הרטוריקה המוכשרת שהפעיל ראש הממשלה נתניהו בשבוע שעבר באו"ם היוותה את שיאו של הקמפיין הגלובאלי המוצלח שנקט לשכנוע העולם המערבי כי איראן גרעינית, הנשלטת בידי כהני הדת המשיחיים, לא רק שתשפיע לרעה על ישראל אלא שתישא תוצאות הרסניות עבור העולם הנאור כולו. היה זה בעיקר בזכות אזהרותיו החוזרות והנשנות ואיומיו לפעולה חד-צדדית מניעתית שארה"ב ומדינות אירופה כפו- באיחור ניכר- את הסנקציות, והחלו לשלם מס שפתיים בנוגע לשימוש בכוח צבאי כמוצא אחרון במידה והסנקציות לא תפעלנה. למרבה הצער, במהלך הצעדים הללו החלו חלק מראשי קהיליית המודיעין הישראלי בדימוס להטיל ספק ציבורי בנוגע ליכולתה של ישראל להתעמת מול איראן בכוחות עצמה. את השאלה באשר לצדקתם לא ניתן לאשר או להזים. עם זאת, התבטאויותיהם הבלתי-אחראיות הרגיעו את האיראניים בשכנעם כי נתניהו מבלף, והניאו את ארה"ב מאימוץ עמדה נוקשה יותר.

נתניהו מדבר בשמם של רוב הישראלים

Print This Post

Netanyahu at UN

Netanyahu Speaks for the vast majority of Israelis

הרטוריקה המוכשרת שהפעיל ראש הממשלה נתניהו בשבוע שעבר באו"ם היוותה את שיאו של הקמפיין הגלובאלי המוצלח שנקט לשכנוע העולם המערבי כי איראן גרעינית, הנשלטת בידי כהני הדת המשיחיים, לא רק שתשפיע לרעה על ישראל אלא שתישא תוצאות הרסניות עבור העולם הנאור כולו.

היה זה בעיקר בזכות אזהרותיו החוזרות והנשנות ואיומיו לפעולה חד-צדדית מניעתית שארה"ב ומדינות אירופה כפו- באיחור ניכר- את הסנקציות, והחלו לשלם מס שפתיים בנוגע לשימוש בכוח צבאי כמוצא אחרון במידה והסנקציות לא תפעלנה.

למרבה הצער, במהלך הצעדים הללו החלו חלק מראשי קהיליית המודיעין הישראלי בדימוס להטיל ספק ציבורי בנוגע ליכולתה של ישראל להתעמת מול איראן בכוחות עצמה. את השאלה באשר לצדקתם לא ניתן לאשר או להזים. עם זאת, התבטאויותיהם הבלתי-אחראיות הרגיעו את האיראניים בשכנעם כי נתניהו מבלף, והניאו את ארה"ב מאימוץ עמדה נוקשה יותר.

למרבה הצער, הרקורד של אובמה בכל הקשור לנקיטת פעולה צבאית החלטית הוא עגום, ועל אף הבטחותיו לפיהן ארה"ב לעולם לא תאפשר לאיראנים להשיג סטטוס צבאי גרעיני, קשה לשער כי הממשל הנוכחי ינקוט בפעולה צבאית החלטית כלשהי מיוזמתו החופשית. על כן, נתניהו הפציר בפני הנשיא כי ישרטט קווים אדומים בכל הקשור לפיתוח הגרעין האיראני, קווים אשר חצייתם תאפשר לישראל לפעול או תוביל את ארצות הברית עצמה לכדי נקיטת פעולה צבאית.

אובמה ביטל בציניות את הפצרותיו של נתניהו בהתייחסו אליהן כ"רעש" שאותו התחייב לסנן. התייחסותו המקבילה לישראל כלא יותר מאשר "אחת מבנות בריתנו המובילות באזור" היוו סימן כי הוא אינו מרגיש עוד הכרח בהמשך "מתקפת הקסם" שלו כלפי היהודים האמריקניים בהקשר הישראלי. סימנים אלו זכו לאשרור נוסף כאשר סרב לפגוש את נתניהו במהלך ביקורו בארה"ב, וזאת על אף שהצליח לפנות מזמנו ולהופיע בתכניות אירוח בטלוויזיה.

בעת שישראל ניצבת מול איומים רבים ברמות השונות, אין זה מפתיע כי מרבית הישראלים התכנסו בתמיכתם בראש ממשלתם.

ואולם, תמיכה זו לא זכתה לביטוי בתגובות המגוחכות שהושמעו מצד חלק ממנהיגי האופוזיציה ובתקשורת הישראלית השמאלנית. 'הארץ' פצח בקמפיין נתעב בו הואשם נתניהו בניצול האיום האיראני ככלי לקידום מועמדותו לנשיאות של "חברו" מיט רומני.

הדבר עודד את שאול מופז, מנהיגה הפאתטי של האופוזיציה, לחטוא באחת מן ההתפרצויות המגוחכות ביותר שהושמעו מאז ומעולם על ידי מנהיג אופוזיציה ישראלי. בעודו נמצא בכנסת ישראל, שאל מופז "מי היא האויבת הגדולה של ישראל- אירן או ארצות הברית? ממי אתה מפחד יותר ראש הממשלה? מאחמדינג'אד או מאובמה?"

למותר לציין כי המתקפות הנלעגות הללו צוטטו על ידי התקשורת האמריקנית הליבראלית- אשר עוינותה הולכת וגוברת- וכן על ידי יהודים אמריקניים מן השמאל אשר החלו לשנן סיסמאות בנוגע ל"התערבותו של ביבי בפוליטיקה האמריקנית הפנימית". פרשן יהודי-אמריקני אחד אף הוסיף הצהרה אבסורדית לפיה "מעולם לא חזיתי בראש ממשלה ישראלי אשר ניהל באופן כה קלוקל את יחסי ישראל-ארה"ב". הדברים הללו אף עודדו מספר חברי קונגרס להשמיע גינויים כלפי נתניהו.

אין ספק כי נתניהו מעדיף כי רומני ייבחר, שכן הוא מביע תמיכה עקבית בישראל, וזאת על פניו של  אובמה, אשר מתעב אותו ברמה האישית ומפגין רגשות חיוביים מועטים כלפי ישראל.

אך המציאות הינה כי נתניהו נמנע בעקביות מעיסוק בבחירות לנשיאות ארה"ב. מפעם לפעם, הוא אף הרעיף שבחים על אובמה. לבטח, מקומם להאשים את ראש ממשלת ישראל בהתערבות בפוליטיקה האמריקנית הפנימית, וזאת רק משום שהוא מתייחס לצורך לכפות קווים אדומים בנושא הטומן בחובו איומים קיומיים משמעותיים למדינתו שלו.

האומות המאוחדות משקפות את הלך הדברים החולני השלט בעולם של היום. ביום שני שעבר, השתתף אחמדינג'אד באופן ביזארי בוועידת האו"ם בנושא "שלטון החוק", שם הוא האשים את ישראל בהיותה "שלטון כוזב" אשר "יימחק". כעבור יומיים, ביום הכיפורים, נציגי כל מדינות האו"ם- פרט לארה"ב וקנדה- האזינו באופן מכובד בעת שמכחיש השואה הרצחני והדיקטטור האכזרי הטיף להם מוסר.

לאחריו, נאומו של הנשיא אובמה עסק בעיקרו במהומות המוסלמים. חלק גדול מן הנאום עסק בגינוי הסרט האנטי-אסלאמי הגס, אשר בגינו לא הייתה לארה"ב כל אחריות. ואולם, הוא הזכיר רק בחטף את תעמולת השנאה בעידוד המדינה השלטת בעולם המוסלמי, אשר שמה לה למטרה את הנוצרים והיהודים.

בכל הקשור לאיראן, על אף כישלון המאמצים הדיפלומטיים האמריקניים, לא רק שהוא השמיט כל התייחסות לקווים אדומים אלא שהוא נמנע מלציין, כפי שעשה בעבר, שכל האופציות מונחות על השולחן במידה והאיראנים ימשיכו לחתור אל הגירעון.

למחרת היום האשים ראש הממשלה הפלסטיני מחמוד עבאס את ישראל בפעילות פלילית. הוא איים בפתיחתה של אינתיפאדה חדשה במידה וישראל לא תיכנע לדרישותיו. דברים אלו הגיעו לאחר פגישתו המוקדמת יותר עם אלן דרשוביץ ומספר יהודים תמימים נוספים, אשר להם הבטיח עבאס כי ינקוט קו מתון יותר כלפי ישראל.

לאחריו עלה ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, אשר עשה מאמצים עילאיים בנאומו באו"ם להפגנת על-מפלגתיות, הודה לאובמה, התעלם מהזלזול שהפגין והמעיט בערכה של מתיחות כלשהי השוררת ביניהם. הוא טען כי מטרותיה של ישראל, כמו גם של ארה"ב, הינן לשמש כמחסום כנגד "כוחות האופל אשר מבקשים עולם" אשר בו המוות, ולא החיים, זוכה לשבח. הוא הזהיר מסכנותיה של "אל-קאעידה החמושה בגרעין" וחזה כי ה"קווים האדומים" ימנעו מלחמה, לא יובילו לאחת.

הוא הציג קו אדום באופן חזותי על תרשים של פצצה עם חוט נפץ, על מנת לשרטט את התקדמותה של איראן בצבירת אורניום מועשר, וזאת במידה מספקת לייצור פצצת גרעין. הוא חזה כי שלב זה יושג בקיץ 2013. התרשים זכה ללעג כתרגיל ילדותי מצדם של פוליטיקאים ישראליים חסרי חינוך ומצד חלק ניכר מן התקשורת הליבראלית, אך זה הוכיח את עצמו כיעיל במיוחד וזכה לחשיפה רחבה.

אנו עומדים בפני תקופה קשה. על אף הצהרות מרגיעות שהושמעו מטעמם של שני הצדדים, אין להכחיש כי יחסי ארה"ב-ישראל הינם שבירים במיוחד. קיים מחסור הדדי באמון בין הנשיא אובמה לבין רוה"מ נתניהו. כל מבוקשו של הבית הלבן בהקשר הישראלי מסתכם בוויתורים נוספים כלפי הפלסטינים.

ובינתיים, בזמן שגזרת המזרח התיכון עוברת תהפוכות משמעותיות, האיראנים נהנים מן המחזה הזה, בו 'השטן הגדול' ו'השטן הקטן' מתכתשים אחד עם השני, וזאת בזמן שהם ממשיכים להתקדם בנחישות אל עבר המטרה הגרעינית ששמו לפניהם.

למרבה ההיגיון, ישראליים רבים מודאגים ביותר מן האפשרות כי אובמה ייבחר מחדש. הם חוששים כי כפיית קווי שביתת הנשק הבלתי ניתנים להגנה מ-1949 תהווה את צעדו הראשון בהשגת השלום במזרח התיכון.

תפקידו של מנהיג ישראלי הינו תפקיד כפוי טובה. בזמנים אלו, מטרתנו העיקרית חייבת להיות הנחת חילוקי הדעות המינוריים שלנו בצד והתכנסות בתמיכה בממשלתנו ובראש הממשלה נתניהו.

בקרב האמריקניים, ברמה העממית, ישנו מאגר עצום של רצון טוב כלפי ישראל. כאשר העם האמריקני יבין כי רוה"מ מדבר בשמו של הרוב המכריע של אזרחיו בנושא זה, הם ישכילו להבין כי ההאשמות לפיהן נתניהו מתעסק בפוליטיקה אמריקנית פנימית הן כוזבות. כמו כן, הדבר יעודד אותם לפעול על פי האינטרסים שלהם על מנת להפעיל לחץ ציבורי על הדרג הפוליטי שלהם להעצמת הפעולות ונקיטת כל האמצעים הנדרשים לעיכוב האיום הגלובאלי של הגרעין האיראני.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann