זו הייתה תפנית מדהימה. מספר משפטים שהוזכרו בנאומו של ברק אובמה באו"ם היוו את הסיכום הרהוט והמפורש ביותר לכתב ההגנה של ישראל אשר בוטא אי פעם על ידי נשיא אמריקני באו"ם. הנאום הפגין את העובדה שנשיא ארה"ב אינו אידיאולוג צר אופק, והדגימו שוב את נכונותו להתאים את עצמו בהתאם לדרישות בוחריו. כך הוא עשה כבר פעם בעבר, טרם הבחירות, כאשר הוא הצהיר כי יתמוך בישראל לאחר שהביע דעות אשר זעזעו את הקהילה היהודית ואת חבריה האמריקנים של ישראל. ישנו בסיס לתקווה כי בהזדמנות זו הוא יימנע מזגזוג פוליטי נוסף- לפחות עד לאחר הבחירות הקרבות. הצהרתו של אובמה מהווה ניצחון לדיפלומטיה של נתניהו, וניתן לזקוף אותו לזכות קבלת הפנים הדו-מפלגתית יוצאת הדופן שלה זכה בקונגרס, עת התייצב מול דרישותיו הבלתי הגיוניות של אובמה ונשא את נאומו המרשים למושב המשולב של שני בתי הקונגרס.

שבוע מכריע באו"ם

Print This Post

אובמה באו"ם

זו הייתה תפנית מדהימה. מספר משפטים שהוזכרו בנאומו של ברק אובמה באו"ם היוו את הסיכום הרהוט והמפורש ביותר לכתב ההגנה של ישראל אשר בוטא אי פעם על ידי נשיא אמריקני באו"ם.

הנאום הפגין את העובדה שנשיא ארה"ב אינו אידיאולוג צר אופק, והדגימו שוב את נכונותו להתאים את עצמו בהתאם לדרישות בוחריו. כך הוא עשה כבר פעם בעבר, טרם הבחירות, כאשר הוא הצהיר כי יתמוך בישראל לאחר שהביע דעות אשר זעזעו את הקהילה היהודית ואת חבריה האמריקנים של ישראל. ישנו בסיס לתקווה כי בהזדמנות זו הוא יימנע מזגזוג פוליטי נוסף- לפחות עד לאחר הבחירות הקרבות.

הצהרתו של אובמה מהווה ניצחון לדיפלומטיה של נתניהו, וניתן לזקוף אותו לזכות קבלת הפנים הדו-מפלגתית יוצאת הדופן שלה זכה בקונגרס, עת התייצב מול דרישותיו הבלתי הגיוניות של אובמה ונשא את נאומו המרשים למושב המשולב של שני בתי הקונגרס.

אירוע זה עודד את הפעילים היהודים ואת בסיס התמיכה המתרחב של ישראל בארה"ב להביע באופן פומבי את חששותיהם בנוגע לעמדתו השלילית של אובמה כלפי ישראל. מספר מנהיגים יהודים טוענים כי השדולה השקטה שניהלו מאחורי הקלעים היא ששכנעה את אובמה לשנות את מסלולו. האינסטינקטים שלי אומרים לי כי בהינתן הבחירות הקרבות, היה זה למעשה השילוב בין התהפוכה בבחירות הביניים בהן נבחר מועמד רפובליקני באזור בחירה בניו-יורק המאוכלס ברובו ביהודים, ההשפעה יוצאת הדופן של הקונגרס ובמיוחד הלחץ מצד פוליטיקאים דמוקרטים אשר חשו את הלחץ מבוחריהם על בשרם.

הגורם אשר הניע את אובמה אינו רלוונטי. ישנם אלו אשר מתלוננים כי אובמה היה יכול לומר הרבה יותר, וכי דבריו עדיין חסרו גינוי של העקשנות הפלסטינית. ייתכן וכך הדבר, אך מה שכן נאמר באשר לישראל היה יוצא דופן בחשיבותו, וראוי כי דוברי הארגונים היהודיים- ללא קשר לדעתם האישית לגבי אובמה או לכוונת הצבעתם העתידית בבחירות- יחויבו להביע באופן פומבי את הכרת התודה של הקהילה היהודית ולדחוק באובמה להמשיך בדרך זו. דברים אלו נחוצים על מנת לשמר את התמיכה הדו-מפלגתית- המהווה נכס חשוב ביותר לישראל בזירה הפוליטית האמריקנית- אשר גורמים מן השמאל הקיצוני נכשלו עד כה בערעורה.

כמובן כי אסור לנו להיכנס לאופוריה. אנו נמצאים בעיצומו של מאבק מר וזהו בסך הכל הסבב הראשון בקרב גלובלי ארוך וממושך שבו תמיכה מתמשכת מצידה של ארה"ב תמשיך להיות בעלת חשיבות קריטית. אל לנו להמעיט בערכן של הטרדות שעלולות לנבוע מן הקוורטט, אשר חלק מחבריו מתנגדים לגישתו החדשה של אובמה.

כמו כן, אין לזלזל בלחץ אשר עלול להפעיל הממשל על מנת להכריח את ישראל לבצע ויתורים נוספים על מנת לרצות את הפלסטינים.

אך האתגר המרכזי העומד בפנינו יהיה מאמציהם של האירופאים, בהנהגתם של רוסיה וצרפת, לשכנוע ארה"ב לתמיכה בהחלטה במועצת הביטחון של האו"ם אשר תבטל למעשה את החלטה 242 הקוראת למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים בנוגע ל-"שטחים", ותחליפה בנוסחת אובמה המאמצת את גבולות 67 (קווי שביתת הנשק מ-1949) עם חילופי שטחים כבסיס למשא ומתן. החלטה זו תכפיף את ישראל לרצונם הטוב של הפלסטינים "להחליף" שטחים על מנת לשמר את גושי ההתנחלויות המרכזיים, קיום גבולות ברי הגנה, ואפילו האתרים הקדושים ביותר ליהדות בירושלים, כולל הכותל המערבי והר הבית. בנאומו באו"ם התעקש עבאס כי הפלסטינים לא יוותרו באף אחד מן הנושאים הללו, ולמעשה יצטרפו למשא ומתן רק במידה וישראל תסכים לוותר על דרישות בסיסיות אלו.

אכן, בנאומו המר והמתעמת בעצרת הכללית באו"ם, אשר בו התייחס ל-"כיבוש" אשר התחיל בקום מדינת ישראל לפני 63 שנים, עבאס הצהיר כי המדינה הפלסטינית העתידית חייבת להיות מבוססת על גבולות 67 המשלבים את הרובע היהודי והכותל המערבי בירושלים. הוא השמיט באופן מופגן כל התייחסות לקשר היהודי לישראל, והבהיר כי הוא לעולם לא יכיר בישראל כמדינה יהודית. הוא האשים את ישראל ב-"טיהור אתני", הרס האתרים הקדושים לאסלאם והתנקשות באזרחים פלסטיניים. כמו כן, הוא שב והצהיר על נחישותו להשגת איחוד עם החמאס, ארגון אשר בידיו, כפי שציין נתניהו, "10,000 טילים ורקטות גראד אשר סיפקה איראן", ארגון אשר נותר נאמן למטרתו להחריב את המדינה היהודית ואשר תומך ברציחתם של כל היהודים.

במפגן כוח נוסף, הפעם באו"ם, העביר נתניהו הצגה נפלאה של כתב ההגנה למען ישראל. נתניהו הבהיר כי הפלסטינים מעוניינים במדינה אך לא בשלום. הוא גם דיבר אמת ולא ברר במילים כאשר התייחס לפעילויות הפליליות של הפלסטינים. מיותר לציין כי בזמן שעבאס השיג מחיאות כפיים סוערות, נתניהו עמד בפני עוינות מצדם של הרוב האסלאמי והמדינות הבלתי דמוקרטיות המרכיבות את המליאה והתקבל בדממה. ואולם, נתניהו פנה למעשה לקהל הגלובלי, ואלו אשר הקשיבו באופן חסר פניות ושמעו אותו התרשמו ללא ספק מהמצגת הסוחפת שלו של כתב ההגנה של ישראל.

כעת יהיה זה מגושם עבור אובמה לחזור בו מדבריו אשר כבר הוצהרו. ואולם, בשבועות ובחודשים הקרובים, תמיכתה של ארה"ב תהיה נחוצה על מנת להתנגד לביטולה של החלטה 242 ולכפייתם של גבולות שאינם ניתנים להגנה. בנאומו לאו"ם, נתניהו הציע לפתוח במשא ומתן ללא תנאים מוקדמים. הפלסטינים, מאידך, דחו בתוקף את הצעת הקוורטט לקביעת סדר יום לשיחות השלום החדשות, והתנו את פתיחתן בכך שישראל תקדים ותקפיא פעם נוספת את הבנייה בהתנחלויות ותסכים לנסיגה לקווי שביתת הנשק מ-1949. במילים אחרות, רק אם תהיה ישראל מוכנה לקבל את כל דרישותיהם, וכך בעצם לייתר את המשא ומתן, יהיו הפלסטינים מוכנים "לשאת ולתת". אין ספק כי אפילו מבקריה החריפים ביותר של ישראל יכולים להבין את האבסורד שבדרישות המוקדמות הללו. לא קיים הסבר מניח את הדעת מדוע כל כך הרבה פוליטיקאים ופרשנים תקשורתיים ממשיכים להאשים את נתניהו בכך שהוא מהווה מכשול לשיחות השלום, בזמן שהפלסטינים הם אשר מסרבים בתוקף מזה 18 חודשים לקחת חלק בכל מתכונת של משא ומתן.

נתניהו וממשלת ישראל עשו את המרב שניתן היה לקוות לו בסיבוב זה, הסיבוב הראשון.

על מנת להבטיח כי ממשל אובמה לא יאפשר באופן פסיבי לאירופאים להפעיל לחץ על ישראל לביצוע וויתורים חד-צדדיים נוספים לפלסטינים העקשניים, יהיה על ממשלתנו להבהיר את מדיניותה וליידע את בנות בריתנו באשר לעמדותינו. איננו יכולים לצפות מן הקונגרס לקדם מדיניות אלא אם כן תהיה לו הבטחה מוקדמת לכך שממשלת ישראל לא תשנה את כיוונה במפתיע ותותיר אותו מבודד, וזאת כיוון שהיא תיכנע ללחצים.

עכשיו זה הזמן לקרוא במפורש לתומכים היהודים ולחבריה של ישראל לעודד את ארה"ב לעמוד לצדנו ברמה הגלובלית, ולא- נוכל למצוא עצמנו עדיין נסחפים בצונאמי פוליטי עוין.


Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann