© Lucidwaters | Dreamstime.com - Israeli IDF Soldiers Celebrate Rosh Hasahanah Photo

ראש השנה: התמודדות עם אתגרי תשע"ו

Print This Post

British-American Flag English

השנה שמסתיימת כעת, כמו קודמותיה, תיזכר ע"י רבים כאנוס הוריבילס – השנה הנוראית. ואכן, הייתה זו שנה מרה בחזיתות רבות. ישראל היא נווה מדבר המוקף בים של פראות המזכיר את ימי הביניים החשוכים, כאשר הברברים האסלאמיים מצלמים בצהלה את עריפת ראשיהם של בני ערובה, רוצחים מאות אלפי אזרחים ומבריחים מיליוני פליטים המבקשים כיום מקלט באירופה.

מערכת היחסים עם ממשל אובמה המשיכה להתדרדר, ולמרות התנגדותם של מרבית האמריקנים והרוב בשני בתי הקונגרס, הממשל הגיע להסכם המספק עוצמה לטרוריסטים האיראניים, תוך שהוא מנחיל מורשת שתשפיע על הדור הבא ברחבי הגלובוס. בזמן שהאיראנים שבים ומצהירים בנחישות כי חורבנה של ישראל ממשיך להוות את אחת ממטרותיהם העיקריות, לדבר ישנן השלכות שליליות במיוחד עלינו.

להוציא את ארה"ב, שם ישראל זוכה לתמיכה ציבורית חזקה, מעמדנו הגלובלי המשיך להישחק, ובמיוחד באירופה, שם נערכים כעת להכריז על אמצעים חדשים שנועדו להפעיל עלינו לחץ לביצוע ויתורים חד צדדיים נוספים לטובת הפלסטינים. זאת, בתקופה של תהו ובוהו באזור ובעת שרמת ההסתה נגד ישראל מצד הרשות הפלסטינית כמעט וזהה לזו של החמאס שדוגל בפתיחות ברצח עם.

הסדר שלום אמתי עם הפלסטינים אפילו אינו נראה באופק, ולא ניתן יהיה להשיגו עד אשר יהיו מנהיגים המסורים באמת ובתמים לשלום ולדו קיום. בעוד שעלינו להמשיך, על בסיס פתרון ביניים, לבנות גשרים עם העם הפלסטיני באמצעות שיפור איכות החיים שלהם, אנחנו גם מוכרחים להימנע מניסיונות בינלאומיים להטיל לחץ על ישראל לביצוע ויתורים חד צדדיים נוספים שיספקו עוצמה לפלסטינים הרדיקליים המחויבים לסיום הריבונות היהודית במקום להשגת עצמאות.

הצונאמי האנטישמי הגלובלי ממשיך לסעור, ואירופה משנה את צורתה והופכת לבית קברות ליהודים. דעת הקהל באירופה, היבשת שנספגה בדם יהודי בזמן השואה, מתייחסת למדינה היהודית כאיום גדול יותר על השלום הגלובלי מאשר איראן, סוריה או אפילו צפון קוריאה. היא רואה בישראלים רוצחי עם, ומשווה את התנהגותם כלפי הפלסטינים לזו של הנאצים כלפי היהודים.

מעשי טרור נגד יהודים המבוצעים ע"י ג'יהאדיסטים השבים משדות הקטל בסוריה מייצרים אווירה של פחד אפילו בקהילות היהודיות הגדולות של אירופה. יהודי צרפת הוזהרו ע"י עורך סקרים אמריקני כי, בנוסף להימנעות מסממנים העלולים לזהותם כיהודים, עליהם להימנע גם משימוש במונח "ציוני" בשל העוינות שהוא מייצר. אין זה מפתיע שיהודים אירופאיים רבים אינם רואים את עתידם במדינות שמתייחסות אליהם כאל מנודים כל עוד הם אינם מצטרפים ללהקת הדמוניזציה האנטי-ישראלית, והם מתכוונים להגר.

לאחר חשבון נפש – תשובה – וסקירה ביקורתית של השנה החולפת שמטרתה לשפר את עצמנו, עלינו להפוך רגישים גם כלפי מספר נושאים חיוניים אשר, במידה ונתעלם מהם, עלולים לבסוף להסב לנו נזק בל ישוער.

בראש ובראשונה, אנו מוכרחים לטפח תודעה של אחדות והרמוניה אזרחית. בכדי לממש זאת, אנו חייבים לבצע רפורמה במערכת הפוליטית הבלתי מתפקדת שלנו – דבר שיקרה רק אם תקום ממשלת אחדות. בעוד שנטען שגם ראש הממשלה בנימין נתניהו וגם מנהיג האופוזיציה יצחק הרצוג תומכים ברפורמה שכזו, האגפים הרדיקליים בשתי המפלגות שלהם ממשיכים לסכל אותה.

כמו כן, עלינו לנקוט צעדים להפיכת החלוקה לשבטים שמקטבת את החברה, וזאת ע"י חיזוק הזהות הציונית, היהודית והדמוקרטית של המדינה וכפיית תכניות לימוד ליבה בכל זרמי החינוך, כולל בסקטור החרדי ובמגזר הערבי-ישראלי.

זאת ועוד, יש לקיים מאמץ מרוכז ליצירת התנאים שיעודדו את החרדים להפוך לחלק יצרני בחברה, ואשר יאיצו את קליטתם בכוח העבודה ואת השתתפותם בנטלי האזרחות, כולל בגיוס.

באופן דומה, על המדינה להפסיק לספק משכורות לרבנים אנטי-ציוניים המתנגדים לתפילה לשלום המדינה או מסיתים נגד הגיוס. אסור לאפשר לרבנות הראשית לפסול את בית הדין העצמאי החדש המורכב מרבנים אורתודוקסיים המבקשים להקל על תהליכי הגיור והנישואים.

בנוסף, יש לרכז מאמצים רבים יותר לשילוב המגזר הערבי ע"י שיפור מעמדו הסוציאלי והאקונומי, אך בו בעת, לאמץ עמדה נוקשה יותר נגד אלמנטים רדיקליים המבקשים לחתור תחת המדינה או לספק תמיכה לאויבינו.

לבסוף, מכיוון שייתכן ואנו עומדים בפני גל עלייה נוסף, חיוני שנשקיע מאמצים משמעותיים להבטחת קליטתם החלקה של מהגרים ממדינות אירופה העשירות, ולייצר אקלים שיעודד יהודים הניצבים בפני דיכוי לשוב הביתה לישראל במקום להגר לקהילות אחרות בתפוצות.

עבור חלק מהאנשים, האיומים החיצוניים והבעיות הפנימיות הניצבים בפנינו נחשבים כרקע מדכא לקבל עליו את השנה החדשה. אך למען האמת, נראה שהקדוש ברוך הוא משגיח עלינו, מכיוון שלמרות הפילוגים הפנימיים והאיומים החיצוניים המתמשכים, עשור אחר עשור, אנו התברכנו בשגשוג והולכים מחיל אל חיל. סקרים מדגימים כי למרות כל הלחצים, אנו הישראלים מדורגים בין האומות המאושרות בעולם.

בעת שאנו חוגגים את ראש השנה בעולם שעובר תהפוכות, אלו שמאמינים כמותי בכך שהישרדותנו לאורך הדורות נזקפת לזכותה של השגחה אלוקית, צריכים להודות לקב"ה על כך שלמרות השנאה היוקדת הסובבת אותנו ובניגוד לכל התקדימים ההיסטוריים וההיגיון, אנו מעולם לא היינו חזקים כפי שאנו היום.

אסור להיות אדישים לעובדה שלצה"ל יש את היכולת להרתיע את כל אויבינו מפתיחה במתקפה משולבת כנגדנו. אפילו האויבת הגדולה ביותר שלנו, איראן, מודעת להשלכות שבהן היא תצטרך לשאת במידה ותנסה לממש את איומיה.

כמו כן, ישנו יסוד לאמונה לפיה, ללא קשר לזהותו של נשיא ארה"ב הבא, אנו נהנה משיפור משמעותי במערכת היחסים שלנו. ארה"ב היא דמוקרטיה, והן דעת הקהל והן הקונגרס תומכים בנו כיום יותר מבכל זמן בעבר. ואכן, הקרב של נתניהו בנושא האיראני צפוי לעודד את כל הצדדים לפצות את ישראל. בנוסף, הוא צפוי לרסן את ברק אובמה בתקופה שנותרה לו בתפקידו ולגרום לו לפעול בזהירות לפני שיממש את איומיו לנטוש את ישראל באו"ם, כאשר ישראל תדחה את המאמצים להכיר בקווי שביתת הנשק הבלתי ניתנים להגנה מ-1949 כגבולות עתידיים בהסכם שלום.

זאת ועוד, אנו מחזקים את יחסינו הכלכליים והפוליטיים עם אסיה – ובמיוחד הודו, יפן וסין – וכן בוחנים בשקט שיתוף פעולה מוגבל נגד איראן ושלוחותיה בקרב המדינות הערביות הסוניות המתונות.

אסור שלעולם ניקח כמובן מאליו את העובדה שדורנו התברך וזכה בקיום מדינה יהודית. לא דרוש דמיון רב בכדי להעלות בעיני רוחנו אילו תנאים מזעזעים היו ניצבים בפנינו בהיעדרה של המדינה, אשר סיפקה כוח ליהודים בפעם הראשונה מאז שהוגלינו לתפוצות. לכל יהודי מובטח מקלט במולדתו היהודית, ואנו מקווים שרבים נוספים יעלו ארצה בשנים הבאות. אנו מתפללים שחלק גדול יותר מהם יעשו זאת מתוך תשוקה לגור במולדתם היהודית ולא משום שהם בורחים מרדיפה ומאפליה.

על כן, למרות האתגרים הכבירים העומדים בפנינו, עלינו להסתכל לעתיד באופטימיות. מבלי להפחית מהצורך לשמור על ערנות ועוצמה, ראוי שאנו נתעלם מנביאי הזעם. אנו מוכרחים להמשיך להזכיר לעצמנו את המציאות לפיה אנחנו אכן הדור המבורך ביותר של היהודים מאז הגלות לפני 2,000 שנה. ככל שאנו מבקשים את ידידותן ותמיכתן של מדינות אחרות, אנו מחוזקים ביודענו שכיום, אנו לבדנו אחראים לקביעת עתידנו.

שנה טובה ועם ישראל חי!Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann