ציפי לבני: התפטרי עכשיו

Print This Post

ציפי לבני

Tzipi Livni should resign now

התפרצותה חסרת התקדים של מנהיגת האופוזיציה ציפי לבני כנגד ראש הממשלה נתניהו אל מול קהל אמריקאי מחייבת קריאה מצידה של קדימה להתפטרותה המידית מתפקיד יו"ר המפלגה.

התבטאותה של לבני הייתה בלתי מוסרית. בעבר, אני לקחתי חלק בקריאות המפצירות הן בראש הממשלה והן במנהיגת האופוזיציה להניח בצד את שאיפותיהם האישיות והפוליטיות וליצור ממשלת אחדות על מנת לקדם את האינטרס הלאומי. ואולם, התפרצותה האחרונה של לבני חוצה את כל הקווים האדומים והופכת את הדבר לבלתי אפשרי.

בראיון מקיף שנערך עם ג'יימס בנט, עורכו רב ההשפעה של כתב העת 'האטלנטי' (The Atlantic) ועם ג'פרי גולדברג, עיתונאי אמריקאי יהודי בולט, לבני שיבחה במפורש את הנשיא אובמה על כך שהוא מפעיל לחץ על ראש הממשלה נתניהו ועודדה ללא בושה את הממשל האמריקאי להגביר את הלחץ על הממשלה הישראלית.

היא הרחיקה לכת יותר מכך, ובהערה שתצטער עליה בעתיד אפילו הזכירה את נושא הנאמנות הכפולה הרגיש, אשר היווה רכיב מרכזי בקמפיינים אנטישמיים קודמים.

לבני רמזה כי ראש הממשלה נתניהו יוצר סיטואציה אשר עלולה לסכן את יהודי ארה"ב כיוון שייכפה עליהם לבחור בין הצדדים. מנהיגת האופוזיציה הישראלית אמרה "ראש הממשלה, במכוון או שלא במכוון, שם את האמריקאים בסיטואציה מסובכת ביותר… שבה הם צריכים לבחור בין הצדדים, והם לא רוצים להיות בסיטואציה הזו". היא המשיכה ואמרה כי "זה סיוט בגלל שאנו בעצם נמצאים באותו הצד… אנו לא יכולים להרשות לעצמנו את זה. זהו משהו חדש. זה הכריח את יהודי ארה"ב לבחור צד".

אנו לא זקוקים ללבני שתאמר לנו כי יהודי ארצות הברית רוצים נואשות להימנע מעימות עם נשיאם בנוגע לישראל. זהו אכן סיוט עבורם.

אך לבני בעצם אומרת שנתניהו צריך היה להיכנע בנוגע לנושאים ביטחוניים בסיסיים ולהפוך לצמית של ממשל אובמה. או לחילופין, היא מייעצת ליהודים האמריקאים לטמון את ראשם בחול ולא ליישם את זכותם הדמוקרטית כאזרחי ארה"ב להביע את חוסר שביעות רצונם במידה והם מרגישים כי נשיאם מתנהג באופן בלתי הוגן כלפי ישראל.

מקוממת עוד יותר היא העובדה כי לו הייתה לבני ממלאת את תפקיד ראש הממשלה, מלבד הבדלים אפשריים בניואנסים זניחים, גם היא הייתה מחויבת להימנע מהלחצים החד-צדדיים הכבדים אשר נכפים על המדינה היהודית על ידי הנשיא אובמה. אכן, כאשר מניחים בצד את הסמנים הקיצונים הימניים והשמאליים שבליכוד ובקדימה, אין במציאות הבדלים אידיאולוגיים מהותיים המפרידים בין המפלגות.

ציפי לבני אמרה ל- The Atlantic כי היא משמרת את הערכים הרוויזיוניסטים של הוריה, אשר היו חסידים מסורים של מנחם בגין.

בתקופה שלפני 1967, בגין ומפלגתו זכו ליחס מבזה מצד ממסד העובדים המפא"יניקי, אשר הפלה אותם ביד רמה והתייחס אליהם כמנודים. ואולם, כאשר היה בחו"ל ונשאל לגבי מדיניות הממשלה על ידי יהודים ולא-יהודים כאחד, לבגין הייתה תשובה שגורה בפיו. 'אני ישראלי נאמן וממלא את תפקיד מנהיג האופוזיציה. כאשר אני נוסע לחוץ לארץ, לעולם איני מגנה את מדיניות ממשלתי. חילוקי הדעות הפוליטיים שלנו ינוהלו בישראל ויוכרעו בבחירות על ידי העם הישראלי'.

ייאמר לזכותו כי בתקופת היותו באופוזיציה, ובעיקר במהלך מלחמת לבנון והעימות בעזה, הציע נתניהו את שירותיו לממשלה ותרם תרומה משמעותית להצגת טיעוניה של ישראל בעולם.

כיום אנו עומדים בצומת דרכים. אנו עומדים בפני איומים קיומיים אמתיים בזמן ששכנינו מחמשים עצמם בכלי הנשק הקטלניים ביותר, אותם הם מכוונים כנגד מרכזי האוכלוסייה העיקריים שלנו. שכנינו הערבים נסחפים להפרעות לסדר הציבורי אשר מובילות להתחזקותם של אלמנטים אסלאמיים פונדמנטליסטיים, וכך נוצר איום אפילו על הסכמי השלום הוותיקים שלנו עם מצרים. ובנוסף, יש לנו נשיא אמריקאי אשר עושה את מרב המאמצים לרצות את אויבנו בעודו מפעיל לחץ מקסימלי עלינו.

אין ספק כי כעת הגיע הזמן בו על הפוליטיקאים להניח בצד את האינטרסים המפלגתיים, הפוליטיים והאישיים המלוכלכים שלהם ולהתאחד לטובת העם. כוחו של העם מובע כעת ברחובות על מנת לגרום לפוליטיקאים שלנו להקדיש תשומת לב רבה יותר לרווחת העם ולצרכי החברה, ועלול להצליח בסופו של דבר להוביל לתוצאות חיוביות. אך זעם ציבורי דומה צריך להיות מופנה כלפי פוליטיקאים כמו ציפי לבני המתעלמים מן האיומים העומדים מול קיומנו וממשיכים לקדם את סדר היום האישי שלהם. אילו הייתה לנו מערכת אלקטורלית אחראית יותר שבה יכולנו לספק שכר ועונש לנציגינו, הפוליטיקאים לא היו מרשים לעצמם להתנהג באופן מחפיר שכזה.

[email protected]

פורסם לראשונה בישראל היוםCopyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann