( Kobi Gideon (GPO

נתניהו שגה, אך הגיע הזמן להתקדם

Print This Post

British-American Flag English

הגיעו מים עד נפש. מאז תחילת חייו הציבוריים, ראש הממשלה בנימין נתניהו חשוף לקמפיין ההכפשה האכזרי והמתמשך ביותר שסבל כל פוליטיקאי בעולם הדמוקרטי.

במשך שני עשורים, נוני מוזס, המוציא לאור של 'ידיעות אחרונות', העיתון שזכה עד לאחרונה לתפוצה ולהשפעה הגדולה ביותר מכל העיתונים בישראל, ניהל מערכה מתמשכת תוך הפעלת רצח האופי, ההכפשה והסטנדרטים הכפולים החמורים ביותר במטרה להשיג את הפלתו של ראש ממשלת ישראל.

במסגרת זו, נעשו גם מאמצים שכשלו להצגת חקיקה בסגנון בולשביקי בכנסת שתהפוך הפצה של עיתון חינמי ('ישראל היום') לציבור לבלתי חוקית, וזאת בשל תמיכת העיתון בנתניהו והפופולריות לה זכה בקרב ציבור הקוראים הישראלי. למקדמי החקיקה המגונה הזו – יריבים פוליטיים והתקשורת העוינת – הייתה החוצפה ליזום אותה בשם הדמוקרטיה.

במהלך השבועיים האחרונים, הציבור נדהם לגלות שממש בשיאו של הקרב הזה מול אויבו הגדול ביותר, מוזס, ראש ממשלתם לקח חלק בסחר מכר בוטה דווקא אתו. חשיפת תוכנן של שיחות הטלפון המוקלטות בין נתניהו למוזס קודם לבחירות האחרונות הותירה את הישראלים בהלם.

'ישראל היום', העיתון היומי החינמי שבלי המניות העיקריים שלו הם שלדון ומרים אדלסון, הפך לעיתון הישראלי הגדול ביותר, תוך שהוא עוקף את 'ידיעות האחרונות' הענק בהיקף התפוצה, ולפי טענת רבים, הפך למרכיב חשוב בהצלחתו האלקטורלית של נתניהו. ההקלטות חושפות הצעות ביזאריות למוזס מצד נתניהו לפיה הוא יסכים להעביר חקיקה שתגביל את הרחבתו של 'ישראל היום' ותמנע פרסום של מהדורת סוף שבוע – וזאת בתמורה לתמיכה פוליטית ולהבטחה לפיה מוזס יקדם את כהונתו כראש ממשלה לזמן בלתי מוגבל.

העובדה היא שלנתניהו אין כל שליטה על 'ישראל היום' ושלא במפתיע, העסקה מעולם לא יצאה אל הפועל. להגנתו, נתניהו טוען באופן פתטי כי ההקלטות נעשו במטרה להגן על עצמו מפני סחיטה מצד מוזס.

הפגנת חוסר המוסריות הבזויה הזאת מצד שני הצדדים החליאה את הישראלים מכל הזרמים הפוליטיים ומשקפת באופן שלילי את חוסר האמינות של נתניהו אפילו בפני אלו שהיו בני בריתו ותומכיו החזקים ביותר.

על אף שאין כל הצדקה להתנהגותו של נתניהו, הוא זכה ליחס שערורייתי מצד התקשורת. מאז שנות ה-90 והקדנציה הראשונה שלו כראש ממשלה, נתניהו התעמת עם מבול של האשמות בלתי מבוססות בעלות מניעים פוליטיים בניסיון חסר הצלחה להטיל עליו קלון.

ההכפשה הארסית ביותר הגיעה בצורת המתקפות האישיות הנבזיות על משפחתו. הכותרות הראשיות הזועקות והאישיות שתקפו יום אחר יום את נתניהו, אשתו ואפילו את ילדיו, חצו את הגבול של מה שנחשב ל"עיתונות צהובה". הן משקפות היעדר מוחלט של מצפן מוסרי ומהוות חרפה לאומה.

בנו הואשם בכך שהוא הוזמן לטוס במטוסים פרטיים ולזכות לאירוח מצד מעריציו של נתניהו – דבר שרחוק מלהוות שחיתות. אשתו עלתה לכותרות על כך שהגדילה את ההכנסה השבועית שלה ב-20 שקלים באמצעות "גניבת" החזרי הפיקדונות על 1,000 בקבוקים לטובתה. בשלב כלשהו, הוצאות משק הבית של ראש הממשלה עלו לכותרות ותוארו כראוותניות בשל חיבתו של נתניהו לגלידה איכותית.

בשבועות האחרונים, הכותרות בעמודים הראשיים עסקו בכך שנתניהו ואשתו קיבלו במתנה סיגרים קובניים יוקרתיים ויינות יקרים מצד אנשים שרצו בטובתם, וזאת בהיקף של "מאות אלפי שקלים". צריכת בקבוק יין ביום שמקורו ב"מתנות" או בתקציב משק הבית תוארה כראוותנית "בזמן שהישראלים העניים סובלים".

רונלד לאודר, מולטי מיליארד ואחד מהפילנתרופים הנדיבים ביותר של יהדות העולם, ננזף על מתן מתנות לפני קרוב ל-20 שנה. הרמיזה לפיה הוא קיבל בתמורה הטבות מנתניהו בישראל, שבה הוא השקיע מילוני דולרים בפרויקטים שהיוו תרומה בעלת ערך למדינה, היא אבסורדית. זאת ועוד, לאודר הוא בעל מניות ב'ערוץ 10', שניצב בחזית ההכפשה של נתניהו ומשפחתו.

לפי עיתון 'הארץ', המפיק ההוליוודי ארנון מילצ'ן (שלפי המוניטין סייע רבות לצרכיה ההגנתיים והטכנולוגיים של ישראל וגם הוא בעל מניות וחבר דירקטוריון ב'ערוץ 10') היה לכאורה תורם גדול של שמפניה ורודה וסיגרים. העיתון חשף באופן מבשר רעות שנתניהו "ביקר ארבע פעמים בביתו בהרצליה ".

ווינסטון צ'רצ'יל היה נודע בחיבתו לסיגרים יוקרתיים וצריכת כמויות גדולות של ברנדי יקר. אף אחד לא היה חולם לקרוא תיגר על אורח החיים שלו או מעז לרמוז כי ייתכן ומתנות מסוג זה היו יכולות להוות פשיעה או שחיתות. אף מנהיג מערבי אחר מעולם לא נחשף למאמצים מרוכזים ורעילים שכאלו לתיאורו כרודף בצע נבזה.

ראשי הממשלה לשעבר דוד בן גוריון ומנחם בגין מעולם לא ייחסו חשיבות לאיכות חייהם החומרית, כפי שהשתקף באורח החיים הסגפני שלהם. בתים צנועים מאוד, ללא סיגרים וללא שמפניה ורודה. לאחריהם באו ההדוניסטים – אהוד ברק, אריאל שרון ונתניהו.

אך המצב הפך חמור יותר בשל הסטנדרטים הכפולים שהופעלו על נתניהו בהשוואה לראשי ממשלה אחרים. אף אחד מהנשיאים או קודמיו בתפקיד מעולם לא היה נתון לביקורת או בקרה כה עוינת ואובססיבית. התמרון האלקטורלי של ברק באמצעות יצחק הרצוג הושתק במהירות. ההאשמות שהושמעו בחקירת השחיתות של שרון הופסקו ע"י התקשורת השמאלנית כאשר הוא יזם את ההתנתקות החד צדדית מעזה. כאשר שימש דוד לנדאו כעורך 'הארץ', הוא אף רמז שמניעים פוליטיים הם שהצדיקו הימנעות מחקירה נוספת של ענייניו הכלכליים של שרון.

הדוגמה החמורה ביותר הייתה אהוד אולמרט, שעד ליום העמדתו לדין ולמרות הראיות לפיהן סכומי כסף גדולים הועברו אליו במזומן במעטפות, זכה לתמיכה מלאה ותואר כזכאי ע"י 'ידיעות אחרונות' והתקשורת השמאלנית. זאת, אפילו בתקופה שבה דעת הקהל גרסה שהוא כשל באופן הרסני במהלך מלחמת לבנון השנייה.

למרות לחץ עצום מצד התקשורת, אין זה סביר (למרות שעדיין אפשרי) שנתניהו יועמד לדין בשל שחיתות או מעשה פשע. אך הקלטת שיחותיו עם מוזס שיחקו לידיהם של אויביו והגעילו את רוב הישראלים.

נוסף על כך, מלבד חולשותיו החברתיות, נדיר שתאריך התפוגה של רוב הפוליטיקאים בעולם הדמוקרטי עובר את רף עשר השנים, שאותו עקף נתניהו.

אך אף על פי כן, העובדה היא שעדיין, לפי כל סקרי דעת הקהל, הוא ממשיך להוביל בהרבה במידת הפופולריות שלו מעל לכל מועמד פוטנציאלי אחר לראשות הממשלה. הישראלים מאמינים שבזמן זה, אין כל אדם שיכול להתקרב למילוי התפקיד באופן דומה לנתניהו. יהיו אלה המצביעים בישראל – ולא התקשורת העוינת או פוליטיקאים תחבולניים – שיקבעו לבסוף את גורלו הפוליטי.

הדבר נכון במיוחד כיום, כאשר לישראל יש כל כך הרבה על כף המאזניים בכל הקשור לממשל טראמפ הנכנס, אשר יהווה את פתיחתו של עידן חדש שעלול להוביל להשלכות פוליטיות עצומות על עתידה של ישראל.

כיום, אין כל ישראלי שלו הקשרים, המעמד והיכולת לתקשר את עמדתה של ישראל בארצות הברית באותה מידה של רהיטות ואפקטיביות העומדות לנתניהו.

ככל הנראה, זו עלולה להיות הקדנציה האחרונה של נתניהו בתפקידו. אם במהלך השנתיים הקרובות הוא יצליח לשקם את הברית עם ארה"ב, יסדיר את שאלת גושי ההתנחלויות, ימצא פתרון להפרדה מהפלסטינים, יהפוך את הגאות הבינלאומית בעוינות ויבנה מחדש את היחסים בין ישראל לבין מדינות תרבות אחרות, הוא יירשם בהיסטוריה כראש ממשלה מצוין. דפוסי ההתנהגות האישיים שלו וסקנדל ההקלטות הנוכחי יהפכו להערות שוליים מינוריות בהקשר הרחב של המורשת האמתית שלו.

רוב הישראלים, למרות הכעס שלהם, מכירים בכך. על אף הכתמים הברורים בכל הקשור לאורח חייו של נתניהו (ובהתאם להנחה כי לא יוגש נגדו כתב אישום על שחיתות או מעשה פשיעה), עלינו לקוות שבהתאם לאינטרס הלאומי, הנושא המציק הזה יבוא אל סופו ועלינו להתאחד ולתמוך בו במהלך המאמצים שהוא יעשה למעננו בתקופה הקרובה בארצות הברית.

עלינו להתפלל להצלחתו של נתניהו במאמצים להבטיח את מטרתנו ארוכת הטווח של שלום וביטחון במהלך נקודת המפנה הקריטית הזו ביחסינו עם הממשל האמריקני החדש.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann