קידום עבאס כפרטנר לשלום כרוך בסכנה

Print This Post

בשבוע שעבר, נשיא הקונגרס היהודי העולמי רונאלד לאודר שיחרר סדרה של הצהרות שאמתו את העובדה שהוא עודד את הנשיא דונלד טראמפ להכיר בכך שהשלום בין הישראלים לבין הפלסטינים ניתן כעת להשגה. כמו כן, הוא הדגיש כי הוא רואה ביושב ראש הרשות מחמוד עבאס מתון המחויב לשלום.

המשתמע מן הנרטיב שלו הוא שממשלת ישראל, ובמיוחד ראש הממשלה בנימין נתניהו, היו עד כה בלתי גמישים באופן מספק, אך כי טראמפ יוכל להגיע להצלחה במאמציו.

אנו חגגנו זה עתה את יום העצמאות, וקרבים לציון יום השנה ה-50 למלחמת ששת הימים ולאיחודה מחדש של ירושלים. המדינה נמצאת במצב מצוין; כלכתה פורחת, ואנו צמחנו להיות כוח צבאי מעורר כבוד.

עם ממשל אמריקני שאינו מהסס להשמיע את תמיכתו בנו ולהפגין את בריתו עמנו, ישראל מצויה בעמדה טובה על מנת להתגבר על רבים מן האיומים האסטרטגים ארוכי הטווח עליה, כולל קבלת החלטת בנוגע לגבולות, פרמטרים מוסכמים באשר לפעילות בהתנחלויות וסיפוח חד צדדי פורמלי של גושי ההתנחלויות המרכזיים ושל רמת הגולן.

אך השגת יעדים אלו דורשת דיפלומטיה מושכלת ורגישות לאמונה של הנשיא טראמפ לפיה הוא יוכל לנהל משא ומתן להסדר שלום עם עבאס, וזאת למרות שקודמיו כשלו בכך.

מה שהתרחש לאחרונה בקרב יהדות ארה"ב הוא סוריאליסטי למדי. מנהיגי זרמים דתיים פרוגרסיביים מתנהגים כאילו אחז בהם דיבוק.

אך כעת, המצב הולך והופך מדאיג אף יותר. נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רונאלד לאודר, שבמהלך השנים ניהל פגישות פרטיות עם יושב ראש הרשות מחמוד עבאס, מבקש לשכנע את נשיאו טראמפ, שעמו הוא מנהל מערכת יחסים קרובה מזה שנים, שעבאס מתנהג בכנות ואכן מוכן לעשות שלום.

אני מכיר את רונאלד לאודר מזה למעלה מ-20 שנים, ויכול להעיד כי מאז הקדנציה שלו כשגריר ארה"ב לאוסטריה, הוא הקדיש את עצמו לטובת העם היהודי ולרווחתה של ישראל, לה הוא תרם תרומות משמעותיות – הן באופן פילנטרופי והן בהשקעות ישירות. התרומות הפילנטרופיות הנדיבות של לאודר היו אחראיות באופן ישיר לחלק גדול מן התחייה של שרידיהם המושמדים של החיים היהודיים במרכז ובמזרח אירופה.

בחודש שעבר, הוא נבחר מחדש בפעם השלישית לנשיאות הקונגרס, ארגון הגג היהודי הבינלאומי. הוא הצליח להפיח רוח חיים חדשה בארגון לאחר קריסתו המוחלטת כתוצאה מסקנדל השחיתות בו שקע לאחר שהפרקליט הראשי של מדינת ניו יורק גילה בו אי סדרים כלכליים קשים. במהלך העשור האחרון, לאודר גייס בהצלחה אנשי מקצוע מובילים, הבנה מחדש את הארגון ושיקם את מעמדו כגוף המוביל המייצג את יהדות התפוצות.

ללאודר הייתה מערכת יחסים קרובה ואינטימית כמעט עם נתניהו, והוא תמך בו בנאמנות במהלך שנות הבידוד שלו לאחר תבוסתו מול אהוד ברק.

אך מערכת היחסים הגיעה אל סופה לפני כחמש שנים כאשר, כבעל מניות מרכזי, לאודר לא הצליח למנוע מערוץ 10 לשדר קמפיין אכזרי שנועד לבצע דמוניזציה של נתניהו. מאז, נתניהו הרחיק עצמו מלאודר ומן הקונגרס היהודי העולמי.

מאז ומעולם, לאודר חלם שהוא יהיה המנהיג היהודי שיוביל ביום מן הימים להסדר שלום אמתי. לצורך זה, הוא שב והתעקש כי יו"ר הרשות עבאס אכן שואף לשלום. כעת, הוא טוען שהוא שכנע את עבאס לבצע "ויתורים משמעותיים".

בשיחה ארוכה עם לאודר, אני לא הצלחתי להניא אות ולשכנע אותו באשר למציאות המצב. הוא דיבר בלהט משיחי כמעט על השלום שקרוב להיות בידינו. בהתעלם מן הנושאים שעל הפרק, אני הזכרתי לו כי הוא מפר כעת חוק ברזל שחל על מנהיגים יהודים בתפוצות, לפיו אלו שאינם מתגוררים בישראל חוצים את הקווים כאשר הם משתדלים בפני ממשלות זרות להתערב במדיניות הביטחון של ממשלה ישראלית נבחרת. כמו כן, הדגשתי כי בנושאים הללו, נתניהו מיישם מדיניות שזוכה לתמיכה של הרוב הברור בקרב הישראלים. אם כך, בשם מי הוא פועל?

מה שהופך את התנהגותו של לאודר לשערורייתית עוד יותר היא העובדה שהוא אישר כי הוא מעולם לא שוחח עם ראש הממשלה על תכניותיו, והוא טען שלמרות שניסה בשלוש הזדמנויות ליזום שיחה באופן פורמלי, נתניהו סרב בתוקף להיפגש עמו.

כאשר דיברתי עם ראש הממשלה, היה זה נהיר כי התערבותו של לאודר עם טראמפ מכעיסה ומייסרת אותו. הוא התייחס אל לאודר כ"אתגר הגדול ביותר שעלי להתגבר עליו" משום שיש לו השפעה עצומה על טראמפ והוא מקדם תכנית שלום שנדחתה ע"י ישראל, אך עם זאת תכנית שהיא מפתה בעבור נשיא אמריקני שייתכן ויתפתה בקלות לאמונה כי ניתן להשיג שלום מהיר.

הזהרתי את לאודר שוב ושוב כי הוא נופל בפח של עבאס הדו פרצופי, שהוא אנטישמי מושרש אך מדבר בלשון מפוצלת המציגה אותו כאיש של שלום ושל מתינות כלפי העולם החיצוני, בעודו ממשיך לקדש את השנאה הדתית ואת האנטישמיות בקרב בני עמו.

שאלתי אותו האם הוא יכול לדמיין את עבאס ה"מתון":

* מנהל דו קיום עם ישראל כמדינה יהודית.

* מסכים ליישום ישראלי של כל דרישה ביטחונית שתהיה נחוצה על מנת להבטיח שישות פלסטינית היא מפורזת ולמנוע גישה מהאיראנים.

* מקבל את העובדה שגושי ההתנחלויות המרכזיים ישולבו בישראל.

* מביא לסופם של הקריאות הקשות לשנאה שמקורן במסגדים, בבתי הספר ובתקשורת המתארות יהודים כתת אנושיים, קוראים לחורבנה של ישראל ומסיתים לרציחת ישראלים.

* מוותר על "זכות השיבה" הערבית לישראל.

* מפסיק את התשלומים השבועיים לרוצחי יהודים ואת הפנסיות המשולמות ליורשיהם.

* שם סוף להילול רוצחי המונים מתאבדים ע"י הקדשת בתי ספר, כיכרות בערים ואפילו קבוצות כדורגל לזכרם.

* מסיר את כל הטענות הפלסטיניות נגד ישראל.

אני חוזה שעבאס לא יסכים לאף אחד מן הוויתורים שלעיל. כל שאיפתו היא לשכנע את טראמפ להמשיך במשא ומתן – ללא ויתור על דבר אך תוך השמעת מחוות כוזבות החותרות תחת ישראל בזירה הבינלאומית.

עבאס, שנמנע מבחירות דמוקרטיות, מתועב כיום ע"י בני עמו בשל השחיתות שלו, אך הוא הטמיע בהם שנאה עמוקה כזו לישראל עד שהוא היה מסולק מתפקידו או אפילו נרצח אילו היה מוכן לבצע ויתורים שכאלו.

בנוסף, תהיתי מה יקרה אפילו במקרה ויצליח – מה יימנע מחמאס להשתלט על אזורים שכבר אינם זוכים להגנה של ישראל?

ואולם, כשלתי בשכנוע של לאודר. הוא אמר לי כי הוא מוצף במכתבי תמיכה, אפילו מצד מבקרים לשעבר. אני השבתי שאין לראות בכך דבר חיובי, וכי מנהיגים יהודים אחראיים רבים נרתעים מלפגוע ברגשותיו בכך שיאמרו לו מה דעתם האמתית.

למרות שכמו רוב הישראלים, אני מתפלל למען שלום אמתי, אני חושש כי למרות כוונותיו הטובות, ייתכן ולאודר מערער בהיסח הדעת את אחת מן ההזדמנויות הטובות ביותר שנקרו לנו עם ארה"ב כבת ברית אמתית. בשל הסמיכות שלו לטראמפ, הוא מסוגל להסב לנו נזק רב יותר מאשר J Street. הוא מתעקש שבמידה ומאמציו ייכשלו, לפחות נוכל להגיד שניסינו, לא נאבד דבר ואנו נוכל לשוב בקלות לסטטוס קוו.

אין כל ודאות שטראמפ ימשיך להיות מושפע מלאודר. במידה ויעשה זאת, ייתכן ויהיה קרוב לבלתי אפשרי להשיב את הדברים לאחור, והיחסים עלולים להיות מושפעים לצמיתות ע"י כל נפולת מכך.

רונאלד לאודר הוא ידיד מסור ונאמן של ישראל. אין לו כל אג'נדה נסתרת. הוא מסור לאינטרסים של העם היהודי, ואין כל שאלה באשר לכוונותיו הטובות.

אך עליו לקחת צעד אחורה ולהתייצב מול התוצאות הרות האסון האפשריות, אם, כפי שרובנו חוששים, ההתערבות האישית שלו, הנובעת מכוונות טובות אך מוטעות, תחזור אלינו כבומרנג ותסב נזק רב לאין שיעור ממאמציו של J Street לחתור תחתינו.

עליו להגיע לישראל באופן מידי ולהיפגש עם ראש הממשלה, שצריך להניח בצד את חילוקי הדעות שלהם מן העבר, לפתוח עמו בדיאלוג ולשכנע אותו לסגת לפני שטראמפ יכין את מהלכיו הסופיים ויבקר באזור.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann