ראש הממשלה בנימין נתניהו ייצג אותנו בכבוד בנאומו בעצרת האו"ם השבוע. נאמן לדרכו, הוא שב והפעיל את יכולות התקשורת שלו והציג באופן מופלא את העמדה הישראלית. הוא דיבר באופן ממוקד, עובדתי, לוגי ומשכנע בזמן שהפציר בממשל האמריקני ובמנהיגי העולם שלא ללכת שולל אחר מתקפת הקסם של הנשיא חסן רוחאני. הוא שילב בנאומו התייחסויות לנושאים יהודיים היסטוריים ותנכיים - ואזכר את המכבים, הנביאים, חוסר האונים היהודי והפוגרומים וכן את נחישותם של היהודים לחיות באדמתם שלהם. כיהודי וכישראלי, חשתי גאווה להיות מיוצג ע"י מנהיג המבטא את עמדתנו באופן כה אצילי ורהוט.

נתניהו: "במידת הצורך, ישראל תפעל לבדה"

Print This Post

netanyahu-un

Netanyahu – "If Needed Israel Will Stand Alone"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייצג אותנו בכבוד בנאומו בעצרת האו"ם השבוע. נאמן לדרכו, הוא שב והפעיל את יכולות התקשורת שלו והציג באופן מופלא את העמדה הישראלית.

הוא דיבר באופן ממוקד, עובדתי, לוגי ומשכנע בזמן שהפציר בממשל האמריקני ובמנהיגי העולם שלא ללכת שולל אחר מתקפת הקסם של הנשיא חסן רוחאני.

הוא שילב בנאומו התייחסויות לנושאים יהודיים היסטוריים ותנכיים – ואזכר את המכבים, הנביאים, חוסר האונים היהודי והפוגרומים וכן את נחישותם של היהודים לחיות באדמתם שלהם. כיהודי וכישראלי, חשתי גאווה להיות מיוצג ע"י מנהיג המבטא את עמדתנו באופן כה אצילי ורהוט.

נתניהו נטרל את המבקרים שהאשימו אותו בהתנגדות למאמצים הדיפלומטיים או ב"קלקולם". עם זאת, הוא הזהיר מפני הסכנות הטמונות בוויתור לאיראנים הדו-פרצופיים, וזאת כל עוד לא יינטשו באופן מלא את שאיפותיהם הגרעיניות.

הוא הכריז כי גורל המדינה היהודית לא ישעתק את זה של צ'כוסלובקיה ב-1938. בדבריו שלו, ישראל "לעולם לא תעבור בשתיקה על הימצאות נשק גרעיני בידיו של משטר עוין, אשר שב ומבטיח למחוק אותנו מהפה. ישראל לא תרשה לאיראן להתחמש בנשק גרעיני. אם ישראל תיאלץ לעמוד לבדה, ישראל תעמוד לבדה". נאומו עשוי בהחלט להוכיח עצמו כנבואי באופן דומה לאזהרותיו של צ'רצ'יל בנוגע לנאצים.

למרבה הצער, אך שלא במפתיע, מלבד בעבור הישראלים, יהודי התפוצות וידידינו הקרובים בעולם – נדמה שנאומו של נתניהו נפל על אוזניים אטומות. מחיאות הכפיים בסוף דבריו היו חרישיות למדי, תגובה צפויה כאשר מדובר בגוף בינלאומי שרק כמה שעות לאחר נאום נתניהו, בחר את איראן כחברה בוועידת פרוק הנשק והביטחון הבינלאומי שלו.

תשומת ליבו של הקונגרס האמריקני מופנית להשבתת הממשל הפדרלי. ובכל מקרה, מרבית האמריקנים עייפו ממלחמות ואיבדו את אמונם בתכונות המנהיגות של אובמה, במיוחד לאחר טיפולו המחפיר בנושא הסורי.

באופן כללי, מנהיגי העולם נמצאים במצב של הכחשה, ומבקשים להימנע מלהתייצב מול איום הגרעין האיראני ומהצורך האפשרי בנקיטת פעולה צבאית. בנושא זה, כמו ברבים אחרים, ישראל נותרה כ'עם לבדד ישכון'.

ומנגד, הנשיא רוחאני זכה בחיבוק חם מצד העצרת הכללית של האו"ם ומצידה של התקשורת הגלובאלית. הוא חייך ודיבר על דיפלומטיה, בעת שהמנהיגים הגלובאליים רודפים אחר מחוותיו הריקות ומהללים את היומרה המתונה שלו, וזאת למרות הרקורד הפומבי שלו של הונאה והשקרים הבוטים שפיזר מעל בימת העצרת, לפיהם איראן מעולם לא ביקשה להשיג פצצה גרעינית. להוציא את דברי המתק שלו, רוחאני לא הסכים לכל ויתור. התגובה להבטחותיו החלקלקות בנוגע לכוונותיה הטובות של איראן הזכירו באופן מצמרר את התנהגות מנהיגי העולם לאחר ה"שלום בזמננו" של צ'יימברלין ב-1938.

אילו רק היו אותם המנהיגים צודקים. לישראל, המדינה על קו החזית, שאותה מתארת איראן שוב ושוב כסרטן שיש להשמידו, תהיינה כל הסיבות לחגוג במידה והדיפלומטיה תוכל לשכנע את האייתוללה חומייני לבטל את שאיפותיה הגרעיניות של מדינתו.

אך כפי ביטא נתניהו באופן כה רהוט באו"ם ובמקומות אחרים במהלך השנים האחרונות, הדיפלומטיה לבדה לא תעמוד בפני האיראנים. נתניהו יכול לזקוף לזכותו את הקרדיט על כך שהתמיד בקמפיין הגלובלי לאזהרת העולם מפני הסכנות הטמונות בהפיכת איראן למעצמת גרעין. הוא לא 'חרחר מלחמה', כפי שהאשימו מבקריו, אלא התייצב מול המציאות כאשר דחק במנהיגי העולם לכפות סנקציות ולאיים בפעולה צבאית עד אשר הצנטריפוגות יחדלו להסתובב.

נתניהו השאיר פתח לדיפלומטיה. אך הוא בא והזכיר לארה"ב ולעולם את הרקורד הדו-פרצופי של רוחאני, ותיאר אותו כ"זאב בעור של כבש". הוא ציין את העובדה שבזמן שרוחאני שימש כיו"ר המועצה לביטחון לאומי וכראש צוות המשא ומתן הגרעיני בין השנים 2003 ו-2005, הוא שיקר והתמהמה, ובהמשך אף התרברב בכך שהצליח ליצור "סביבה רגועה". הוא שימש בתפקיד גם בתקופה שאיראן תזמרה את התקפת הטרור במרכז הקהילה היהודית בבואנוס איריס.

נתניהו הזהיר בצדק כי כל עוד לא תהיינה תהפוכות דרמטיות (ורוחאני מעולם לא רמז כי יוביל לכאלו), האסטרטגיה האיראנית הינה להשתהות במשא ומתן ולהונות את ארה"ב ואת המנהיגים הגלובאליים האופוריים כך שיספקו לה את הזמן הדרוש להשגת מטרותיה. כפי שהדברים עומדים כעת, ארה"ב עדיין לא זכתה לתגובה איראנית למאמציו של אובמה "להושיט יד", ועיכובים אלו עלולים ללוות אותנו אל תוך 2014.

נתניהו הזכיר למנהיגי העולם כי זו בדיוק הדרך שבה נחלה צפון קוריאה הצלחה, אשר עיכבה ורימתה את ארה"ב עד שמימשה את יעדיה. הוא הזהיר כי איראן גרעינית תהיה שוות ערך ל"עוד 50 צפון קוריאות".

זאת ועוד, נתניהו הזהיר מפני 'פתרונות "חלקיים" שאותם ישראל לא תוכל תקבל. הוא ביקש כי כל עוד אין הסכם החקוק באבן ומיושם בשטח, לא תהיינה כל הקלות בסנקציות, אשר, במידה ויוסרו לפני הזמן, יהיה כמעט בלתי אפשרי להשיבן באווירה הנוכחית. כמו כן, הוא קרא לכפיית תאריכי יעד נוקשים ולדרישות לשקיפות מלאה בתחום ההוצאה לפועל.

נדמה שהנשיא אובמה הנהן במרומז לדרישותיו של נתניהו. במסיבת עיתונאים משותפת קודם לנאומו של נתניהו באו"ם, שני הצדדים נמנעו בזהירות מהטחת האשמות או מהצגה של כל מתיחות ביניהם. למעשה, אובמה אמר לנתניהו את מה שביקש לשמוע. הוא הבטיח כי הוא שומר על "עיניים פקוחות לרווחה", וכי מתקפת הקסם ומילותיו היפות של רוחאני לא יביאו לסופן של הסנקציות. הוא הבטיח להפעיל את "הסטנדרטים הגבוהים ביותר של אימות כדי שניתן להם את ההקלה בסנקציות שאני חושב שאליה הם חותרים". ואולם, הוא לא סיפק כל הבטחה שלא להקל בסנקציות עד שהאיראנים יוכיחו שהם פירקו לחלוטין את תכנית הנשק הגרעיני שלהם. אך הוא הבטיח ש"כנשיא ארה"ב… איננו מסירים שום אופציה מהשולחן, כולל אופציות צבאיות" – ביטויים שמהם נמנע במהלך נאומו שלו בעצרת הכללית של האו"ם.

אף על פי כן, לאור התנהגותו של אובמה במהלך החודש האחרון והתנהגותו המתרפסת-כמעט בפני רוחאני, רבים ייראו בהצהרותיו בנוגע להשארת האופציה הצבאית על השולחן כעוד איום חלול מתוכן. ואולם, במידה ואובמה ישיג פתרון אמת לבעיה באמצעים דיפלומטיים, נתניהו והעם הישראלי יתמכו בו לאורך כל הדרך. אך אל לנו לעצור את נשימתנו. הסיכויים להתרחשות שכזו קלושים ביותר.

נתניהו מודע למציאות הכואבת לפיה האופציה הצבאית הישראלית איננה על הפרק כל עוד ארה"ב עוסקת בדיפלומטיה עם האיראנים.

על כן, ישראל ניצבת מול אתגר דיפלומטי ופוליטי מרתיע במיוחד במהלך החודשים הקרובים. ראש ממשלתנו ייאלץ לשוב וללכת על חבל דק דיפלומטי, וכן יעמוד מול לחצים הולכים וגוברים לביצוע וויתורים חד-צדדיים נוספים כלפי הפלסטינים – דבר שיוביל לאיומים ביטחוניים על עתידנו.

האתגר של נתניהו הוא להעביר את מסריו ישירות לקונגרס ולאומה האמריקנית. עליו להמשיך במשימתו ולחדור לנפש האמריקנית, עד אשר הם יקבלו את העובדה שהאיום שאיראן מציבה הוא אמתי ומידי, ובמידה ולא יטופל הוא יאפשר להיסטוריה לחזור על עצמה באופן הנוראי ביותר.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann