ראש השנה- העת לשמוח

Print This Post

Rosh Hashanah – A Time to Rejoice

עבור יהודים דתיים, ראש השנה משמש על פי המסורת תקופה בה אנו מקדישים עצמנו לתשובה– בחינה עצמית ביקורתית המשולבת בהתחייבות רוחנית לשיפור נוהגנו המוסרי בשנה הקרובה. כמו כן, אנו מתפללים לקדוש ברוך הוא בבקשה כי יגונן עלינו ועל אהובינו ויעניק לנו שנה טובה.

למרבה הצער, בשנים האחרונות, נטיותינו המזוכיסטיות הובילו רבים מאתנו להתעלם מן התמונה הגדולה ולא להכיר במציאות, החיובית בבסיסה, של מצבנו הנוכחי. חלקנו הפך כה עסוק באתגרים השליליים הניצבים בפנינו, עד שבמקום לשמוח, אנו הפצנו אך ורק תחושה של חורבן ואבדון.

למותר לציין, מצבנו רחוק מלהיות ורוד לגמרי. גם כיום, ממלאת מדינת הלאום היהודית את מקומה של האנטישמיות המסורתית, כפי שמשתקף בטינה הגלובאלית והשנאה היוקדת ההולכות ומופנות כלפינו.

אנו עומדים בפני הסכנה של איראן גרעינית המונהגת על ידי קיצוניים דתיים המכריזים בראש חוצות על מטרותיהם הרצחניות. שגשוג הפונדמנטליזם האסלאמי ברחבי המזרח התיכון התפשט כעת אפילו לאיום על הסכמי השלום עם מצרים, יריבתנו הפוטנציאלית המסוכנת ביותר. עוצמתן המשולבת של מדינות אסלאמיות ועוינות החריפה את בידודנו בזירה הבינלאומית.

ואולם, במקום להתבוסס בייאוש, לאחר שהתפללנו לשוב לישראל במשך 2000 שנות גלות אשר במהלכן סבלו אבותינו ממחזורים בלתי-פוסקים של אפליה, גירושים, רדיפות ורצח, אין ספק כי עלינו לחגוג את העבודה כי זכינו לחיות במולדתנו במהלך שיאו של הרנסנס היהודי.

עלינו לעלוז על כך שלאחר הטרגדיה והאימה האיומות של השואה, אנו קמנו מאפר השואה כמו עוף החול, שיקמנו את לאומיותנו וחזינו בקיבוץ גלויות מארבע כנפות הארץ.

עלינו להתגאות בעובדה ששילוב של ניצולי שואה חסרי כל, פליטים יהודיים ממדינות אסלאמיות, יהודים מברית המועצות לשעבר ופסיפס מגוון של פרטים יהודיים מרקע דתי, גזעי, חברתי ואתני שונה שמקורם בכל קצוות תבל, מצאו מקלט בישראל ועוצבו מחדש לכדי אומה איתנה ומשולבת. עלינו לחגוג את העובדה שבישראל חיים כיום שישה מיליון יהודיים, מספר בעל סמליות עוצמתית.

עלינו לציין בברכה את העובדה שהתגברנו על חוסר האונים, וצה"ל מחזיק כיום ביכולת להביס מתקפה משולבת כנגדנו מצד כל יריבינו.

אנו יצרנו תרבות שוקקת והפכנו את העברית לשפה דינמית וחיה, לאחר שרק לפני כמה מאות שנים הייתה היא מוגבלת לתפילה יהודית, טקסטים עתיקים ולמדנות יהודית. אנו בנינו אוניברסיטאות וגידלנו חתני פרס נובל, וזאת במספרים החורגים ממידותינו הכמותיות. כיום, אין עוררין על כך שאנו משמשים מרכז ללמדנות היהודית, וכיום מתקיים בישראל לימוד תורה רב יותר מאשר באירופה שלפני המלחמה.

על אף שאנו מוקפים בשכנים עונים המבקשים את חורבננו, אנו ביצרנו מדינה יהודית המשמרת את האתוס הדמוקרטי שלה. מאז הקמתה, נהנים כל אזרחיה מ"שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור" וכן מ"חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות" . אנו מקדמים שוויון בין המינים ושמים דגש מיוחד על זכויות הנשים. לישראל עומדת חברה המבוססת על שלטון החוק ובה מצופה מנשיאים וראשי ממשלות לעמוד בסטנדרטים נוקשים יותר בפני החוק מאשר אזרחים מן השורה- הישג בלתי מבוטל בפני עצמו.

ישנם, כמובן, אתגרים נוספים אשר נותרו על הפרק. המגזר החרדי מוכרח להיות משולב במסגרת התשתית הכלכלית והחברתית של המדינה. ואולם, הלחץ הפוליטי והציבורי שנוצר לאחרונה מספק מקום לתקווה לפיה בעתיד הקרוב, חלקם הגדול של החרדים יהפוך למרכיב יצרני בחברה וכן ישתלב בביצוע החובות האזרחיות באמצעות שרות בצה"ל או ביצוע שרות לאומי כלשהו.

אנו התגברנו במידה רבה על הפער העדתי הרחב שבין אשכנזים לספרדים. העולים האתיופים ניצבים גם היום בפני אתגרים משמעותיים, אך יש לקוות כי גם אלו ייקלטו וישתלבו באופן מיטבי במרוצת הדור הקרוב.

הערבים הישראליים, המרכיבים 20% מן האוכלוסייה, מהווים את האתגר הגדול ביותר. בעוד שאין כל ספק כי הם נהנים מרמת חיים גבוהה יותר ומחרות רבה יותר מעמיתיהם במדינות האסלאמיות השכנות, הם ממשיכים להוות את הקבוצה החלשה ביותר במדינה מבחינה כלכלית וחברתית והם סובלים מרמה גבוהה של אבטלה.

רובם הגדול מורכב מאזרחים שומרי חוק אשר אינם ששים להגר למדינה פלסטינית עתידית. רבים מהם מתביישים בקיצוניים אשר בקרבם וחשים זעזוע ממעשיהם. הם מכירים בכך שאלו מהווים הגורם המרכזי לדעות הקדומות ההולכות וגוברות המופנות כלפיהם.

למרבה האירוניה, תופעה זו זכתה לחיזוק על ידי מדיניותה הסובלנית-מדי של ישראל כלפי התבטאויות פומביות בוגדנית אשר הושמעו על ידי חברי כנסת ערבים. אלו קידשו מעשי רצח ופיגועי התאבדות ותמכו בגלוי באלו המבקשים את חורבנה של המדינה. כל דמוקרטיה אחרת, ובעיקר מדינה תחת מצור, לא הייתה סובלת התנהגות שכזו.

כלכלת ישראל היא סיפור הצלחה יוצא מן הכלל. חרף משאביה הטבעיים המוגבלים ביותר וקיבוץ הגלויות אשר היה מורכב בעיקרו מפליטים חסרי פרוטה, פרחה ישראל ממדינה צחיחה ויבשה והפכה לאחת מן הכלכלות העמידות בעולם. הישגינו המדעיים והטכנולוגיים הם בלתי רגילים, ואנו מהווים את מדינת ההיי-טק והסטארט-אפ מספר שתיים בעולם, כאשר לפנינו ניצבת רק ארצות הברית.

יוזמתו של בנימין נתניהו ב-2005 לשכנוע סטנלי פישר, מהכלכלנים המוכשרים בעולם, לקבל על עצמו את תפקיד נגיד בנק ישראל- הייתה צעד מבריק. היא תרמה באופן משמעותי ליכולתה של ישראל להיות מבין המדינות הבודדות בעולם אשר נמנעה עד כה ממיתון, וזאת על אף הקריסה הכלכלית הגלובלית. כמו כן, יש לקוות כי הדבר יאפשר לנו לצמצמם למינימום את ההשפעות הכואבות שיהיה עלינו לספוג במהלך השנה הקרובה , וזאת כתוצאה מהנפילות המתמשכות באירופה. למותר לציין כי תמיד נותר מקום לשיפור, והמרכיב החיובי בקרב תנועת המחאה החברתית משקף את התשוקה לשוויון רב יותר.

אנו עדיין ניצבים בפני אתגרים גדולים לאחר שאיבדנו את "אהדתן" של רבות ממדינות העולם, אשר האמינו ב-1967 כי עומדים אנו בפני השמדה והכינו עצמן לבכות בעדנו. מאידך, כיום, חלק גדול מן השנאה המופנית כלפינו נובעת מן העובדה כי אין אנו ממלאים יותר את תפקיד האנדרדוג. קיימת טינה כלפי יכולתו של צה"ל להגן עלינו מפני הברבארים אשר בשערינו. אך במידה ונאלץ לבחור בין זכייה באהדת המדינות כקורבנות חסרי כוח לבין בידוד גלובאלי תוך שאנו מסוגלים להגן על עצמנו, מעטים מביננו יהססו לבחור באפשרות השנייה.

אל לנו לנוח על זרי הדפנה ולקבל את ברכותינו כמובנות מאליו. ואולם, בפתחה של תשע"ג, כאשר אנו בוחנים את הישגינו הרבים, יש לנו כל סיבה לחגוג את העובדה שמדינתו הפכה לסיפור ההצלחה הייחודי והגדול ביותר של המאה הקודמת. מעל לכל, עלינו להודות לבורא עולם ולשמוח על כך שזכינו להיות חלק מן הדור שהתברך בזכות לחיות במדינה יהודית.

עם ישראל חי ושנה טובה.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann