Haim Zach/GPO

נתניהו: סופו של עידן

Print This Post

איזי ונעמי ליבלר

מאחלים לך ולבני ביתך שנה טובה

שנה של בריאות טובה, שמחה והרמוניה.

מי ייתן ותפילותינו תיעננה וישראל תבורך

במנהיגים בעלי חוכמה ויושרה.

מי ייתן ונזכה לשנה שלום וביטחון לטובת מדינת ישראל,

בשורות טובות לעם היהודי, ושתבוא ברכה על כל האנשים הטובים ברחבי העולם כולו.

כתיבה וחתימה טובה!

______________________________________

עם פרוס ראש השנה תש"פ, נדמה שהמערכת הפוליטית הבלתי מתפקדת שלנו שקעה לשפל של כל הזמנים. כעת, מדובר בקיפאון מוחלט שניתן היה למנוע אותו בהינתן מערכת אלקטורלית חכמה יותר.

עם זאת, דבר אחד נראה ברור: לבנימין נתניהו תהיה לכל היותר קדנציה של שנתיים בתפקיד טרם יפרוש (ואם יועמד לדין, ייתכן שאף פחות מכך). אך לשם כך, בני גנץ או לחילופין, אביגדור ליברמן, ייאלצו להיות הראשונים למצמץ. העובדה שצחי הנגבי ומנהיגים בכירים נוספים בליכוד כבר הכריזו שהם לעולם לא יסכימו לבחירות נוספות, רחוקה מלתמרץ את ליברמן ואת המרכז-שמאל להסכים לממשלת נתניהו או לממשלת אחדות שבה נתניהו יתפוס את הסבב הראשון ברוטציה על ראשות הממשלה.

המבוי הסתום עלול להימשך חודשים, שבמהלכם לא תהיה ממשלה מתפקדת והכאוס ישלוט בזמן שהיועץ המשפטי לממשלה ובתי המשפט יתבקשו ללא הרף לדחות הצעות חוק או החלטות שאינן זוכות לתמיכה של ממשלה נבחרת ושל הרוב בכנסת.

מדובר בתקופה קריטית שבמהלכה אנו נכנסים לשנתה האחרונה של הקדנציה הנוכחית של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, עם אפשרות להשקת תכנית שלום ועימות מזויין אפשרי באופק. כמו כן, ישראל זקוקה לתיאום מקסימלי על מנת להבטיח כי לא תופקר במקרה של הפגת מתיחויות בין ארה"ב לבין איראן. זאת ועוד, הנושא של בקעת הירדן וסיפוח גושי ההתנחלויות זוכה לקונצנזוס בקרב האומה, אך עלול לחמוק בין הידיים במידה ונתעכב. לטובת כל אלו וכן בכל הקשור לחבל הדק של יחסינו עם הרוסים, חושש אני שכל אלטרנטיבה לנתניהו תחסר הן את הניסיון והן את התחכום לניהול הנושאים הרגישים הללו.

נתניהו מילא את תקפיד ראש הממשלה במשך מספר שיא של שנים, והוא צפוי להיזכר כמנהיג הישראלי האפקטיבי ביותר בכל הזמנים. ההיסטוריה תוקיר את האופן שבו הוא ניהל את הביטחון ואת הכלכלה, את העובדה שהוא התריע בפני העולם על איום הגרעין האיראני, ומעל לכל, את פריצת הגבולות והובלתה של ישראל ממעמד של מנודה למדינה הנהנית מיחסים חסרי תקדים עם ארה"ב, רוסיה, הודו, סין, אמריקה הלטינית, אפריקה, דרום מזרח אסיה, וכעת אף עם מדינות ערב סוניות מתונות.

אך כל דבר טוב חייב להגיע לקיצו. גם המשך כהונתו של נתניהו בראש ממשלת מעבר בזמן הנוכחי עלול להיות הרסני. כל עוד אין בידיו שפן שבכוונתו לשלוף מהכובע במהלך הימים הקרובים, מוטב כי יפרוש בכבוד ולטובת האינטרס הלאומי, יציע לסייע ליורשו בתפקיד.

על נציגי הליכוד וכחול לבן להגיע להסכמה בנושאים המרכזיים, שבהם הם חולקים קונצנזוס, ולהזמין את אלו המסכימים לתנאיהם להצטרף אליהם ולהקים ממשלה רחבה ככל הניתן. תנאים אלו ימנעו את הצטרפותה של הרשימה הערבית המשותפת האנטי ציונית. ואולם, יש לכלול את החרדים בממשלה בתנאים הבאים: נציגיהם לא יוכלו להטיל וטו על חקיקה ביוזמת שתי המפלגות המובילות, שירות צבאי או לאומי יוטלו בהדרגה על הגברים הצעירים בקהילה, ולימודי ליבה חילוניים יוצגו מחדש בבתי הספר שלהם. התנאי האחרון יעודד במיוחד את צעירי המגזר להפוך לבוגרים עצמאיים, וזאת במקום להסתמך על קצבאות רווחה. החרדים יהיו מוכרחים לשבת בממשלה עם ליברמן ולפיד ומפלגותיהם, ומנגד, אם לפיד או ליברמן יסרבו לחלוק את מושכות השלטון עם החרדים, יש לשלוח אותם לשורות האופוזיציה.

המטרה העליונה של ממשלה חדשה ורחבה יותר חייבת להיות תיקון של הבעיות והמתיחויות החברתיות שנוצרו כתוצאה מלחצים סקטוריאליים. עליה לשאוף לאחד את האומה באמצעות ניתוץ המחסומים הקיימים בין המגזרים השונים, כולל ערביי ישראל המוכנים לשמש כאזרחים נאמנים.

במידה ונתניהו ימשיך לגרור רגליים בתקופת ממשלת המעבר, הוא ימנע את הקמתה של קואליציה רחבה. במקרה ונתייצב מול עימות צבאי, ללא קשר לאופן שבו נתניהו יגיב, החלטתו תתואר ע"י מבקריו כהחלטה של מנהיג המובל יותר ע"י מעמדו האישי מאשר האינטרס הלאומי. עליו לפרוש בכבוד כעת, ונציג הליכוד, המייצג את מספר הבוחרים הרב ביותר, צריך לזכות בכהונה הראשונה כראש ממשלה ברוטציה עם כחול לבן.

_____________________________________

ייתכן ויעניין אותך לצפות בסרטון הזה שהופק ע"י בוב ולורי קרדוזה מור מארגון PJTN (Proclaiming Justice to the Nations) – תנועה נוצרית אוונגליסטית מהחזקות והאפקטיביות ביותר – המקדמים בלהט את ההסברה הישראלית ומשקיעים מאמצים רבים במלחמה באנטישמיות וב-BDS. הוא צפוי להיות משודר ברחבי העולם באמצעות רשת של תחנות נוצריות המגיעות למיליוני צופים.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann