כאשר בוחנים את אירועי השנה החולפת ועוקבים אחר סקרי דעת קהל, ברור כשמש כי על אף הסיסמאות הממוחזרות המופקות מפיהם של אנשי השמאל הקיצוני, לפיהן רוב הישראלים והיהודים מתנגדים למדיניות הממשלה הנוכחית, הראיות על פני הקרקע מוכיחות את ההיפך המוחלט. לא מתרחשת כיום תסיסה ציבורית כלשהי של טינה כנגד מדיניות החוץ והביטחון של הממשלה הישראלית. כמו כן, אין סימנים המעידים על כך שהיהודים המסורים בתפוצות הופכים מנוכרים למדינה היהודית. למעשה, לא ניתן להכחיש כי כיום ישנו קונצנזוס ציבורי שלט בקרב הישראלים בכל הקשור לגישת הממשלה כלפי הפלסטינים, יותר מאשר בכל תקופה אחרת מאז הצגתם של הסכמי אוסלו אשר הביאו לפילוג בקרב האומה.

רוב הישראלים והיהודים אינם לוקים באשליות

Print This Post

israelsupport

Most Israelis and Jews are under no illusions

כאשר בוחנים את אירועי השנה החולפת ועוקבים אחר סקרי דעת קהל, ברור כשמש כי על אף הסיסמאות הממוחזרות המופקות מפיהם של אנשי השמאל הקיצוני, לפיהן רוב הישראלים והיהודים מתנגדים למדיניות הממשלה הנוכחית, הראיות על פני הקרקע מוכיחות את ההיפך המוחלט.

לא מתרחשת כיום תסיסה ציבורית כלשהי של טינה כנגד מדיניות החוץ והביטחון של הממשלה הישראלית. כמו כן, אין סימנים המעידים על כך שהיהודים המסורים בתפוצות הופכים מנוכרים למדינה היהודית.

למעשה, לא ניתן להכחיש כי כיום ישנו קונצנזוס ציבורי שלט בקרב הישראלים בכל הקשור לגישת הממשלה כלפי הפלסטינים, יותר מאשר בכל תקופה אחרת מאז הצגתם של הסכמי אוסלו אשר הביאו לפילוג בקרב האומה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצליח להתוות מסלול מרכזי הזוכה להסכמה של מרבית הציבור. מסלול זה מאופיין בהימנעות מוויתורים קיצוניים נוספים לטובת הפלסטינים בהיעדר הדדיות אמתית, ופסילת נסיגות טריטוריאליות חד- צדדיות נוספות אשר עלולות להוביל לחזרה על ההתנתקות של שרון בעזה. זו הובילה בסך הכול לחיזוקם של הג'יהאדיסטים וסיפקה להם אזורי שיגור נוספים לירי רקטות והגברת הטרור. בו בזמן, נתניהו שב והצהיר כי במקרה של הנהגה פלסטינית המתחייבת לדו- קיום בשלום, המפגינה מוכנות לפשרות ומכירה בדרישות הביטחון של ישראל, הוא יעשה כל מאמץ על מנת להגיע להסדר שיספק לפלסטינים מדינה עצמאית. הישראלים מבינים כי הדבר מחייב החלפה של ההנהגה הפלסטינית הדו- פרצופית הנוכחית, אשר מסורה יותר לסיום הריבונות היהודית מאשר להשגתו של מעמד מדינה.

למרות שיטת הבחירה הנוראית הנהוגה בישראל, המאפשרת ריבוי מפלגות ומינוף מוגזם בידי מפלגות קטנות וחד- ממדיות, בנושאי מדיניות חוץ וביטחון, להוציא מפלגות שמאל וימין קיצוני והמפלגות הערביות הרדיקליות, אין הבדלים אידיאולוגיים בסיסיים בין המפלגות הפוליטיות המובילות המיוצגות בכנסת.

הרעש הבוקע מן השמאל הקיצוני לא מקבל ביטוי בדפוסי ההצבעה ולא בסקרי דעת קהל. למעשה, הוא זוכה להחייאה רק בידי התקשורת השמאלנית- קיצונית. תפוצת עיתון הדגל של השמאל, 'הארץ', ירדה באופן דרמטי ומעמדה ברחבי המדינה הדרדר לשפל של כל הזמנים.

אף על פי שהפוליטיקאים ה"פרוגרסיביים" האפנתיים והאקדמאיים התיאטרליים מן השמאל הקיצוני ממשיכים לתפוס כותרות, המציאות היא שהם נדחקו לשוליים.

ההמחשה הטובה ביותר לכך הינה תבוסתה המשפילה בפריימריז של יושבת ראש קדימה לשעבר, ציפי לבני, אשר נגרמה ללא ספק על ידי התנגדותה הפזיזה וחסרת ההבחנה לכל הבט של מדיניות החוץ של הממשלה, כמו גם מתקפותיה האישיות הארסיות כנגד ראש הממשלה. מאידך, מחליפה שאול מופז מפגין סלקטיביות רבה יותר בביקורתו בנושאי חוץ, והוא הודיע כי בכוונתו לכוון את מירב מאמציו להתנגדות לממשלה בנושאים כלכליים. בשונה מלבני, הוא גם הבהיר כי לאחר הבחירות הבאות הוא יהיה פתוח להצטרפות לקואליציה רחבה יותר.

דברים אלו נכונים גם באשר למפלגת העבודה, שאל שורותיה חדרו- ובמידה מסוימת אף חטפו- קיצוניים מן השמאל. כיום, שלי יחימוביץ' מפגינה סלקטיביות רבה יותר בהשמעת ביקורת כלפי מדיניות הביטחון, ובעוד שהיא מתנגדת להתנחלויות, הרחיקה את המפלגה ממנהיגיה לשעבר שעסקו בדמוניזציה של המתנחלים.

ניתן להצביע על מגמות דומות גם בקרב יהדות התפוצות. כפי שהיה תמיד בעבר, יהודים מתבוללים פחות צפויים לחלוק קשרים רגשיים חזקים עם נושאים יהודיים ונוטים להיות מרוחקים יותר מישראל. אך ההכרזות החוזרות ונשנות לפיהן יהודים מסורים, ובעיקר הצעירים שבהם, מרחיקים עצמם ואפילו מתגרשים מישראל- חסרות ביסוס במציאות. נכון, הדור אשר היה עד ראייה לשואה ולמאבק להקמת המדינה היהודית מוחלף כעת על ידי יהודים אשר מקבלים את ישראל כמובנת מאליה. הם אינם יכולים להזדהות עם חוסר האונים היהודי ולא חווים פחדים רגשיים בנוגע לביטחונה של ישראל כפי שנשאו אבותיהם. אך אין ספק כי הדבר לא מפחית מהתמיכה בישראל מצדם של יהודים מסורים בתפוצות.

כאשר J Street הופיעו על הבמה לפני שנתיים, התקשורת השמאלנית- ליבראלית היללה אותם כדור העתיד, וטענה כי גישתם ה"פרוגרסיבית", "ליבראלית" ו"תומכת בשלום" מייצגת נאמנה את היהודים האמריקניים, יותר מאשר ההנהגה המבוססת. ואולם, הם לא השיגו התקדמות רבה, וממשיכים לייצג כיום רק את השמאל הבוטה אשר מפגין לעיתים קרובות עוינות כלפי ישראל. הם מושכים לשורותיהם רק את משתפי הפעולה התמימים ביותר, לעיתים קרובות כאלו בעלי כוונות טובות.

חיזוייהם הרברבניים בנוגע לדחיקת רגליו של איפא"ק התבררו לבסוף כנלעגים. ואכן, הכנס האחרון של איפא"ק אישר את התמיכה ההולכת וגוברת בישראל ברחבי הקהילה היהודית כולה. בנוסף, המאמצים הנואשים מצד הממשל- אשר בתחילה נראה היה כי תומך ב-J Street- להרחיק עצמו מן הארגון ולצבור תמיכה בקרב איפא"ק, מדברים בעד עצמם.

פיטר ביינרט, המהולל כיקיר הממסד השמאלני- ליבראלי ואשר מתקפותיו הנואשות על ישראל זכו לתמיכה יוצאת דופן בכלי התקשורת, אכזב גם הוא תומכים של השמאל האנטי- ישראלי כאשר הוא זכה לתמיכה מזערית בלבד מקרב הקהילה היהודית. ואכן, ספרו מבשר הרעות זכה לביקורת מפיהם של מרבית המבקרים היהודיים, וקריאתו לחרם על ההתנחלויות גונתה על ידי הכל- מלבד השמאל הקיצוני ביותר. אפילו ב-J Street חשו מחויבות להרחיק עצמם ממנו בהקשר זה.

ואמנם, כאשר בוחנים את ההתפתחויות בתפוצות, ובמיוחד בארה"ב, ועוקבים אחר סקרי דעת הקהל, נהיר כי- אף על פי הקיצוניים היהודיים הרעשניים- ישנה תחושת תמיכה חזקה בישראל בקרב היהודים אשר מבינים את המציאות על פני הקרקע ותומכים במאמציה של ממשלת ישראל הנוכחית להשגת ביטחון באזור בו אין לישראל פרטנר לשלום. אלו מכירים בכך שלמעשה, הפלסטינים העקשנים הם אלו המערערים את הסיכויים לשלום והופכים את הגשמת מדיניות שתי המדיניות בטווח הקצר לכמעט בלתי אפשרית.

מגמה זו זכתה לאימות בתוצאות סקר שנערך לאחרונה על ידי תומכי הנשיא אובמה, אשר המעיט בערכה של ישראל כגורם המתווה את הצבעת היהודים האמריקניים. עם זאת, אפילו הסקר הזה הכיר בכך ש-73% מכל היהודים- לא רק המסורים מבינם- החשיבו את נתניהו- אויבם המושבע של השמאלנים הליבראליים- כמייצג ערכים יהודיים אמתיים.

אסור לנו להפוך לקורבנות של התעמולה ולהרשות לעצמנו להיות מובלים שולל על ידי הקביעות החוזרות והנשנות לפיהן היהודים של היום תומכים פחות במדינה היהודית. המציאות הינה כי הרוב המוחלט של היהודים המסורים ממשיכים לתמוך בעצמה בישראל. השינוי העיקרי היחיד הוא כי הם כבר אינם הולכים שולל אחר חיזיון של פרטנר ערבי לשלום.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann