רוחות רעות מנשבות מוושינגטון ומבשרות את העימותים הצפויים בין ממשל אובמה לבין ממשלת נתניהו הנכנסת. בשבועות האחרונים כבר מינה הממשל לתפקידים בכירים אנשי צוות עם היסטוריה ארוכה של עוינות כלפי ישראל, דוגמת ג'יימס ג'ונס וסמנתה פאוור. אולם מה שהכה את ידידי ישראל בהלם מוחלט הייתה בחירתו של שגריר ארה"ב לשעבר בערב הסעודית, צ'אס פרימן, לעמוד בראש המועצה הלאומית למודיעין (National Intelligence Council). פרימן, שיקבע איזה חומר מודיעיני יוצג לנשיא וישתתף אישית בתדרוכי המודיעין שלו, הוא אויב מר של ישראל. עד כה אף עמד בראש 'מועצת המדיניות למזרח התיכון', הממומנת בידי ערב הסעודית, שם הצדיק את הטרור הפלסטיני נגד ישראל ואף ניסה לבצע רציונליזציה של התנהגות החמאס. בשנה שעברה הוא האשים את ממשל בוש ב'תמיכה בממשלות ישראל הימניות במחיקת הסכמי אוסלו ובהשקטת הפלסטינים במקום לעשות שלום איתם'. הוא גם פסל את 'פתרון שתי המדינות' בתור מעט מדי ומאוחר מדי, 'משום שמה שמוצע נראה לפלסטינים יותר כמו שמורת אינדיאנים מאשר מדינה'. נוכחותה הפאסיבית של ארה"ב במפגש הנשלט בידי אנטישמיים, שמטרתם היא 'לאשר מחדש את הצהרת דרבן', הייתה מבישה וטיהרה את תחייתו של מפגן השנאה בידי הקבוצה הנאלחת הזו. באייפסקי צדקה כאשר האשימה את ממשל אובמה בנטישה ובגידה בישראל, כמו גם בהקרבת ערכים אמריקניים בסיסיים כדי להתיישר עם המדיניות החדשה של הושטת היד לאיראנים ולגופים קיצוניים אחרים.

רוחות רעות מנשבות מוושינגטון

Print This Post

mitchell-and-netanyahu

Ill winds from Washington

רוחות רעות מנשבות מוושינגטון ומבשרות את העימותים הצפויים בין ממשל אובמה לבין ממשלת נתניהו הנכנסת.

בשבועות האחרונים כבר מינה הממשל לתפקידים בכירים אנשי צוות עם היסטוריה ארוכה של עוינות כלפי ישראל, דוגמת ג'יימס ג'ונס וסמנתה פאוור.

אולם מה שהכה את ידידי ישראל בהלם מוחלט הייתה בחירתו של שגריר ארה"ב לשעבר בערב הסעודית, צ'אס פרימן, לעמוד בראש המועצה הלאומית למודיעין      (National Intelligence Council). פרימן, שיקבע איזה חומר מודיעיני יוצג לנשיא וישתתף אישית בתדרוכי המודיעין שלו, הוא אויב מר של ישראל. עד כה אף עמד בראש 'מועצת המדיניות למזרח התיכון', הממומנת בידי ערב הסעודית, שם הצדיק את הטרור הפלסטיני נגד ישראל ואף ניסה לבצע רציונליזציה של התנהגות החמאס. בשנה שעברה הוא האשים את ממשל בוש ב'תמיכה בממשלות ישראל הימניות במחיקת הסכמי אוסלו ובהשקטת הפלסטינים במקום לעשות שלום איתם'. הוא גם פסל את 'פתרון שתי המדינות' בתור מעט מדי ומאוחר מדי, 'משום שמה שמוצע נראה לפלסטינים יותר כמו שמורת אינדיאנים מאשר מדינה'.

היו גם הצהרות מדאיגות מצד ג'ורג' מיטשל, שליח אובמה למזרח התיכון. מספר ישראלים זוכרים שבמהלך מעורבותו באזור בעידן קלינטון, דיבוק ה'יחס השווה' שלו הוביל לחוסר יכולת להבחין בין טרוריסטים לקורבנות. תוכניתו הכושלת מ-2001 הייתה ביטוי קלאסי לאקוויוולנטיות מוסרית, חזרה על מנטרות בקשר לצורך לסיים מעגלים של אלימות, וגינוי של שני הצדדים על כך שאינם מפגינים ריסון.

עד כה, הממשל האמריקאי וישראל הסכימו שלא לשאת ולתת עם החמאס אם לא יתנער באופן חד משמעי ממטרתו להשמיד את המדינה היהודית. מיטשל כעת זרע את הזרעים לעימות עם ממשלת נתניהו הנכנסת בכך שהכריז כי המחלוקות בין שני הפלגים הפלסטינים מהוות מכשול משמעותי להשגת הסדר, ודחק בחמאס ובפתח להתאחד. הוא לא הצליח להסביר את היתרון שבמיזוג פתח החלש לתוך השלוחה האיראנית החזקה יותר, שהאידיאולוגיה הקיצונית שלה יותר תואמת את זו של הטליבאן.

היו גם סימנים מדאיגים אחרים. מזכירת המדינה, הילארי קלינטון, מספקת לעזה סיוע של כמעט מיליארד דולר דרך ארגונים פגומים כמו UNRWA, מהלך שללא ספק יחזק את החמאס. קלינטון גם מתעקשת בזעם שישראל תפתח את מעברי הגבול, כשהיא מתעלמת מהעובדה שגלעד שליט נשאר בשבי ושחמאס ממשיך לשגר טילים ולירות על ישראלים.

באופן מבשר רעות, הציע ראש הוועדה לענייני חוץ של הסנאט, ג'ון קרי, שבעוד ישראל היא זו שחייבת לקבל את ההחלטה הסופית, ארה"ב תנסה לכוון את בת בריתה לכיוון שיהיה טוב עבורה ועבור הקהילה הבינלאומית. חבר הקונגרס גארי אקרמן, ראש תת-הוועדה לענייני המזרח התיכון ודרום אסיה, עד כה תומך נחרץ של ישראל, השמיע הצהרות מוזרות בדבר "אותה דינמיקה הרסנית שיוצרת טרור, וצעדת ההתנחלויות והמאחזים" ו"מובילה לירי רקטות וביצוע פוגרומים של מתנחלים". חבר הקונגרס מטעם הדמוקרטים, רובין ביירד, קרא לממשל לבצע הערכה מחדש של הסיוע לישראל כדי ללחוץ על הממשלה החדשה.

שגריר ארה"ב בישראל לשעבר, דן קורצר, יועץ ותיק של אובמה לענייני המזרח התיכון, הזהיר ש"ממשלה בראשות בנימין נתניהו שכוללת את אביגדור ליברמן תהיה שילוב רע לאינטרסים האמריקניים", ויהא זה מסוכן "לחבק ממשלה הכוללת פוליטיקאי שהוגדר כגזען".

אך ההלם המוחלט היה ההחלטה הראשונית של הממשל להשתתף "לעת עתה" בכנס ההכנה לועידת דרבן ה-2, אשר מתוכננת להתקיים ב-20 באפריל בג'נבה. ועידת ה"אנטי-גזענות" המקורית בדרבן 2001 הייתה מפגן אנטישמיות נתעב שהוחרם בידי ממשל בוש.

כנס ההכנה לדרבן 2 הוא תחת חסותה של מועצת זכויות האדם של האו"ם; גוף מרושע הנשלט בידי מניין מכוער של מדינות מוסלמיות ומשטרים רודניים היוצרים פארודיה גסה על נושא זכויות האדם.

בראש צוות הכנס מכהנת נכון להיום לוב, שנשיאה האשים את ישראל ברצח העם בדארפור ולאחרונה המליץ שהיהודים בישראל ייושבו באלסקה. איראן וקובה הן הסגניות. הטיוטות לקראת דרבן 2 מאשרות מחדש את הכוונה לבצע בישראל דה-לגיטימציה, המדינה היחידה אליה מתייחסים בנושא הפרת זכויות אדם. המדינה היהודית מוגדרת בתור 'כיבוש זר המושתת על התנחלויות, ופועלת על בסיס חוקים של הפליה גזענית עם … סוג מודרני של אפרטהייד המהווה איום לשלום והביטחון הבינלאומי'.

הקנדים הודיעו בשנה שעברה שהם יחרימו את דרבן, וארה"ב עשויה הייתה לעשות אותו הדבר לולא שרת החוץ המבולבלת שלנו, ציפי לבני, הייתה מועלת בתפקידה ורומזת בנאיביות שישראל עשויה להשתתף אם ישנו המארגנים את הכיוון שלהם.

היה זה מביש, אפוא, שאחרי שבע שנים בהן התייחסה ארה"ב לגוף המרושע הזה בתור מצורע, ותוך מודעות לכך שהאנטישמיות העולמית נמצאת בשיא של כל הזמנים, החליט ממשל אובמה לשגר משלחת לכנס ההכנה. זאת, ללא כל אשליה שניתן יהיה לשכנע את המארגנים לשנות את תוכניתם הדוחה.

אנה באייפסקי, עורכת אתר www.EyeontheUN.org ועמיתה בכירה במכון 'האדסון', פירטה כיצד המשלחת האמריקנית, בצורה מבזה ומשפילה ביותר, העלתה דאגות לגבי מגוון נושאים כמו המאמצים להשתיק את חופש הביטוי, תוך שימוש בהאשמות של אסלאמופוביה כדי לבלום כל ביקורת על האסלאם, דרישות להפליל אנשים ולהפלותם על בסיס שיוך מיני. אבל באורח מוזר, נותרו נציגים אלה בשתיקתם המוחלטת בנוגע להתייחסויות המרושעות לישראל בטיוטות ואף לא מחו כאשר הוזמנו להגיב על התנגדויות האיראנים להצעה אירופית לגנות את הכחשת השואה.

נוכחותה הפאסיבית של ארה"ב במפגש הנשלט בידי אנטישמיים, שמטרתם היא 'לאשר מחדש את הצהרת דרבן', הייתה מבישה וטיהרה את תחייתו של מפגן השנאה בידי הקבוצה הנאלחת הזו. באייפסקי צדקה כאשר האשימה את ממשל אובמה בנטישה ובגידה בישראל, כמו גם בהקרבת ערכים אמריקניים בסיסיים כדי להתיישר עם המדיניות החדשה של הושטת היד לאיראנים ולגופים קיצוניים אחרים.

כאשר עמד מול התפרצות של זעם ציבורי, הממשל משך את השתתפותו מהפורום הנקלה הזה. אך נזק אדיר כבר נגרם ורבות ממדינות אירופה שעד כה שקלו להיעדר ממנו, ככל הנראה ישתתפו.

אף שהעתיד אינו ברור לחלוטין, נראה כי אנו עומדים בפני זמנים קשים. אם כדי להרוויח נקודות בעולם הערבי מתכנן ממשל אובמה לאיים עם ישראל שתעשה ויתורים שיפגעו בצרכי הביטחון הבסיסיים שלה, עלינו לעמוד איתנים ולשמור על חזית מאוחדת.

בני בריתנו היהודים-אמריקנים חייבים להכין את עצמם לאתגרים חדשים. בניגוד לממשלי קלינטון ובוש, בהם התמיכה בישראל הייתה חלק ממדיניות ארה"ב, הם כעת עלולים למצוא עצמם בעימות עם ממשל רב עוצמה שבכוונתו להתרחק מישראל. צעדיהם גם מוצרים תחת מיעוט של יהודים רעשנים ובוגדניים אשר ללא בושה דוחפים את הממשל להפעיל מה שהם מכנים 'אהבה קשוחה', מילת קוד עבור איומים על ישראל בסנקציות אם לא תמלא אחר דרישותיהם לויתורים חד-צדדיים נוספים.

מנהיגי יהדות ארה"ב ניצבים כעת מול האתגר לשכנע את הנשיא הפרגמטי אובמה – שזכה לתמיכתם המוחצת בבחירות – כי פיוס הגרורה האיראנית הטרוריסטית ויצירת מדינה פלסטינית לא-בשלה הנשלטת בידי הטרור יכולה רק לפגוע בסיכויים לשלום ובאינטרסים של ארה"ב.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann