ראיון שערך לאחרונה העיתונאי ארי שביט עם הרמטכ"ל לשעבר והמשנה לראש הממשלה, משה יעלון, מספק תובנות מרתקות בנוגע לאופן החשיבה של אחד המנהיגים הפוליטיים המתוחכמים בישראל ועוסק באתגרים הדוחקים ביותר העומדים בפני המדינה. יש לקוות כי הוא ייקרא בתפוצה רחבה. למרבה האירוניה, הריאיון המקיף פורסם במוסף סוף השבוע של 'הארץ', היומון הישראלי הידוע לשמצה בכך שהוא מקדם דווקא את אותן העמדות ההזויות שאותן מפריכים דבריו של יעלון. באופן מקרי, לפני שבע שנים במדויק הקדשתי טור ליעלון בו תיארתי אותו כאחד מאנשי המחשבה האסטרטגיים הפיקחים ביותר שעמדו בראש צה"ל. בזמנו, הוטח בו כי הוא מתוסכל וממורמר לאחר סיום תפקידו כרמטכ"ל על ידי שרון בעקבות התנגדותו הנחרצת לנסיגה מעזה. זו הוכחה מאוחר יותר כמוצדקת לחלוטין.

משה יעלון- מנהיג בעל חשיבה אסטרטגית

Print This Post

yaalon

Moshe Ya’alon – Strategic Thinker and Leader

ראיון שערך לאחרונה העיתונאי ארי שביט עם הרמטכ"ל לשעבר והמשנה לראש הממשלה, משה יעלון, מספק תובנות מרתקות בנוגע לאופן החשיבה של אחד המנהיגים הפוליטיים המתוחכמים בישראל ועוסק באתגרים הדוחקים ביותר העומדים בפני המדינה. יש לקוות כי הוא ייקרא בתפוצה רחבה.

למרבה האירוניה, הריאיון המקיף פורסם במוסף סוף השבוע של 'הארץ', היומון הישראלי הידוע לשמצה בכך שהוא מקדם דווקא את אותן העמדות ההזויות שאותן מפריכים דבריו של יעלון (לינק).

באופן מקרי, לפני שבע שנים במדויק הקדשתי טור ליעלון בו תיארתי אותו כאחד מאנשי המחשבה האסטרטגיים הפיקחים ביותר שעמדו בראש צה"ל. בזמנו, הוטח בו כי הוא מתוסכל וממורמר לאחר סיום תפקידו כרמטכ"ל על ידי שרון בעקבות התנגדותו הנחרצת לנסיגה מעזה. זו הוכחה מאוחר יותר כמוצדקת לחלוטין.

פרישתו התרחשה בהמשך לתגובתו הצבאית המוצלחת לטרור אשר המחישה כי- בניגוד למנטרות שהושמעו שוב ושוב על ידי יפי הנפש ואנשי השמאל ההזוי- פעולה צבאית נחושה יכולה לנטרל באופן משמעותי את הטרור. כמו כן, הוא ייסד מדיניות דו- מסלולית יזומה דוגמת הסיכולים הממוקדים בשילוב עם בניית גדר הביטחון, פעולות אשר תוצאתן הייתה הפחתה ניכרת בטרור.

בטורי המוקדם יותר, ביטאתי את תסכולי ואת כעסי על כך שבמדינה היחידה העומדת בפני איומים קיומיים מצד אויביה, אזהרותיו המפורשות של רמטכ"ל יוצא בנוגע להשלכות הרות האסון המתעוררות כתוצאה מן המדיניות המקודמת על ידי ראש הממשלה דאז, אריאל שרון, לא זכו אפילו להתחשבות מצד הממשלה או האופוזיציה.

בזמנו, הוא השמיע מספר אזהרות חמורות נוספות בנוגע לתוצאות ההרסניות אשר צפויות להתעורר כתוצאה ממדיניות הממשלה הרווחת. למרבה הצער, רובן ככולן התגשמו לבסוף.

על אף שקביעה זו לא הייתה קורקטית פוליטית, יעלון עמד על כך שיושב ראש הרשות מחמוד עבאס וקודמו, יאסר ערפאת, הם זהים במאפייניהם. הם אינם פרטנרים לשלום, הוא התעקש, אלא מחויבים בעיקר לסופה של הריבונות היהודית באזור. בניגוד לדברי ההרגעה שהשמיעו מנהיגים ישראליים אחרים, אשר התעקשו כי "זכות השיבה הערבית" היא תחבולת מיקוח פלסטינית ותו לא, הוא חזה כי זוהי חקוקה באבן ותמשיך להוות אבן פינה לגישתם הבלתי מתפשרת.

כמו כן, הוא הזהיר מפני מתקפות טילים הממשמשות ובאות כנגד אזרחי ישראל במידה והממשלה לא תנקוט צעדים לאכיפת הרתעה נוקשה יותר.

הריאיון הנוכחי מספק תובנות מאירות עיניים לדעתו של יעלון אודות התסבוכת הנוכחית ושבה ומדגישה את עליונותו כבעל חשיבה אסטרטגית מעמיקה בכל הקשור לאיומים הצבאיים החיצוניים של ישראל.

המשנה לראש הממשלה יעלון הוא לבטח לא אבטיפוס של פעיל ימין בן- זמננו. הוא מממשיכי דרכו של בן גוריון ולא ז'בוטינסקי. הוא קיבוצניק בעל רקע מפא"יניקי אשר מפגין בדרך כלל עמדות ליבראליות במרבית הנושאים החברתיים, הדתיים והכלכליים. ואולם, בעוד שאינו שומר מסורת, הוא תמך בלהט בתכניות חינוכיות הקשורות למסורת היהודית שתפקידן לקדם את המודעות הלאומית בצה"ל.

המרכיב המרכזי בריאיון מתייחס לאיום הגרעיני האיראני. הוא מדגיש כי איננו יכולים, בשום פנים ואופן, לעמוד מן הצד ולאפשר ל"משטר האייתולות האפוקליפטי- משיחי" להשיג פצצה. על אף תקוותו כי ישראל לא תיאלץ לפעול לבדה, יעלון מזהיר כי "We are not bluffing– אנחנו לא מרמים". כמו כן, הוא מדגיש כי למרות הסבירות הגבוהה לנפגעים ישראליים רבים במידה ויתרחש עימות, אין ספק כי עדיף להיות המפציץ מאשר המופצץ.

הוא מציין כי לצה"ל ישנה היכולת לפגוע בבת החסות של איראן, חיזבאללה, עם כוח חימושי חזק פי 150 מזה שהם יוכלו לכוון כנגדנו. על כן, על ממשלת לבנון לשקול את התוצאות שעמן תיאלץ להתמודד במידה ותאפשר שיגור רקטות כנגד ישראל מתוך שטחה.

יעלון מבטא במילים את מה שמנהיגים ישראליים מעטים מוכנים להצהיר בפומבי. "אני הייתי מוכן לחלק את הארץ. הם לא מוכנים… מכיוון שהם אומרים שזה או הם או אנחנו, אני אומר אנחנו… כל עוד אין בצד השני נכונות להכיר בזכותנו להתקיים כמדינת הלאום של העם היהודי- אני לא מוכן לוותר על מילימטר. אני בכלל לא מוכן לדבר על טריטוריה. אחרי ששטחים- תמורת- שלום הפך לשטחים- תמורת- טרור ושטחים- תמורת- רקטות, אני לא מוכן יותר לטמון את ראשי בחול."

הוא מוסיף כי "אחת הבעיות הגדולות שלנו היא שהפכנו לפתרוניסטים והפכנו לעכשוויסטים ואנחנו מצפים לפתרון עכשיו… מה שצריך הוא לא לחפש פתרון אלא לחפש דרך. יש בעיות בחיים שאין להן פתרון. הסכסוך הישראלי- פלסטיני הוא כרגע בעיה ללא פתרון. מי שמציע פתרון עכשיו כזה או אחר לא מציע פתרון אמתי אלא מציע אשליית- שווא. עגל זהב. הונאה עצמית".

אך יעלון נותר אופטימי: "אני רואה איפה היו סבא וסבתא שלי ואיפה היו הורי ואיפה אני ואיפה ילדי- ואני רואה שהזמן לא פועל לרעתנו… זה הסוד של הציונות. וכשהאתוס שלנו הוא אתוס של בנייה והאתוס של הצד השני הוא אתוס של הריסה- האתוס שלנו ינצח. אבל מה שצריך להשתחרר ממנו הוא הפתרוניזם והעכשוויזם וההאשמה העצמית. צריך להשתחרר מהמחשבה הגורסת שאם אתן לאויב ואם ארצה את האויב, האויב ייתן לי שקט. המחשבה הזאת היא מחשבה אשכנזית. היא לא מחוברת למציאות של המזרח התיכון".

יעלון נשאל כיצד "מפאיניק מהקריות, קיבוצניק מגרופית ורביניסט מאוסלו…" הפך לבסוף לליכודניק?

הוא השיב כי "בתנועת העבודה היו יצחק טבנקין, יגאל אלון ויצחק רבין. אפילו רבין, איש אוסלו, מעולם לא היה איש 'שלום עכשיו'. חודש לפני שנרצח דיבר בכנסת על ירושלים מאוחדת לנצח ועל בקעת הירדן בריבונות ישראלית ועל ישות פלסטינית שהיא פחות ממדינה. רבין תמך בתוכנית אלון במובן הרחב והתנגד באופן נחרץ לנסיגה לקווי 67'".

יעלון הוא אולי השר המאופק ביותר בממשלה ונחשב למנהיג ישראלי מאוד לא טיפוסי. הוא אינו מיומן בקרבות הרחוב הפוליטיים. הוא מדבר בקול נמוך, קודר בגינוניו ולבטח אינו בעל כריזמה רבה. ואולם, הוא היה רמטכ"ל מבריק והוא זכאי במידה רבה לקרדיט על בניית האסטרטגיה שהביאה לסיומם של פיגועי ההתאבדות. כמו כן, מרבית תחזיותיו התאמתו.

על אף הפרופיל הנמוך שלו, יעלון הוא מבין המנהיגים המוכשרים ביותר שלנו. היושרה המוסרית שלו יכולה לשמש דוגמה לרוב חברי הכנסת. ללא קשר לשאלה אם הוא יעלה ויגיע לעמדות בכירות יותר בממשלה, טוב לדעת שאדם בעל שיעור קומתו הוא כיום חבר בכיר בקבינט הביטחוני ובעל השפעה על גיבוש מדיניות הביטחון. כמו כן, בניגוד לאינספור פוליטיקאים אחרים, מעודד לדעת כי אילו היה מרגיש יעלון כי הממשלה יוזמת מדיניות המסכנת את המדינה- מחויבותו הנחרצת הייתה מבטיחה כי הוא לא היה שותק במטרה להגן על האינטרסים הפוליטיים האישיים שלו.

ניתן לצפות באתר האינטרנט של הכותב בכתובת www.wordfromjerusalem.com

ניתן לפנות אליו במייל [email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann