למרות היותי מבקר תדיר של החלטות פולמוסיות ובעלות מעורבות-יתר של בית המשפט העליון, עלי לשבח את הפסיקה האחרונה של בית המשפט. מהפסיקה עולה כי על המדינה לשים סוף למימון המפלה לטובת המגזר היחידי בחברה שדוחה שירות לאומי ושמרבית חבריו בזים לתעסוקה ולפרנסה. אילולא המערכת הפוליטית הבלתי מתפקדת שלנו, שמאפשרת למפלגות חרדיות חד-מימדיות לסחוט כספים המיועדים אך ורק לנאמניהם האדוקים, מצב כזה לא היה נוצר מעולם. אולם, פסיקת בית-המשפט העליון יכולה למנוע את העימות הנפיץ ההולך ומתקרב. בלתי נמנע שעימות כזה יפרוץ כל עוד הנטל על משלמי המסים, המממנים מספר הולך וגודל של חרדים מובטלים, הופך לבלתי אפשרי מבחינה כלכלית.

רפורמה חרדית עכשיו או פיצוץ שכבר על סף התרחשות

Print This Post

הפגנה חרדית

Haredi reform now

למרות היותי מבקר תדיר של החלטות פולמוסיות ובעלות מעורבות-יתר של בית המשפט העליון, עלי לשבח את הפסיקה האחרונה של בית המשפט. מהפסיקה עולה כי על המדינה לשים סוף למימון המפלה לטובת המגזר היחידי בחברה שדוחה שירות לאומי ושמרבית חבריו בזים לתעסוקה ולפרנסה. אילולא המערכת הפוליטית הבלתי מתפקדת שלנו, שמאפשרת למפלגות חרדיות חד-מימדיות לסחוט כספים המיועדים אך ורק לנאמניהם האדוקים, מצב כזה לא היה נוצר מעולם.

אולם, פסיקת בית-המשפט העליון יכולה למנוע את העימות הנפיץ ההולך ומתקרב. בלתי נמנע שעימות כזה יפרוץ כל עוד הנטל על משלמי המסים, המממנים מספר הולך וגודל של חרדים מובטלים, הופך לבלתי אפשרי מבחינה כלכלית.

מבט ותובנה אל-תוך הזעם האנטי-חרדי המתגבר בקרב הישראלים התאפשרו ועלו לפני השטח בתגובות לדבריו של ראש העיר תל-אביב, רון חולדאי, בנוגע לחרדים. חולדאי הזהיר מפני השלכות הרות אסון שעלולות לקרות אם המדינה תמשיך לממן "מתבדלים ואם תרצו בורים – שמספרם הולך וגדל בקצב מבהיל המסכן את חוסננו החברתי והכלכלי". הרמה המתועבת אליה ירדה ההשתלחות בחרדים באה לידי ביטוי בדבריו של איש הרדיו הפופולרי, גבי גזית, שתיאר את החרדים כ"עלוקות", "תולעים" ו"גידולים המצחינים".

למרות צרות האופקים, אכן יש צורך נואש ברפורמה.

בשנות ה-80 החרדים היוו רק 4% מהאוכלוסיה. כיום נתון זה עלה והם מהווים 10% מהאוכלוסיה. בהעדר שינוי בשיעור הילודה שלהם, בעוד 20 שנה 40% מהילדים הישראלים ילמדו בבתי הדוחים את שירת התקווה ואת ההכרה בדגל ישראל ואשר מעודדים את התלמידים להמנע משירות צבאי.

מצב זה הוא תוצר לוואי של עסקאות עלובות ובזויות שנרקמו באופן עקבי בין ממשלות קודמות לבין המפלגות החרדיות. דבר זה הגיע לשיאו כשאולמרט העניק לבתי הספר החרדיים הפרטיים סבסוד גבוה יותר מאשר שקיבלו מקביליהם החילונים והממלכתיים-דתיים. אולמרט נכנע לדרישותיהם של החרדים וויתר על המחוייבות לספק לתלמידים את חובת לימודי הליבה כגון מתימטיקה ואנגלית – מצב שאינו קיים באף מדינה אחרת. מצב זה למעשה מבטיח כי רוב בוגרי בתי הספר הללו לא ימצאו תעסוקה וכי קיומם יהיה תלוי בקצבאות הסעד לשארית חייהם. כמו-כן, מצב זה עולה בקנה אחד עם גישתם של אותם רבנים אשר מתעקשים כי יהודים אדוקים חייבים לאמץ לימוד תורה במשרה מלאה לכל אורך חייהם ולהמנע ממציאת תעסוקה כאמצעי מחיה. יש לציין שגישה זו עומדת בניגוד למסורת חכמינו, אשר הרמב"ם (הידוע בזכות הידע הנרחב שהחזיק הן בעניינים ארציים-חילוניים והן בענייני דתיים) מהווה לה דוגמא ומופת.

במישור מקביל, ככל שאחוז החרדים באוכלוסיה עולה, כך גם מואץ ועולה מספר המשתמטים משירות בצה"ל. 400 תלמידי הישיבה שראש הממשלה דוד בן-גוריון פטר משירות צמחו במהירות מסחררת לכמעט 60,000. ראוי לזכור כי אין איסור הלכתי על שירות צבאי. למעשה, הגנה על המולדת אף נחשבת למצווה.

תנופה פוליטית מתגברת עודדה את החרדים הרדיקליים לכפות את פרשנותם המחמירה של ההלכה על העם כולו. דבר זה יוצר בעיות עצומות בכל הנוגע לגיור, נישואין וגירושין ולהשתלטות החרדים על בתי הדין הרבניים ועל מוסדות ציבוריים ובכללם הרבנות הראשית אשר כיום נתפסת ככלי שברשות החרדים.

במידה וממשלת נתניהו תכנע ללחצים ותשיב את המימון לחרדים בכוללים, האומה תרתח מזעם והדבר רק יקרב את היום בו משלמי המסים יתמרדו ויסרבו לשאת בנטל המתגבר של מימון תשלומי הרווחה למספרים הגדלים של ישראלים כשירים ובריאים המסרבים לעבוד.

לחרדים מודבקים לא פעם סטראוטיפים הנובעים ממעשיהם של גורמי שוליים רדיקליים, העבריינים האלימים וזורקי האבנים שחוסמים כבישים ומבעירים פחי אשפה. גורמים אלו אינם מייצגים את עולם המיינסטרים החרדי אך לעומת זאת, הם ברובם "תלמידי" ישיבות הממומנות על-ידי המדינה והם מושפעים מדמגוגים ומסיתים רדיקליים. לו הם היו גרים במובלעות החרדיות בארה"ב או באירופה, הם לעולם לא היו מעזים להתנהג באופן זה ולהאשים את הרשויות בהתנהגות נאצית או לקלל שופטים. המציאות היא שחרדים רבים מתביישים בשיוך של אותם חוליגנים למגזר שלהם. הם רואים התנהגות זו כהפרה של עקרונות בסיסייים בהלכה המחייבים שמירה על חוקי מלכות ומדינה. למרבה הצער, חרדים אלו על פי רוב פוחדים לגנות התנהגות נפשעת וסוטה זו בפומבי.

על המדינה להבטיח כי עבריינים חרדים העושים שימוש באלימות או בזריקת אבנים ייענשו במלוא חומרת הדין. אך יש ליישם את החוק בצורה נבונה. מעצרם של הורי התלמידות מבית-הספר בעמנואל, לפי פקודת בזיון בית המשפט, על-כך שסירבו לשלוח את בנותיהם לבית-ספר אינטגרטיבי היא דוגמא לכך שהמערכת המשפטית איבדה פרופורציות. ההורים אינם גזענים, אלא קנאים שביקשו לבודד את בנותיהם מילדים שאינם שותפים לאורח החיים הקיצוני שלהם. עמדות מסוג זה בהחלט משקפות צרות אופקים דתית נתעבת וראויה לכל גינוי אך אינן מהוות גזענות. הכנסת ההורים למעצר הפכה אותם לקדושים מעונים. מצד שני, אין לתת מימון ממלכתי כלשהו לבתי ספר עם הגבלות קיצוניות מסוג זה. במידה ויוחלט שכן לממנם, יש לעשות זאת רק בתנאי שבתי הספר הללו יספקו לתלמידיהם את מקצועות הליבה, מה שנעשה בכל המדינות המתקדמות.

חרדים רבים מכירים בכך שמציאת תעסוקה מתיישבת לחלוטין עם אורח החיים החרדי. מלבד הליטאים הבלתי מתפשרים, רובם היו מקבלים בברכה את האפשרות לספק לצעיריהם את דרישות הקדם החיוניות להשגת פרנסה בכבוד ולקיחת חלק בחיי החברה הישראלית. הם אף מודעים לכך שבתי ספר חרדיים בחו"ל אינם פטורים מלימוד מקצועות ליבה, וזאת בכדי להבטיח כי בוגריהם יהפכו לאזרחים פרודוקטיביים המתפרנסים בכבוד. הם מנסים לשנות את המערכת בצורה שקטה.

במישור מקביל, צה"ל מגייס כיום יותר חרדים על-ידי יישום קפדני של חוק טל. היעד הוא גיוסם של למעלה מ-50% מהחרדים עד שנת 2020. באופן דומה, יחידות הנח"ל החרדי, אף שהן קטנות, הולכות וגדלות ומדגימות כי בדומה לציונות הדתית גם החרדים יכולים לתרום שירות למופת בצה"ל.

רבים מתומכיה של ש"ס בקרב העם הם פטריוטים ציונים אשר מבצעים את חובתם האזרחית, כולל שירות בצבא. העובדה שש"ס הצטרפה להסתדרות הציונית העולמית בברכתו של מנהיגה הרוחני, הרב עובדיה יוסף, מעידה על כך שהעימות הישן בין הציונות לבין מרכיב מרכזי זה בחברה החרדית מפנה את מקומו.

עול האחריות מוטל כעת על כתפי ממשלת נתניהו. אסור לממשלה להכנע ללחצים המופעלים כלפיה מצד המפלגות החרדיות הרוצות להשיב על כנו את הסבסוד המפלה. עליה למנות אך ורק רבנים המכירים במדינה ומכבדים אותה ואת חובתם הלאומית לשרת במוסדותיה ובבתי הדין הרבניים.

בכדי שרפורמות יהיו אפקטיביות, יש ליישמן בהבנה ובחמלה תוך פרק זמן סביר. המטרה אינה להתערב באורח החיים של החרדים, אלא לעודדם לקבל על עצמם את מחוייבויותיה של האזרחות (כפי שהם עושים בתפוצות) ולהוות חלק מועיל בחברה מבלי לכפות ולאלץ אחרים להישמע לאורחות חייהם ההלכתיות הנוקשות. על-מנת להשיג מטרה זה עלינו גם לדחוק לשוליים את צרי האופקים המשתלחים בחרדים. המציאות היא שאם החרדים יחלו לעבוד ולשרת בצבא, הם יהפכו במהרה לשותפים מכובדים בחברה הישראלית.

 [email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann