פרישתו של אייב פוקסמן – סופו של עידן

Print This Post

British-American Flag English

לאחרונה קיבלתי שיחה מאייב פוקסמן, מנכ"ל הליגה נגד השמצה, בה נזף בי על שלא התייעצתי אתו לפני שמתחתי ביקורת פומבית על דברים שאמר. לאחר חילופי דברים קשים, סגר עלי פוקסמן את הטלפון בזעם. אין בליבי חרטה על הביקורת שהטחתי בו, היות ודבריו היו בעיני לא ראויים. יתר על כן, לאחר חילופי דברים מסוג זה, ובנסיבות שגרתיות, הייתי נעלב עד כדי כך משיחה כזאת עד כדי כך שהיחסים בינינו היו מגיעים לסיומם באותו רגע.

אך אלה אינם פני הדברים כאשר באייב פוקסמן עסקינן. על אף המרחק הגיאוגרפי האב המפריד בינינו, בין אייב לביני ישנה חברות חמה בת כמעט 40 שנה. היא נולדה בביקורו באוסטרליה בשנות ה-60, כאשר מונה למנהל המחלקה הבינלאומית של הליגה נגד השמצה.

פרישתו של פוקסמן בגיל 75 מסמלת את סופו של עידן. הוא היה אחד מאחרון המנהיגים הוותיקים של הקהילה היהודית האמריקנית ששורשיו נטועים בשואה. כילד באותה תקופה, הוריו של פוקסמן שמו אותו למשמרת בידיה של אומנת נוצרייה בווילנה. זו הטבילה אותו והפכה אותו לחלק מן הכנסייה הקתולית. ואולם, בדרך נס, התאחד פוקסמן עם הוריו לאחר סיום המלחמה.

עלייתו המטאורית של פוקסמן בליגה נגד השמצה אפשרה לו להפוך לאחד ממנהיגי יהדות ארצות הברית שהיה מעורב בכל היבט של חיים יהודיים בזירה הבינלאומית ואף בנעשה בישראל. ב-20 השנים האחרונות, הייתה לפוקסמן השפעה יותר משמעותית על העם האמריקני מאשר לכל מנהיג יהודי אחר. הוא ניהל את ארגונו בצורה אוטוקרטית ואף הואשם בכך שיצר מעין פולחן אישיות סביבו מאחר והוא סירב לטפח לעצמו יורש.

פוקסמן ראה את עצמו כפרגמטיסט יותר מאשר כאידיאולוג, אך עדיין ניתן לומר עליו שהוא אמריקני ליברלי בכל רמ"ח איבריו. ואולם, בניגוד לעמיתים רבים של פוקסמן מימינו אנו, ערכיו היהודיים ואהבתו ומחויבותו העמוקות לישראל היו תמיד בלב תפיסת עולמו ושימשו לו מצפן מוסרי.

אישיותו הצבעונית, סגנונו הרגשי, ונטייתו לירות מהמותן מייחדים אותו מכל שאר המנהיגים היהודיים האמריקניים. תגובותיו הבלתי-צפויות עמדו לעיתים בסתירה הן לעמדותיהם של שמרנים והן לעמדותיהם של ליברלים. תכונתו זו –היותו בלתי ניתן לחיזוי – הייתה לפוקסמן עקב אכילס מחד אך  מאידך גם חלק בלתי-נפרד מן הקסם והכריזמה שלו.

תחת הנהגתו של פוקסמן, הליגה נגד השמצה – ארגון בן ה-103 שנים – צמח לארגון עצום-ממדים, בעל תקציב של כ-60 מיליון דולר בשנה וצוות עובדים המונה כ-300 איש ב-27 משרדים ברחבי ארצות הברית. ככלל, הארגון דבק בעמדות ליברליות ובכך שיקף את עמדותיהם של מרבית יהודי ארצות הברית.

אולי יהיה זה לא ראוי להפחית מן ההישגים הרבים של הליגה נגד השמצה בהזכירי את חולשותיה. אך בתקופה האחרונה גוברים החששות הלגיטימיים של יהודים רבים על כך שמאמציה פחות ופחות מתמקדים במשימתה העיקרית – המאבק באנטישמיות – והיא מרחיבה את פעילותה ועוסקת יותר ויותר בקידום מטרות ליברליות אוניברסליות. ישנו מאמץ מודע בליגה להתמסר לרעיון של "תיקון עולם" ובכך לפנות ליהודים אמריקניים שתרבותם מבכרת את האוניברסלי והלא-יהודי על פני ערכים, נושאים ואתגרים הקשורים ליהדות ולישראל. נושא זה הפך אקוטי במיוחד בתקופה האחרונה, בתקופה בה העולם היהודי עומד בפני צונאמי של אנטישמיות ואנטי-ישראליות.

לעיתים, פוקסמן עצמו נטה להמעיט בערך האיום של האנטישמיות החדשה, המהווה את האיום המרכזי כלפי העם היהודי בימינו. אנטישמיות זו היא פרי יצירתם של השמאל הרדיקלי ומוסלמים אנטישמיים והיא חמורה הרבה יותר מן האנטישמיות המסורתית שמקורה בימין הקיצוני, ניאו-נאצים, ונוצרים שונאי-יהודים.

בחודשים האחרונים פוקסמן התבטא מספר פעמים בצורה ביקורתיות כלפי ממשלת ישראל, באופן שהעלה את חמתם של תומכי ישראל רבים. למרות שגיניתי התבטאויות אלה כלא ראויות, אין בכך בכדי להפחית מהעובדה שאני רואה בפוקסמן את אחד ממגניה וחבריה הגדולים ביותר של ישראל בזירה האמריקנית. יתרה מכך, לא פעם בעבר ניצב פוקסמן כקול הבודד בממסד היהודי האמריקני המביע דאגה מאמירותיו של הנשיא אובמה. הוא אף קרא על הנשיא תיגר כשהתנהגותו או דבריו בעניין ישראל היו לא הולמים. פוקסמן לעיתים הרשה לאינסטינקטים הליברליים שלו להוביל אותו בדרך שגויה, אך אהבתו העמוקה לישראל ולעם היהודי לעולם לא היו גורמים לו לחתור ביודעין תחת המדינה היהודית בכדי למצוא חן בעיני אף אדם. לכן, גם כאשר חשתי צורך לגנות את מדיניותו או לבקר בצורה חריפה את עמדתו, תמיד הגנתי על מניעיו של פוקסמן בפני מקטרגיו.

בראיון שקיים לאחרונה עם דוד הורוביץ העורך של ה-Times of Israel, דיבר פוקסמן על תשוקתו ואהבתו לציונות – הגורם שהניע אותו מאז ומעולם. הוא אמר: "אני נמנה על אלה המאמינים שאבו מאזן אינו מהווה פרטנר עבור ישראל. לכן, הייתי עושה כל שביכולתי לחשוף זאת ואפילו אסתכן בעצמי על מנת לחשוף זאת." אמירה כזאת ודאי לא עוררה את חיבתם של תומכיו מהשמאל.

קריאתו הנרגשת של פוקסמן ביומו האחרון בתפקיד כשהוא מזהיר מהסכנות של הסכם הגרעין בין המעצמות ואיראן וקורא לקונגרס לדחות את ההסכם או, לכל הפחות, לעשות מאמצים כדי להתגבר על מגרעותיו, יכולה לשמש מודל לחיקוי לארגונים מרכזיים אחרים של יהדות ארצות הברית. הצהרות אמיצות מאין אלה מבדילות את פוקסמן מיהודים ליברלים אחרים. נראה שלאחרים יותר חשובה גישתו של הנשיא אובמה – גישה שמקורה בעולם השלישי – מאשר ההגנה על האינטרסים של עמם שלהם ושלומה של ארצות הברית.

ליהודים ליברלים רבים בימינו חסרה הערכה למרכזיותה של מדינת ישראל בחיים יהודיים ולתרומתה המכרעת לזהות יהודית. התוצאה הישירה של מציאות זו היא הפחתה ברצונם ובמוטיבציה של יהודים אלה להירתם לעזרתה של המדינה היהודית כשהיא נמצאת תחת מתקפה. אם לאנשים הללו הייתה יותר אהבה לישראל ותשוקה לעם היהודי – כפי שפוקסמן מגלם בתוכו – אין ספק שחלק מן המחלוקות בתוך הקהילה היהודית היו עומדות בעינן, אך ייתכן והעימותים המרים אשר פילגו אותה היו נמנעים. אין עוד מנהיגים כמו פוקסמן, שזהותו היהודית עוצבה על ידי השואה והמאבק להקמת מדינה יהודית.

מחליפו של פוקסמן, ג'ונת'ן גרינבלאט, כמעט ולא ידוע בציבור הרחב. אך העובדה שהוא שימש בעבר בתפקיד עוזר מיוחד לנשיא אובמה ועסק בעיקר נושאי פנים היא מקור לדאגה היות ונראה כי חשיפתו לנושאים הקשורים לישראל הינה מינימלית. מעבר לכך, העובדה שבנאומו הראשון בתפקיד ציין גרינבלאט כי הוא רואה במחויבות לתיקון עולם כאתגר המרכזי של תפקידו גרמה לחלקינו לנוע באי נוחות. מכאן נשאלת השאלה: האם תחת הנהגתה החדשה תשמור הליגה נגד השמצה על פעילותה בנושאי ישראל ועל עמידתה הפרו-ישראלית?

גם בלי לדעת מה צופן לנו העתיד, מוכן אני להסתכן ולומר שגם לאלו שחלקו על פוקסמן או ביקרו בחריפות את גישתו ודרכי פעילותו הפוליטיות תחסר נוכחותו של אחד מן המנהיגים היהודיים הכריזמטיים ביותר שפעלו מאז שואת אירופה.

פוקסמן שירת את הקהילה היהודית-אמריקנית ואת ישראל במשך שנים רבות תוך גילוי מחויבות ומסירות אין קץ. עתה, שנהפוך פוקסמן למנהל אמריטוס של הליגה נגד השמצה, נותר לנו רק לקוות שהוא ימשיך לפעול בזירה הציבורית היהודית ושיהא קול רם וצלול בזכות הציונות ומטרות יהודיות אחרות.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann