המדינה היהודית הוקמה במטרה להתגבר על חוסר האונים ובכדי לשמש חוף מבטחים בעבור היהודים- לא על מנת שהם יסתתרו במקלטים. בעבר נשמעה ביקורת רבה כלפי הממשלה בנוגע להימנעותה מתגובה הולמת למחיר המתמשך ששילמו למעלה ממיליון אזרחים ישראליים, אשר נאלצו לספוג אלפי טילים ששוגרו נגדם, וזאת בהתאם לגחמותיה המתועבות של מדינת הטרור השכנה. עייפנו מלשמוע את רצף המנהיגים הישראליים שהביעו שוב ושוב איומים ריקים מתוכן והשמיעו חזור ושמוע את הסיסמה "זה בלתי נסבל ואינו מתקבל על הדעת ויש לשים לזה סוף". חמאס חדל מלהיות פלג טרור. הוא מהווה בכל המובנים מדינה עצמאית, אשר מרבית אזרחיה תומכים נמרצות ביוזמות הטרור ובשיגורי הטילים שאותם יוזמים מנהיגיה הרשעים המסורים להשמדתנו. המצב התדרדר אף יותר עם עלייתם לשלטון במצרים של האחים המוסלמים, מקימי החמאס. מאז, הרשויות המצריות עמדו מן הצד בעת שהחמאס צבר כמויות עצומות של טילים מתקדמים וכלי נשק קטלניים נוספים, ביניהם טילי נ"ט מונחים ומשגרי כתף נגד מטוסים אשר הובאו מאיראן, לוב, סודן וממדינות נוספות.

רק הרתעה בלתי-פרופורציונאלית תצמצם הטרור של חמאס

Print This Post

kiryat-malachi

Only disproportionate deterrence will offset Hamas Terror

המדינה היהודית הוקמה במטרה להתגבר על חוסר האונים ובכדי לשמש חוף מבטחים בעבור היהודים- לא על מנת שהם יסתתרו במקלטים. בעבר נשמעה ביקורת רבה כלפי הממשלה בנוגע להימנעותה מתגובה הולמת למחיר המתמשך ששילמו למעלה ממיליון אזרחים ישראליים, אשר נאלצו לספוג אלפי טילים ששוגרו נגדם, וזאת בהתאם לגחמותיה המתועבות של מדינת הטרור השכנה. עייפנו מלשמוע את רצף המנהיגים הישראליים שהביעו שוב ושוב איומים ריקים מתוכן והשמיעו חזור ושמוע את הסיסמה "זה בלתי נסבל ואינו מתקבל על הדעת ויש לשים לזה סוף".

חמאס חדל מלהיות פלג טרור. הוא מהווה בכל המובנים מדינה עצמאית, אשר מרבית אזרחיה תומכים נמרצות ביוזמות הטרור ובשיגורי הטילים שאותם יוזמים מנהיגיה הרשעים המסורים להשמדתנו.

המצב התדרדר אף יותר עם עלייתם לשלטון במצרים של האחים המוסלמים, מקימי החמאס. מאז, הרשויות המצריות עמדו מן הצד בעת שהחמאס צבר כמויות עצומות של טילים מתקדמים וכלי נשק קטלניים נוספים, ביניהם טילי נ"ט מונחים ומשגרי כתף נגד מטוסים אשר הובאו מאיראן, לוב, סודן וממדינות נוספות.

על כן, נהיר מדוע על אף המודעות לכך שעמוד ענן עלול להתפתח לכדי מלחמה בהיקף מלא, החברה הישראלית בשלמותה מביעה תמיכה חזקה במבצע של צה"ל. כמו כן, מספק לראות כי היהודים ברחבי העולם מפגינים סולידאריות אקטיבית עם ישראל.

חמאס שוכנע לבחון את כושר עמידתנו, בהאמינו כי ישראל תחשוש להתעמת עם המשטר החדש במצרים. כמו כן, שאב החמאס עידוד מממשלת טורקיה ומן הביקור שערך לאחרונה בעזה אמיר קטאר, אשר תרם להם 400 מיליון דולרים.

ישראל אכן הייתה רגישה לנושאים הללו, כמו גם להשפעתו של עימות צבאי אשר יסית את תשומת הלב מאיראן- במיוחד כעת, בזמן שזו ממשיכה בהעשרת האורניום שלה. כמו כן, היה חשש בנוגע למלחמת האזרחים באיראן והתגברותה הדרמטית של הקיצוניות האסלאמית באזור. מעל לכל, הורגשו עכבות לקראת הבחירות לנשיאות בארה"ב.

אף על פי כן, חמאס שגה בחישוביו. באמצעות הגברת הירי על הדרום, הוא חייב את מדינת ישראל לבחור בין תגובה חריפה לבין ויתור על כל בדל של הרתעה. התוצאה הראשונית הייתה חיובית. היה ברור כי צה"ל למד את לקחי המלחמות הקודמות; המודיעין היה ללא רבב; הפעולה הייתה שיטתית והגיונית ועד כה, הובילה למינימום קורבנות אזרחיים.

יש להדגיש כי החיסולים הממוקדים של מנהיגי הטרור אינם מהווים פעולות נקמה או הפגנת יכולות. אלו פעולות צבאיות לוגיות אשר ניתן להצדיקן באופן הגיוני במונחים מוסריים. הריגתו של אל-ג'עברי, אשר נחשב לעמיתו הפלסטיני של בן לאדן, מהווה דוגמה בולטת לכך. בשונה ממתקפות המל"טים של ארה"ב על אל-קאעידה והטליבאן, צה"ל הצליח להימנע מקורבנות ומנזק היקפי.

התגובה הגלובאלית מטעם רוב מדינות המערב- אשר הלכו אחר אובמה בגינוי ירי הרקטות ובתמיכה בזכותה של ישראל להגנה עצמית- הייתה עד כה מספקת, וזאת על אף הקריאות השגרתיות לאיפוק והבקשות מישראל לנהוג באופן "פרופורציונאלי".

אך אלו רק הימים הראשונים. בשלב הראשון, איננו צפויים להיתקל בבעיות במועצת הביטחון של האו"ם. ואולם, האסיפה הכללית ומועצת זכויות האדם של האו"ם, אשר נשלטות בידי קואליציות אסלאמיות ואנטי-ישראליות נוספות, השקיפו באופן עקבי על ישראל בתור התוקף ומעולם לא בתור הקורבן. שני הגופים לא גינו אף פעם אחת את מתקפות הטילים של חמאס, ואין ספק כי הם, כמו גם עמותות כמו אמנסטי אינטרנשיונל, יטילו את האשמה על חידוש העימות המזויין על ישראל לבדה.

בנוסף, בזמן שצה"ל נוקט צעדי מנע יוצאים מן הכלל על מנת להפחית למינימום את מספר הקורבנות האזרחיים, לבטח תהיינה תקלות, כפי שישנן בכל עימות צבאי ובמיוחד בעזה, שם החמאס עושה שימוש אכזרי במגנים אנושיים על ידי מיקום מצבורי הנשק ומשגרי הטילים שלו באזורי מגורים אזרחיים. כמו כן, אויבינו כבר מפיצים תמונות מפוברקות המציגות קורבנות אזרחיים פלסטיניים, תוך שהם שמים דגש על תינוקות שנהרגו לכאורה על ידי ישראל. כמו בעבר, התמונות המבעיתות הללו תנוצלנה על מנת להפעיל לחץ על ישראל לנסיגה.

ובעוד שמערכת יירוט הטילים 'כיפת ברזל' הפגינה הצלחה רבה בהגנה על עריה המרכזיות של ישראל, כבר נפלו קורבנות טרגיים במערכה. למרבה הצער, סביר כי יהיו קורבנות נוספים במידה והקרבות ימשיכו להתעצם וישפיעו על העורף.

נהיר כי צה"ל היה מעדיף להגביל את העימות למתקפות אוויריות נקודתיות. ואולם, אם חמאס ימשיך להמטיר רקטות על אזרחי ישראל, ישראל תאלץ לפתוח במתקפה קרקעית אשר במסגרתה לא ניתן יהיה להימנע מקורבנות נוספים.

האתגר המרכזי העומד בפני הממשלה הינו גיבוש אסטרטגיה סופית להשגת הרתעה ארוכת טווח, כמו גם אסטרטגיה שתיושם באופן מידי במידה וחמאס יתעצם מחדש וישוב לשגר טילים.

לישראל אין כל תשוקה לשוב לעידן העין-תחת-עין של מלחמת התשה, אשר במסגרתו אנו מגיבים לשיגור טילים על ידי הפצצת שטחי השיגור ובניינים ריקים.

על אף שחלק מבנות בריתנו כבר דוחקות בנו שלא להגיב באופן "בלתי-פרופורציונאלי", למושג הזה אין כל רלוונטיות לאיום הניצב בפני ישראל. בעוד שאנו ממשיכים לבקש לצמצם את מספר הקורבנות האזרחיים, עלינו לייצר הרתעה אמתית על מנת להימנע מעימותים עתידיים בהיקף מלא ובעוצמה הולכת וגוברת. למעשה, תגובה בלתי-פרופורציונאלית לאלימות עומדת בהתאם לתנאי החוק הבינלאומי, אשר במסגרתו מחויבותה המרכזית של מדינה הוא לספק הגנה לאזרחיה. אלו המבקשים למנוע ממנו את הזכות הבסיסית הזו הינם צבועים בזדון.

המשך אספקת השירותים לעזה-שבשליטת-חמאס על ידי ישראל הינו סטייה ביזארית נוספת. גילוי רגישות לצרכיהם ההומניטריים של אזרחים בלתי-אלימים הוא דבר אחד, אך אספקת חשמל ותשתיות נוספות למדינה שכנה הממטירה עלינו רקטות היא שגויה ביסודה. אילו היו האורות בעזה נכבים באופן אוטומטי בכל פעם ששוגרה רקטה, אולי היו אזרחי הרצועה הסובלים מאי-הנוחות משפיעים על מנהיגיהם לחשוב פעמיים טרם שיגור.

יש ליישם קמפיין ממשלתי אינטנסיבי על מנת לאזן את השפעתן של שנים ארוכות, בהן העולם הורגל להתייחס להיותה של ישראל תחת מתקפות טילים כאל דרך חיים נורמטיבית. עלינו להדגיש את העובדה שמתקפות שכאלו המכוונות כנגד אזרחים מהוות פשעי מלחמה חד משמעיים. האם הייתה ארה"ב מגיבה באופן "פרופורציונאלי" אילו היו 50 מיליון אמריקנים מצויים תחת מתקפות טילים ממקסיקו או קנדה במשך עשור? או במידה וצרפת הייתה עומדת מול הפצצה שכזו מצד בלגיה או לוקסמבורג? אף מדינה אחרת לא הייתה סובלת מצב שכזה, ועלינו להדגים כי מדיניות של "איפוק", לא רק שאינה משקפת עוצמה אלא שהיא מציגה חולשה ומחזקת את שכנינו הרשעים להגברת מתקפותיהם.

עלינו להבין שבעימותים העתידיים, הטרוריסטים ימשיכו לאגור כלי נשק אפקטיביים יותר וקטלניים יותר שאותם יפעילו נגדנו. על כן, עלינו לשאוף להימנע מקריאות להפסקת אש עד אשר חמאס, יחד עם המצרים, יתחייב להפסיק את האלימות שלו. חייבת להיות הבנה ברורה לפיה כל הפרה של התחייבויות אלו תוביל לתגובה ישראלית "בלתי-פרופורציונאלית" נוקשה, בין השאר על ידי הפעלת חיסולים ממוקדים של אלו האחראיים למתקפות. בהיעדר הסכם שכזה, אכיפת הפסקת אש תיתפס כניצחון משמעותי עבור חמאס, ואזרחינו ישובו לחיות תחת צל הטרור שממנו סבלו מאז שיגור הקסאמים הראשונים לפני עשור.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann