רונלד לאודר: מנהיג יהודי גלובלי יחיד במינו

Print This Post

British-American Flag English

פגישתו של הוועד המנהל הגלובלי של הקונגרס היהודי העולמי (WJC) שתתקיים השבוע בירושלים תציב זרקור על המפנה יוצא הדופן שעשה ארגון זה מאז בחירתו של רונלד לאודר לנשיאו.

הקונגרס נוסד בז'נבה לפני 80 שנה, עת רוחות הסערה של הנאציזם נשבו אל עבר הפתרון הסופי.

הוא שימש כארגון גג המייצג קהילות יהודיות ברחבי העולם החופשי. נשיאי ה-WJC לדורותיהם נהנו מגישה למנהיגי העולם, ולאחר הקמת המדינה היהודית, הם פעלו בדרך כלל בתיאום עם ממשלת ישראל. ההישגים המוכרים ביותר של הארגון היו הסכם השילומים עם גרמניה שבמסגרתו ניהל נחום גולדמן את המשא ומתן מול קנצלר מערב גרמניה קונרד אדנאואר, הסכם שהמריץ את הכלכלה הישראלית המדשדשת ואפשר לה להתפתח. בהמשך, בשנות ה-80, אדגר ברונפמן נחל הצלחה בארגון חבילת פיצוי לקורבנות השואה ויורשיהם – ובמיוחד הסדר הבנקאות השוויצרי שמימש 1.25 מיליארד דולר בנכסים שלא נדרשו ואשר הופקדו ע"י יהודים שנרצחו במהלך השואה.

בנוסף לכך ולתמיכתו במדינת ישראל, ה-WJC שיחק תפקיד חשוב במלחמה באנטישמיות, קידום זכויות היהודים באומות המאוחדות, השתתפות בפעילויות בין-דתיות, סיוע לקהילות קטנות וניהול מסע קמפיין לשחרור יהדות ברית המועצות ויהודים אחרים שהיו במצבים קשים.

ואולם, ב-2004, כחלק מתפקידי כסגן נשיא בכיר ב-WJC, גיליתי אי סדרים כספיים חמורים. במאמציי לתקן את המצב, אלו ששלטו בארגון החליטו לטייח את הסקנדל, ולאחר שלא הצליחו להשתיק אותי, צנזרו אותי ולמעשה גרשו אותי מאסיפת המליאה של ה-WJC שהתקיימה בבריסל ב-2005, וזאת בנוכחותם של 500 צירים. בסופו של דבר אני זוכיתי באופן מוחלט, אך, למרבה הצער, זאת רק לאחר התערבותו של התובע הכללי של מדינת ניו יורק, שהוביל לפיטוריהם של המנהלים הבכירים בארגון. החשיפה התקשורתית השלילית של הסקנדל, שלא לדבר על המאמצים הגסים לקבור את מעשה המרמה ואת הליכי ההשמצה שנוהלו נגדי, הכתימו קשות את המוניטין של הקונגרס. הנכסים שלו כולו בצורה משמעותית, לאחר שבוזבזו על מנת לממן קרבות משפטיים וחקירות. לאחר שהתורמים למדו את העובדות, התרומות נפסקו וה-WJC נכנס למעשה לפשיטת רגל וכמעט וקרס.

רונדל לאודר נבחר לנשיא הארגון ביוני 2007, וזאת למרות שרבים מיועציו ביקשו להניא אותו מכך, תוך שהם טוענים שלא ניתן לתקן את ה-WJC. הוא עמד להעמיד אותם על טעותם.

רונדל לאודר נולד בניו יורק, בנה של אסתי לאודר ויורש אימפריית הקוסמטיקה העצומה שלה.

מלבד הפעילויות העסקיות הענפות שלו, לאודר הפך מעורב באקטיביזם פוליטי, אך היה לו חינוך יהודי מועט והוא נטה להתרחק מנושאים יהודיים.

הוא נחשב למומחה נלהב בתחום האומנות, והוא הקים בניו יורק את מוזיאון האומנות הייחודיNeue Galerie, המוקדש לאומנות גרמנית ואוסטרית מראשית המאה ה-20. מוערך שהוא מחזיק באוסף הפרטי הגדול ביותר של כלי שריון מימי הביניים ומתקופת הרנסנס.

כשהנשיא רונלד רייגן מינה אותו לשגריר באוסטריה ב-1986, רונלד לאודר הפך מודע יותר למקורותיו המרכז אירופאיים, ובמיוחד כאשר היה עד להגירה המסיבית של יהודים סובייטים שחלפו דרך וינה. הדבר הוביל אותו להשיק פרויקט ענק למימון מוסדות חינוך – בתחילה גנים ובתי ספר אך לבסוף גם סמינר רבני – וזאת על מנת לשקם את החיים היהודיים בעבור שרידי הקהילות ששרדו את השואה. כיום, קרן רונלד ס. לאודר תומכת ב-62 פרויקטים ברחבי 16 מדינות במרכז ובמזרח אירופה. זהו מפעל צדקה היסטורי התורם באופן משמעותי לחידוש שרידי החיים היהודיים באזור – וכזה שבו לאודר נוטה לדבר בלשון המעטה ובצניעות על התפקיד הדומיננטי שהוא משחק בו.

היה זה באוסטריה, כאשר לאודר התעמת עם נשיא אוסטריה קורט ולדהיים, שמעורבותו עם הנאצים נחשפה בהמשך ע"י ה-WJC, שהוא ראה לראשונה את השפעות האנטישמיות ופיתח מעורבות נלהבת בנושאים הקשורים לישראל וליהודים.

בערך באותו הזמן, הוא הכיר את בנימין נתניהו, השגריר הישראלי הצעיר והכריזמטי לאו"ם, זיהה באופן מידי את המנהיג העתידי שיהיה וסיפק לו תמיכה קריטית – מרכיב משמעותי בימים המוקדמים של הקריירה הפוליטית של נתניהו.

בהמשך, לאודר הפך ליושב ראש ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים העיקריים בארצות הברית ב-1999. התמיכה הכלכלית שלו בישראל ובנושאים יהודיים התרחבה משמעותית, ואולם הדבר נעשה עם פרסום מינימלי ועם נטייה להמעיט מערכה של התרומה הפילנטרופית שלו. כמו כן, אני יכול להעיד באופן אישי על האופן הרחום שבו הוא תמך בשקט במשפחות שכולות, ובמיוחד כאלו שהועסקו על ידו.

כאשר הוא נבחר לנשיא ה-WJC הדואב, לאודר נאלץ בתחילה לתרום מכיסו את חלק הארי של התקציב הגלובלי הגדול.

כמו כן, הוא ניצב מול המשימה המרתיעה של שיקום הארגון, שהצריכה גיוס של צוות חדש לחלוטין של מנהיגים מקצועיים. לאחר שהתגבר על מכשולי ענק, הוא מינה לבסוף את רוברט זינגר לתפקיד המנהל הכללי. זינגר היה בעבר מוצמד רשמית ללשכת הקשר ליהדות ברית המועצות במשרד ראש הממשלה, ובהמשך כיהן בראש אורט העולמית, הרשת היהודית הגלובלית לחינוך וחינוך מקצועי, במשך 14 שנים. תחת הנחייתו של לאודר, זינגר קיבל אחריות על כל המשרדים הגלובליים של ה-WJC ועל גיוסם של אנשי מקצוע חדשים.

למרות שמדובר היה באתגר קשה, לאודר יכול לטעון בצדק כי נחל הצלחה בשיקום הארגון ובהשבתו למעמדו כאחד הארגונים היהודים הגלובליים הבולטים והמכובדים ביותר, המוכר בכך שהוא מייצג את יהדות העולם. כיום, הצהרות של לאודר מצוטטות בתקשורת הגלובלית משום שהוא הפך לקולה של היהדות העולמית בנושאי אנטישמיות, הנצחת השואה והסברה למען ישראל. נאומיו הם מרשימים ומציגים דמות יהודית חיובית שאין דומה לה בקרב כל מנהיג יהודי אחר.

ללאודר יש גישה למנהיגים ומדינאים גלובליים מובילים – מברק אובמה ועד לוולדימיר פוטין, כמו גם לראשיהן של מדינות ערב מתונות. הוא נועד בסמיכות עם מנהיגים ישראלים, והוא תפס תפקיד קריטי במאבק נגד תנועת החרם, ההימנעות מהשקעות והסנקציות ונגד האנטישמיות הגלובלית.

ה-WJC חזר לספק פורום שבו מנהיגי קהילות יהודיות קטנות יותר יכולים להיפגש, להחליף דעות ולבקש הכוונה במטרה לפעול ברמה היהודית הגלובלית הרחבה.

לאודר הקים קבוצת הנהגה צעירה – הסגל הדיפלומטי היהודי – שנועד לטפח מנהיגים יהודים עתידיים, והוא השיב לחיים את המועצה הבינלאומית של פרלמנטרים יהודים ואת המועצה הישראלית ליחסי חוץ. הנציבות בנושא השבת אומנות הוקמה בכדי להשיב יצירות אומנות שהוחרמו ע"י הנאצים לבעליהם החוקיים או ליורשיהם.

הכבוד הרב לו זוכה לאודר ב-WJC מומחש ע"י ההחלטה שהתקלה ברוב של שני שליש לעקוף את החוקה המגבילה את הנשיאות בארגון לשתי קדנציות, וזאת על מנת שהוא יוכל להמשיך להוביל את הארגון בקדנציה שלישית.

רונלד לאודר התגלה כתחייה של מנהיג יהודי שאינו דתי. מפעם לפעם, התעוררה בינינו מחלוקת ואני ביקרתי חלקים מהמדיניות שלו, וייתכן ואעשה זאת שוב. אך מעולם לא פקפקתי ביושרה המוחלטת שלו ובדאגה שהוא רוחש לרווחתו של העם היהודי. הוא מהווה משואה של אור בקרב הנהגה יהודית שהתרוקנה למרבה הצער מתכולתה. הוא השיב את ה-WJC לתפקיד ההנהגה המרכזי שלו בעולם היהודי, ועל כך, הוא ראוי להערכתנו.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann