במהלך ביקור שנערך לאחרונה בלונדון, ביקרו נשיא הקונגרס היהודי העולמי (WJC), רונאלד לאודר, בליווי נשיא אזור אמריקה הלטינית של הארגון, ג'ק טרפינס, את נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס ואת סעיב עריקאת אשר שהו גם הם בעיר באותה עת. לא הצלחתי להשיג פרטים בעלי או ערך או הצדקה כלשהי לקיום הפגישה מצד בעלי תפקידים ב-WJC. עם זאת, חברי הנהלה בארגון הודיעו לי כי הן יו"ר הוועד המנהל, דן דיקר, והן יו"ר ההנהלה הישראלית לא עודכנו מבעוד מועד בדבר הפגישה. לאודר אף דחה תחנונים מצד עמיתיו להתייעץ עם רשויות הממשלה הישראלית בנושא. בנוסף, לאחר הפגישה דחה ראש הקונגרס היהודי הפצרות להתייעץ עם עמיתים בכירים בארגון טרם שחרור הצהרות פומביות. במקום, שחרר ה-WJC הצהרה ביזארית לעיתונות לפיה מכיוון שיהודי התפוצות ופלסטינאי התפוצות (כך במקור) חיים יחד בהרמוניה, הם יוכלו לקדם יחדיו את תהליך השלום. טרפינס אף צוטט באומרו כי ברחבי דרום אמריקה, נהנים היהודים והפלסטינים ממערכת יחסים נפלאה.

רונאלד לאודר מבקר את מחמוד עבאס

Print This Post

רונאלד לאודר וחמוד עבאס

When Ronald Lauder calls on Abbas

במהלך ביקור שנערך לאחרונה בלונדון, ביקרו נשיא הקונגרס היהודי העולמי (WJC), רונאלד לאודר, בליווי נשיא אזור אמריקה הלטינית של הארגון, ג'ק טרפינס, את נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס ואת סעיב עריקאת אשר שהו גם הם בעיר באותה עת.

לא הצלחתי להשיג פרטים בעלי או ערך או הצדקה כלשהי לקיום הפגישה מצד בעלי תפקידים ב-WJC. עם זאת, חברי הנהלה בארגון הודיעו לי כי הן יו"ר הוועד המנהל, דן דיקר, והן יו"ר ההנהלה הישראלית לא עודכנו מבעוד מועד בדבר הפגישה. לאודר אף דחה תחנונים מצד עמיתיו להתייעץ עם רשויות הממשלה הישראלית בנושא.

בנוסף, לאחר הפגישה דחה ראש הקונגרס היהודי הפצרות להתייעץ עם עמיתים בכירים בארגון טרם שחרור הצהרות פומביות. במקום, שחרר ה-WJC הצהרה ביזארית לעיתונות לפיה מכיוון שיהודי התפוצות ופלסטינאי התפוצות (כך במקור) חיים יחד בהרמוניה, הם יוכלו לקדם יחדיו את תהליך השלום. טרפינס אף צוטט באומרו כי ברחבי דרום אמריקה, נהנים היהודים והפלסטינים ממערכת יחסים נפלאה.

תזמון הפגישה בין מנהיג הארגון המתיימר לייצג את יהדות העולם ונשיא הרשות מחמוד עבאס- אשר מסרב להיפגש עם ראש הממשלה הישראלי- מפוקפק ללא ספק. אך לכל הפחות, ניתן היה לצפות מלאודר לקרוא באופן פומבי לעבאס לחזור לשולחן המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים, לדרוש את סיומה של ההסתה האנטי- ישראלית והאנטישמית המקודמת בכל שכבות החברה הפלסטינית אשר תחת שיפוטו, וכן לקרוא תיגר על נחישותו כי מדינה פלסטינית עתידית תהה נקייה מיהודיים. כמו כן, הוא יכול היה להביע מחאה כנגד שידורי הטלוויזיה הממלכתית בהם קרא המופתי הבכיר ברשות (אשר מונה לתפקיד על ידי עבאס) למאמינים לצאת ולהרוג יהודים, וזאת על מנת לזרז את התחיה האסלאמית.

כמו כן, בלתי נתפס בעליל כי דובר יהודי יתייחס למהגרים הפלסטינים בתור גולה, וכך להשוות אותם במרומז ליהודים- אשר שימרו את זהותם במשך למעלה מ-2000 שנה בזמן שסבלו מרדיפות וגורשו ממולדת אבותיהם. אך מלבד היותה השוואה מופרכת לחלוטין, בהקשר של דרישותיו הנוכחיות של עבאס לאימוץ זכות השיבה למיליוני פליטים ערבים וצאצאיהם לישראל, הייתה זו הצהרה ביזארית ותו לא.

למעשה, אירוע זה הזכיר פגישה הרסנית שהתקיימה לפני מספר שנים, כאשר ה-WJC אירגן מפגש עם הגברתן הוונצואליאני הוגו צ'אבס, שלאחריו שוחררה הודעה משתפכת לעיתונות בה נאמר שהדיקטטור מתנגד לאנטישמיות והפך לידידו של העם היהודי.

מן הראוי שאחשוף כי בעקבות הפרשייה הכלכלית בה הייתה מעורבת ההנהלה הקודמת של ה-WJC ואשר הסתיימה בחקירה על ידי פרקליט המדינה של ניו יורק ובפיטוריו של יו"ר הוועד המנהל, אני תמכתי נמרצות במועמדותו של לאודר לנשיאות הארגון.

תמיכה זו התבססה על כך שלאודר החזיק בחלק גדול מן התכונות הנדרשות למילוי התפקיד. בתור אחד מן היהודים העשירים באמריקה ופילנתרופ נדיב, היה ביכולתו לממן את ה-WJC, אשר היה למעשה על סף פשיטת רגל. בנוסף, רון לאודר- לזכותו הנצחית- מימן באופן עצמאי את תחייתם של החיים היהודיים במזרח אירופה, ובמיוחד בהונגריה ובפולין. כמו כן, הוא שירת קדנציה בתור השגריר האמריקני לאוסטריה. ומעל לכל, היה הוא תומך נלהב של ישראל במשך שנים רבות, והיה מעורב עמוקות בהשקעות ותרומות ענקיות למדינה.

טרם בחירתו לתפקידו בארגון, הוא הצהיר כי ידבק באופן קפדני במנהל תקין ויפעל באופן שקוף ודמוקרטי. בתחילה, הוא ביקש לשקם את הארגון על ידי גיוס אנשי מקצוע שונים כגון מיכאל שניידר ויו"ר הוועד המנהל דן דיקר. אלו יזמו מספר פרויקטים, כולל הקמפיין הגלובלי להפעלת לחץ על איראן ולמלחמה במאמצים לדה- לגיטימציה של ישראל.

הנכות העיקרית של הארגון הינה העובדה שחלקו האמריקני- המהווה את חלק הארי מהתפוצה היהודית- התמוטט לחלוטין, ואמריקנים מעטים מודעים בכלל לקיומו. על כן, ה-WJC אינו יכול להתיימר לדבר בשמה של יהדות העולם. תפקידו העיקרי היה לשמש כארגון גג המאפשר לקהילות יהודיות קטנות יחסית באירופה, דרום אמריקה, קנדה ואוסטרליה לחבור יחדיו תחת מצע משותף ולחלוק השקפות.

אך באופן אירוני, יוזמתו החשובה ביותר של לאודר הייתה פרסום מודעה בת עמוד שלם בניו יורק טיימס (אפריל 2010) בה נקרא הנשיא אובמה לנהוג באופן הוגן יותר כלפי ישראל. בתקופה בה מנהיגים יהודים אמריקנים היו מרוסנים בהשמעת קולם כנגד נשיאם, ליוזמתו הייתה השפעה משמעותית.

ואולם, למרבה הצער, הכול התחיל להתפרק כאשר מערכת היחסים האינטימית ותמיכתו ארוכת הטווח בנתניהו החלו להתפורר, וזאת לאחר מריבות אישיות קשות עם ראש הממשלה (ורעייתו) בנוגע למתקפות האישיות המשוחדות והמשמיצות המתמשכות שהושמעו כלפי משפחת נתניהו בערוץ 10 הישראלי- אשר לאודר הוא בעל מניות עיקרי בו.

לאחר מתקפה טלוויזיונית מגונה במיוחד על נתניהו, נקרא לאודר להתערב. מכיוון שלא הייתה אפשרות חוקית בידיו לעשות כן, נטען כי נתניהו הפך כה נרגז עד שהוא חיסל למעשה את יחסיהם ואפילו סירב לנאום בפני ארגונים הקשורים אליו. במפגש של חברי פרלמנט יהודיים שמומן על ידי ה-WJC שנערך בירושלים ביוני האחרון ואשר נטען כי נתניהו החרימו, לאודר הפגין את חמתו בכך שתקף את נתניהו, האשימו בכך שאינו מפגין גמישות מספקת כלפי הפלסטינים וקרא לו להיות נדיב יותר.

ביקורותיו כלפי נתניהו הועצמו בהמשך ודרדרו עוד יותר את יחסיהם. התוצאה הייתה אי נוחות בקרב רבים מחברי ההנהלה של הארגון כלפי התנהגותו. ואולם, לנוכח 4-5 מיליוני הדולרים שהוא תורם ל-WJC מדי שנה, לא נמצאו רבים אשר הביעו נכונות להתעמת עמו.

לאחר מכן, גילה לאודר כי הוא זוכה לשבחים ולמעמד של סלבריטאי בקרב יריביו לשעבר מן השמאל, וכן בקרב אלמנטים נוספים בתוך ה-WJC אשר ביקשו בעבר ללא הצלחה להרחיק את הארגון מישראל. מגמות אלו חיזקו אותו עוד יותר, והובילו להתדרדרות נוספת במהלך החודשים האחרונים. כך נוצר מצב בו חלק מעמיתיו החלו להתייחס אליו בתור "הטיל הלא- מונחה הפוליטי שלנו".

עצוב לראות את הארגון נע בכיוון שכזה. על אף כישלונותיו בשנים האחרונות, הארגון נושא שם מותג יוצא מן הכלל, ויהיה זה טראגי אם הוא יתדרדר להיות כלי משחק בידיו של מיליארדר אשר ינוצל לקידום יריבותיו ושיגיונותיו האישיים.

בו בזמן, יכול אני להעיד מניסיוני האישי כי לאודר הוא בסך הכול אדם הגון בעל כוונות טובות, כפי שניתן לראות בתרומות הענק שהוא מרים שוב ושוב למען העם היהודי. ניתן רק להפציר בו ובראש ממשלתנו להתפייס ולשוב ליחסיהם הקונסטרוקטיביים כקדם.

כמו כן, על עמיתיו של לאודר לאזור את האומץ ולהזכיר לו כי, על אף נדיבות ליבו, הארגון אינו יכול להתקיים אם הוא פועל בתור הצגת יחיד. מנהל תקין דורש התייעצות והסכמה טרם אימוצן של יוזמות מרכזיות לשינוי מדיניות.

בהקשר זה, נמצא הקונגרס היהודי העולמי על פרשת דרכים. לאודר יוכל להתוות תכנית מועילה לאקטיביזם יהודי גלובאלי בשיתוף עם עמיתיו, או שצפויה לארגון קריסה אשר במהלכה יוסב ככל הנראה נזק משמעותי לעם היהודי.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann