הסתייגותו של ראש הממשלה נתניהו והמנעותו מהתוויית מדיניות ברורה ופניה לעם שולחת את המסרים הלא נכונים ורק מעודדת את ממשל אובמה להגביר את הלחץ המופעל על ישראל. נתניהו יוצר אי וודאות הן בארץ והן בקרב יהודים וחברים של ישראל ברחבי העולם. במידה ונתניהו לא יפעל בקרוב הוא יואשם, בצדק, בכך שנכשל במבחן המנהיגות בעת של משבר לאומי. איש אינו מקנא בכובד האחריות המוטלת על ראש ממשלת ישראל בתקופה כה קשה ומאתגרת. אולם, עד היום נתניהו הצליח מעבר למצופה בשמירתו על קונצנזוס פוליטי, דבר הנדיר בזירה הפוליטית הבלתי יציבה שלנו.

ראש הממשלה נתניהו: השמע קולך

Print This Post

נתניהו

Prime Minister Netanyahu: Talk to us

הסתייגותו של ראש הממשלה נתניהו והמנעותו מהתוויית מדיניות ברורה ופניה לעם שולחת את המסרים הלא נכונים ורק מעודדת את ממשל אובמה להגביר את הלחץ המופעל על ישראל. נתניהו יוצר אי וודאות הן בארץ והן בקרב יהודים וחברים של ישראל ברחבי העולם. במידה ונתניהו לא יפעל בקרוב הוא יואשם, בצדק, בכך שנכשל במבחן המנהיגות בעת של משבר לאומי.

איש אינו מקנא בכובד האחריות המוטלת על ראש ממשלת ישראל בתקופה כה קשה ומאתגרת.

אולם, עד היום נתניהו הצליח מעבר למצופה בשמירתו על קונצנזוס פוליטי, דבר הנדיר בזירה הפוליטית הבלתי יציבה שלנו.

בסירובה להצטרף לממשלה ציפי לבני הכריחה את נתניהו ליצור קואליציה צרה, קואליציה שהוא הצליח להרחיב בזריזות על-ידי שילובה של מפלגת העבודה הנחלשת של ברק.

האתגר הגדול ביותר שניצב בפני הממשלה היה, כבר מההתחלה, היבחרותו של נשיא ארה"ב ברק אובמה. היה ברור עוד מפגישתו הראשונה של נתניהו עם אובמה כי ישראל מתמודדת עם ממשל עויין ונחוש לפייס את הערבים ולהרחיק את ארה"ב מהמדינה היהודית. זאת למרות הבטחותיו הנלהבות של אובמה לישראל לפני הבחירות.

לתדהמתם והתפעלותם של מרבית הישראלים, בתחילה הצליח נתניהו להמנע מעימותים ובמיומנות רבה כיוון ממשלה ימנית בעיקרה לעבר מדיניות מרכזית מתונה. הוא הצליח להתגבר על התנגדותה ארוכת הימים של מפלגת הליכוד ליצירת מדינה פלסטינית ואף להביא לכך שממשלתו תקפיא זמנית את ההתנחלויות בכדי לרצות את אובמה. קודמיו היוניים ביותר של נתניהו לא היו מעודדים צעד כזה – צעד שכונה אפילו על-ידי שרת החוץ של ארה"ב "חסר תקדים".

אולם, כעת ברור כי אין זה משנה אילו ויתורים נתניהו היה עושה, מלבד קבלה מלאה של דרישות ארה"ב. אובמה היה נחוש למצוא עילה לעימות עם ישראל כדי שיוכל לזכות בתמיכה ערבית. הוא מצא את האמתלה הדרושה בתזמון המצער של הצהרה בירוקרטית על פיתוח הבנייה בלב מזרח ירושלים היהודית בעת ביקורו של סגן הנשיא ביידן בישראל. לו לא היה הדבר קורה, לבטח היו מוצאים תירוץ אחר על-מנת להצדיק עימות.

משום כך, אין זה הוגן בשום אופן להאשים את נתניהו במשבר עם אובמה. עימות עם ממשל אובמה היה מתרחש, ואין זה משנה מי היה בתפקיד ראש הממשלה.

את מה שקרה לאחר מכן ניתן לתאר רק כ"אמבוש". לאחר שקיבלו את התנצלותו, נתניהו עשה טעות טקטית רצינית בכך ששכנע את עצמו שפגישות עם אובמה, קלינטון ונציגי ממשל אחרים יביאו לפיוס. נתניהו מצא את עצמו מבולבל מההשפלה שספג מאובמה ומהדרישות הקשות שזה העלה בשיחות אישיות ביניהם. שיחות שלאחר מכן הודלפו במכוון לתקשורת על-ידי הממשל האמריקאי.

עד עתה, הפעם האחרונה שנתניהו יצא בהצהרת מדיניות משמעותית היתה בנאומו בפני איפא"ק לפני פגישתו עם אובמה. מאז קולו בקושי נשמע והוא כמעט ולא הופיע בפני התקשורת. ההצהרות הקצרות המיוחסות לו הן דפנסיביות ואפולוגטיות. הוא נתן רושם שהוא מתכחש למציאות בכך שהמשיך להתעקש כי הברית של ישראל עם ארה"ב לא שונתה ובכך שהתעלם מהעלבונות שהוא וממשלתו סופגים. הבלבול השורר במשרד ראש הממשלה, שממילא לא מתנהל כשורה, בא לידי ביטוי בסירוב הגס לקבל זר פרחים שנתרם על-ידי חברינו הנוצרים האמריקאים שביקשו להפגין סולידריות עם ישראל. הסיבה לכך היתה הפחד שקבלת מתנה סימבולית שכזו תתפרש כעלבון כלפי אובמה.

מטרתו העיקרית של נתניהו היתה להבטיח כי יהיה קונצזנוס בממשלתו. משום כך, לא יצאה כל הצהרה לאחר ישיבות ארוכות של הקבינט, והעדר כל הכוונה מדינית ברורה הותירה את הישראלים ואת חבריה של ישראל מבולבלים ואובדי עצות.

כבר מתקופתו של בן-גוריון נתגלעו חילוקי דעות בין ארה"ב למנהיגים הישראלים. אך קשה לדמיין אף אחד מהנשיאים האמריקאים הקודמים מתנהג כלפי בגין, רבין או שרון באותו הבוז שאובמה מפגין כלפי נתניהו. כמו כן, לא היה עולה על הדעת שמי מראשי הממשלה הקודמים שלנו היה נמנע מלהביע את עמדתה של ישראל אל מול התקפה כה אבסורדית וחד צדדית שכזו. נתניהו לא היה מחוייב לחקות את מורהו הרוחני בגין בתגובתו לאובמה. הוא יכל בקלות להשתמש בדוגמא של ראש הממשלה מהעבודה יצחק רבין ודרכי ההתמודדות שלו עם לחץ מצד מנהיגי ארה"ב.

המשבר לא יתמוגג מעצמו ועיכוב בתגובה מערער את מעמדה של ישראל. אם נתניהו לא ישמיע את קולו בקרוב, הוא יגלה שישראלים מכל קצוות הקשת הפוליטית יחלו להטיל ספק באמינותו וביכולתו להנהיג.

שיתוק מתמשך לא יפגע רק במורל הלאומי אלא גם ישפיע על יהודי ארה"ב וחברינו האחרים. איננו יכולים לצפות מהם שיתבטאו בעד ישראל באופן נחרץ וברור יותר מאשר ראש הממשלה שלה. אייב פוקסמן מהליגה נגד השמצה קורא ליהודי ארה"ב לצעוד לוושינגטון בהפגנת סולידריות עם ישראל בעוד שראש הממשלה שלנו ממשיך לדקלם מנטרות בדבר "הברית הבלתי ניתנת לערעור". אין פלא כי עד עתה וועידת הנשיאים יצאה רק בהצהרות פושרות לגבי המשבר.

אם המניעים של נתניהו לשתיקה הם נסיון לשכנע את הקבינט שלו להכנע, אף לקרטוב, מהדרישות לצמצום בנייה בשכונות יהודיות בירושלים הרי שנתניהו מוביל אותנו לאסון. כניעה לממשל אמריקאי שחזר בו מההתחייבויות של ממשלים קודמים רק ישכנע את הנשיא אובמה כי יש לו יד חופשית לכפות על ישראל כל הסדר שהוא יראה לנכון. אנחנו נראה כי ארה"ב לא מייחסת רלוונטיות לגבולות בני הגנה, תדרוש חזרה לסטטוס של ירושלים לפני 1967 ותתעקש על הקמת מדינה פלסטינית נקייה מחובות והתחייבויות שבאופן כמעט בלתי נמנע תהפוך לחמסטאן. לכך יהיו, בטווח הארוך, השלכות הרות אסון על הבטחון ועל יכולתה של ישראל להתקיים. כמו כן, דבר זה רק יחזק את אמונתם של הג'יהדיסטים שאלימות וטרור משיגים את מטרתם ושהמדינה היהודית הולכת בדרכיהם של הממלכות הצלבניות ולבסוף תבלע על-יד האיסלאם.

מצב העניינים חמור. שתי הצעותינו להחזיר כמעט את כל השטחים הכבושים נדחו באופן מוחלט. הפלסטינים מסרבים למשא ומתן ומחריפים את דרישותיהם. ועדיין, אובמה מתייחס אלינו לא כאל בת ברית דמוקרטית אלא כאל מנודה בזויה או וסאלית בעודו מרצה ומפייס את הפלסטינים המסרבים להתפשר.

אין ספק כי לנתניהו יש אינטלקט חזק מספיק להתמודד עם המצב. בלי שיעליב את הנשיא האמריקאי ובהמנעות מיצירת עימותים נוספים, על נתניהו להפעיל כעת את יכולת הדיבור המצויינת שלו ולהציג את עמדתנו לעם ולעולם.

מבקריו של נתניהו טוענים כי שתיקתו מוכיחה שאין לו את תכונות המנהיגות ועמוד השדרה הנחוצים על-מנת להגיב למשבר או לעמוד בלחץ המופעל עליו. עם זאת, אין מנהיג אלטרנטיבי ואנחנו סומכים על ראש הממשלה שלנו שיעמוד בציפיות שלנו ויספק לנו את המנהיגות ההחלטית והמכובדת שאנו זקוקים לה בזמנים קשים אלו. 

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann