הפוליטיקאים שלנו שוב מתריסים בצורה מחפירה נגד רצון העם. הבוחר דחה בהחלטיות את מדיניות הממשלה הקודמת של ויתורים חד צדיים לאויבינו וחוסר יכולת להגן על אזרחים תחת תקיפות טילים מתמשכות. ברוב של 65 מול 44 (להוציא את 11 המנדטים הערביים), העם הצביע בהחלטיות לטובת מה שנקרא 'המחנה הלאומי'. למרבה הצער, שיטת הבחירות הזוועתית איפשרה לקדימה לקבל מנדט נוסף אחד מאשר הליכוד. לא משום שקדימה זכתה באהדת העם, אלא משום שתומכי שמאל מסורתיים ערקו בהמוניהם ממפלגות העבודה ומרצ וסיפקו קולות לקדימה. בניגוד לכך, תחת ההנחה שבחירתו של נתניהו כראש ממשלה היא נתונה מראש, תומכים רבים של המכנה הלאומי הסיתו את תמיכתם למפלגות הימין הקטנות יותר. טענת קדימה שבכך ניתן לה המנדט להנהיג היא אבסורדית. אם היה מירוץ ישיר לראשות הממשלה, בנימין נתניהו היה מביס את ציפי לבני ללא עוררין, בהפרש קולות כפול לפחות. בדיוק לפני 12 חודשים כתבתי טור בג'רוזלם פוסט בו טענת שממשלת אחדות נדרשת בדחיפות, לא רק כדי להתמודד עם האיומים החיצוניים אלא גם כדי להתמודד עם הרפורמות הנדרשות מזמן לשיטת הבחירות ועם בעיות חברתיות אחרות שנותרו ללא מענה בשל יכולת הווטו של המפלגות הקטנות החד-מימדיות. כיום, רוב העם מכיר בצורך הקריטי בממשלת אחדות. לרוע המזל, אנו שוב חוזים בהופעה מחפירה של פוליטיקאים מיד לאחר הבחירות, המתעלמים מהתחייבויותיהם לבוחרים, וללא בושה מקדמים את האמביציות האישיות והקטנוניות שלהם מעל לאינטרס הלאומי.

ציפי לבני: שימי בצד את האגו שלך לטובת האינטרס הלאומי

Print This Post

ליבני ונתניהו

Livni should set aside her ego for the national interest

הפוליטיקאים שלנו שוב מתריסים בצורה מחפירה נגד רצון העם. הבוחר דחה בהחלטיות את מדיניות הממשלה הקודמת של ויתורים חד צדיים לאויבינו וחוסר יכולת להגן על אזרחים תחת תקיפות טילים מתמשכות. ברוב של 65 מול 44 (להוציא את 11 המנדטים הערביים), העם הצביע בהחלטיות לטובת מה שנקרא 'המחנה הלאומי'.

למרבה הצער, שיטת הבחירות הזוועתית איפשרה לקדימה לקבל מנדט נוסף אחד מאשר הליכוד. לא משום שקדימה זכתה באהדת העם, אלא משום שתומכי שמאל מסורתיים ערקו בהמוניהם ממפלגות העבודה ומרצ וסיפקו קולות לקדימה. בניגוד לכך, תחת ההנחה שבחירתו של נתניהו כראש ממשלה היא נתונה מראש, תומכים רבים של המכנה הלאומי הסיתו את תמיכתם למפלגות הימין הקטנות יותר. טענת קדימה שבכך ניתן לה המנדט להנהיג היא אבסורדית. אם היה מירוץ ישיר לראשות הממשלה, בנימין נתניהו היה מביס את ציפי לבני ללא עוררין, בהפרש קולות כפול לפחות.

בדיוק לפני 12 חודשים כתבתי טור בג'רוזלם פוסט בו טענת שממשלת אחדות נדרשת בדחיפות, לא רק כדי להתמודד עם האיומים החיצוניים אלא גם כדי להתמודד עם הרפורמות הנדרשות מזמן לשיטת הבחירות ועם בעיות חברתיות אחרות שנותרו ללא מענה בשל יכולת הווטו של המפלגות הקטנות החד-מימדיות. כיום, רוב העם מכיר בצורך הקריטי בממשלת אחדות.

לרוע המזל, אנו שוב חוזים בהופעה מחפירה של פוליטיקאים מיד לאחר הבחירות, המתעלמים מהתחייבויותיהם לבוחרים, וללא בושה מקדמים את האמביציות האישיות והקטנוניות שלהם מעל לאינטרס הלאומי.

לזכותו של נתניהו ייאמר כי הוא מכיר בצורך בממשלת אחדות. למרות הכעס בתוך מפלגתו שלו והכעס מצד חלק משותפי הקואליציה הפוטנציאליים שלו, הוא הציע לקדימה – באורח מעורר כבוד – מספר תיקים שווה לליכוד בממשלה. אולם לציפי לבני הייתה החוצפה לדרוש רוטציה בראשות הממשלה, כאילו הקולות חולקו באופן שווה בין אלה המאמצים את המדיניות שלה לבין אלה התומכים במחנה הלאומי.

כדי לסבך עוד יותר את העניינים, אביגדור ליברמן מישראל ביתנו ניסה למנף את מעמדו בכך ש'שיחק' בשתי המפלגות זו נגד זו. קיימת אפוא סכנה אמיתית שאם האינטריגות האנוכיות ימשיכו, הממשלה החדשה תהפוך שוב לתלויה בחסדיהם של ממשלות קטנות המונעות רק על ידי האינטרסים הצרים שלהן.

אם זה יקרה, המדינה עשויה לעמוד מול מערכת בחירות נוספת.

השנים הקרובות עשויות לקבוע את עתידה ארוך הטווח של המדינה היהודית. האתגר המיידי ביותר שלנו הוא האיום הקיומי הנשקף לנו מהתגרענותה של איראן. נושא זה לבדו מספיק כדי לדרוש ממשלה רחבה שתאפשר השגת קונצנזוס לאומי רחב ככל האפשר.

נתניהו הוא פרגמטי וימשיך במשא ומתן לשלום. אבל שלא כמו קודמיו, הוא התחייב שלא יתפשר בנושא גבולות שניתן להגן עליהם ולא יבצע וויתורים נוספים ללא הדדיות. הוא גם צפוי לחזק משטר של הרתעה הדרוש כדי להגן על אזרחים ישראלים. באווירה כזו, ממשלה צרה תחזק את אויבינו ותגביר את הסכנות העומדות מולנו. בנוסף, אנו זקוקים לחזית אחידה מול הדרישות והלחץ שגם ידידינו יבקשו להפעיל עלינו. בעוד שעדיין ישנה תקווה שארה"ב תחת אובמה תמשיך במדיניותה, ישנם כבר רחשים ומסרים המספקים מקור לדאגה. זה כולל גם את ההחלטה האומללה להמשיך את המעורבות האמריקנית בועידת דרבן 2, ומספר הערות מבהילות מצידו של שליחו של אובמה למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל, המסמנות שינוי מדיניות משמעותי באופק. ללא ספק, הממשלה החדשה עשויה להיות מחויבת לעמוד מול לחצים מצד ידידים וגם מצד אויבים. בתקופה שכזו יהא זה הרסני להמשיך עם ממשלה בה החלטות שמשפיעות על יחסינו המורכבים עם הממשל האמריקני החדש ייקבעו על ידי רוב דחוק, הנתון לווטו מצד המפלגות הקטנות.

ממשלת אחדות רחבה הנשלטת בידי שתי המפלגות הגדולות תספק גם קרקע משותפת ליצירת מדיניות למזעור ההשפעות המשבר הכלכלי העולמי מבלי ליפול לסחטנות המסורתית מצד המפלגות הקטנות.

ממשלה שכזו תוכל גם ליישם רפורמות בשיטת הבחירות כדי לייצב את המערכת ולמנוע ממפלגות קטנות וחד-מימדיות להטיל וטו על שינויים להם אנו זקוקים נואשות.

הממשלה תוכל להבטיח שישראלים שאינם יהודים לפי ההלכה יוכלו למסד את קשרי הנישואים שלהם. היא תוכל להתגבר על המחסומים האכזריים בפני גיור אמיתי שנכפו על העם בידי בתי הדין הדתיים הנשלטים בידי החרדים. היא תוכל לבחון מחדש את ההשתמטות החרדית מגיוס, ליצור צורה של שירות לאומי לכל אזרחי ישראל ולפחות לספק הטבות לישראלים שמשרתים בצה"ל.

היא גם תוכל ליישם את מחויבותו של נתניהו לשדרג את מערכת החינוך ולשלב בו יותר מורשת יהודית ותכנים ציוניים.

ניתן יהיה לטפל בבעיית ההקצנה המתגברת של ערבים ישראלים בצורה רציונאלית. אין שום דבר 'גזעני' בהעמדת אזרחים ישראלים לדין אם הם מעורבים בפעילות בגידה, בפרט בעתות מלחמה. אם הדבר ילווה גם במאמצים להעלות את רמת החיים של אזרחי ישראל הערבים, תוכנית כזו עשויה להיות מאומצת בידי רוב הישראלים.

אלה רק מספר נושאים בוערים שרק ממשלת אחדות עם בסיס רחב תוכל ליישם בהצלחה.

חלק הארי מנציגי קדימה לכנסת מורכב מאנשי ליכוד לשעבר. אם לומר זאת באנדרסטייטמנט, עקרונותיהם הפוליטיים בעבר הוכחו כגמישים למדי ואין למעשה שום מכשול אידיאולוגי עבור הרוב הגדול למצוא שפה משותפת עם עמיתיהם לשעבר ולהצטרף לממשלת אחדות.

הדרך שבה אנשי קדימה ששירתו בעבר תחת נתניהו מתייחסים לעמיתיהם לשעבר במפלגה כקיצוניים ימניים היא מוזרה למדי. למעשה, חברי קדימה מרכזיים כמו שאול מופז וצחי הנגבי היו נוטים יותר ימינה פוליטית מאשר חבר כנסת ממוצע מהליכוד.

זה ודאי הזמן עבור חברי קדימה לשים את האינטרס הלאומי בראש סדר העדיפויות וליצור ממשלת אחדות רחבה כדי לספק לעם ישראל את המנהיגות לה הוא ראוי.

ציפי לבני, בין דפי ההיסטוריה את תירשמי כ'מקלקלת' אדירה מתוך אגו אישי בלתי הגיוני אם תדחי את ההזדמנות הזו ליטול תפקיד קונסטרוקטיבי ולתרום להשגת ביטחון ויציבות הדרושים כל כך לאומה.

יהיה זה מעשה של בגידה לאומית אם תטרפדי אישית את ההזדמנות הזו ליצור ממשלת אחדות לאומית ציונית אמיתית שסוף כל סוף תוכל להתמודד בצורה קונסטרוקטיבית עם הבעיות הבוערות העומדות מול האומה מבית ומחוץ. עכשיו הוא הזמן עבורך להתייצב ולהשפיע.. אל תמיטי ייאוש על תושבי ישראל.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann