הקצב האיטי של מערכת הבחירה והמערכת הפוליטית בישראל מייצר חוסר-תפקוד, וזאת דווקא בזמן בו נחוצה ביותר ממשלה חזקה ומכוונת-אסטרטגיה. תופעה זו מורגשת ביתר שאת בעקבות תהליך הרכבת הקואליציה הזוחל, אשר קדמה לו מערכת בחירות ארוכה. ראש הרשימה שעליו מטיל הנשיא את הרכבת הממשלה הבאה זוכה ל-28 ימים להרכבת הקואליציה, עם אופציה להארכה ב-14 ימים נוספים. פער בן שלושה-ארבעה חודשים, תקופה בה הממשלה היוצאת מתפקדת כ'ברווז צולע', היה בלתי-מתקבל על הדעת בכל מדינה מתוקנת. אך בהינתן הלחצים יוצאי הדופן והאתגרים הקיומיים העומדים בפניה של ישראל כעת- ובמיוחד התפשטות האסלאם הרדיקאלי בשכונתנו והתעוררותם של איומים ביטחוניים בכל גבולותינו- היעדרה של ממשלה מתקפדת במשך תקופה כה ארוכה היא מקוממת.

שימו סוף לתעלולים- הקימו ממשלה

Print This Post

End the Shenanigans and form a Government

הקצב האיטי של מערכת הבחירה והמערכת הפוליטית בישראל מייצר חוסר-תפקוד, וזאת דווקא בזמן בו נחוצה ביותר ממשלה חזקה ומכוונת-אסטרטגיה.

תופעה זו מורגשת ביתר שאת בעקבות תהליך הרכבת הקואליציה הזוחל, אשר קדמה לו מערכת בחירות ארוכה. ראש הרשימה שעליו מטיל הנשיא את הרכבת הממשלה הבאה זוכה ל-28 ימים להרכבת הקואליציה, עם אופציה להארכה ב-14 ימים נוספים.

פער בן שלושה-ארבעה חודשים, תקופה בה הממשלה היוצאת מתפקדת כ'ברווז צולע', היה בלתי-מתקבל על הדעת בכל מדינה מתוקנת. אך בהינתן הלחצים יוצאי הדופן והאתגרים הקיומיים העומדים בפניה של ישראל כעת- ובמיוחד התפשטות האסלאם הרדיקאלי בשכונתנו והתעוררותם של איומים ביטחוניים בכל גבולותינו- היעדרה של ממשלה מתקפדת במשך תקופה כה ארוכה היא מקוממת.

ממשלה חזקה נחוצה בדחיפות גם במטרה להתוות מדיניות כלכלית וחברתית אחראית ולמנוע משבר פנימי- אשר עלול להשפיע בטווח הארוך גם על צרכי הביטחון.

זאת ועוד, עם התקרב מועד ביקורו הראשון של הנשיא אובמה בישראל בעתיד הקרוב, ממשלה בעלת תכנית אסטרטגית וגישה דיפלומטית אחידה היא תנאי מוקדם חיוני. לא ניתן יהיה לבצע זאת כנדרש במידה והממשלה תורכב רק מספר ימים לפני הגעת הנשיא.

לאור זאת, התעלולים וההצגות המתמשכים המעכבים את הרכבת הממשלה מהווים מפגן כביר של חוסר-אחריות מצד כל המפלגות. אין ספק כי מדובר ברגע בו האינטרס הלאומי מחייב כי אלו אשר נבחרו לתפקידים הציבוריים יכירו בחובתם להתרכז בהקמה זריזה של הממשלה. באופן אידיאלי, עליהם להניח בצד את סדרי יומם הפרטיים ולהימנע מגרירת רגליהם בתהליך המשא ומתן, וכל זאת בכדי להתגושש על תפקידים מיניסטריאליים.

על אף הברברת התקשורתית ולמרות השחיקה המשמעותית בתמיכה האלקטורלית ב'ליכוד-ביתנו', יש לציין כי נתניהו ניצב בעמדה מיטבית וייחודית להקמת קואליציה רחבה. מלבד הסיעות הערביות הרדיקליות ולהוציא את 'מרצ', ישנו קונצנזוס מרכזי שלט בזירה הפוליטית בכל הקשור לתהליך השלום. רוב רובם של הישראלים אינו מעוניין לשלוט על הפלסטינים, ובהינתן פרטנר אמתי לשלום- ישמחו הישראלים להיפרד מהם. אפילו חברי 'הבית היהודי' הנצים יקבלו בברכה את ההזדמנות להיכנס לממשלה בהיעדר שינויים דרמטיים אשר יובילו להקמתה של מדינה פלסטינית- אפשרות שאינה נמצאת כלל על הפרק כיום.

ואכן, יאיר לפיד- שתויג באופן שגוי ע"י חלק ניכר מהתקשורת כאיש שמאל-מרכז- התחייב חד-משמעית כי 'יש עתיד' תעמוד על אחדות ירושלים ותשמר את ההתנחלות אריאל בתוך גבולות ישראל. הוא אמנם התחייב לשאוף למשא ומתן עם הפלסטינים, אך לאחר שמנהיג הרשות, מחמוד עבאס, השיב להצעתו האחרונה של נתניהו לשוב למשא ומתן ללא תנאים מוקדמים בדרישה להקפאת הבנייה בהתנחלויות (כולל כל שכונותיה היהודיות של ירושלים) ולשחרור כל המחבלים הכלואים- אין ספק כי ללפיד ולנתניהו תהיה תגובה זהה לאי-פשרנות שכזו.

למרות התחייבותה של שלי יחימוביץ שלא להצטרף לממשלת נתניהו, היא מודה כי כיום, רבים מחבריה למפלגה מפעילים עליה לחץ לעשות כן. אפילו ציפי לבני, על אף ההתפרצויות הדרמטיות שכיוונה בעבר כנגד נתניהו, מפגינה כיום רצון נואש למדי להצטרף לממשלה. הדבר מחזק את הקביעה כי למרות ההצגות, ישנו קונצנזוס רחב השלט בזירה הפוליטית.

הנושא המרכזי היחיד הממשיך להוות מחסום להקמת ממשלה לאומית רחבה הוא מחויבותן של מפלגות רבות להצגת רפורמות שימנעו מהרבנים החרדים הלא-ציוניים והבלתי-מתגמשים להתוות את המדיניות הדתית במדינה.

ההיבט הרגיש ביותר בכך הוא "השוויון בנטל", וזאת בהקשר של שירות החרדים בצבא או בשירות לאומי. כמו כן, יש לטפל בהכוונתם למעגל העבודה, תוך גמילתם מן התלות לטווח-ארוך ברווחת המדינה.

בניגוד לאביו המנוח, לפיד מפגין סבירות רבה ורצון להדרגתיות בגישתו כלפי החרדים. רבים אף מחשיבים את הצעתו להחלת הגיוס באופן פרוגרסיבי במשך תקופה של חמש שנים כהדרגתית מדי. אך למרות זאת, מאיימים החרדים לעלות על הבריקדות בנושא זה, ומבקשים לנצל את המתיחויות המתגלות בין נתניהו לבין לפיד.

במהלך מערכת הבחירות, לפיד היווה דוגמה ומופת למתינות ולאיפוק. רבים הפוליטיקאים אשר שומרים בסתר ליבם חלום לפיו ייבחרו ביום מן הימים לראשות הממשלה. אך לפיד כשל בלשונו כאשר בתגובה לשאלה רטורית בראיון לטלוויזיה, הוא השיב כי הוא רואה עצמו מחליף את ראש הממשלה הנוכחי ב-18 החודשים הקרובים- הערה שלבטח לא תרמה לתחושת הנוחות של נתניהו עם שותפו המתגבש.

החרדים הנואשים כבר מפיקים את הרווח מכך. ואכן, על אף שהרב עובדיה יוסף תיאר במהלך מערכת הבחירות את מנהיגי 'הבית היהודי' כ"גוים", מנהיגי 'ש"ס' פנו אליהם בבקשה שלא לתמוך במאמצים לגיוס חסידיהם. נראה כי הם הצליחו לשכנע חלק מהרבנים הציוניים-דתיים הנוקשים יותר להפעיל לחץ על בנט לריכוך עמדתו. במידה וינחלו הצלחה בכך, בנט ו'הבית היהודי' יאבדו מאמינותם ועלולים לפספס הזדמנות יקרה להשבת הציונות הדתית למעמדה הראוי במדינה הציונית.

בהקשר זה, נתניהו מקשה על עמדתו של בנט בכך שהוא משפיל אותו בפומבי, ונפגש עמו רק לאחר התייעצויותיו עם 'מר"צ', 'העבודה', ציפי לבני ואפילו המפלגות הערביות הרדיקליות. מבלי להידרש לעימותיהם הקודמים, הפגנת יריבות אישית שכזו ע"י ראש הממשלה איננה במקומה, ואינה מציגה אותו באור חיובי.

על נתניהו ולפיד לחדול מההצגות ולהגיע בזריזות להסדר בנוגע לתסבוכת החרדית. רבים ממצביעי 'ש"ס' כבר משרתים בצה"ל. ייתכן כי לאחר העברת החקיקה הדרושה לגיוס החרדים לצה"ל או לשירות לאומי, ש"ס תבקש להצטרף לממשלה. 'אגודת ישראל' ('יהדות התורה') ככל הנראה תבחר להישאר בחוץ, החלטה שלא תהווה הפסד גדול.

ומאידך, במידה ויקים נתניהו ממשלה צרה נוספת אשר תמשיך להיות נתונה לסחיטה מצד החרדים ותיאלץ להחליף את המאמצים האמתיים לגיוסם במחוות קוסמטיות ותו לא, הבוחרים יזעמו. כמו כן, לממשלה צרה בתנאים הנוכחיים תהיה כפי הנראה תוחלת חיים מוגבלת ביותר. בבחירות הבאות, הישראלים הכועסים יענישו בחומרה את אותם המנהיגים- ובמיוחד את נתניהו- על ההימנעות מהקמת ממשלה רחבה.

עם ביקורו הממשמש ובא של הנשיא אובמה באזור, ישנו צורך דחוף בהצגת חזית מאוחדת ביחס למדיניות הנוגעת לאיראן ולפלסטינים. בכדי להשיג זאת, על הפוליטיקאים שלנו להפסיק את ההצגות ולהרכיב ממשלה לאומית רחבה.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann