בהפרה חסרת תקדים של קוד ההתנהגות הדיפלומטי, הנשיא אובמה שוב הציב מכשול בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו. בריאיון מתוזמר היטב עם ג׳ף גולדברג, בעל טור ב׳בלומברג׳, שפורסם שעות ספורות קודם לנחיתתו של ראש הממשלה בארה״ב, אובמה חזר לתפקידו ממאי 2011 כחובט בישראל ופתח במתקפה אישית ומשפילה כנגד נתניהו. זאת, על אף רמיזתו של נתניהו לפיה בכוונת ישראל לאמץ את הסכם המסגרת של קרי, עם השגות כלשהן. אובמה האשים את נתניהו כי הוא מוביל את מדינתו לאסון, גינה את ״הבנייה האגרסיבית יותר בהתנחלויות״ ושאל, רטורית, ״האם אתה משלים עם מה שמסתכם בכיבוש נצחי של הגדה המערבית?״ הוא שיבח בהשתפכות את מחמוד עבאס - שדחה את הצעת אולמרט למסירת 97% מהשטחים שמעבר לקו הירוק וסירב אפילו לשאת ולתת עם ישראל כל עוד לא ישוחחרו רוצחי המונים שאותם הוא מהלל כגיבורים. אובמה לא התייחס כלל לסרבנות הפלסטינית ולחוסר נכונותם להתפשר.

קרע אובמה נתניהו – בלתי-ניתן לגישור

Print This Post

obama-netanyahu

Obama and Netanyahu Rift is Unbridgeable

בהפרה חסרת תקדים של קוד ההתנהגות הדיפלומטי, הנשיא אובמה שוב הציב מכשול בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו. בריאיון מתוזמר היטב עם ג׳ף גולדברג, בעל טור ב׳בלומברג׳, שפורסם שעות ספורות קודם לנחיתתו של ראש הממשלה בארה״ב, אובמה חזר לתפקידו ממאי 2011 כחובט בישראל ופתח במתקפה אישית ומשפילה כנגד נתניהו.

זאת, על אף רמיזתו של נתניהו לפיה בכוונת ישראל לאמץ את הסכם המסגרת של קרי, עם השגות כלשהן.

אובמה האשים את נתניהו כי הוא מוביל את מדינתו לאסון, גינה את ״הבנייה האגרסיבית יותר בהתנחלויות״ ושאל, רטורית, ״האם אתה משלים עם מה שמסתכם בכיבוש נצחי של הגדה המערבית?״ הוא שיבח בהשתפכות את מחמוד עבאס – שדחה את הצעת אולמרט למסירת 97% מהשטחים שמעבר לקו הירוק וסירב אפילו לשאת ולתת עם ישראל כל עוד לא ישוחחרו רוצחי המונים שאותם הוא מהלל כגיבורים. אובמה לא התייחס כלל לסרבנות הפלסטינית ולחוסר נכונותם להתפשר.

המשפט מבשר הרעות ביותר של אובמה היה איום מוסווה לפיו במידה וישראל תימנע מביצוע ויתורים נוספים, ארה״ב תוגבל ביכולתה להגן על ישראל מפני ״ההשלכות הבינלאומיות״ באומות המאוחדות ובגופים בינלאומיים נוספים.

יש הטוענים כי אובמה לקח חלק ב״הצגת שוטר טוב שוטר רע״ יחד עם מזכיר המדינה קרי, שלמרות תפקידו הקודם, שבמסגרתו העביר מסרים מאיימים דומים לישראל, שב כעת ונקט בעמדה פרו-ישראלית. ההסבר הסביר יותר הינו שבהעדר בחירות נוספות באופק, אובמה אינו מרגיש עוד מחויב להיות נחמד לישראל, והוא אינו מוגבל בקידום השקפתו המוטית.

לזכותו של נתניהו ייאמר כי הוא הצליח לשמור על קור רוח ונמנע מעימות ישיר עם דבריו הפוגעניים של אובמה. הוא אמר ״ישראל עשתה את חלקה, לצערי הפלסטינים לא עשו זאת״. נתניהו הוסיף ״"אומרים שצריך שניים לטנגו, אך במזרח התיכון צריך שלושה לשלום. שניים כבר ישנם, ישראל וארצות הברית, ועכשיו צריך לראות אם גם הפלסטינים נמצאים״. הוא שב והדגיש את רצונו להגיע להסדר שלום, אך הדגיש כי הוא יימנע מכל לחץ שעלול לסכן את דרישות הביטחון של ישראל.

במהלך האירועים האלו התעורר המשבר באוקראינה, ותגובתו האימפוטנית של אובמה שבה והדגישה את נסיגתה הדרמטית של ארה״ב מהבימה העולמית.

היעדר היכולת של אובמה והדיפלומטיה הכושלת שלו הובילו שניהם למפלה בסוריה, שם, בשילוב עם תמיכתו המוטעית באחים המוסלמים במצרים, הוא סלל את הדרך לשובה של רוסיה לתפקידה כשחקן מרכזי במזרח התיכון. החיזור והריצוי שנקט אובמה כלפי יריבים קיצוניים כמו איראן, כמו גם הרחקת ידידים ואיומים חלולים שהושמעו מצידו, לימדו את בנות בריתה המסורתיות של ארה״ב שהיא הפכה לנמר של נייר שעליו כבר לא ניתן לסמוך. רבים מתייחסים לאובמה כאפקטיבי פחות אפילו מהנשיא ג׳ימי קרטר.

עם זאת, כאשר ניצב מול התסבוכת הבלתי-פתירה באוקראינה וההשפלה מצד פוטין ונזקק לתמיכה מצד הקונגרס, נראה שאובמה הבין כי יהיה זה ביזארי למדי לפתוח בעימות חדש עם בת ברית דמוקרטית.

במסיבת העיתונאים המשותפת עם נתניהו, אובמה השתפך ואמר "אין לנו ידידה טובה יותר מישראל והקשר בין שתי המדינות ובין שני העמים הוא בלתי-ניתן להתרה״. בהיפוך של 360 מעלות, הוא ציין את מאמציו של נתניהו ושיבח אותו על כך ש״הוא מתייחס למשא ומתן ברמת רצינות ומחויבות המשקפת את הנהגתו״.

נתניהו השיב באופן בלתי-ישיר להתפרצויותיו הקודמות של אובמה והדגיש ש״הדרך הטובה ביותר להבטיח את השלום היא להיות חזק, וזה מה שמצפים ממני אזרחי ישראל לעשות – לעמוד איתן כנגד הביקורת, כנגד הלחץ, לעמוד איתן כדי להגן על עתידה של המדינה היהודית האחת ויחידה״. הוא הטעים ״מה שאנו רוצים זה שלום – לא חתיכת נייר… שלום אמתי… המובסס על הכרה הדדית… שלום שנוכל להגן עליו״. הוא דחק באובמה לשתף פעולה עם ישראל בכדי למנוע מאיראן לייצר נשק גרעיני. הוא סיים בדברי שבח רשמיים לנשיא אובמה ולג׳ון קרי בפרט בזכות מאמציהם הבלתי-פוסקים לקידום השלום.

לפי דיווחי סוכנות הידיעות AFP, לאחר הפגישה תיאר בכיר בממשל את השיחות כ״פולמוסיות פחות מאשר במפגשים קודמים״. הוא סיפר שהנשיא אמר לנתניהו שהוא ״ידחק בפלסטינים״ למידה כנגד מידה בכל ויתור ישראלי.

וכך, חזינו במהפך יוצא דופן. בוועידת איפא״ק שנערכה לאחר מכן, מזכיר המדינה קרי שפע שבחים כלפי ישראל וכלפי נתניהו. הוא קרא לפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית, והדגיש שישראל איננה יכולה להתפשר על ביטחונה.

בנאומו באיפא״ק, נתניהו כמעט ולא התייחס לנשיא. הוא שב ודיבר על הסכנה שבאיראן גרעינית, חזר על הצורך בהכרה פלסטינית בישראל כמדינה יהודית ועל סירובו להתפשר בנושאים הקשורים לביטחון. מרבית נאומו הוקדש להעברה נלהבת של המסר באשר לרצונו להגיע להסדר עם הפלסטינים, תוך שימת דגש על הרווח הכלכלי, הפוליטי והחברתי הרב שיביא השלום לישראל ולאזור כולו. הנאום שיקף את העמדה המרכזית שאותה אימץ, והעביר את הנטל לידי הפלסטינים. היה זה מפגן יוצא מן הכלל של דיפלומטיה מוצלחת, שעליה מגיע לנתניהו את מירב הקרדיט.

ואולם, אסור לנו ללקות באשליות. למרות החלפת דברי המתק הדיפלומטיים שהתקיימה לבסוף, נדמה שהכימיה השלילית וחילוקי הדעות האידאולוגיים בין הנשיא אובמה לבין ראש הממשלה נתניהו הם בלתי-ניתנים לגישור.

המתקפות האכזריות והמחושבות של אובמה נגד נתניהו קודם להגעתו עומדות בניגוד חריף לשפה הרכה ומושיטת היד שהוא משתמש בה באופן עקבי כלפי מנהיגי מדינות עוינות דוגמת איראן. על אף הכאוס ושפיכות הדמים השוטפים את המזרח התיכון וחלקים אחרים בעולם, אובמה ממשיך להיות אובססיבי בהלקאותיו את ישראל. התפרצותו האחרונה חיזקה את חששותיו של רוב הציבור הישראלי לפיהם הוא חסר כל הבנה אמתית של המצב. כמו כן, היא אישרה את הערכותיהם לפיהם הוא נשיא ארה״ב העוין ביותר שבו נתקלה ישראל.

ישראל תמשיך בטקס ותאשר את הסכם המסגרת של קרי עם הסתייגויות משמעותיות. במידה והפלסטינים ינהגו כך גם הם, השיחות יימשכו, וזאת למרות שאף אחד לא עוצר את נשימתו בציפייה לתוצאות בטווח הקצר. ההישג הטוב ביותר יהיה הסכם שיעסוק בפתרונות ביניים, עד אשר העם הפלסטיני ומנהיגיו יהיו מוכנים באמת לחיות בדו-קיום של שלום.

אך בשנתיים הקרובות, בהן אובמה עדיין בתפקידו, יש לנקוט במאמץ מרוכז לשימור תמיכת הציבור האמריקני והקונגרס במטרה להרתיע את הממשל הנוכחי מיישום איומו של אובמה להפסקת ההגנה על ישראל באומות המאוחדות ובפורומים בינלאומיים אנטי-ישראליים נוספים.

בנוסף, אל לנו להיות שאננים בנוגע לסיוע הצבאי המיוחד ולשיתוף הפעולה להם אנו זוכים, אשר חוזקו שניהם גם ע״י ממשל אובמה וממשיכים להיות חיוניים לשימור יתרונו האיכותי של צה״ל כנגד יריביו.

לצורך זה, על ישראל לבקש ולהפחית את העימותים הפומביים עם הממשל ולחזק את מעמדנו בקרב הציבור האמריקני. איפא״ק מוכרח לעשות מאמצים לשימור התמיכה העל-מפלגתית בקונגרס. כמו כן, עלינו להמשיך ולהפגין את מוכנותנו להגיע להסדר סביר עם הפלסטינים במידה ומנהיגיהם יבואו על דעתם – תרחיש בלתי-סביר ביותר.

בזמן שאנו עדים לנטישתה המתמשכת של ארה״ב את ידידיה המרכזיים – כפי שהופגן ביתר שאת במשבר באוקראינה – נהיר כעת שארה״ב של אובמה איננה צפויה לנקוט בכוח צבאי במטרה להגן על ידידיה. באווירה זו, רוב הישראלים יעמדו מאחורי נחישותו של נתניהו שלא להתפשר בנושאי ביטחון, ושלא להסכים להעברת אזורים שבשליטת צה״ל בקבלנות משנה לכל צד שלישי, כולל נאט״ו.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann