איזי ליבלר

צביעותן של הכנסיות הפרוטסטנטיות

anti-israel

The Hypocritical Protestant Churches [1]

קריאה שהושמעה לאחרונה הדוחקת בקונגרס לבחון מחדש את התמיכה הצבאית בישראל, אשר מקורה בקבוצה של מנהיגים נוצריים פרוטסטנטים, מהווה דוגמה מבחילה להפעלת סטנדרטים כפולים כנגד היהודים וכנגד ישראל, וזאת תחת מעטה של אדיקות וצביעות מתחסדת.

בין החתומים על היוזמה נכללים מנהיגים לותרניים, פרסביטריאניים, מתודיסטים וכן 'המועצה הלאומית לכנסיות'. על אף שבשורות המאמינים של הכנסיות הללו ישנם תומכים רבים של ישראל אשר אינם מודעים לפעילויות אלו, מנהיגיהם האנטי-ישראליים בוודאי לא הגבילו עצמם בנקיטת פעולה זו, וזאת למרות מודעותם לתפקיד ששיחקו כנסיותיהם בדמוניזציה, ברדיפה וברציחתם של יהודים ב-2000 השנים האחרונות.

ניתן להתפתות ולומר כי חלק מהמנהיגים הלותרניים הנוכחיים ירשו את הארס האנטישמי של מייסדם מן המאה ה-16, מרטין לותר, אשר לאחר כישלונו בהמרת דתם של היהודים, קרא למאמיניו לרצוח את "התולעים הרעילות ומפיצות הארס" הללו וכן להצית את בתי הכנסיות ובתי הספר שלהם. כל שעשו הוא לכוון מחדש את הדיבוק האנטישמי שלו אל עבר המדינה היהודית במקומם של יהודים בודדים.

הקבוצות הנוצריות הפרוטסטנטיות הללו חולקות אמונה משותפת בדחיקת הברית הישנה לטובתה של החדשה, וזאת בניגוד בוטה לנוצרים האוונגליסטים, אשר דוחים גישה זו ואינם מאמינים כי גלות נצחית מהווה ענישה ליהודים על ידי האל בשל דחייתם את הנצרות.

תזמונה של עתירה זו לקונגרס להפסקתה המידית של התמיכה בישראל מעצימה את הזדוניות שבה. ישראל ניצבת כיום בפני איומים גדולים יותר לקיומה מאשר בכל תקופה מאז הקמתה. זוהי המדינה היחידה בעולם אשר המדינות השכנות לה היו פותחות כבר מחר במלחמה המיועדת להשמדתה- וזאת אילו היו חשים שבאפשרותם לנצח בה.

זוהי תקופה בה איראן גרעינית מהווה איום פוטנציאלי לקיומה של ישראל; תקופה בה הפונדמנטליזם האסלאמי הרחיב את השפעתו ומאיים על ביטחונה של ישראל בכל גבולותיה; בה 'האחים המוסלמים' האנטישמיים, מקימי החמאס, מחזיקים במושכות הכוח במצרים ומאיימים לערער את הסכם השלום עם ישראל; בה אל קאעידה פועל בחופשיות בחצי האי סיני ומאיים על אזרחי ישראל; תקופה בה בן חסותה של איראן, חיזבאללה, מכוון אלפי טילים אל עבר מרכזי האוכלוסייה העיקריים של ישראל; בה חמאס ממשיך לשגר טילים כנגד אזרחים ישראליים תמימים; תקופה בה סוריה שרויה במלחמת אזרחים עקובה מדם בין אל קאעידה, קבוצות ג'יהאדיסטיות והעלאווים של אסד, אשר במסגרתה כבר נהרגו 30,000 בני אדם.

נשאלת השאלה, האם זהו הזמן המתאים ל"נוצרים" לקרוא לקונגרס להגביל את התמיכה הצבאית במדינה היהודית המותקפת?

הם מנסחים את גישתם בהתחסדות מרומה, תוך טענה כי הם מבקשים "לסייע בבנייתה של חברה אזרחית שלווה ועמידה" וכן "מבקשים שלום הוגן עבור הישראלים והפלסטינים"- וזאת על אף העובדה שהם עמדו בחזית הקמפיינים הקוראים ל-BDS (חרם, הימנעות מהשקעות וסנקציות) כנגד המדינה היהודית.

התנהגותם מצביעה על ישראל בתור המכשול לשיחות השלום. ואולם, ראש הרשות מחמוד עבאס הוא שסרב להתדיין עם הישראלים, וזאת אפילו לאחר שנתניהו הפעיל את הקפאת הבנייה חסרת התקדים בת 10 החודשים בהתנחלויות, תוך ניסיון עקר להביאם לשולחן המשא ומתן.

מנהיגי הכנסייה התלוננו במרירות על ההתנחלויות, אשר מעבר לגושים המרכזיים מהווים אחוז זניח של הגדה המערבית. הם מתעלמים בנוחות מן העובדה כי שני ראשי ממשלה ישראליים הציעו לרשות את הגדה המערבית רובה ככולה, אך הצעותיהם נדחו על הסף מבלי לזכות להצעה נגדית. כמו כן, הם מתעלמים מן האירועים שהגיעו לאחר נסיגתה החד-צדדית של ישראל מרצועת עזה, אשר בה הפכו השטחים המפונים לעמדות שיגור טילים לעומקה של ישראל.

יתר על כן, רגישויותיהם ה"נוצריות" לא הוטרדו על ידי ההסתה והשנאה האנטישמית האכזרית, כמו גם קידושם של טרוריסטים רצחניים, אשר מקורם אינו רק החמאס אלא גם הרשות עצמה, בעת ששניהם ממשיכים עד היום להכחיש כי ישנו כל קשר יהודי לירושלים.

אם כל זה אינו מספיק, התנהגותם הביזארית של נוצרים אלו מוחרפת על ידי עיוורונם וחוסר רגישותם בכל הקשור לפגיעות ברעיהם הנוצרים באזור. במצרים, בערב הסעודית, בפקיסטן, באיראן ובמרבית המדינות המוסלמיות, חופש פולחן של כל דת שאינה האסלאם נמנע באופן מוחלט. הנוצרים נרדפים ללא הרף, ולא עובר יום שבו לא מתקבלים דיווחים על פוגרומים ורציחות המכוונים כנגד בני המיעוט הנוצריים, ובמיוחד כנגד הנוצרים הקופטים במצרים. עשרות אלפי נוצרים נמלטו ממדינות ערב בכל פעם שהמוסלמים תפסו את השלטון.

האם הם אינם מודעים לעונש המוות המחויב ע"י תורת המשפט האסלאמית במקרים של המרת דת האסלאם בנצרות או בכל דת אחרת? או לעונשי המוות על חילול הקודש הנגזרים שוב ושוב על כופרים?

אך ל"נוצרים" הללו ישנה החוצפה לקרוא לקונגרס להגביל את התמיכה הצבאית בדמוקרטיה הבודדת והמדינה היחידה באזור בה נהנים נוצרים ובני דתות אחרות מחופש פולחן מובטח. מדינה בה ניתן למצוא נוצרים בכל שכבות החברה הישראלית, בין השאר בכנסת, בבית המשפט העליון ובאקדמיה.

ואולם, כאשר נטען כי קבוצת הנוצרים הזו מוטה כנגד ישראל או מונעת על ידי אנטישמיות, הללו יטענו בהצטדקות כי כל מבוקשם הוא צדק בעבור הפלסטינים הסובלים תחת הכיבוש הישראלי. הם מתעלמים בנוחות מן העובדה כי בהינתן ביטחון, רוב רובם של הישראלים ישאפו להפריד עצמם מן הפלסטינים, והם כלל אינם מעוניינים לשלוט בהם.

לזכותם, מרבית המנהיגים היהודים-אמריקניים השיבו בזעם ובמרירות להפגנה פרימיטיבית זו של סטנדרטים כפולים כנגד המדינה היהודית.

נשיא ה-JCPA (המועצה היהודית לענייני ציבור), הרב סטיב גוטוו, האשים את החותמים על היוזמה בכך שהם "מנותקים מערכי הזרם המרכזי". הוא הוסיף "אנו ממתינים בכיליון עיניים ליום בו מנהיגי הכנסיות הללו ייסוגו מן העיסוק המטריד בפגיעה בישראל, תוך אימוץ גישה לקידום השלום אשר מטפחת פיוס במקומו של עימות".

'כנסת הרבנים', הארגון הבינלאומי של הרבנים הקונסרבטיביים, הצהיר כי התנהגות חסרת רגישות ומשוחדת זו מצד הקבוצות הנוצריות מהווה הכרח לבחינה מחדש של הפעילויות הבין-דתיות של הארגון.

כמו כן, הם קבעו כי מלבד הסטנדרטים הכפולים שהופעלו בקריאה זו לקונגרס, תזמונה של היוזמה הזו במהלכם של החגים היהודיים והיעדרה של כל התייעצות מוקדמת מהווה "הפרת אמונים מבישה", הפוגעת בערכו של שימור הדיאלוג הבין-דתי עם קבוצות עוינות שכאלו.

ציון לשבח מגיע גם לאייב פוקסמן והליגה נגד השמצה, אשר נסוגו מהשתתפות באירוע בין-דתי ב-22 לאוקטובר בו צפויים להשתתף נציגי הארגונים הללו. כמו כן, הם קראו לקבוצות היהודיות הנותרות להימנע מהשתתפות.

בעידן שלאחר השואה, בו ישראל והעם היהודי כבר אינם חסרי כוח, איננו צריכים עוד להשפיל עצמנו על ידי השתתפות בפלטפורמות משותפות עם אותם זרמים בנצרות אשר מתנהגים כלפי המדינה היהודית כפי שהתנהגו אבותיהם כלפי יהודים בימי הביניים.

למרבה המזל, ישנם אינספור נוצרים אחרים, כגון האוונגליסטים הרבים האוהבים בחירוף נפש את המדינה היהודית והקתוליים המושפעים על ידי הנוסטרה אטאטה של מועצת הוותיקן מ-1965 ואשר הפגינו את תמיכתם החזקה בישראל.

[email protected]