איזי ליבלר

קריאה למשתתפים ב-GA

[1]

ראשית, הרשו לי לפתוח טור זה בהבעת תסכול אותו אני חש לנוכח העובדה שלראשונה, הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה יקיימו את האסיפה הכללית שלהם (GA) בתל אביב במקום בירושלים. מסופקני אם מדובר בצירוף מקרים. הישראלים נרגשים מכך שהממשל האמריקני העביר את שגרירותו מתל אביב לירושלים. תקוותי היא שהעברת האירוע של הפדרציות מירושלים איננה משקפת פרנויה אנטי טראמפית.

יש להניח שנציגי הפדרציות מודעים יותר לזהותם היהודית ומעודכנים יותר מאשר היהודי האמריקני הממוצע.

הם מוטרדים בוודאי בנוגע לאובדן הזהות היהודית בקרב מספר הולך וגדל של צעירים אמריקנים בני הלאום היהודי אשר לא זכו אפילו לחינוך יהודי בסיסי. כשהם חסרים כל יסוד של זהות יהודית, רבים מתנכרים לישראל ומבקשים להרחיק עצמם מן הציונות ומן המדינה היהודית.

מספר יהודים אמריקנים מובילים מאשימים את ישראל לשווא בכך שלא "תמכה" בהם ובכך שהיא מנהלת מדיניות קיצונית ביהודה ושומרון וברצועת עזה. בנוסף, הם מאשימים את ישראל באפליה נגד יהודים לא אורתודוקסים, כפי שהומחש בנסיגתו של ראש הממשלה נתניהו מההסכם להקצאת רחבת תפילה שוויונית בכותל המערבי. ניתן לטעון שהוא צריך היה להתעלם מהסחטנות של החרדים ולפרק את הממשלה. אך בצדק או שלא, הוא נתן קדימות לנושאי ביטחון דחופים שהיו על סדר היום.

ממילא, יהודים אמריקנים פרוגרסיביים – שמעטים מהם יבקרו בכותל המערבי – היו נותרים נבוכים אלמלא היו חלק מרבניהם מלבים היסטריה סביב הנושא.

על כן, המסר שלי למנהיגים יהודים אמריקנים הוא לא להאשים את ישראל בשל הפגמים שלכם ובשל שיעור נישואי התערובת המאמיר.

קחו אחריות, העניקו עדיפות לחינוך ולהתגברות על הבערות היהודית. אלו צריכים להוות את העניין והמטרה המרכזיים שלכם.

בנוסף, עליכם להבין שהקמה של מדינה יהודית לאחר השואה זכתה לתמיכה של כל היהודים והיוותה מרכיב מרכזי בטיפוח זהות יהודית בריאה בקרב העם היהודי כולו.

למרבה הצער, כיום, לא כך המקרה, ואני מטיל את האחריות בעיקר על מנהיגים יהודים – ובמיוחד מאז בחירתו של הנשיא דונלד טראמפ.

בעבר, הארגונים היהודיים מן הזרם המרכזי שאפו להיות על מפלגתיים. אך אבוי, לא עוד, כאשר רוב הלא אורתודוקסים מתנגדים נחרצות לנשיאם.

כל זה לא היה נורא כל כך אילו הם היו עושים זאת כאמריקנים, אך לעשות כן בתור ביטוי של זהותם היהודית כביכול או במסגרת תפקידם כמנהיגים יהודים, זה בלתי נתפס.

אך שערורייתית לחלוטין היא הגישה המופגנת ע"י יהודים כלפי המדיניות של טראמפ בנושא ישראל.

טראמפ הוא הנשיא שלכם, וכאמריקנים, אתם רשאים לשנוא או לאהוב אותו. אך כיהודים, עליכם להעריך את מה שהוא עשה למעננו בכך שהוא הנשיא האמריקני הראשון שהציג בפתיחות את בריתו עם ישראל, וכן הראשון שנמנע משקילות מוסרית ע"י אמירת האמת בנוגע לצביעות ולטרור הפלסטיניים.

הוא העביר את השגרירות האמריקנית לירושלים, דבר שאולי אינו משמעותי עבורכם אבל הביא לישראלים אושר. קודמיו הבטיחו לעשות זאת אך תמיד נסוגו בהם.

הוא מיזג בין הקונסוליה בירושלים לבין השגרירות כדי להבטיח שמסר יחיד וברור יכוון כלפי הפלסטינים.

הוא אמר לפלסטינים שהוא ינקוט צעדי ענישה במידה והם יסרבו למשא ומתן לשלום וסגר את הנציגות שלהם בוושינגטון.

הוא הזהיר אותם שהוא לא יסבול תשלום של מאות מילוני דולרים כתמריץ לרוצחים ולבני משפחותיהם.

הוא חשף את התרמית של חמישה מיליון פליטים, ועצר העברת כספרים לאונר"א, ארגון שמנציח את בעיית הפליטים.

בשונה מהנשיא לשעבר אובמה, שפייס את האיראנים שהתחייבו להחריב אותנו, טראמפ הפעיל סנקציות והזהיר שהוא לא יסבול נשק גרעיני בידי איראן.

בפעם הראשונה, ארצות הברית התבטאה באופן נטול עכבות לטובת ישראל באומות המאוחדות ובגופים בינלאומיים נוספים. טראמפ אף תזמר הצהרה משותפת עם הנשיא ולדימיר פוטין לתמיכה בביטחונה של ישראל.

אלו הסיבות מדוע טראמפ זוכה ל-69 אחוזי תמיכה בישראל וקרוב ל-80% מהישראלים תומכים בטיפולו ביחסי ארה"ב ישראל.

כחברים מסורים בקהילה היהודית האמריקנית, אפילו הליברלים ביניכם, שנהיר שאתם סולדים מטראמפ (וזוהי זכותכם), עדיין צריכים להוקיר ולהעריך את מה שהוא עשה למען ישראל.

ולסיום, בעוד שייתכן שאינכם מחבבים את ראש הממשלה נתניהו (וגם זו זכותם), הישראלים ללא ספק היו בוחרים בו פעם נוספת היום.

כאזרחים במדינה בצד השני של העולם, עליכם להפגין כבוד לרצונו של הרוב במדינה יהודית דמוקרטית, מגדלור מאיר באזור ששב אחורה לתקופה החשוכה.

עליכם לכבד את דרישות הביטחון שלנו, אשר זוכות לתמיכה של רוב ברור בקרב האומה. פתרון שתי מדינות ממשיך להוות את המטרה ארוכת הטווח, אך כיום הדבר יוביל לעלייתה של מדינת טרור שתוכל לשמש ככן שיגור עבור איראן, מדינה המסורה לחורבננו. עמדה זו מאחדת את הממשלה ואת האופוזיציה, והיא זוכה לקונצנזוס רחב יותר מכל נושא אחר מאז הסכמי אוסלו הכושלים.

ישראל אינה מושלמת, ואני פרסמתי לעיתים קרובות ביקורות בנוגע להיבטים מסוימים של מדיניותנו. גם אתם רשאים להרגיש חופשיים לבקר אותנו, אך עליכם לחשוב פעמים קודם שאתם מגנים את מדיניות הביטחון שלנו. אנו וילדינו – לא אתם – נאלץ לחיות או לחיות עם ההשלכות.

אך התנגדות בנודע לנושאי מדיניות בודדים אינה צריכה להרתיע אתכם מתמיכה במדינתנו היהודית האחת והיחידה.

אלו האתגרים שלכם. העניקו לילדיכם חינוך יהודי וספקו להם זהות יהודית. למדו אותם את ההיסטוריה של העם היהודי והסבירו להם כמה חסר אונים היינו עד שהוקמה המדינה היהודית, רק לפני 70 שנים.