איזי ליבלר

ציפיות לראש השנה

שופר

Rosh Hashana expectations [1]

ראש השנה הוא תקופה של תשובה- של חשבון נפש ובחינת אירועי השנה החולפת במטרה לשפר את התנהגותנו ולהעצים את הסטנדרטים המוסריים שלנו לקראת השנה הקרבה.

למרבה הצער, סקירה של ה- 'אנוס הוריביליס' (השנה הנוראית) תשע"א היא פעולה מטרידה וקודרת.

כפי הנראה, אנו מבודדים כיום גלובאלית יותר מאשר בכל תקופה בעבר. הגרעין האיראני ממשיך לאיים ולבשר רעות; האביב הערבי, כפי שנחזה על ידי רבים מאתנו, הפך לחגיגת שנאה פופולארית ואנטי-ישראלית בקרב אסלאמיים אכזריים; האו"ם ממשיך להסב לנו מכה אחר מכה; אנו נזנחנו לאנחות על ידי האירופאים; האנטישמיות הגלובאלית מתעצמת ללא הרף; ועל אף הצהרות רשמיות הטוענות להיפך, יחסינו עם ממשלו של אובמה בכי רע.

נשמע קודר? ואולם- בלי להתעלם מהחומרה ומהסכנות המתעוררות מהתדרדרות היחסים עם טורקיה של ארדואן ומצרים שלאחר מובארק- לא הרבה השתנה באמת.

המנטרות שעליהן חזרנו בעבר בנוגע לשלום עם שכנינו היו תמיד הזויות. אפילו במהלך הסכמי אוסלו, בעת שביצענו וויתורים חד-צדדיים במרדף אחר "תהליך שלום בלתי הפיך", הטרור ופיגועי ההתאבדות נותרו חלק ממנת יומנו והעוינות האנטי-ישראלית הגלובלית יצאה בסך הכול להפסקה זמנית. האיום למתקפה גרעינית על ישראל הוא אכן אמתי ביותר, אך ככל הנראה אינו חמור יותר מאשר האיום על כל עיר מערבית מרכזית. האמת העגומה היא כי העולם כולו הפך להיות מקום מפחיד הרבה יותר.

ואולם, בפן החיובי, עלינו לציין כי צה"ל של היום הוא חזק יותר מאשר בכל זמן בעבר. ייתכן והוא הפגין פגמים כלשהם בעימותים כנגד פעילי טרור בלבנון ובעזה, אך העולם הערבי מודע באופן מלא לתגובה ההרסנית הפוטנציאלית שאותה מסוגלת ישראל להנחית במידה ותעומת עם איום קיומי אמתי.

באשר לארה"ב, נדמה כי שכחנו כי עוד הרבה לפני ימי אובמה, עמדנו בפני בעיות קשות להתמודדות עם ממשלים קודמים- רפובליקנים ודמוקרטים כאחד.

ואמנם היום, מעמדנו בקרב האומה האמריקאית מעולם לא היה טוב כל כך, וזאת על אף שנזנחנו על ידי ליבראליים רבים. לעובדה זו ישנה חשיבות מכרעת, כיוון שלמרות שהתדרדרה בזירה הגלובאלית תחת ממשל אובמה, ארה"ב היא עודנה מעצמת העל הגדולה בעולם ובת-בריתנו המרכזית. ונאומו הפרו-ישראלי המרשים של אובמה בעצרת הכללית של האו"ם בשבוע שעבר הפגין כי מדיניותו של נתניהו, בשילוב מחאותיהם של יהודי ארה"ב ברמה העממית, נחלו הצלחה.

אנו יכולים לשאוב סיפוק גם מן העובדה כי, באופן כללי, ניהול המשברים של נתניהו ביחסי החוץ היה אחראי ואפקטיבי ביותר, וזאת על אף הביקורות התקשורתיות המתמשכות לפיהן הוא היה חזק מדי או חלש מדי. על אף שהוא שולט על קואליציית ימין, נתניהו השיג קונצנזוס רחב בקרב העם והצליח להזיז את הממשלה אל עבר עמדות מרכזיות.

עובדה חיובית נוספת הינה כי הכלכלה שלנו איתנה באופן יוצא דופן. בניגוד מוחלט להפיכות הכלכליות הגלובליות, חוסר התעסוקה והורדה ברמות הדירוג, הכלכלה שלנו פורחת, אחוזי האבטלה ברמתם הנמוכה ביותר ודירוגנו הבינלאומי אפילו הועלה. תעשיית ההייטק שלנו שניה רק לזו של ארה"ב.

עם זאת, בזמנים סוערים שכאלו קיים צורך דחוף באחדות חזקה יותר. על מנת ליישם צורך זה, חלומנו הוא כי המפלגות הפוליטיות הציוניות מן הזרם המרכזי תוכלנה להניח בצד את חילוקי הדעות הפוליטיות הטריוויאליות שלהם וליצור ממשלת אחדות לאומית. בטווח הקצר, הסיכוי להתרחשות שכזו הוא נמוך, ובעיקר בעת שמנהיגת מפלגת העבודה החדשה, שלי יחימוביץ', שוחקת ככל הנראה חלק משמעותי מן התמיכה בקדימה. אך יצירתה של ממשלה שכזו תפעל לטובתו של האינטרס הלאומי ועלינו להמשיך לשאוף אל מטרה זו.

אנו יכולים לפנטז כי ממשלת אחדות לאומית שכזו תוכל לכפות אחריות ממשלתית אשר תחייב את השרים לאמץ את החלטות הרוב ותאפשר לממשלתנו לדבר בקול אחד. היא תוכל לטפל בזריזות בחולשה המבנית של מערכת הבחירה שלנו, אשר מאפשרת למפלגות קטנות וחד-ממדיות להפעיל מינוף מוגזם לרעתה של האומה. היא תאפשר כוח לבוחרים למתן שכר ועונש למעומדים אשר כיום נותנים דין וחשבון רק למפלגתם, וגם תעודד אנשים מוכשרים יותר לשקול את כניסתם לפוליטיקה.

במתווה זה, תוכל הממשלה להתמקד בקור רוח ובאופן קונסטרוקטיבי בנושאים החברתיים אשר הועלו על הפרק ברחבי המדינה בהפגנות ציבוריות בחודשים האחרונים. היא תוכל ליצור תכניות אסטרטגיות ארוכות טווח במקומן של פתרונות 'פלסטר' זמניים, כולל רפורמות שהיו צריכות להתרחש מזמן במערכת החינוך הזקוקה נואשות לשדרוג. התגמול הנוכחי העלוב למורים, רופאים, אחיות ולעובדי הסקטור הציבורי יוכל לעבור שינוי על מנת לשקף את התפקיד הקריטי שהם משחקים בתרומה לקידום החברה.

בערב ראש השנה תשע"ב, אין להכחיש כי אנו מבודדים בזירה הבינלאומית ועומדים בפני אתגרים משמעותיים. אך עלינו לרסן את נטיותינו המזוכיסטיות, לפטור את הבכיינים ואת המקוננים ולא להיכנע לנבואות של גוג ומגוג.

אנו לבטח איננו מעוניינים לחזור לתקופת 1967 טרם מלחמת ששת הימים, אז נהנינו מ-"אהדתו" של רוב העולם אשר האמין כי אנו עומדים בפני השמדה. כיום, ההיפך הוא הנכון, וחלק גדול מן הטינה כלפינו נובעת מן העובדה שאנו נתפסים כחזקים מדי ומצוידים היטב מספיק על מנת להתגונן מאיומים קיומיים מידיהם של אויבינו. אם מחירה של הפופולאריות דורש מאתנו להיות חלשים, כולנו נוותר ללא היסוס על תמיכה ציבורית גלובאלית.

ניתן היה לקוות גם כי ראש ממשלתנו ידבר באופן תדיר יותר עם האומה. עליו להתאמץ ללכת בעקבותיו של מורה דרכו, מנחם בגין, וכן בדרכם של קודמיו כגון דוד בן גוריון וגולדה מאיר, אשר נאומיהם לאומה וקריאותיהם לאחדות בזמני משבר תרמו תרומה נכבדת להעלאת המורל הלאומי והביטחון העצמי. נתניהו ניחן ביכולת תקשורתית נעלה אותה הוא הפגין לטובתה של ישראל בעת ביקורו המוצלח ויוצא הדופן בארה"ב, שם זכה לתמיכה דו-מפלגתית נלהבת בקונגרס, וגם בשבוע שעבר כאשר הציג את עמדתה של ישראל בעצרת הכללית של האו"ם. עליו להפעיל את היכולות הללו על מנת לפנות באופן ישיר לאומה.

אלו אשר נולדו לאחר קום מדינת ישראל הינם הדור הראשון של יהודים בעלי עוצמה מזה 2000 שנים. חשוב כי אנו נמחיש לישראלים הצעירים את האווירה אשר שררה במהלך השואה, טרם קיומה של מדינה יהודית, כאשר יהודי אירופה התחננו נואשות בפני מדינות בתקווה כי יפתחו את שעריהן ויאפשרו להם להינצל מהשמדה בידי הנאצים. בהיעדרה של מדינה יהודית, שוב יהיה עלינו להסתמך על רצונם הטוב של אחרים.

עלינו להכיר תודה על כך שאנו וצאצאינו הננו הדורות היהודיים בעלי הזכויות הרבות ביותר אשר חיו מאז היציאה לגלות לפני 2000 שנה, ואנו אדונים לגורלנו שלנו. עלינו להזכיר לעצמנו כי מדינתנו היא נס, ועם כל חולשותיה ופגמיה היא ממשיכה להוות את אחד מסיפורי ההצלחה הגדולים בכל הזמנים.

על כן עלינו להודות לקדוש ברוך הוא, להתפלל לאחדות, לחזק את המורשת היהודית שלנו ולהסתכל אל העתיד עם הנחישות והגאווה הנובעות מהידיעה שעם ישראל חי.

[email protected] [2]