במהלך הימים האחרונים, התגלו חשיפות מרעישות נוספות בנוגע לסקנדלים, חוסר שקיפות, ניסיונות טיוח ופגמים אתיים נוספים שהתקיימו בדרגים הגבוהים ביותר של ההנהגה וההנהלה של ועידת התביעות. במידה ולא יופרכו הדיווחים האחרונים שהתפרסמו בג'רוזלם פוסט וב-JTA (סוכנות הידיעות היהודית), עלינו לדרוש את התפטרותם המידית של כל המעורבים בתחבולות הללו. באפריל 2007, פרסמתי את הראשון בסדרה של 15 מאמרים שקראו לרפורמה בוועידת התביעות. במאמרים עתרתי בפני הוועד המנהל כי יעשה ככל הניתן על מנת שהכספים המכוונים לפרויקטים כלליים יוקפאו, ויכוונו במקום זאת להקלת מצוקתם של ניצולי השואה הקשישים והדואבים, אשר אינם יכולים להרשות לעצמם מזון, תרופות וצרכי חיים בסיסיים אחרים. שבתי והצהרתי כי זוהי מחויבותנו כיהודים, ובמיוחד חובתה של ועידת התביעות, להבטיח כי הניצולים הללו יחיו את שארית שנותיהם במידה מזערית של כבוד. תגובתה של ועידת התביעות כלפיי וכלפי מבקרים אחרים נמנעה ממענה לנושאים המרכזיים, והסתכמה במתקפות אישיות ובמאמצים היסטריים להפחדת כלי התקשורת, תוך איומים בתביעות דיבה ולשון הרע.

מנהיגי ועידת התביעות: התפטרו עכשיו!

Print This Post

ג'וליוס ברמן

Claims Conference Leaders must Resign Now!

במהלך הימים האחרונים, התגלו חשיפות מרעישות נוספות בנוגע לסקנדלים, חוסר שקיפות, ניסיונות טיוח ופגמים אתיים נוספים שהתקיימו בדרגים הגבוהים ביותר של ההנהגה וההנהלה של ועידת התביעות. במידה ולא יופרכו הדיווחים האחרונים שהתפרסמו בג'רוזלם פוסט וב-JTA (סוכנות הידיעות היהודית), עלינו לדרוש את התפטרותם המידית של כל המעורבים בתחבולות הללו.

באפריל 2007, פרסמתי את הראשון בסדרה של 15 מאמרים שקראו לרפורמה בוועידת התביעות. במאמרים עתרתי בפני הוועד המנהל כי יעשה ככל הניתן על מנת שהכספים המכוונים לפרויקטים כלליים יוקפאו, ויכוונו במקום זאת להקלת מצוקתם של ניצולי השואה הקשישים והדואבים, אשר אינם יכולים להרשות לעצמם מזון, תרופות וצרכי חיים בסיסיים אחרים. שבתי והצהרתי כי זוהי מחויבותנו כיהודים, ובמיוחד חובתה של ועידת התביעות, להבטיח כי הניצולים הללו יחיו את שארית שנותיהם במידה מזערית של כבוד.

תגובתה של ועידת התביעות כלפיי וכלפי מבקרים אחרים נמנעה ממענה לנושאים המרכזיים, והסתכמה במתקפות אישיות ובמאמצים היסטריים להפחדת כלי התקשורת, תוך איומים בתביעות דיבה ולשון הרע.

כאשר התגלתה המעילה של 57 מיליון הדולר ב-2009, ועידת התביעות פרסמה סדרת הצעות החלטה ששיבחו את הנהלתה ופיקוחה חסרות הרבב. היו"ר ג'וליוס ברמן הילל את המנכ"ל גרג שניידר, ותיארו כגיבור שחשף את המרמה תוך חלוקת שבחים לתפקודו המופתי בתפקיד.

זאת, על אף העובדה שלמעלה מ-57 מיליון דולרים נגנבו במשך תקופה של 15 שנים תוך העלמת עין של מנהל בכיר במשרדיה הראשיים של ועידת התביעות בניו יורק. אף אחד מחברי ההנהלה הבכירה של הארגון לא נתן דין וחשבון או קיבל על עצמו אחריות לפרשה.

התנהגות שכזו לא הייתה נסבלת באף גוף ממשלתי או ציבורי. התפטרויות של בעלי תפקידים מרכזיים היו מחויבות באופן מידי.

הסקנדל האחרון נחשף רק לאחר חילופי דברים אקראיים בין ההגנה לתביעה במהלך משפטו של הבכיר בוועידת התביעות, שהורשע בכך שעמד בראש הכנופיה שביצעה את המרמה. פול ברגר מהמגזין פורוורד הוא שהטה אוזנו וביצע מעקב מפוקח לדברים שנאמרו. אילולא עשה כן, ייתכן ועד היום לא היינו מודעים לעובדה שחברים בכירים בוועידת התביעות, כמו גם ההנהלה וההנהגה של הארגון, הוזהרו בנוגע למרמה במכתב אנונימי משנת 2001, אך לא ביצעו כל מעקב בנושא. ואכן, למנכ"ל הנוכחי גרג שניידר אף הייתה החוצפה לטעון כי הוא "נדהם" לגלות את דבר המרמה בסוף שנת 2009, אותה המרמה שהוא ועמיתיו (ובתוכם המנכ"ל לשעבר גדעון טיילור ובעלי תפקידים בכירים נוספים בהנהלה) כשלו במניעתה.

סערה פרצה לאחר שהעובדות הללו נחשפו. נשיא הקונגרס היהודי העולמי רונאלד לאודר, חבר בוועד המנהל של ועידת התביעות, דרש לדעת האם ומתי נודע לוועד בנוגע למכתב שהזהיר בשנת 2001 מההונאה בארגון. כמו כן, הוא ביטא את תסכולו כלפי הנהלת ועידת התביעות בכך שהקים כוח פעולה של הקונגרס לחקירת הנושא.

תגובותיה הראשוניות של הנהגת ועידת התביעות היו בלתי רציפות וסותרות. בתחילה, הדוברת טענה שהעניין נסגר וכי אין דברים נוספים לומר בנושא. דוברים אחרים החלו להשמיע תירוצים באשר לכישלון ההנהלה בטיפול במכתב מ-2001. לבסוף, הם הטילו את האשמה כולה על קרל ברוזיק, דירקטור במשרדי הארגון בברלין שנפטר בשנת 2004 בגיל 78, וכצפוי לא היה מסוגל להגן על עצמו. הטלת האשמה על אדם שחי בברלין ואפילו לא שהה במשרד בניו יורק, בו התרחשה המרמה, ואשר אינו יכול להגן על עצמו מפני שהוא אינו בין החיים- מדברת בעד עצמה.

כעת, כבר אין מחלוקת על העובדה שההנהלה הייתה חדלת אישים וכשלה בתפקידה הנאמן לשמירה על הכספים הללו.

אך לבסוף, מה שהשמיד סופית את אמינותן של ההנהלה וההנהגה של ארגון זה אינה הרשלנות- אשר לכשעצמה מגיעה לממדים מבהילים- אלא הטיוח.

אילו הייתה ההנהלה נוהגת בכנות ולוקחת אחריות על כישלונותיה, היא לא הייתה ניצבת כיום מול סקנדל אדיר ממדים שכזה.

באותו משקל, יש להזכיר כי לא הסקנדל בווטרגייט הוא שהפיל לבסוף את הנשיא ניקסון. היה זה הטיוח.

בשלב זה, מותר לנו להניח כי ההתנגדות הנואשת לקריאות החוזרות והנשנות לקיום חקירה עצמאית הייתה בשל העובדה שההנהלה והיו"ר ג'וליוס ברמן חששו כי חקירה שכזו תביא לחשיפת כישלונותיהם האישיים במניעת גניבתם של 57 מיליון הדולר לכל הפחות שיועדו לניצולים.

הנושא הופך בוער ורלוונטי עוד יותר בעקבות הגילוי המרעיש שפורסם אתמול ע"י אוריאל היילמן ב-JTA. היילמן חושף כי ג'וליוס ברמן עצמו (בתפקידו דאז כיועץ לוועידת התביעות) עודכן ב-2001 באשר להאשמות במעילה, ידע עליהן במלואן ואף התחייב לחקור את הנושא. למעשה, הוא שיקר לחברי הוועד כאשר אמר להם שהוא שמע לראשונה על המרמה כאשר שניידר הפנה את תשומת ליבו אליה.

בהכירנו את מעורבותו האישית וכישלונותיו של ברמן בנושא, מזעזע לגלות כי הוא הרשה לדובריו להטיל את האשמה למרמה הענקית הזו על עמיתו לשעבר המנוח בברלין. לא מדובר רק בשקיפות קלוקלת, אלא בהתנהגות בלתי-נסלחת ובלתי-מוסרית המהווה הפרת אמונים. על כן, הוא אינו ראוי לשאת במשרה בכל ארגון יהודי, בטח ובטח שלא בכזה המחלק מיליארדי דולרים וממונה כנאמן מטעם העם היהודי לטיפול בכספי הפיצויים הקדושים.

בתגובה לחשיפות האחרונות, יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי קרא כעת באיחור רב לקיום חקירה וביקורת עצמאיות של הארגון.

אין זה מספיק. כל עוד לא תופרכנה העובדות המצוינות לעיל, על ג'וליוס ברמן, ההנהלה הבכירה וכל בעלי התפקידים האחראיים לחוסר הפיקוח שאפשר למרמה להתקיים, וכן אלו המעורבים בטיוח שבא לאחריה, להתפטר ללא דיחוי מתפקידיהם.

לפני חברי הוועד המנהל של ועידת התביעות עומד חשבון נפש ארוך. בכולם נדחק לקיים חקירה עצמאית של הארגון כבר לפני שנים רבות. אילו היו נשמעים לקריאות, ייתכן והיו נמנעים מאתנו הסקנדל והחרפה הנוכחיים. כעת, עליהם לעשות מאמצים לתיקון הנזק ע"י ביצוע רפורמה בארגון, החלפת ההנהלה ונקיטת צעדים להקלת מצוקתם של הניצולים.

מקווני כי ראובן מרחב, יו"ר הועדה המנהלת של ועידת התביעות ומנכ"ל משרד החוץ לשעבר, יקבל תפקיד מפתח בארגון המחודש. אני מכיר את מרחב מזה למעלה מ-30 שנים, ושיתפתי עמו פעולה לעיתים קרובות בנושאים יהודיים בינלאומיים. הוא אדם בעל יושרה בלתי מעורערת, והוא מהווה אנטיתזה ליוהרה ולהיעדר השקיפות המופגנים ע"י ההנהגה הנוכחית.

עלינו להתפלל כי צוות ההנהגה החדש ישקף כראוי את השאיפות והמוסר של העם היהודי, וינהל עצמו בהתאם להם.

העובדה שהסקנדל העמיד בסכנה את מעמדו של העם היהודי מחזקת את הפתגם של הלורד אקטון "כוח משחית. כוח מוחלט משחית לחלוטין".

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann