שר החוץ הנורבגי, יונאס גאר סטורה (Jonas Gahr Støre), אשר מבקר בישראל היום (ראשון ה-17 בינואר) מייצג ממשלה אשר ללא בושה מנצלת כל הזדמנות להשמיץ את המדינה היהודית וידועה היום כאחד מהגופים המכפישים את ישראל באירופה. ליהודים יש רגשות מעורבים לגבי נורבגיה. ישנם זיכרונות אוהדים של התנגדותו של מלך נורבגיה הוקון השביעי נגד הנאצים, אך הם מחויבים לאזן זאת עם משתף הפעולה הנורא וידקון קוויזלינג, ששמו הפך למושג בינלאומי המתאר בוגדים. עד עצם היום הזה, נורבגיה שומרת על מוניטין שאין לקנא בו על כך שהיא מאפשרת ענפי ספורט צמאי דם כמו ציד חיות, והיא נתפסת כאחת המדינות האחרונות בעולם שממשיכות להתיר ציד לווייתנים. אך זו גם מדינה שהטילה איסור על שחיתה כשרה (לפי ההלכה היהודית) עוד לפני שהנאצים עשו זאת בגרמניה.

עוינות נורבגית גוברת נגד ישראל

Print This Post

יונאס גאר סטורה עם סר החוץ הסורי

Growing Norwegian hostility

שר החוץ הנורבגי, יונאס גאר סטורה (Jonas Gahr Støre), אשר מבקר בישראל היום (ראשון ה-17 בינואר) מייצג ממשלה אשר ללא בושה מנצלת כל הזדמנות להשמיץ את המדינה היהודית וידועה היום כאחד מהגופים המכפישים את ישראל באירופה.

ליהודים יש רגשות מעורבים לגבי נורבגיה. ישנם זיכרונות אוהדים של התנגדותו של מלך נורבגיה הוקון השביעי נגד הנאצים, אך הם מחויבים לאזן זאת עם משתף הפעולה הנורא וידקון קוויזלינג, ששמו הפך למושג בינלאומי המתאר בוגדים.

עד עצם היום הזה, נורבגיה שומרת על מוניטין שאין לקנא בו על כך שהיא מאפשרת ענפי ספורט צמאי דם כמו ציד חיות, והיא נתפסת כאחת המדינות האחרונות בעולם שממשיכות להתיר ציד לווייתנים. אך זו גם מדינה שהטילה איסור על שחיתה כשרה (לפי ההלכה היהודית) עוד לפני שהנאצים עשו זאת בגרמניה.

שר החוץ סטורה עומד היום בקו החלוץ של המדינאים האירופיים הקוראים לשיחות ישירות עם החמאס ומגנים את ישראל שוב ושוב על כך כי לכאורה פעלה בחוסר פרופורציונאליות ובברוטאליות בעזה.

אין צורך לציין כי מדובר בסטנדרטים כפולים. נורבגיה מסונפת לנאט"ו אך לא מחתה כאשר הארגון ביצע 'הפצצות שטיח' על סרביה תוך הרג של אזרחים רבים חפים מפשע במאמץ להדיח את הנשיא סלובודאן מילושביץ. נורבגיה אינה מוחה, על אף מעורבות חייליה, גם כאשר אזרחים חפים מפשע נהרגים כשנאט"ו פועל להרוס רשתות טרור באפגניסטן ובפקיסטאן.

נורבגיה הייתה אחת ממדינות אירופה הנלהבות ביותר לאמץ את ועידת דרבן השנייה, גם לאחר שהתברר שהועידה תהפוך לפסטיבל שנאה. כאשר נשיא איראן אחמדינג'אד נאם בפני ועידת דרבן, כל נציגי האיחוד האירופי נטשו את האולם. סטורה, אף שגינה לאחר מכן את הנאום, סירב לעשות זאת. באופן דומה, כאשר נשיא איראן נאם בפני עצרת האומות המאוחדות, היה סטורה אחד מהאירופים היחידים אשר סירבו לצאת החוצה במהלך הנאום נוטף השטנה הזה.

בתחילת 2009, טרין לילנג, עובדת אדמיניסטרטיבית בשגרירות נורבגיה בערב הסעודית, הציתה תקרית בינלאומית כאשר השתמשה בדואר האלקטרוני של משרדה כדי להפיץ תמונות מבעיתות של קורבנות פצועים לכאורה של העימות בעזה לצד תמונות של קורבנות השואה. המעשה גרר גינוי מר מצד יד ושם, אשר גינה את המעשה כחסר מצפון – כאשר דיפלומט נורבגי במדינה כמו ערב הסעודית להפיץ מסמך נתעב שכזה המנצל את השואה כדי להכתים את ישראל בשם זכויות האדם.

במהלך ביקור שאירע במרס לאחר מכן בישראל, תוך כדי ראיון לעיתון מעריב כאשר סטורה שוב האשים את ישראל בפעילות בלתי פרופורציונאלית בעזה וקרא לשיחות ישירות עם החמאס, הוא הדגיש שלילנג אינה משרתת יותר בריאד. אך חודשים ספורים לאחר מכן, עיתונאי ישראלי שהתקשר לשגרירות נורבגיה בערב הסעודית התבשר כי ה'קונסולית' לילנג עדיין נמצאת שם.

ב-2009, ממשלת נורבגיה השקיעה שלושים מיליון דולר בחגיגות גדולות לכבודו של המנוח קנוט האמסון, סופר אשר הקדיש את פרס הנובל שלו לגיבלס וב-1945 הילל את היטלר. שר החוץ אביגדור ליברמן בשלב זה האשים את נורבגיה באדישות כלפי אנטישמיות.

העימות האחרון אירע בעקבות פרסום ספר שפל שנכתב בידי שני רופאים נורבגים, מאדס גילברט ואריק פוסה, אשר ביקורם בעזה מומן על ידי ממשלת נורבגיה דרך הארגון NHO NORWAC. גילברט הוא מרכסיט רדיקאלי עם עבר עשיר בהסתה נגד ישראל, שאף הצדיק את מתקפת ה-11 בספטמבר נגד ארה"ב.

תחת הכותרת 'העיניים של עזה', חוברת התעמולה האנטי-ישראלית המרושעת היא כעת בגרסתה הרביעית. היא כוללת תמונות של ילדים פלסטינים גדמים המכוונות לצייר את הישראלים בתור מפלצות חסרות לב. הנושא הבסיסי של הספר הוא שמבצע עופרת יצוקה נועד "להעניש קולקטיבית את כל אוכלוסיית עזה. העונש היה טבח חסר רחמים של נשים וילדים, זקנים וצעירים, גברים ונשים, והפצצה הרסנית שנועדה להחזיר את עזה למצב לפני כמה עשורים… הילדים שנהרגו לא היו רק כתוצאה מחשכת הליל, תיאום שגוי במערכת ה-GPS או חייל לא ממושמע כזה או אחר. הנשים שנהרגו ונפצעו לא היו אמורות היו להינצל.

…כל הפלסטינים בעזה היו טרוריסטים עבור החיילים הישראלים. לכן הם היו בעיניהם מטרות לגיטימיות להתקפות, הטלת מום ורצח". במלים אחרות, הישראלים יצאו למסע ענישה תאב-דם כל מנת לטבוח ולהרוג ללא רחם כמה שיותר גברים, נשים וילדים בעזה.

הספר שם בכפיפה אחת את ההתנהגות של הנאצים בוורשה עם זו של הישראלים בעזה. הוא מצייר סיפורי פנטזיה על איך הישראלים מרכזים בקבוצות נשים וילדים אל תוך בניינים ואז מפוצצים אותם בפראות.

ספר מתועב זה יכול להיות מדורג בין יצירות ההכפשה האנטי-ישראליות הנוראות ביותר שנוצרו במערב. מה שהופך אותו למשמעותי אף יותר הוא המידה שבה השרים הנורבגים מהללים את כותביו ואת תוכנו.

ראש הממשלה ינס סטולטנברג הביע את הערכתו לסופרים על מאמציהם, ותיאר אותם בתור 'קול עבור העולם'.

(שר החוץ) סטורה אימץ את עלילת הדם החדשה באמצעות הקדשה בעמוד האחורי של הספר, כשהוא מציין "כאשר מלחמה פורצת, האזרחים מחרישים. אריק פוסה ומאדס גילברט שהו בעזה בתור רופאים ב-2 בינואר. בנוסף, הם סיפרו את אשר ראו. לא הייתה זו חובתם, אך הייתה זו האחריות שלהם. כאשר עוצמה צבאית משתיקה את כל הקולות, המעטים שנותרים הופכים להיות חזקים במיוחד – וחשובים במיוחד".

שלא במפתיע, ממשלת ישראל מחתה. סגן שר החוץ דני איילון תיאר את הספר בתור 'שערורייתי וגובל בהסתה, המורכב מזיופים ושקרים', ותיאר את דברי השבח המשתפכים של סטורה לספר כ'בעייתיים'. דובר שר החוץ הנורבגי הגיב שהשר רק הביע את הערכתו לעבודתם ההומניטארית של הרופאים.

בשבועות האחרונים הצהיר שר החוץ ליברמן שישראל צריכה להפסיק להפנות את הלחי השנייה כאשר היא סופגת עלבונות מצד נציגי מדינות אחרות. יהא זה מתאים ליישם את מדיניותו זו כאשר יפגוש את עמיתו הנורבגי היום בירושלים. עם זאת, יש לקוות שהוא יביע את כעסנו בצורה מתוחכמת יותר מהאופן הפרימיטיבי וחסר התועלת בו העברנו את מחאתנו הלגיטימית בפני שגריר טורקיה.

בנוסף, עלינו להבחין בין זעמנו כלפי ממשלת נורבגיה לבין העם הנורבגי, ולזכור שכל 26 ידידי ישראל בפרלמנט שייכים לאופוזיציה. בנוסף, למרות הכחשות חוזרות ונשנות מצד סנגורי הממשלה על כך שהאנטישמיות בנורבגיה החריפה, אפילו היומון האנטי-ישראלי המרושע 'אפטנפוסטן' (Aftenposten) החודש פרסם מאמר מערכת המגנה את הסלמת האנטישמיות שהכריחה יהודים להגר מהמדינה. המאמר ייחס את השנאה המתגברת כלפי יהודים להתקפות על ישראל ולמהגרים מוסלמים אנטישמיים. מאמר המערכת סיכם כי השנאה מהווה טרגדיה לא רק ליהודים אלא לחברה הנורבגית בכללותה.

נוכל רק לקוות שבמשך הזמן תבחר נורבגיה ממשלה שתנהג ללא משוא פנים כלפי ישראל. עד אז, עלינו להימנע מאשליות כלשהן. ממשלה נורבגית זו אינה ניטראלית. היא פועלת בעוינות נגדנו.

[email protected]

מאמר בישראל היוםCopyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann