Photo by David Cohen/Flash90

קריאה למנהיגי ישראל: אחדות לשנה החדשה

Print This Post

בפרוס השנה החדשה, אין ספק שהגיע הזמן שמנהיגינו יעשו חשבון נפש ויכירו בנזק העצום שהסבו לאומה בשל התנהגותם הכושלת, המושחתת והאנטי דמוקרטית, שכל תכליתה הוא קידום עצמי.

קודם להתפרצות נגיף הקורונה לפני שישה חודשים, ניצבה ישראל בעמדה החזקה ביותר שהייתה בו מאז הקמתה, ומעמדו של ראש הממשלה היה בשיא של כל הזמנים. ממשל טראמפ התגלה ככזה התומך בישראל יותר מאשר כל ממשל אמריקני בעבר. בריתו עם ישראל הייתה גלויה לעיני כל, הוא גינה את הפלסטינים על חוסר נכונותם לפשרה והתחייב למנוע משאיפתה של איראן להפוך למעצמה גרעינית לצאת אל הפועל. הכלכלה, הצבא ומעמדנו בעולם מעולם לא היו במצב טוב יותר, ואנו פיתחנו יחסים הדדיים עם מגוון מדינות מהודו ועד רוסיה.

אך כיום, למרות פריצת הדרך ההיסטורית שהתרחשה לאחרונה עם איחוד האמירויות ובחריין, אנו ניצבים מול סדרה של עימותים שלהם הפוטנציאל להעמיד את ביטחוננו ארוך הטווח בסכנה.

ראש הממשלה שלנו, למרות הישגיו היוצאים מן הכלל, מחריב באופן חד משמעי את המורשת שלו באמצעות קידום אינטרסים פוליטיים ומשפטיים אישיים באופן שמסכן את האומה.

בשעה שהמשבר הבריאותי הולך ומחמיר ומספר ההדבקות החדשות גואה, נדמה שפעולותיו של נתניהו מונעות אך ורק ע"י השאיפה לשמר את שלטונו, גם אם הדבר כרוך בערעור הקואליציה שלו ובהרגזה של חלק גדול מציבור הבוחרים שלו.

התמוטטות המשילות משקפת גם את שחיקת תפקידו של הקבינט – מרכיב מרכזי בממשלה דמוקרטית – כאשר נתניהו מתייחס לפרטנר הקואליציוני שלו בבוז מוחלט.

על נתניהו לפנות את עצמו בדחיפות לטיפול בסכנה הגוברת של נגיף הקורונה. ישראל איבדה את מעמדה כמודל עולמי של הצלחה במלחמה בנגיף, והפכה למדינה בעלת מספר מקרי ההדבקה לנפש הגבוה בעולם.

הטיפול במגפה התאפיין בהיעדר מוחלט של הנהגה או כיוון ברור. על אף שנתניהו מינה את פרופסור רוני גמזו לפרויקטור האחראי על ניהול הטיפול בנגיף, הוא אפשר לשרי ממשלתו, כולל חברים בקבינט הקורונה, לחתור תחתיו באופן בלתי פוסק, תוך שהם מפרסמים הצהרות סותרות שייצרו בלבול מוחלט בקרב הציבור.

עד כה, לא נעשה כל מאמץ רציני לרסן את קצב ההדבקה בקרב המגזר החרדי או הערבי. כניעתו הפתטית בדקה ה-90 לדרישות החרדים קוממה את העם והחריפה את המתחים והשנאה בחברה. החלטות וקווי מדיניות הופרחו לרוב, אך לבסוף נדחו בשל לחצים פוליטיים שנתניהו נכנע להם שוב ושוב.

בני גנץ, שהסכים להצטרף לנתניהו בממשלת החירום רק בשל הרצון להתמודד עם הנושא, לא תפקד טוב יותר. יחד עם חברי מפלגתו, כחול לבן, הוא התמקד בעיקר בדחיית קווי המדיניות שקודמו ע"י נתניהו או בערעור שלהן.

בשלב זה, עוד לא ברור האם פרופסור גמזו הוא האדם הנכון להובלת המלחמה נגד הנגיף, או האם תכניתו להבדלה בין ערים ניתנת הייתה ליישום. ייתכן שהוא הפגין אופטימיות יתר באשר ליכולתנו להפחית את מקרי ההדבקה ללא סגר, אשר צפוי להיכנס לתוקפי בערב ראש השנה, כל עוד לא יהיה זיגזוג נוסף ברגע האחרון.

כל עוד נתניהו אינו מסוגל לתפקד כמנהיג, לאפשר לקבינט הקורונה לפעול באחריות ולייצר כיוון ברור ואחדות במטרה למגר את התפשטות הנגיף ולהתמודד עם המשבר הכלכלי, הוא מסכן את האומה ועליו להתפטר.

בנוסף, ישנם מספר נושאים קריטיים שמולם אנו עומדים להתייצב בזירה הבינלאומית בשל הבחירות הקרבות בארה"ב. היה וסגן הנשיא לשעבר, הדמוקרט ג'ו ביידן, ייבחר, מזלנו הטוב עם הממשל האמריקני התומך ביותר עלול להתהפך באופן דרמטי.

הבעיה היא לא ביידן עצמו, אלא המהפכה שמתרחשת בשורות הנמוכות יותר של המפלגה הדמוקרטית. זו הומחשה היטב באופן שבו ברני סנדרס, איש השמאל הקיצוני, התקרב לזכייה במועמדות המפלגה לנשיאות.

הרדיקליזציה של המפלגה הדמוקרטית כוללת את הרחבת ה"אוהל הגדול" כך שיכלול בתוכו אנטישמים בוטים דוגמת ליסה סרסור ואחרים, המעריצים בפתיחות את לואיס פרחאן המתועב.

כמה מתומכיה הדמוקרטים הנאמנים ביותר של ישראל הובסו בפריימריז ע"י רדיקלים, שרבים מהם הם אנטי ישראלים ותומכי BDS מובהקים. חלקם אף נתמכו ע"י יהודים רדיקלים. למעשה, יש הטוענים כי אנטי ישראליות היא חלק ממבחן הדנ"א הנדרש על מנת להתקבל למחנה הדמוקרטי ה"פרוגרסיבי".

למרות שרוב האמריקנים ממשיכים לתמוך בישראל, המפלגה הדמוקרטית מפולגת כיום, כאשר השפעתם של האגפים האנטי ישראלים הולכת גוברת בשל הפסיביות של רבים מתומכיה המסורתיים של ישראל. אפילו אותם דמוקרטים ה"תומכים" בישראל מתנגדים למדיניות הביטחון של הממשלה הנוכחית, הזוכה לתמיכתם של רוב הישראלים. זאת ועוד, ביידן התחייב להפוך את קווי המדיניות של טראמפ ולהשיב את הסכם הגרעין האיראני ההרסני מ-2015 על כנו, וזאת בזמן שמנהיג איראן ממשיך להכריז בפומבי שהשמדת ישראל הייתה ונותרה אחת ממטרותיו העיקריות.

גם התרחיש האופטימי ביותר הוא שביידן ישוב להפעיל את המדיניות ה"מאוזנת" של אובמה, במסגרתה התייחסו לישראל ולטרוריסטים בשקילות מוסרית, וארה"ב תשוב לממן את אונר"א ותשלומים נוספים, כולל כספים שהופעלו על מנת לתמרץ מחבלים לרצוח ישראלים.

במידה וביידן, במצבו המעולף-למחצה התמידי, ייבחר, הוא אינו צפוי לעמוד בפני הלחצים מצד הבייס הרדיקלי ההולך וגדל שלו. המועמדת לסגנית הנשיא, קמאלה האריס, תמכה בישראל בעבר, אך יש לה רקורד של תמיכה במדיניות רדיקלית בסנאט שרק סנדרס משתווה לו. במקרה בו ביידן ייאלץ לפרוש מתפקידו והאריס תהפוך לנשיאה, קשה לדעת האם היא תסכים להתנכר לתומכיה הרדיקלים שהם אנטי ישראלים באופן צורם.

בסביבה שכזו, למבצר התמיכה הפרו ישראלי בדמות הנוצרים האוונגליסטים לא תהיה שום השפעה פוליטית. למרבה הצער, המנהיגים היהודיים – מלבד האורתודוקסים – אינם מסוגלים יותר ללחום באנטישמיות הפוגעת בהם באופן ישיר. כיום, רק 5% מיהודי ארה"ב מחשיבים את ישראל כמרכיב מרכזי בשיקולי ההצבעה שלהם. למרות העובדה שתנועת Black Lives Matter כוללת באמנתה מטרות אנטי ישראליות רדיקליות ומציבה שונאי יהודים בבולטות בהפגנותיה, מרבית ההנהגה היהודית תומכת בגופים מסוג זה מתוך מרך לב ובניסיון נואש ומחליא לזכות באהדתם של קבוצות פרוגרסיביות.

על הרקע הזה, מביש לגלות שמנהיגי מרכז ישראלים, החולקים למעשה את אותם היעדים הביטחוניים, ממאנים להצניע את האינטרסים האישיים שלהם ולפעול באחדות. על נתניהו להניח בצד את האינטרסים הפוליטיים שלו ולהתחיל, במיוחד לנוכח הסופות הקרבות, להתייחס לבני גנץ ולכחול לבן באופן מכבד כפרטנרים אמתיים לקואליציה, וזאת על מנת שנוכל להציג חזית אחידה בפני העולם.

גנץ מצדו, צריך להפנים שהוא מהווה כיום חלק מהממשלה, ועל כן הוא אינו יכול לנהוג כמנהיג האופוזיציה.

בראש השנה, עלינו להתפלל שהקב"ה יגרום למנהיגים האנוכיים שלנו להבין שהם מוכרחים לשנות את התנהגותם, להניח בצד את האינטרסים הפוליטיים האישיים שלהם ולהתאחד במטרה להתמודד באופן מקצועי עם נגיף הקורונה. אם לא יעשו כן, ההיסטוריה לא תסלח להם.

ממשלת מרכז מאוחדת שלה קבינט מתפקד, עם נתניהו או בלעדיו, תוביל גם לשיפור דרמטי ביחסינו עם כל ממשל אמריקני שייבחר. היא עשויה גם להשפיע על חלק ממנהיגי יהדות אמריקה להתעורר ולחדש את תמיכתם במדינה היהודית, אשר תמשיך להוות את המרכיב המרכזי בזהותם ובהשפעתם הפוליטית בין שהם רוצים בכך ובין שלא.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann