר בעולם.

בשנה הקרובה, עלינו לשמוח, לתת הודיה לקב"ה ולהתפלל שהוא ימשיך לשמור על עמו במהלך הזמנים הסוערים הללו.

אלו שנולדו לאחר 1948 הם הדורות הראשונים של יהודים מועצמים. חשוב להסביר להם, ובמיוחד לדור הצעיר, את הברכות הטמונות במעמד של מדינה, ואת משמעותן של עצמאות ושל היכולת לקבוע את עתידם שלהם ולא להסתמך על טוב ליבם של אחרים. אסור שהם ייקחו את מה שיש להם כמובן מאליו. על מנת להבטיח זאת, על מערכת החינוך שלנו להנחיל להם ערכים יהודיים וציונות.

כמו כן, אנו מקווים שבשנים הקרובות, יהודים רבים יותר מן התפוצות יצטרפו אלינו, לא רק על מנת לברוח מרדיפה ומאפליה אלא מתוך רצון להבטיח את ההמשכיות היהודית ולאפשר לילדיהם לגדול וליהנות מחיים יהודיים במולדתם שלהם.

שנה טובה!Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann