כיהודים, הדחייה והגועל מדעות קדומות גזעניות ודיכויים של מיעוטים צרובים בתודעתנו. אך אנטישמיים לאורך הדורות האשימו אותנו בגזענות בגלל האיסור היהודי המסורתי על נישואי תערובת והעדר הרצון שלנו לגייר אחרים.

על גזענות ישראלית וצרות אופקים

Print This Post

חברה רב תרבותית

On Israeli Racism and Bigotry

כיהודים, הדחייה והגועל מדעות קדומות גזעניות ודיכויים של מיעוטים צרובים בתודעתנו.

אך אנטישמיים לאורך הדורות האשימו אותנו בגזענות בגלל האיסור היהודי המסורתי על נישואי תערובת והעדר הרצון שלנו לגייר אחרים.

אחת מבין ההשמצות הכי שערורייתיות המושמעות כלפינו מצד אויבינו היא הטענה שחוק השיבה- המאפשר לכל יהודי להתגורר בארץ – הינו התגלמות של גזענות.  גרועה מכך היא הטענה שאנו מיישמים בארץ "אפרטהייד".

צריך רק להתהלך ברחובות של הערים המרכזיות שלנו ולצפות במצעד יוצא הדופן בצבעוניותו של ישראלים. הישראלים נעים במגוון, מאלו בעלי הפיזיונומיה הסלאבית של יהודים שהגיעו מרוסיה, דרך כל צבעי הקשת ועד לאתיופים היהודים. אנו באמת מייצגים כור היתוך מודרני של עדות שונות.

מלבד זאת, איך ניתן  להאשים בניהול "אפרטהייד" מדינה מתועשת ומודרנית שסיפקה מפלט ליהודים אתיופים במצוקה והטיסה לכאן קהילה שלמה שמרביתה קודם לכן לא ידעה קרוא וכתוב וחיה בתנאים פרימיטיביים ביותר?

ישנם אלו הטוענים כי הערבים הישראלים חיים תחת "אפרטהייד". כמו היהודים בשנים הראשונות להגירתם לארה"ב, הערבים הם בקצהו התחתון של הסולם הסוציו-אקונומי. ללא ספק יש צורך לערוך מאמצים גדולים יותר להעלאת מעמדם הסוציו- אקונומי.

אך הם בוחרים את נציגיהם לכנסת, נהנים מזכויות שוות בחוק וזוכים לכל היתרונות של מדינת הרווחה.

מי שמטיל בכך ספק מוזמן לבקר בבתי החולים שלנו, במיוחד בירושלים, ולחזות במו עיניהם בטיפול ובמתקנים הרפואיים המוצעים לערבים הישראלים, הנמצאים ברמה שווה לחלוטין לאלו שמקבלים יהודים ישראלים.

מבקרים אחרים של ישראל מצביעים על סקר שנערך לאחרונה ומצא כי לישראלים רבים יש דעות קדומות  או עמדות שליליות כלפי ערבים. טוב, נו, איזו הפתעה!

אנו חיים במדינה המוקפת במדינות ערביות שהתקשורת והמסגדים שלהן מקדמים ללא הפסקה אנטישמיות בצורתה המרושעת ביותר. מדינות אלה מצהירות ללא הרץ על נחישותן להרוס אותנו. בחמאסטן, ולא פחות מכך באזורים הנשלטים על ידי הרשות הפלשתינאית, ילדים מגיל הגן והלאה עוברים שטיפת מח ומשוכנעים כי המעלה הדתית הנעלה ביותר למוסלמי נמצאת בהפיכה לקדוש והרג יהודים. נוסף על כן, אפילו הפרטנר המתון שלנו לשלום מחמוד עבאס מצהיר כמו שכנינו הערבים האחרים כי אפילו ליהודי אחד לא יורשה לגור במדינה הפלשתינאית העתידית. הרשות הפלשתינאית גם חוקקה חוק המחייב עונש מוות לכל פלשתינאי שיבצע "בגידה" בכך שימכור אדמה ליהודי.

בישראל סבלנו מפיגועים שבוצעו על ידי מחבלים מתאבדים וממתקפות טילים מצד אויבינו. אך חברי כנסת ערבים ישראלים תומכים באופן פרובוקטיבי באלו המבקשים להשמידנו. מרבית הממסד הערבי-ישראלי מציין את יום העצמאות הישראלי כ "נכבה" יום אבל.

מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, השיח ראאד סלאח, קורא להריסתה של המדינה היהודית, תומך בגלוי בחמאס, מסית לשנאה ומצהיר ללא הרף הצהרות בוגדניות.

יש לזקוף לזכותה של הדמוקרטיה הישראלית את העובדה שהממשלה מוסיפה לגנות גילויים של עמדות קדומות כנגד ערבים ישראלים הממשיכים ליהנות מאותן הזכויות שיש לאזרחים היהודים.

כך, כשכמה רבנים לאומנים קנאים קראו באופן פרימיטיבי ליהודים לא להשכיר דירות מסיבות כביכול דתיות (ולא גזעניות), הגינוי החמור מהממשלה, התקשורת ורבנים אחרים הבהיר שהתבטאויות כאלה אינן מתיישבות היטב עם רצון הציבור.

בנוסף, קיימת סוגיית הפליטים מאפריקה. החוויה הנוראית שלנו כשנמנע ממנו מקום מקלט מפני הנאצים, הפכה אותנו לרגישים במיוחד למצוקתם של כל הפליטים. אך ההחלטה שלא להפוך את המדינה היהודית למוקד משיכה ליותר ממיליון פליטים שאף מדינה אחרת אינה מוכנה לקלוט אינה מונעת על ידי גזענות.  כמו כן אנו מתגאים בכך שקלטנו קהילה שלמה מאתיופיה וסיפקנו מקלט לפליטים יותר מאשר כל מדינה אחרת בעולם.

הזיכרון  החרוט בנו מסבלם של אבותינו כמיעוט נרדף מטיל עלינו מחויבות לנהוג ביותר חמלה והבנה מכל עם אחר בנסיבות דומות.

עלינו ללמד את ילדינו שהנאצים הפכו את הגרמנים למפלצות באותה הדרך שהאיסלמו-פאשיסטיים הרעילו את מוחותיהם של אנשים, ולהטביע בהם את ההבנה שאין בני אדם שהם מטבעם רשעים או נחותים. עלינו לעודד אותם להושיט יד בחברות לאזרחים הישראלים שמכירים  בישראל כמדינה יהודית ומבקשים לחיות בינינו בשלווה ובשלום.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann