איזי ליבלר

נתניהו: למען האינטרס הלאומי, פרוש נא עכשיו

[1]

 

לאחר המבוי הסתום האלקטורלי, הייתי בין ראשוני המעריצים והתומכים הוותיקים של ראש הממשלה נתניהו שטענו שאלא אם כן הוא יגיע להסכם עם בני גנץ, טוב יעשה אם יפרוש עכשיו. אחרת, הוא יפגום בקריירה המפוארת שלו.

רק לפני שישה חודשים, נתניהו היה מצוי בפסגת הקריירה שלו. הוא נערך לבצע התקדמות משמעותית עם הנשיא טראמפ, שיכולה הייתה להוביל להנחת יסודות לישראל בטוחה ומשגשגת שתשלב בתוכה את גושי ההתנחלויות המרכזיים.

ואולם, למרבה הצער, נגד נתניהו הוגש כעת כתב אישום – בלתי מוצדק לטעמי – באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים בשלושה תיקים. האישום החמור ביותר בשוחד מבוסס על סיקור חיובי באתר וואלה. ארבעה משפטנים אמריקנים מובילים, אלן דרשוביץ, שתמך בדמוקרטים לאורך כל חייו, נתן לוין, ריצ'רד היידמן וג'וזף טיפוגרף, שיגרו מכתב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שבו טענו כי אישום שכזה הוא חסר תקדים בדמוקרטיה, וכי מאמציו של נתניהו להשפיע על התקשורת הם עניין שבשגרה ואינם מהווים עבירה על החוק.

בו בזמן, עוינותה של ההיסטריה המופנית נגד נתניהו בתקשורת הישראלית הולכת ומחריפה. במסגרתה, נרשם שטף שערורייתי של הדלפות מחקירות משטרה מסווגות, שכל מטרתן היא לקדם דמוניזציה של נתניהו לקראת הגשת כתבי האישום. כמו כן, נחשפו גילויים מזעזעים על עדים שהצהרותיהם נסחטו מהם, והתעוררו שאלות חמורות בנוגע לפעולות המשטרה במהלך החקירות. על כן, נדמה שקיים יסוד אמתי מאחורי קריאתו של נתניהו "לחקור את החוקרים".

מובן שנתניהו יזכה לחזקת החפות עד שתוכח אשמתו, וישראלים רבים יחושו הקלה במידה ובתי המשפט יזכו אותו מכל אשמה. אך הוא צפוי למאבק, וישנה סבירות שרבים מהשופטים יהיו עוינים כלפיו. מתקפתו האחרונה נגד הפרקליטות לאחר ההודעה על הגשת כתב האישום בוודאי לא תעלה את קרנו בעיניהם.

אף על פי כן ולמרות כל האמור לעיל, על נתניהו להתפטר מראשות הממשלה לאלתר. אלו המעודדים אותו להישאר בתפקידו תחת כתב אישום אינם מסייעים לו, וזאת למרות שחוק היסוד מחייב ראש ממשלה להתפטר רק לאחר מתן פסק דין חלוט. כאשר לוקחים בחשבון את היקף העדויות והערעורים הצפויים אם יגיע התיק לבית משפט, התהליך עלול להיגרר במשך שנים.

ישנם ספקות באשר לשאלה האם חוק היסוד יאפשר לנשיא להעניק את המנדט להקמת ממשלה חדשה לראש ממשלה הנתון תחת כתב אישום, אך יש לקוות כי הנושא יגיע לפתרון ללא התערבות משפטית. במידה ונתניהו ייאלץ לעזוב את תפקידו מטעמים טכניים, יעורר הדבר מחלוקת קשה ופילוג מר בעם, והוא יספק תחמושת נוספת לאלו המאמינים שנתניהו היה קורבן להפיכה משפטית. ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה להיזרק לכאוס שכזה בזמן שהיא מתייצבת מול איומים בטחונים אמתיים ביותר מצד איראן.

ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה ממשלת מעבר שהיא בגדר ברווז צולע בתקופה שכזו. במידה וניאלץ ללכת לבחירות חדשות, שנדמה שנתניהו רוצה בהן, אנו עלולים להיתקע עם ממשלת מעבר במשך שישה חודשים נוספים ואף יותר. במצב שכזה, ייתכן והליכוד הוא שייצא מופסד.

כל זמן שנתניהו ימשיך לכהן כראש ממשלה תחת התנאים הקיימים, יוטל ספק במניעיו לאחר כל החלטה משמעותית שיקבל.

מצב שכזה יוביל לשיתוק, כאשר אפילו הנושאים השוליים ביותר יגיעו לבית המשפט משום שנאסר על ממשלת מעבר לקבל כל החלטה שנויה במחלוקת. מלבד השיקולים הללו, בימים רגישים שכאלו נדרש כל ראש ממשלה לרכז את מלוא תשומת הלב שלו בניהול המדינה, ואל לא להיות עסוק או מוסח ע"י דיונים אינסופיים בבתי המשפט.

עד כה, ממשל טראמפ הפגין תמיכה יוצאת מן הכלל בישראל שאותה ניתן לזקוף לזכותם של הנוצרים האוונגליסטים, משום שרוב היהודים האמריקנים שונאים את טראמפ עד עדי כך שהם מתנגדים אפילו לקווי מדיניות שלו הזוכים לתמיכתם של רוב הישראלים. עם זאת, אין כל ספק שלא תהיה לנו הזדמנות טובה יותר לפתרון האתגרים האסטרטגיים ארוכי הטווח שלנו באמצעות סיפוח של גושי ההתנחלויות המרכזיים ובקעת הירדן.

מזכיר המדינה מייק פומפאו, שהודיע זה עתה שארצות הברית אינה מתייחסת לגושי ההתנחלויות כבלתי חוקיים לפי החוק הבינלאומי, עשוי לפרוש בעתיד הקרוב במטרה להתרכז בקמפיין לסנאט. כמו כן, טראמפ יחל בקרוב לעסוק בקמפיין הבחירה מחדש שלו, ותכנית השלום שלו למזרח התיכון לא תעמוד בראש סדר העדיפויות שלו בשנה הקרובה. זאת ועוד, במקרה והדמוקרטים יזכו בבחירות, ישראל עלולה להתייצב מול ממשל אמריקני עוין יותר מכל מה שהכרנו.

בנוסף, אם נתניהו לא יתפטר באופן מידי, פנינו למערכת בחירות שלישית. בהינתן כתבי האישום, הליכוד עלול לאבד חלק משמעותי מהמנדטים שלו אם חלק מבוחריו המסורתיים יימנעו מהצבעה או יצביעו למפלגה אחרת.

מאידך, אם נתניהו יפרוש, המפלגה תוכל לבחור מנהיג חדש בפריימריז שייערכו, יש לקוות, בקרוב. כך, היא תוכל להקים במהירות ממשלת אחדות לאומית עם כחול לבן, שמרבית חבריה כבר תומכים בקווי המדיניות הבסיסיים של הליכוד בכל הקשור לביטחון ולגושי ההתנחלויות.

נהיר שבמקרה ולא נתאפס על עצמנו ונקים ממשלת אחדות, ההיסטוריה תשפוט בחומרה את כל המנהיגים הפוליטיים בישראל על כך שעסקו בקידום עצמי על חשבון האינטרס הלאומי. מלבד נושאים פוליטיים, אנו ניצבים מול עימותים צבאיים עם איראן, חיזבאללה וחמאס. אם ייכפה עלינו עימות צבאי ללא ממשלה, עלול לפרוץ כאוס וחלק ניכר מהקהילה הבינלאומית, כולל האומות המאוחדות והאירופאים, יוכיחו אותנו על כך שממשלת "ימין" שלא נבחרה בבחירות היא שהביאה זאת על ישראל. התמיכה היחידה שייתכן ונזכה בה היא מצד ארה"ב, אך בהיעדר ממשלה אמתית, גם זו צפויה להיחלש.

עבור נתניהו, שהשיג כל כך הרבה למען המדינה, סיום הקריירה בצורה מחפירה שכזו הוא בלתי הוגן בעליל. אך בישראל, פוליטיקה היא מקצוע אכזר. כל דבר טוב סופו להסתיים, ואפילו בטרם עת כמו במקרה הנוכחי. עם זאת, אסור בשום מקרה להכפיף את ביטחונה וטובתה של המדינה למעמדו האישי של אדם כלשהו. האמת היא שנתניהו נותר המנהיג הטוב ביותר שיש לנו, אך אין אדם שאין לו תחליף ובליכוד ישנם כמה חברים שיוכלו לתפוס את ההנהגה ולהקים במהירות ממשלת אחדות.

ראש הממשלה, ככל שתדחה זאת יותר, כך יגדל הנזק. יהיה מה שיהיה, אתה תירשם כאחד מראשי הממשלה הגדולים ביותר של ישראל, שהניח את היסודות לביטחון, ליחסים הדיפלומטיים ולשגשוג הכלכלי ארוכי הטווח שלנו. פרוש עתה, לטובת המדינה ולמען האינטרס האישי שלך, על מנת שתוכל להציל את המורשת שלך ולהקדיש את מרצך להתגברות על כל סעיפי האישום.