נשיא ארה"ב טראמפ: מאזן בוחן

Print This Post

פגישתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עם מנהיג רוסיה ולדימיר פוטין הובילה להגברת הפרנויה לגבי הנשיא לשיא של כל הזמנים. הוא הואשם בכך שהוא "אכזב את אמריקה", פעל באופן "מביש" ו"מחפיר" ואפילו בכך שביצע "פשעים חמורים ועבירות קלות". ראש ה-CIA לשעבר ג'ון ברנן הרחיק לכת ותיאר את הופעתו כ"בוגדנית".

אין ספק שטראמפ כשל כאשר התייחס לדמיון בהתנהגותם של מקורות המודיעין הנוכחיים של רוסיה ושל ארה"ב. זאת לאחר התפרצויותיו בפגישה מוקדמת יותר עם האירופאים שעניינה היה נאט"ו. אפילו תומכיו הרפובליקנים שפשפו את עיניהם בתדהמה לאור חלק מהדברים שאמר לפוטין. ואולם, גם לאחר מטחי הביקורת הללו, טראמפ הודיע בשבוע שעבר שהוא הזמין את פוטין לוושינגטון.

לא ניתן להכחיש שטראמפ פועל כמוקיון ושיש לו נטייה להתנהג בוולגריות. הוא יורה מהמותן, אומר את מה שהוא חושב, סותר את עצמו לעיתים קרובות ומפרסם ללא הרף ציוצים ילדותיים.

העובדות הן שהוא עשה שגיאות רבות והציג באופן אימפולסיבי תקנות חדשות ללא כל התייחסות לפרטים, כפי שעשה לדוגמה במקרה של ההגבלות על הגירה, כאשר ייצר כאוס משמעותי שניתן היה למנוע אותו.

מאידך, הוא הצליח – באופן כללי – לנטרל את השפעתו ההרסנית של קודמו, ברק אובמה, אשר, כחלק ממטרתו העליונה להשיג שלום, השליך בצד כמה מבנות בריתה הוותיקות של אמריקה, התרפס בפני מדינת הטרור האיראנית, ותוך כדי, אף צמצם את השפעתה הגלובלית של אמריקה.

טראמפ החל את נשיאותו עם הקריאה "אמריקה תחילה", אמירה שעוררה את זעמם של יריביו, שקישרו אותה לפשיזם שקדם למלחמת העולם השנייה.

סקירה של העובדות תסייע להעריך כראוי את ביצועיו המקיפים:

הכלכלה

טראמפ השיק סדרה של צעדים כלכליים – שאותם גינו יריביו – אך תוצאות הצעדים הללו הן מדדים חיוביים בכלכלה ועלייה חדה בשוק ההון.

הגירה

בנחישותו שלא לעקוב אחר הדוגמה ההרסנית של אירופה, הוא כפה מגבלות מחמירות, תוך שהוא מסרב לאפשר למדינה להיות מוצפת במהגרים אסלאמיים. למרות שהצעד הוצג באופן מגושם, מדיניות ההגירה של טראמפ תירשם בהיסטוריה כהחלטה נבונה.

סין

לאחר שדרש יחסי סחר הוגנים יותר עם סין והזהיר מפני הגניבה המתמשכת של טכנולוגיה אמריקנית, טראמפ הדהים את העולם כאשר כפה מכסים על סחורות בסך 200 מיליארד דולר, סחורות המסובסדות ע"י הממשלה הסינית שנמכרו במחירים נמוכים יותר ממוצרים אמריקנים. הוא איים להרחיב מכסים אלו גם למכוניות. הסינים הגיבו בכפיית מכסים על סחורות אמריקניות, כאשר הם מאשימים את טראמפ בכך שהוא פותח במלחמת סחר ומפר את תנאיו של ארגון הסחר העולמי. ימים יגידו, אך רבים מאמינים שצדקתו של טראמפ תוכח ושסין תתפשר על מדיניות ייצוא הוגנת יותר וכי מאזן הסחר השלילי וההרסני של אמריקה יתהפך.

אירופה ונאט"ו

טראמפ הדהים את האירופאים וזעזע את מנהיגיהם כאשר פקפק בערכו של נאט"ו ובתלות של חברי הארגון בנדיבותה של אמריקה. הוא הזהיר שארה"ב תפעל לבדה ותחדל מהעברת כספי משלם המיסים האמריקני לסבסוד האירופאים, אלא אם אלו ישתתפו בנטל של הגנתם ויגדילו את ההוצאות הצבאיות שלהם מ-2% ל-4% מהתוצר המקומי הגולמי. הוא ציין שגרמניה, המדינה החזקה ביותר באירופה, מוציאה כיום לא יותר מ-1.25% מהתל"ג שלה על ביטחון.

דבריו עוררו סערה. אך השורה התחתונה היא שהם יספקו את הסחורה, ויוכח שטראמפ צדק.

איראן

נהיר שטראמפ החריף את המלחמה נגד הטרור. הוא ניתק את המגעים עם האיראנים ומצוי בעיצומו של תהליך לכפיית סנקציות קשות, אשר עלולות להוביל לנפילתו של המשטר.

צפון קוריאה

טראמפ השיק באופן אישי משא ומתן בדרג גבוה עם מנהיג צפון קוריה, קים ג'ונג און, בניסיון לשכנע אותו להתפרק מנשקו הגרעיני. על אף שהתוצאה רחוקה מלהיות מובטחת, המשא ומתן עצמו מהווה הישג חסר תקדים.

רוסיה

הפדרציה הרוסית של פוטין היא מדינה אוטוריטרית, אך היא רחוקה אלף מונים מברית המועצות הטוטליטרית.

בין אם יש כל אמת בהאשמות לפיהן רוסיה התערבה בבחירות בארה"ב, מעטים מאמינים באמת שייתכן ופעולות שכאלו השפיעו על תוצאות הבחירות.

למרות חילוקי הדעות המשמעותיים ביניהם, במיוחד באשר לגישתם כלפי איראן, פוטין וטראמפ התחייבו שניהם לשתף פעולה ולפעול ביחד במלחמה בטרור.

טראמפ הושמץ מרות בארה"ב על כך שאימץ את הגישה הזו עם הרוסים, אך במידה והוא ינחל הצלחה בהקלת המתיחויות, מניעת מלחמה קרה חדשה ושיתוף פעולה, גם אם מוגבל, גם דברים אלו יוכרו כהישג חיובי משמעותי.

ישראל

מבחינתם של רוב הישראלים, בחירתו של טראמפ הוכיחה עצמה כמתת אל.

טראמפ הוא הנשיא האמריקני הראשון שהכריז באופן רשמי על הברית בין ארה"ב לישראל ושהבטיח לישראלים שארצות הברית תגבה אותם במידה ויסתבכו בעימות.

הוא הביא לסופה של מדיניות אובמה המוטה של שקילות מוסרית בין אמצעי ההגנה של ישראל לבין הטרוריזם הפלסטיני, וסרב לשמר את הפסדה לפיה נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס הוא איש שלום מתון. כמו כן, הוא קיצץ באופן דרמטי בסיוע האמריקני לפלסטינים.

טראמפ הבהיר באופן חד משמעי כי ארה"ב לא תסבול את הסתת מיליוני דולרים בכספי סיוע מדי שנה לטובת מתן גמול לטרוריסטים ותשלום פנסיות למשפחותיהם.

הממשל הטיל על חמאס את מלוא האשמה בהסלמה בטרור בעזה, והאשים אותם בכך שהם "מכריחים את ישראל לבצע פעולות הגנה בתכיפות גוברת".

נציגתו של טראמפ באו"ם, ניקי היילי, מגנה בעצמה על ישראל ומגנה את מבקריה המוטים. כמו כן, ארה"ב פרשה מהמועצה לזכויות אדם של האומות המאחדות, ארגון שנשלט ע"י רודנים ומדינות סוררות, שאותו האשים ממשל טראמפ בצביעות ובהטיה נגד ישראל.

למרות זעקות בהפגנות גלובליות ושלא כמו קודמיו, טראמפ מילא את הבטחת הבחירות שלו להעביר את שגרירות ארה"ב מתל אביב לבירת ישראל, ירושלים.

בעוד מפנה חסר תקדים, לאחר פגישתם האחרונה, טראמפ ופוטין שחררו הצהרה משותפת מדהימה לעיתונות שבה הם הכריזו באופן מפורש על מחויבותם "לפעול יחד על מנת להבטיח את ביטחונה של ישראל". טראמפ אמר, "העבודה עם ישראל נהדרת, ויצירת ביטחון עבור ישראל חשובה מאוד גם לנשיא לפוטין וגם לי".

לסיכום, נהיר שטראמפ מנהל את העניינים ומארגן מחדש את הסדר הגלובלי הקיים.

מנקודת מבט ישראלית, טראמפ הוא – עד כה – כמו מן מן השמיים. אין זה אומר שאנו תומכים בכל פעולותיו, ואנו נמשיך להירתע מהתפרצויותיו הגסות יותר.

אך למרות הפילוג האדיר בפוליטיקה האמריקנית מאז בחירתו, טראמפ עשה כברת דרך בהיפוך הנזק שהסב אובמה. הוא אינו זוכה לחיבתם של מרבית המנהיגים הגלובליים, אך הוא מטיל מורא ומפגין את יכולתו לטפל באופן חיובי בנושאים בינלאומיים רבים אשר, עד עתה, זכו להתעלמות. תומכיו יכולים רק לקוות שעל אף הטמפרמנט הבלתי יציב שלו, הוא ימשיך בדרך זו.

בעוד שהדמוקרטים צפויים לזכות במושבים בבחירות הקרבות לקונגרס, ישנם סיכויים טובים שטראמפ ייבחר מחדש ב-2020, ובמיוחד אם ההקצנה הנוכחית בקרב המועמדים הדמוקרטים לא תופסק.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann