איזי ליבלר

רוחות רעות מאירופה

Berlusconi and Lieberman

Ugly vibes from Europe [1]

באופן פרדוקסלי, למרות הגל המטריד והמתמשך של קיצוניות איסלאמית דתית ופוליטית באירופה, נראה שהאיחוד האירופי ומדינות אירופאיות בודדות כבר ערוכות למה שעלול להיות העימות המכוער ביותר עם ישראל מאז הקמתה של המדינה היהודית. איומים חריפים מופנים לממשלת נתניהו, כי אם לא תיכנע לסדרה של דרישות, היחסים איתה ייפגעו ואולי אף יוטל חרם על ישראל. ישנן שמועות לא מאומתות לפיהן מחלקת המדינה האמריקאית אינה מתנגדת ליוזמות אלו.

התאפשר לי להעריך את המצב באופן אישי ברומא, כאשר קיבלתי את הזמנתו של נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רונאלד לאודר, להשתתף בפגישות עם ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, ועם הקרדינל ברטונה, מזכיר המדינה של הותיקן.

באופן מקרי, באותו זמן פרסם השבועון הגרמני המוביל, דר שפיגל [2], בעמוד השער שלו כתבת מעקב ארוכה על ג'ון דמאניוק, שעוררה הדים רבים באירופה. הכתבה העריכה כי האוקראיני, פושע המלחמה לכאורה, מייצג מספר רב של אנשים ברחבי אירופה הכבושה, אשר התנדבו לרצוח יהודים – אם בשל שנאה יוקדת או לצורך רווח אישי.

מבלי להפחית מאחריותם העיקרית של הנאצים, אשר יזמו את תהליך ההשמדה ויישמו אותו, דר שפיגל טען כי לא ניתן היה לבצע את השואה בצורה יעילה כל כך ללא התמיכה הנלהבת ושיתוף הפעולה של חלקים אנטישמיים משמעותיים של האוכלוסיה המקומית תחת הכיבוש הנאצי. מסקנת הכתבה היתה כי יש להרחיב את האשמה בשואה כך שתכלול את אירופה כולה.

אם צ'רצ'יל לא היה מתמנה לראש ממשלה, והנאצים היו כובשים את אנגליה, ניתן לתהות כיצד היו האנטישמים הבריטים מתנהגים. האם הם היו מתנהגים באופן שונה מעמיתיהם הצרפתים? האם תחת כיבוש נאצי, היו המשטרה, הבירוקרטיה ומתנדבים בבריטניה משתפים פעולה בגירושים ופעולות אחרות שהיו תנאי מקדים לתאי הגזים?

הדבר רלוונטי לגבי המצב בימינו. אי אפשר לייחס את ההתעוררות המדהימה והפראית של האנטישמיות באירופה אך ורק להשפעה של מהגרים מוסלמים או לזעם נגד המדיניות הישראלית. את הצונאמי האנטי-ישראלי ששטף את אירופה ניתן להעריך רק בהקשר של שנאת היהודים המסורתית והעמוקה, אשר כמו שאנו מבינים כעת, רק נחלשה כשזוועות השואה נחשפו, אך חצי מאה מאוחר יותר, היא עולה שוב, וביתר שאת, כאשר מדינת הלאום היהודית משמשת כתחליף עבור אנטישמיות המופנה נגד יהודים.

אחרת, כיצד אפשר להסביר מדוע קיבלה המדינה היהודית הזעירה ולמודת הקרבות הזו את תפקיד השעיר לעזאזל עבור כל חוליי האנושות, באופן המזכיר את הזמנים בהם הואשמו היהודים בהרעלת בארות, בהפצת המגיפה השחורה ובהיותם הכוח הזדוני העומד מאחורי הקפיטליזם והקומוניזם? איך עוד ניתן להסביר מדוע ישראל גונתה כמדינה סוררת, המהווה איום גדול יותר על שלום העולם מאשר צפון קוריאה או איראן? איך עוד ניתן להסביר את יישום היפוך השואה על יחסה של ישראל לפלסטינים ובמקביל את השתיקה לגבי הפרות זכויות אדם ורצח המוני במדינות כמו סודאן, סרי לנקה או קונגו? איך עוד ניתן להסביר מדוע מאמציה הלגיטימיים של ישראל להגן על אזרחיה מפני טרוריסטים וטילים מוצגים כאשמים בעליית הפונדמנטליזם האסלאמי והטרור העולמי?

למרבה הצער, זרמים מורעלים אלו שולטים בחלקים גדולים של דעת הקהל באירופה הנאורה של ימינו. במרבית המקרים, הציבור הרחב עויין כלפי ישראל ו כלפי יהודים אפילו יותר מהממשלות שלו. כמובן שאיכות החיים של היהודים בסביבה כזו הדרדרה באופן דרמטי. למרות שחלק מהם קוברים את ראשיהם בחול ומשלים את עצמם כי אלו תנאים חולפים, רוב היהודים חרדים עמוקות לעתיד ילדיהם בחברה שמתחילה לראות בהם נחותים ומנודים.

את הקמפיין הנוכחי נגד ישראל מובילים הבריטים והצרפתים. מנהיגים יהודים מהגוף המייצג של יהודי צרפת, CRIF, שאותם למדתי להעריך על אומץ ליבם ונכונותם לעמוד ולהשמיע את קולם בעימותים עם ממשלות עוינות, מודאגים מאוד מהנשיא סרקוזי, שתחילה נראה היה כי שינה את הגישה האנטי-ישראלית המסורתית של כל ממשלות צרפת מאז דה-גול. עם זאת, בחודשים האחרונים גם ממשלת בריטניה וגם זו של צרפת החריפו את עמדתם האנטי-ישראלית והן אפילו לא טורחות להציג חזות של הוגנות.

ממשלת איטליה, המדינה הרביעית בגודלה באיחוד האירופי, היא זו המתבלטת כיום כידידה החשובה והעקבית ביותר של ישראל באירופה. ראש הממשלה סילביו ברלוסקוני מפגין חום אמיתי כשהוא מדבר על המדינה היהודית ומתגאה בקשריו ההדוקים עם מנהיגים ישראלים לאורך זמן רב. ביוזמתו, איטליה השתמשה בזכות הוטו שלה על מנת לנטרל חלק מהיוזמות הקיצוניות יותר נגד ישראל באיחוד האירופי.

למרבה הצער, בדומה לגרמניה, לאיטליה עדיין יש קשרים כלכליים הדוקים עם איראן, אך הדבר לפחות לא מנע ממנה לגנות את המדיניות האיראנית כלפי ישראל.

בבחירות האחרונות, פיאמה נירנסטיין, עיתונאית איטלקית החיה חלק מהזמן בירושלים, היתה לאחת משתי המועמדות היהודיות שנבחרו לפרלמנט האיטלקי. נירנסטיין מוכרת בעולם כתומכת כריזמטית ורהוטה של ישראל והיא ללא ספק מילאה תפקיד חשוב בהידוק הקשרים בין ישראל לאיטליה. ראש הממשלה ברלוסקוני אמר לי כי יש לו הערכה עצומה לתרומתה של נירנסטיין כמחוקקת לפוליטיקה האיטלקית. היא כתבה ספר מעורר השראה התומך בישראל, אשר פורסם לאחרונה בתרגום לאנגלית בהוצאת המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה.

ברלוסקוני נתמך על ידי שר החוץ שלו, פראנקו פראטיני, אותו פגשתי בביקורו הראשון בישראל, במהלכו הושמעה נגדו ביקורת בשל השתייכותו בעבר לימין. גם הוא ידיד של ישראל ותמיכתו בעבר במדינה היהודית ובנושאים יהודיים יכולה לשמש דוגמא.

קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, רגישה למחוייבויות ההיסטוריות של ארצה ותומכת בברלוסקוני ברוב הנושאים הנוגעים לישראל, אך היא נמצאת תחת לחץ מתמיד של גורמים אחרים שהיום כבר אינם רגישים למחוייבותה של גרמניה לישראל ומתמרמרים על כך שמזכירים להם תמיד את אחריותם לשואה. מלבד גרמניה, המדינה הפרו-ישראלית היחידה היא צ'כיה.

סדרה של מדינות אירופאיות העוינות את ישראל, הראשונה בהן היא שבדיה, עומדת לקבל את הנהגת האיחוד האירופי כאשר הצ'כים יסיימו את תפקידם בסוף החודש. באקלים קשה זה, כאשר יחסי ישראל-ארה"ב מוטלים כעת בספק, ישראל חייבת לנסות לחזק את יחסיה עם המדינות האירופאיות המוכנות להוות משקל נגד לזרם הצפוי של יוזמות אנטי-ישראליות.

[email protected]