קונדליסה מאיימת, שרון נרתע מיד

Print This Post

גירסת מאמר זה באנגלית: Don't Repeat the Same Mistakes

המהפך הפוליטי שהתחולל במפלגת העבודה הוציא את הזירה הפוליטית משיווי משקלה, ועתה הוא מחייב את ראש הממשלה שרון לגבש מדיניות אמיתית, במקום לפרסם הצהרות סותרות ולבחור מדיניות על פי צרכיו הפוליטיים הפנימיים ה'שוטפים'. יש לקוות שמהפך זה יעודד אותו גם להתנגד לדרישות הבלתי סבירות שמציבים לנו ידידינו האמריקנים.

על אף האובדן המר של חיי חפים מפשע רבים כל כך, נראה כי אנו ממחזרים את מחדלי העבר: תמיד אנו זוכים לשיאי הפופולריות כשאנו עושים ויתורים חד-צדדיים. כך גם היה בעקבות ההתנתקות מרצועת עזה, אך למרבה הצער במקביל העלה הנשיא בוש את מחמוד עבאס למדרגת אדם "הגון" ו"שוחר שלום", למרות שזה לא פירק את תשתיות הטרור והמשיך להעלות את המפגעים המתאבדים לדרגת "קדושים מעונים".

מה שמדאיג יותר הוא שלמרות פסק הזמן הקצר הזה שבו העולם אינו משמיץ אותנו, אנו ממשיכים לערער את אמינותנו ויורים מן המותן, משמיעים איומים ריקים מתוכן ומכריזים מדי פעם על מדיניות כזאת או אחרת כדי לחזור בנו ממנה תחת לחץ.

כך, התגאה ראש הממשלה כי הרווח העיקרי מן ההתנתקות הינו מחויבות הנשיא בוש לתמוך בהמשך החזקתם של גושי ההתיישבות הגדולים בידי ישראל. הוא רק לא טרח להזכיר שלתמיכה כזו אין כמעט ערך, משום שהיא מותנית בהסכמת הפלשתינים להסדר כזה.

שרון חזר אפוא על מחויבותו לפיתוח מעלה-אדומים, וסירב להשהות את הרחבת הבנייה ביישוב שהוא למעשה אחד המחסומים בפני חלוקת ירושלים. בתגובה לכך הודיעה קונדוליסה רייס כי הדבר "עומד בניגוד למדיניות האמריקנית", והצהירה כי פעולותיה של ישראל באזור מעלה-אדומים כבר הביאו לכך שוושינגטון ניכתה חלק מהמשאבים שהיא מעניקה לישראל במסגרת הערובות להלוואותיה. שרון נרתע מיד.

באותה דרך הפכפכה, הוא גם הודיע כי ימנע מהחמאס להשתתף בבחירות ברשות הפלשתינית, אך לאחר שהנשיא בוש סירב לתמוך בו – נסוג מהודעתו. והנה, גדודי חללי אל-אקצא, הזרוע הביטחונית הרשמית של הרשות הפלשתינית, כבר קיימו בעזה מסיבת עיתונאים משותפת עם הג'יהאד האיסלאמי, וזקפו לזכותם בגאווה את הרצח האכזרי של הצעירים בגוש-עציון רק לפני זמן מה. לאחרונה אף תמכו אנשי הארגון בגלוי בקריאת נשיא איראן למחוק את ישראל מהמפה.

עבאס ניצל היטב את כניעותיו החוזרות ונשנות של שרון לדרישות האמריקנים. הוא הזדרז להכריז שבמקום לפרוק את החמאס ואת שאר ארגוני הטרור מנשקם הוא ישלבם בכוחות הביטחון של הרשות הפלשתינית. כדי להשלים את מעגל החוצפה, תבע הקוורטט מישראל לספק לכוח הזה נשק נוסף. ואז, "כדי לחזק את עבאס", דחקו בנו האמריקנים לשחרר טרוריסטים נוספים, שאותם מכנה עבאס "אסירי החופש". אין פלא שרבים מהטרוריסטים המבוקשים ביותר כיום על ידי ישראל הם אסירים לשעבר, ששוחררו בטרם עת משיקולים פוליטיים.

והמצב רק מחמיר. על אף הרצח השפל של הצעירים ליד כפר-עציון על ידי בני טיפוחיו של עבאס עצמו, תובעים מישראל הנשיא בוש, מזכירת המדינה רייס ושליח הקוורטט וולפנזון לפתוח את גבולותיה, להתיר תנועה חופשית של סחורות ואנשים בין הגדה המערבית ורצועת עזה ובין ישראל, ולאפשר לפלשתינים לעבוד בתוך גבולות הקו הירוק. נראה כי שרון הסכים לחלק מדרישות אלה, שהן כמו מרשם ללוויות נוספות של יהודים. במצב שכזה, ידידינו בחוץ לארץ, יהודים וגויים כאחד, שותקים. הם אינם יכולים לקרוא את מחשבותינו ואינם רוצים להצטייר כקיצונים יותר מממשלת ישראל עצמה.

מכיוון שהמדינה נכנסת עכשיו לתקופת בחירות, עלינו לקרוא לראש הממשלה להתארגן כראוי ולהתחיל במערכה שהתעכבה זמן רב מדי – הצגת טיעונינו באוזני העולם. עליו לחזור ולומר שאנו מוכנים לשאת ולתת על הסדר הקבע, לרבות ויתורים טריטוריאליים נוספים, אשר יהיו מבוססים על הדדיות. אולם, על הממשלה להכריז שאם הפלשתינים לא יחסלו את תשתיות הטרור במועד שייקבע, יתבטלו החובות שהטיל עלינו הקוורטט במסגרת 'מפת הדרכים', ולאחר הבחירות תחל ישראל בסיפוח הדרגתי חד-צדדי של גושי ההתיישבות הגדולים, החל באלה הסמוכים לירושלים. כן עלינו להודיע שללא ריסון הטרור, תנקוט ישראל כל אמצעי שיידרש כדי להגן על אזרחיה, לרבות הגברת הסיכולים הממוקדים של טרוריסטים.

ארגוני הטרור כבר הודיעו שבקרוב יומטרו רקטות קסאם על ירושלים ועל תל-אביב. עלינו להודיע בתוקף כי על כל רקטה שתנחת בשטח ישראל "ייושרו" השטחים שמהם נורו הרקטות, גם אם יהיו אלה שטחים מיושבים.

על אף מחדלי הפוליטיקאים בשנים האחרונות ביישום מדיניותם המוכרזת, עשוי המהפך הפוליטי כתוצאה מבחירתו של עמיר פרץ להנהגת מפלגת העבודה לסייע במיקוד השיח הפוליטי בסוגיות האמיתיות הניצבות בפני המדינה. ישראל נותרה דמוקרטיה, והפעלה נחרצת של 'כוח העם' עשויה לאלץ את הממשלה הבאה להימנע מהמחדלים הטרגיים שעלו בחיי חפים מפשע רבים כל כך בעשור האחרון.

הכותב הוא יו"ר ועדת הקשרים עם התפוצות במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann