עוצמה ואחדות יגברו על כל יריבינו

Print This Post

British-American Flag English

הכישלון התהומי של רוב הממשלות בהפגנה של מראית עין של מוסריות, לכל הפחות, בעת ניסוח החלטות הקשורות ליחסים בינלאומיים, הומחש זה עתה פעם נוספת ע"י ההחלטה השערורייתית האחרונה המתייחסת לירושלים ואשר אומצה ע"י אונסק"ו.

קידום התועבה הזו בידי מדינות ערב רק מדגיש את הנרטיב הכוזב ברורות שלהם, המכחיש המשכיות יהודית בכל הקשור לירושלים. אך היו אלו מדינות מתורבתות כביכול, בין השאר מרבית מדינות אירופה שרבות מהן מתיימרות להיות ידידות של ישראל, שהימנעויותיהן הן שסיפקו הילה של לגיטימיות להחלטה המגונה הזאת. התנהגות מחפירה שכזו משמשת רק על מנת להדגיש מחדש את העובדה שמדינות אלו מונעות אך ורק ע"י ריאל פוליטיק קצר טווח, אשר מביא להתרפסותם בפני המוסלמים גם אם הדבר דורש מהן לוותר על המוסריות ולאמץ שקרים היסטוריים באופן בוטה. כל מדינה אירופאית צריכה הייתה להתנגד להחלטה מגונה זו.

את התועבה של אונסק"ו יש לבחון כמרכיב של המאמץ הגלובלי המרוכז שמטרתו לנצל את "חוסר המוכנות לפשרות" של ישראל על מנת לכפות עליה גבולות שאינם ברי הגנה, דרישה שאף ממשלה ישראלית לא תוכל לקבל אותה.

חשוב מכך, למרות הסכם הסיוע הביטחוני בסך מיליארדי דולרים רבים שהושלם לאחרונה, הממשל האמריקני מנצל כל אמתלה על מנת לגנות את ישראל, תוך שימוש בשפה חסרת תקדים בנוקשותה העומדת בניגוד חריף להיעתרותו כלפי מדינת הטרור האיראנית. הממשל מחה באופן נמרץ הרבה יותר כנגד בנייתם של בתים ישראליים ב"התנחלויות" (כולל בשכונותיה היהודיות לחלוטין של מזרח ירושלים) לעומת דבריו על הטבח של אלפים בעימותים האזרחיים באזור.

המועמדת לנשיאות הילארי קלינטון הבטיחה באופן מפורש לראש הממשלה נתניהו שהיא תשמר את הווטו האמריקני ותתנגד נמרצות לכל ניסיון מצד האומות המאוחדות לכפות פתרון, והסכימה שמשא ומתן יוכל להיות מיושם רק באופן ישיר בין הישראלים לבין הפלסטינים. אך ישנו חשש אמתי לפיו למרות הבטחות הבחירות שלה, לאחר הבחירות הנשיא אובמה עלול לבקש בחודשיים הנותרים לו בתפקידו לכפות על ישראל את ההסדר שאותו הוא ביקש תמיד להשיג. הוא יוכל לעשות זאת באמצעות תמיכה בהחלטה "מחייבת" של מועצת הביטחון של האו"ם או פשוט בהימנעות מהפעלת וטו אמריקני.

ראש הממשלה הראשון של ישראל, דוד בן גוריון, הביע בוז כלפי האו"ם כאשר השמיע נגדו את הביטוי השטותי והמזלזל "או"ם שמום". גם נתניהו ציין ש"האו"ם, שהחל כגוף מוסרי – הפך לפארסה מוסרית".

אף על פי כן, עלינו לשנס מותניים במהלך החודשים הקרובים ולהתכונן לקמפיין של עוינות גלובלית מוחרפת, כולל מאמצים לכפות עלינו סנקציות.

בתנאים הללו, עלינו להיות בטוחים בכוחנו. דוד בן גוריון, ראש הממשלה הראשון של ישראל, הצהיר: "העתיד שלנו לא תלוי במה אומרים הגויים אלא במה יעשו היהודים". ישראל מעולם לא ניצבה בעמדה חזקה כפי שהיא נמצאת בה היום, ואפילו רבות מן המדינות שמגנות אותנו פיתחו יחסים כלכליים וביטחוניים חשאיים חשובים עמנו. בנוסף, על אף האנטגוניזם של אובמה, דעת הקהל בארצות הברית – למרות עלייתו של מגזר עוין בקרב הדמוקרטים – היא חיובית ביותר כלפי ישראל.

אך הפגנת כוחנו תוכל להיות אפקטיבית רק במידה ואנו נציג חזית מאוחדת בנושאים הללו. זהו הזמן שבו נציגינו הפוליטיים צריכים להכיר בכך שאנו ניצבים מול מאמץ גלובלי מרוכז לערער אותנו, ועליהם להניח בצד לעת עתה את דברי הלעג האישיים וצרי האופקים המאפיינים את המערכת הפוליטית הבלתי מתפקדת שלנו.

אך משמעות הדבר היא גם התייצבות מול אמיתות קשות ובלתי נעימות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו רחוק מלהיות מושלם, וישראלים רבים מחזיקים באיבה חזקה נגדו ומצביעים על כך שהוא אינו פופולארי אפילו במפלגתו שלו. ישנם כאלו המעירים בשחצנות שתומכיו הקרובים ביותר דומים לעשים הנמשכים ללהבה ובהמשך נשרפים או מפוטרים כלאחר יד. ישנה תחושה חזקה לפיה אחרי קדנציה ארוכה כל כך בתפקיד, הגיע הזמן לשינוי. ומלבד 'ישראל היום', התקשורת הישראלית השמיצה אותו בעוצמה רבה יותר מאשר כל מנהיג קודם.

ואולם, המציאות היא שכיום אין בנמצא כל מנהיג פוליטי מתאים המסוגל, אפילו בקירוב, להחליפו בתקופה דיפלומטית חיונית שכזו.

ואכן, למרות מגרעותיו, נתניהו יירשם בהיסטוריה כדיפלומט יוצא מן הכלל שהצליח ללכת על חבל דיפלומטי דק מול ממשל אמריקני עוין – תוך שהוא מסרב לוותר בנושאי ביטחון קריטיים אך משמר גמישות מספקת על מנת להימנע מקרע מוחלט. הוא השיג באופן חשאי רמה חסרת תקדים של שיתוף פעולה עם המדינות הסוניות המתונות ובמיוחד מצרים, ערב הסעודית ומדינות המפרץ. הוא ייצר מערכת יחסים ייחודית ועדינה עם נשיא רוסיה פוטין, מצב עניינים חסר תקדים שאיש לא יכול היה לחזותו. הוא ניחן בלשון זהב ויש לו את הכישרון לבטא את עמדתה של ישראל מול העולם באופן שאף מנהיג אחר אינו יכול לו.

יהיה מעמדו הפוליטי ככל שיהיה בעוד שנה מעתה, לפי כל קריטריון אובייקטיבי נתניהו הוא המנהיג שישראל זקוקה לו במהלך החודשים הקרובים. ואם בקרב הפוליטיקאים שלנו קיימת כל סוג של מסירות כלפי האינטרס הלאומי, עליהם לתמוך במדיניות החוץ שלו, שאותה יאמצו רוב רובם של הישראלים.

משמעות הדבר היא התנגדות לכל ויתורים טריטוריאליים חד צדדיים נוספים אשר יערערו את ביטחוננו, וכן שום סיפוח של שטחים אשר יחייבו אותנו לשלב עוד כשלושה מיליון ערבים, דבר שיהפוך אותנו ללבנון נוספת. למרות ההתנהגות המחפירה של עבאס ופת"ח, עלינו לתמוך בהצעתו של נתניהו לשאת ולתת ללא תנאים מוקדמים. אך תמיכה במדינה פלסטינית תחת התנאים הנוכחיים תתברר כאובדנית.

לקבוצות האופוזיציה של הזרם המרכזי המכהנות כיום עומדת מחויבות לאומית לאמץ מדיניות שכזו.

בסביבה זו, הטלת האחריות על הכישלון בקידום תהליך השלום מול עבאס הדו פרצופי והרצחני על נתניהו, כמו גם הטלת האשם במערכת היחסים ההרסנית עם אובמה עליו, מספקת תחמושת לאויבינו ומבלבלת ומערערת את ידידינו ובנות בריתנו.

נתניהו מודע לחשיבות של אחדות תחת התנאים הנוכחיים והוא עשה מאמץ בכדי להרחיב את הקואליציה הצרה שלו. אך יריביו הפוליטיים מתעלמים מן האינטרס הלאומי, מזלזלים במשבר שמולו אנו ניצבים וממשיכים לעסוק באינטריגות הפוליטיות הקטנוניות שלהם.

מפגלת העבודה מוטלת על הקרשים, כאשר יצחק הרצוג אינו מסוגל לשלוט במספר משמעותי של חברי כנסת שמאלנים הזויים שבגדו במסורת של הציונות העובדת ואימצו גישה פוסט ציונית – שהייתה מזעזעת את יצחק רבין.

בחודשים האחרונים, יאיר לפיד התגלה כאחד ממנהיגי האופוזיציה המרשימים ביותר. הוא נע למרכז, ומלבד מתקפות אישיות שגרתיות נגד ראש הממשלה, הוא מצדד בקווי מדיניות שבבסיסם זהים כמעט לחלוטין לאלו של הממשלה. יש לו שאיפות לעמוד בראש ההנהגה של האומה, והוא השיג תמיכה משמעותית מצד ציבור הבוחרים. אך מתן ראיונות והשמעת נאומים רחוקים מלהידמות למשא הכבד של קבלת החלטות והנהגה.

אם לפיד יוכל להתעלות מעל לביצה הפוליטית ויתגלה כמנהיג האופוזיציה הראשון שיתמוך במאמציו של נתניהו, הוא יעביר לעולם את המסר לפיו ישראל מאוחדת בנחישותה להתנגד לכל המאמצים לערער את ביטחונה. לדבר עלולה להיות השפעה משמעותית על נשיא ארה"ב הנכנס, והוא עשוי להפוך את גלי הגאות הדיפלומטיים המאיימים לשטוף את ישראל. במידה ולפיד ינהג כמדינאי ויקדם את האינטרס הלאומי, הוא יפגין מאפיינים שימשכו את רוב הישראלים, אשר חשים בחילה אל מול התעלולים של נציגיהם הנבחרים. בעשותו כן, הוא יקדם גם את מטרתו האישית שהיא להפוך לראש ממשלה עתידי.

כיום, ישראל חזקה יותר מאי פעם, ובמידה ואנו נפגין אחדות, אנו נוכל ונצליח להתגבר על כל האתגרים שמולם אנו ניצבים.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann