רוסיה של פוטין וישראל: מערכת יחסים עדינה

Print This Post

British-American Flag English

במשך למעלה מ-30 שנה, העיסוק הציבורי המרכזי שלי בזירה היהודית הגלובלית היה קידום המאבק למען שחרור יהדות רוסיה. פעילות זו הובילה אותי לקיים קשר ישיר עם שרים, בכירים ועסקנים סובייטים ואפשרה לי להעריך ממקור ראשון את האנטישמיות האובססיביות שהייתה ביסודה של מדיניות הקרמלין כלפי ישראל והיהודים.

הדבר סותר בחריפות את גישתו החיובית של נשיא רוסיה הנוכחי ולדימיר פוטין כלפי היהודים ככלל, וזאת למרות העובדה שהוא שימש בעבר כקצין בסוכנות המשטרה החשאית הסובייטית, הקג"ב, גוף שהיה ידוע לשמצה בשל האנטישמיות שלו. הדבר יוצא דופן עוד יותר בהתחשב בעובדה שפוטין מנצל כיום את הלאומנות כאלמנט מרכזי לגיוס תמיכה ציבורית. והלאומנות הרוסית, מימי הצארים וביתר שאת בזמן הסובייטים, היא שהופעלה בכפיפה אחת עם האנטישמיות הברוטלית.

אין כל הסבר רציונלי לגישתו יוצאת הדופן של פוטין כלפי יהודים, אשר ישנם כאלו שהרחיקו ותיארו אותה ככזאת המונעת ע"י פילו-שמיות. יש האומרים שהוא הושפע בצעירותו ע"י המורה היהודייה שלו לגרמנית, מינה יודיצקיה, שאותה הוא הזמין לשיחה ידידותית במלון המלך דוד במהלך ביקורו האחרון. כמו כן, ייתכן שהוא פרגמטי ומתוחכם ביותר, ולאחר שחזה בתוצאות האנטישמיות הסובייטית, הגיע להבנה שתמיכה יהודית תהווה נכס ברמות רבות.

פוטין דיכא ללא רחמים אנטישמיות אלימה. הוא יצא מדרכו כדי להשתתף באירועים יהודיים, כגון פתיחת המוזיאון היהודי ומרכז הסובלנות במוסקבה, שלו הוא תרם 50 מיליון דולרים מכספי מדינה ואפילו הרים תרומה אישית סמלית בסך משכורת חודשית שלו. כמו כן, הוא נכח בחגיגות חג החנוכה והעביר מסרים חמים של שבח ורצון טוב ליהודים בפתיחת השנה היהודית החדשה, דבר שלא היה לו תקדים ובמיוחד מצד מנהיג רוסי לאומני.

זאת ועוד, מדהימה העובדה שלמרות המעורבות האסטרטגית והברית שלו עם הסורים והאיראנים, פוטין שמר בנחישות על ערוצים פתוחים עם ישראל, ואף עשה מאמץ לבקר בישראל. ביוני 2012, ישראל הייתה המדינה הראשונה שבה ביקר לאחר בחירתו. לעיתים קרובות, הוא משמיע מילים חמות על המדינה היהודית ומביע גאווה על כך שיש בה את התפוצה הגדולה ביותר של אזרחים רוסיים לשעבר. בכותל המערבי, כשהוא מלווה ברב לאזאר, רבה הראשי של רוסיה, הוא חבש כיפה – דבר שהיה גורם ללא ספק לקודמיו הבולשביקים להתהפך בקברם. כמו כן, הוא נראה היה אדיש למדי לזעם שהדבר ייצר בקרב בני בריתו הערבים.

ראש הממשלה נתניהו הצליח במיומנות להלך על חבל דיפלומטי דק כשהוא מבקש לשמר מערכת יחסים טובה עם הרוסים מבלי לייצר אנטגוניזם בקרב האמריקנים בכל הקשור לאוקראינה ולגאורגיה. אף שר ישראלי לא השמיע ביקורת כלפי פוטין, וזאת למרות הקשרים שלו עם סוריה ואיראן.

ואכן, עד לאחרונה, נתניהו הצליח לשכנע את פוטין לדחות אספקה של מערכת ההגנה האווירית S-300 לסורים, דבר שיקשה מאוד על יכולתה של ישראל לחדור לשטח האווירי של סוריה במקרה של עימות צבאי.

ואולם, בשל הניהול הלוקה הבלתי ייאמן של אובמה, פריצת הדרך הגאו-פוליטית המשמעותית של פוטין הפכה את רוסיה בן לילה למעצמה שלטת במזרח התיכון, כאשר כיום יש לה השפעה רבה יותר באזור ממה שהיה לה גם בשיא כוחה במהלך המלחמה הקרה. אפילו מצרים עברה תהליך של ניכור בהיקף עצום בשל תמיכת ארה"ב באחים המוסלמים, עד שאף היא התקרבה כעת למחנה הרוסי.

ארה"ב אפשרה למעשה לרוסיה מוחלשת כלכלית לכרות ברית עם השיעים, המתיימרים ללחום בדאעש אך במציאות מתרכזים בהצלתו של אסד, אשר למרות התמיכה המסיבית מצד איראן וחיזבאללה, היה קרוב לקריסה.

פוטין לעג לאמריקנים על כך שניסו לקדם את ה"דמוקרטיה" ובעשותם כן, ייצרו את הוואקום אשר מתמלא במהירות ע"י דאעש. בעצרת הכללית של האו"ם, פוטין, שדיבר על התמיכה המערבית ב'אביב הערבי' כביכול, אמר, "אתם מבינים מה עשיתם? …במקום ניצחון של הדמוקרטיה והקדמה, אנו מקבלים אלימות, עוני ואסון חברתי – ולאף אחד לא אכפת כהוא זה מזכויות אדם, כולל הזכות לחיים".

בניגוד לאובמה המבולבל, הוא התגלה כאסטרטג ממולח וקשוח שניתן לסמוך עליו שיעמוד לצד בנות בריתו ויתעמת עם אויביו.

כתוצאה מכך, המצב הפך מסובך לאין שיעור בעבור ישראל, וישנן סיבות לוגיות לחשש לפיו העימות המתמשך שלו עם ארה"ב יאיין את הפילו-שמיות הרגשית שלו. פגישתו האחרונה עם אסד במוסקבה, בה הביע עמו סולידריות, הייתה רחוקה מלהשקיט את החששות.

אך המצב נותר רחוק מלהיות שחור או לבן. מיד לאחר שהודיע על התערבותה של רוסיה, פוטין הסכים לקיים פגישת פסגה בת שלוש שעות עם נתניהו, שטס למוסקבה על מנת להניח קווי יסוד במטרה לצמצם כל חפיפה צבאית ולהפחית למינימום את חששותיה הביטחוניות של ישראל. התיאום בין שתי המדינות נשמר ברמות הצבאיות הגבוהות ביותר, כאשר רוסיה מפעילה קו חם ישיר עם יוסי כהן, היועץ הישראלי לביטחון לאומי, ומודיעה לו מראש על התקפת מטרות בסוריה ע"י הרוסים.

זאת ועוד, לפי אהוד יערי מערוץ 2, הרוסים הקצו תפקיד עתידי לישראל בזירת השפעתם כאשר הציעו לקנות חלק משמעותי משדות הגז שהתגלו לאחרונה בארץ ולספק ערובות צבאיות נגד מתקפות של חיזבאללה על השדות בים. כמו כן, היא הציעה לייצא את הגז הזה לאירופה.

אך ישראל ממשיכה להוות את הבשר שבכריך. עליה להלך על קליפות ביצים ולהימנע מניכור הקונגרס האמריקני, המתנגד בחריפות להתפשטות הגלובלית של פוטין.

ישנם פרשנים החוזים שפוטין מנסה בסך הכול לנצל את מיסודה של רוסיה כמעצמה ים תיכונית. קרוב לוודאי שהוא לא יערב את כוחות הקרקע שלו לאחר הניסיון הקשה של רוסיה באפגניסטן. בהכירו בכך שניצחון מוחלט אינו נמצא על הפרק, פוטין עלול להציל את אסד, להתפשר על סוריה מחולקת ולמנף את פרישתו של אסד בתמורה לוויתורים אמריקנים כגון הקלת הסנקציות הקשורות לאוקראינה.

תוך מודעות עמוקה לשאיפות המשיחיות של המשטר האיראני למחוק את ישראל מעל פני היקום, האופטימיים שוקלים את האפשרות שהרוסים יבלמו את האיראנים מלפתוח במתקפה ישירה על ישראל. הם טוענים שפונדמנטליסטים שיעים כמו האיראנים מהווים איום ארוך טווח גם בפני הקרמלין, כאשר המיעוט המוסלמי ההולך ומתרחב שלו הופך אגרסיבי יותר ויותר וגם הוא מושפע מדאעש – שחלק גדול מלוחמיו מקורם ברוסיה ובמדינות הסובייטיות לשעבר.

יש לציין לשבח את ממשלת נתניהו על מאמציה לבודד את עצמה מן הקונפליקט. אך המצב הוא הפכפך ועלול להיפרם במהלך העימותים המתגברים בין מעצמות העל באזור זה. ישראל מודעת גם לפוטנציאל של עימותים עם הרוסים במידה וימשיכו להתערב כאשר האיראנים מבקשים להעביר טילים מתקדמים לחיזבאללה.

ואולם, מנחם לדעת שכפי שהדברים כעת, פוטין יעדיף שלא להתעמת עם ישראל, והוא אינו שואף להביא לחורבנה כפי שהיה במקרה של הבולשביקים. עם זאת, הדבר עלול להשתנות במידה ופוטין יסיק שישראל מהווה מכשול משמעותי בפני יעדו להקים מזרח תיכון חדש.

ועדיין, סוריאליסטי למדי בשבילי להשוות את גישתו החיובית של פוטין עם החוויות שלי עם האנטישמים הסובייטים. לא אני ולא אף אחד מאסירי ציון היינו מעלים בדעתנו שבזמן שנחייה בישראל, אנו נחזה בביקור של קצין קג"ב לשעבר המשרת כנשיא רוסיה ומפגין ידידות ולא רוע לב כלפי העם היהודי. עלינו להתפלל שהדבר לא יהפוך לתופעה חולפת בשל הריאלפוליטיק.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann