דיווח של סוכנות הידיעות היהודית (JTA) אשר פורסם לאחרונה בג'רזולם פוסט מחזק את התפיסה לפיה פג תוקפה של ההסתדרות הציונית העולמית (WZO), אשר עוסקת כיום בפעילויות אשר ניתן לתארן כפוגעניות כלפי המטרות הציוניות. הדיווח התייחס למשלחת שכללה כ-40 משתתפים ישראלים צעירים בשנות ה-20 המוקדמות לחייהם, אשר מומנה במשותף על ידי WZO והבונים דרור, תנועת הנוער של העבודה. ההסתדרות הציונית העולמית, אשר מצבה הכלכלי הרעוע מביא לכך שהיא מתבכיינת ללא הרף על כך שאינה יכולה לממן תכניות הסברה למען ישראל, השקיעה מאמצים עצומים בארגון המשלחת אשר JTA מדווח כי סובסדה על ידי הבונים דרור.

פוסט-ציונות בהסתדרות הציונית העולמית

Print This Post

`הרצל

A Post-Zionist World Zionist Organization

דיווח של סוכנות הידיעות היהודית (JTA) אשר פורסם לאחרונה בג'רזולם פוסט מחזק את התפיסה לפיה פג תוקפה של ההסתדרות הציונית העולמית (WZO), אשר עוסקת כיום בפעילויות אשר ניתן לתארן כפוגעניות כלפי המטרות הציוניות.

הדיווח התייחס למשלחת שכללה כ-40 משתתפים ישראלים צעירים בשנות ה-20 המוקדמות לחייהם, אשר מומנה במשותף על ידי WZO  והבונים דרור, תנועת הנוער של העבודה.

ההסתדרות הציונית העולמית, אשר מצבה הכלכלי הרעוע מביא לכך שהיא מתבכיינת ללא הרף על כך שאינה יכולה לממן תכניות הסברה למען ישראל, השקיעה מאמצים עצומים בארגון המשלחת אשר JTA מדווח כי סובסדה על ידי הבונים דרור.

הפרויקט תואר על ידי המארגנים כמסע חינוכי אשר עוצב עבור ישראלים צעירים, במטרה לחזור על עקבותיו של הרצל באירופה ולגרום לצעירים להבין כי חשוב "להתקדם מעבר לתפיסה של 'ישראל בלבד' עבור יהדות העולם". כפי שהסביר דיויד בריקסטון, סגן נשיא WZO, "הציונות במהותה היא דאגה ל-'עמיות היהודית'. דבר זה אינו הולך לקרות בארץ ישראל בלבד". עד כאן- הכל בסדר. רוב הציונים היו מקבלים תפיסה זו ללא עוררין.

אך בתור פרויקט ציוני, נראה כי המשלחת ירדה לחלוטין מהפסים. בריקסטון הצדיק את חשיבותו של המסע בתואנה כי "אנו מנווטים ללא הגה. עלינו למצוא את כיווננו מחדש". מזכ"ל הבונים דרור, סילביו חוסקוביץ', אשר השתתף במימון המסע, הוסיף כי המשלחת תוכננה על מנת לספק "השראה עבור פעילותנו העתידית" וגם "להחליף את המשמר הישן בדור חדש".

אך במונחים של חינוך ציוני, התוצאה הייתה עגומה במקצת. משתתפת אחת סיכמה את חווייתה באומרה כי 'המשלחת שכנעה אותה כי יהודים יכולים לבנות בית באירופה'. היא הוסיפה כי "ממה שראיתי בקרב צעירים יהודיים ומה שהם מייצרים באירופה- הם תורמים יותר כאן מאשר הם היו תורמים לו היו בישראל".

ואוו! זוהי בוודאי מסקנה ביזארית למדי ממשלחת במימון "ציוני". האבות המייסדים של התנועה הציונית, כולל מנהיג העבודה דוד בן גוריון, וודאי היו המומים וכועסים על כך שציונים מקבלים מסר אשר שולל למעשה את מרכזיותה של ישראל בחיים היהודיים הגלובליים.

ניתן היה לטעון כי מקרה זה הוא אירוע מבודד. אך לא כך הדבר. בראש המשלחת עמד שילוב של סגן נשיא ההסתדרות הציונית העולמית (אשר אין ויכוח על כך שהוא ציוני מסור באמת ובתמים) והמזכיר הכללי של תנועת הנוער הציונית של העבודה. ואולם, המשלחת תמכה במובהק בחזון חדש של "פריחת הגלות", של עולם יהודי דו-קוטבי המחולק לשני חלקים נפרדים ושווים כביכול- ישראל והגולה. אם נהיה בוטים, ניתן לומר כי המסע הסתכם בהפיכה במושגים הציוניים הבסיסיים.

עלי להצהיר בנחרצות כי אני תמיד גיניתי את "שלילות הגלות"- השלילה של החיים היהודיים בפזורה. בכל מקום שבו ישנן קהילות יהודיות, קיימת מחויבות ציונית לעידוד קיומה של מורשתנו היהודית ולחתירה להבטחת עתידה של ההמשכיות היהודית. בנושא זה אני מריע לגישתו של בריקסטון.

כמו כן, אין לקרוא תיגר על היתרונות הנובעים מכך שישראלים יסיירו בקהילות היהודיות על מנת לזכות בהבנה טובה יותר של החיים בגלות- ובשאיפה כי יחזקו את זהותם היהודית. ואולם, כאשר ארגון גג ציוני עולמי מקדם משלחת של ישראלים ההולכים בעקבותיו של הרצל על מנת "להתמקד בכבוד האדם וצדק חברתי"- מדובר ללא ספק בשטות מוחלטת.

ניתן היה לצפות כי משלחת במימון ה-WZO תדגיש את ההתבוללות המשחיתה אשר מתפשטת בקהילות היהודיות בעולם, וכן את העובדה כי במהלך 50 השנים האחרונות עלו רמות נישואי התערובת בלמעלה מ-200 אחוזים. העובדה כי כיום, 50% מיהדות הגולה הולכת ונעלמת. וכן כי מלבד קיום מצוות, הגורם החזק ביותר המקדם את הזהות היהודית הינו מדינת ישראל.

כמו כן, ניתן היה לצפות כי משלחת במימון ציוני תסקור את מעמדן המנודה של מרבית הקהילות היהודיות באירופה כיום. העובדה כי יהודים רבים באירופה חווים טראומות כיוון שישראל, מדינת הלאום של העם היהודי, עוברת דמוניזציה ודה-לגיטימציה יותר מאשר כל מדינה אחרת ומואשמת בכל צרותיה של האנושות, בצורה המזכירה אפילו את רדיפת היהודים במהלך ימי הביניים.

התיירים הישראלים הצעירים היו צריכים לחוות היכרות עם חתך רוחב של היהודים המחויבים באירופה אשר מדוכאים עמוקות ביחס לעתיד ילדיהם, הגדלים בחברות אנטישמיות עוינות המקיפות אותם.

למעשה, בהונגריה, מכל המקומות, משתתפי המשלחת אפילו צוטטו כמשבחים את התחייה בחיי הקהילה היהודיים, וזאת ללא התייחסות לעובדה כי האנטישמיות במדינה זו הסלימה לאחרונה לרמות המזכירות את תקופת המפלגות הפשיסטיות בשנות ה-30, כאשר רודפי יהודים מיוצגים כיום באופן בולט בפרלמנט ההונגרי.

ניתן היה לצפות כי משתתפים ציוניים במשלחת שכזו יתייחסו לפוטנציאל העלייה. במקום זאת, אנו שמענו הצהרות שטותיות המשבחות בפיאור את החיים בגלות בניגוד לישראל.

כיצד ניתן להצדיק את קיומה של ההסתדרות הציונית העולמית, כאשר היא נכשלת במילוי תפקידה לקידום ישראל ולחיזוק הקשר עם התפוצות? הסתדרות ציונית  אשר מתגאה בארגון משלחת אירופאית של צעירים ישראלים, אבל מקדמת למעשה מתכונת של פוסט-ציונות? אפילו הבונדיסטים טרם מלחמת העולם השנייה היו מריעים בהתלהבות לתוכנית המקדמת את האידיאולוגיה הלאומית בתפוצות שלהם, אשר מקודמת בכלל על ידי יריביהם המושבעים, הציונים, ומקורה במדינה היהודית מכל המקומות.

אברהם דובדבני, יושב ראש ההסתדרות וחבר במפלגה הדתית לאומית, חייב להרגיש מבולבל במקצת כאשר הוא חוזה ב-WZO שלו הופכת את המושג של תורה מציון.

הגיע הזמן שההסתדרות הציונית תגייס אידיאליסטים ציוניים מסורים באמת אשר יתמודדו עם האתגר של בניית תכניות לקידום מרכזיותה של ישראל בחיים היהודיים, לחיזוק היחסים בין ישראל לתפוצות ומעל לכל, יציגו תכניות חינוכיות ציוניות בבתי הספר היהודיים בגולה. יש לרכז מאמצים רבים יותר לעידוד העלייה מרצון ממדינות המערב, מגמה אשר בטוחני כי תחווה התחזקות משמעותית בשנים הקרובות. במידה ותיכשל בקידום וביישום ערכים ציוניים מרכזיים אלה, על ההסתדרות הציונית העולמית בת 114 השנים להעלים עצמה מן המפה.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann