פירוקה של וועדת פלסנר אשר עסקה בגיוס החרדים על ידי ראש הממשלה נתניהו הייתה משגה אימפולסיבי אשר ממנה מנסים להיחלץ כעת הוא ומפלגתו. אם לא יצליחו בכך, יוביל הדבר למפלתו הפוליטית. על אף שהצליח להשיג את הקונצנזוס הלאומי הרחב ביותר בנוגע למדיניות החוץ מאז הקרע הגדול בתקופת הסכמי אוסלו, הזעם שיכוון כלפיו במידה ויתקפל בפני הרבנים החרדים בנושא משבר הגיוס יהיה חזק ממנו. לישראלים נמאס מהמצב בו מגזר הולך וגדל בקהילה מנצל את מינופו הפוליטי המוגזם לסחיטת טובות הנאה המיטיבות באופן בלעדי עם ציבור הבוחרים החד- ממדי שלו. ההתמקדות החדשה בפטורים הוותיקים מגיוס המוענקים לחרדים הביאה את הנושא לנקודת רתיחה. ההפגנה האחרונה בתל אביב משקפת את התמיכה הרחבה בנושא זה בקרב סקטורים שונים בציבור. באופן חסר תקדים ניתן היה לחזות בנציגים מן הספקטרום הפוליטי כולו- הקרן החדשה לישראל מן השמאל הקיצוני, התנועה הרפורמית, התנועה הקיבוצית, התאחדות הסטודנטים הארצית, התנועה הציונית הנוקשה 'אם תרצו', גופים חילוניים ודתיים- לאומיים- אשר התאחדו יחדיו תחת אותו הדגל. אם יתייצב נתניהו לצד החרדים כנגד כל הכוחות הללו, ימיו כמנהיג פוליטי יהיו ספורים. ובצדק.

נתניהו והחרדים

Print This Post

haredi-soldiers

Netanyahu and the Haredim

פירוקה של וועדת פלסנר אשר עסקה בגיוס החרדים על ידי ראש הממשלה נתניהו הייתה משגה אימפולסיבי אשר ממנה מנסים להיחלץ כעת הוא ומפלגתו. אם לא יצליחו בכך, יוביל הדבר למפלתו הפוליטית.

על אף שהצליח להשיג את הקונצנזוס הלאומי הרחב ביותר בנוגע למדיניות החוץ מאז הקרע הגדול בתקופת הסכמי אוסלו, הזעם שיכוון כלפיו במידה ויתקפל בפני הרבנים החרדים בנושא משבר הגיוס יהיה חזק ממנו. לישראלים נמאס מהמצב בו מגזר הולך וגדל בקהילה מנצל את מינופו הפוליטי המוגזם לסחיטת טובות הנאה המיטיבות באופן בלעדי עם ציבור הבוחרים החד- ממדי שלו. ההתמקדות החדשה בפטורים הוותיקים מגיוס המוענקים לחרדים הביאה את הנושא לנקודת רתיחה.

ההפגנה האחרונה בתל אביב משקפת את התמיכה הרחבה בנושא זה בקרב סקטורים שונים בציבור. באופן חסר תקדים ניתן היה לחזות בנציגים מן הספקטרום הפוליטי כולו- הקרן החדשה לישראל מן השמאל הקיצוני, התנועה הרפורמית, התנועה הקיבוצית, התאחדות הסטודנטים הארצית, התנועה הציונית הנוקשה 'אם תרצו', גופים חילוניים ודתיים- לאומיים- אשר התאחדו יחדיו תחת אותו הדגל. אם יתייצב נתניהו לצד החרדים כנגד כל הכוחות הללו, ימיו כמנהיג פוליטי יהיו ספורים. ובצדק.

רוב הישראלים קוראים לגיוס החרדים כמו כל שאר אזרחי המדינה, ללא התחשבות מיוחדת כלשהי מלבד הבטחת כיבוד אמונתם הדתית.

אך המציאות היא כי צה"ל לא יוכל לספוג לתוכו מספר כה גדול של חרדים בין לילה, ושילוב צעירים בעלי סגנון חיים כה שונה הוא מורכב ביותר ודורש תשומת לב מיוחדת.

יש לקחת בחשבון את הרקע השונה של קבוצות החרדים. לדוגמה, חלק גדול מתומכיה של ש"ס- ספרדים חרדים אשר אינם מאמצים באופן עיוור את מנהגי החרדים הליטאים ואשר רבים מהם משרתים כבר עתה בצה"ל- יוכלו להשתלב ביתר קלות. הקבוצות הליטאיות והחסידיות מציבות בעיות מאתגרות הרבה יותר. כל מי שביקר בתערוכה הנוכחית במוזיאון ישראל העוסקת בחסידות יוכל להבין את האתגר העצום שבגיוס הצעירים הללו.

יש להעריך את וועדת פלסנר על כך שזו העריכה נכונה את המורכבות הכרוכה בשילוב חרדים החיים חיים כה סגורים, והציעה להציג את השינויים באופן הדרגתי, בחמלה ותוך הפעלת גמישות מקסימלית בשלבים הראשוניים.

המלצותיה כללו הענקת פטורים ל-1500 עילויים בתורה בכל שנה, מתן אפשרות לביצוע שירות לאומי לאלו אשר אינם מתאימים לצבא (ובתנאי שאלו מכוונים לשירות אמתי לקהילה ולא יהפכו לצינורות חדשים לניתוב כספים ליוזמות חרדיות בלבד), וכן הצעה לדחיית השירות למשך תקופה של עד חמש שנים. בנוסף הציעה הוועדה כי אלו אשר אינם משרתים יעמדו בפני קנסות כספיים ותשלומי רווחה מופחתים.

הכורך לשינוי השיטה אינו מסתכם רק בצורך להשקטת הזעם כנגד 60,000 משתמטים חרדיים מגיוס- אשר רבים מבינם אף אינם מחויבים באמת ובתמים ללימוד תורה מתמיד.

הנושא המהותי ביותר הוא המספר ההולך וגדל של צעירים המונהגים על ידי רבנים אנטי- ציוניים לאמונה כי עליהם לעסוק בלימוד תורה במשך כל ימיהם, להימנע מעבודה למחייתם ולהישען על רווחת המדינה.

ביזוי מושג העבודה הינו חסר תקדים במסורת היהודית. בפרקי אבות מצוטט רבן גמליאל באומרו: "יָפֶה תַלְמוּד תּוֹרָה עִם דֶּרךְ אֶרֶץ, שֶׁיְּגִיעַת שְׁנֵיהֶם מְשַׁכַּחַת עָוֹון. וְכָל תּוֹרָה שֶׁאֵין עִמָּהּ מְלָאכָה, סוֹפָהּ בְּטֵלָה וְגוֹרֶרֶת עָוֹון".

במידה ולא תובא הסטייה הנוכחית במוסר העבודה היהודי אל סופה, התוצאה הבלתי נמנעת תהיה כי רבבות החרדים הצעירים, המהווים כבר היום מעמד נמוך ורש, יערערו בקרוב את הכלכלה כולה ואת הלכידות החברתית במדינה.

בהקשר זה, הגיוס הוא חיוני. מן הרגע בו ישולבו הצעירים הללו בצה"ל או בשירות הלאומי, רובם ירכשו כישורים בסיסיים אשר יאפשרו להם להצטרף לבסוף לכוח העבודה. מיותר לציין כי יצירתה של תכנית שירות לאומי אשר תספק להם כישורים מקצועיים ולא תעסיקם בעבודות נחותות ותו לא תהווה בעצמה אתגר משמעותי לממשלה.

בטווח הארוך, רבנים חרדיים בעלי הבנה כלשהי של העולם האמתי יהיו מוכרחים להיאחז בהזדמנות לנוע קדימה באופן מועיל ובשיתוף פעולה. ההתנגדות הבלתי מתפשרת נובעת מן הליטאים האנטי- ציוניים הקיצוניים- במיוחד 'העדה החרדית'- אשר חלקם מחזיקים בעמדות עוינות כנגד המדינה אשר אף על פי כן תומכת ומסבסדת את ישיבותיהם. הם אינם מוכנים אפילו להשמיע תפילות בבתי הכנסת שלהם למען אותם החיילים המגנים עליהם. מאידך, תומכי ש"ס אינם צפויים לעלות על בריקדות בנושא זה מכיוון שרבים מהם מחזיקים ברגש לאומי חזק.

החשש המרכזי העומד בפני הרבנים הוא כי תלמידיהם ייחשפו לעולם החופשי והם יאבדו את שליטתם עליהם. במקום להכיר בכך שאין מנוס מפני ביצוע הרפורמות הללו וכי בסופו של דבר הם יפיקו מהן תועלת על ידי התגברות על העוני המחפיר בו הם חיים, הם דוחים על הסף הצעות שכאלו וכך יוצרים קיטוב חברתי נוסף. הם אפילו אינם מוכנים לשקול שירות לאומי בבתי חולים, בתי ספר ומוסדות רווחה אחרים. צרות האופקים שבהנהגתם מזכירה את קודמיהם טרם השואה, אז הם דחקו באנשיהם להישאר באירופה והתנגדו נחרצות להגירה לפלסטינה, כיוון שזו הייתה לטעמם מנוגדת לרצון האל.

המיעוט הפיקח יותר בעולם החרדי כבר מבין את הכתובת שעל הקיר. הם החלו ליזום פרויקטים המספקים הכשרה מקצועית שמטרתה לאפשר לחרדים לעבוד למחייתם. חלקם אפילו מבקשים לשתף פעולה עם הממשלה על מנת למצוא דרכים לצמצום ההשפעה השלילית של השינויים הקרבים. בנוסף, השתתפות החרדים על בסיס התנדבותי בצה"ל- על אף שזו מהווה מיעוט אחוזי קטן- גדלה באופן משמעותי במהלך השנים האחרונות.

ככלכלן ופוליטיקאי מתוחכם, ראש הממשלה מודע לצורך הדחוף להחלת רפורמה לשילוב החרדים בכוח העבודה הישראלי.

הסתייגותו מניתוק קשריו הפוליטיים הוותיקים עם החרדים היא מובנת, אך הגיע הזמן להתיר את אחיזת החנק ולהשתחרר מן הכוח המוגזם של המפלגות החרדיות.

ממשלת האחדות שנתניהו הקים עם קדימה מספקת לו הזדמנות היסטורית לנוע הלאה ולטפל, באיחור, בנושאים המייצרים זעם רב בקרב העם.

נתניהו מודע גם לעובדה כי על אף איומיהן, לאן תוכלנה המפלגות החרדיות לפנות? אל מופז וקדימה, אשר כפו את השינוי? אל ישראל ביתנו, אשר מחשיבה את הרפורמה המוצעת לבלתי מספקת? או לשלי יחימוביץ' מן העבודה? וכאשר הרפורמות הללו תופעלנה, המינוף המוגזם של המפלגות החרדיות החד- ממדיות יישחק באופן ניכר.

בטוחני כי במהלך השבועות הקרובים- למען האינטרס הלאומי וכן מתוך תועלתיות פוליטית- נתניהו יאמץ שיטה אשר תוביל לגיוסם ההדרגתי של החרדים אל הצבא ואל כוח העבודה. בטווח הארוך, זו תזכה אותם בכבוד מצד העם ותעצים את ההערכה העצמית שלהם. למרבה האירוניה, עם הזמן אפילו החרדים יעריכו את מה שעשה נתניהו עבורם.

כמו כן, יהווה הדבר נקודת מפנה אשר בה הכוח של הקנאים הדתיים יופחת והקיטוב בין דתיים וחילוניים ילך ויצטמצם. במקום תחושת ניכור כלפי הקיצוניות הדתית, הישראלים יקורבו אל היופי הפנימי של המסורת היהודית והמורשת בדרך של דוגמה במקום בכפייה.

אלו יקדשו את המורשת הפוליטית של נתניהו כמנהיג ישראלי אשר, גם אם היה זה תחת לחץ, הנהיג את השינויים אשר הובילו לאיחוד האומה.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann